ŠkodaŠkoda Fabia

Jak často měnit olej ve Škodě Fabia

Kdy vyměnit olej v motoru Škoda Fabia (frekvence výměny)

Jak poznáte, že je čas vyměnit motorový olej? Pokud se provozní režimy spalovacího motoru výrazně liší od statistického průměru, doporučujeme kontaktovat autoservis bez čekání na plánovanou výměnu oleje:

  • auto jezdí častěji po dálnicích
  • vůz je využíván v komerčních činnostech
  • najeto auto nad 150 000 km
  • motor byl přetížený (tažné přívěsy, off-road)

Rychle vyměníme motorový olej a olejový filtr a dealerská záruka na váš vůz zůstane zachována!

Inženýři v automobilkách vypracovávají předpisy pro údržbu spalovacích motorů pro každý typ motoru: zpravidla se jedná o období od 10 000 do 15 000 km. V některých případech byste se měli odchýlit od předpisů a provádět údržbu motoru dříve.

TECHNICKÝ STAV JEDNOTKY A VLASTNOSTI JEJÍHO PROVOZU

Motory automobilů s najetými kilometry více než 150 000 km již mají určitý stupeň opotřebení, i když malý, ale to ovlivňuje rychlost zanášení oleje a tím i jeho viskozitu. Kromě toho motory, jejichž životnost se blíží ke konci, začnou spalovat pracovní kapalinu: její hladina klesá a kvalita se ve všech ohledech zhoršuje rychleji. Pro období výměny motorového oleje byste měli vzít v úvahu nejen počet najetých kilometrů, ale také podmínky, ve kterých jednotka pracuje:

  1. Ve městě může olej vydržet 600 hodin jízdy, ale na dálnici se stejným počtem najetých kilometrů – ne více než 250.
  2. Pro moderní spalovací motory jsou rychlosti do 130 km/h průměrnou nebo minimální zátěží, proto tento režim nezvyšuje opotřebení oleje, ale jízda vyššími otáčkami snižuje životnost motorové kapaliny. Extrémní horko nebo mráz také zhoršuje stav maziva jednotky. Extrémní jízdní a terénní podmínky – prach, písek, špína, uklouznutí, strmé svahy a výmoly – to vše nutí systémy vozidla pracovat na maximum, čímž se odpovídajícím způsobem zkracuje plán údržby a výměny mazacích kapalin.
  3. Na stav oleje má vliv i složení paliva. Nekvalitní palivo s vysokým obsahem síry vede k rychlé oxidaci maziva, a tím ke zhoršení jeho vlastností.
Zajímavé:
Jaký je rozdíl mezi sedanem Škoda Octavia a hatchbackem.

DOPORUČENÉ ČASY VÝMĚNY OLEJE pro Škoda Fabia

Intervaly výměny oleje u benzínových motorů:

  • Syntetika – 10 000 – 12 000 km
  • Polosyntetika – 8 000 – 12 000 km
  • Minerál – najeto 3 – 000 km

Intervaly výměny oleje u dieselových spalovacích motorů:

  • Syntetika – 8 000 – 11 000 km
  • Polosyntetika – 6 000 – 11 000 km
  • Minerál – 2 000 – 4 000 km

DŮSLEDKY PROVOZU MOTORU S KONTAMINOVANÝM OLEJEM

Motorový olej má mnoho funkcí:

  1. Odvod tepla z jednotky. Stejné povinnosti má i chladič s nemrznoucí kapalinou, ale olej pracuje přímo na třecích místech, což zvyšuje kvalitu chlazení spalovacího motoru.
  2. Ochrana proti korozi. Části motoru podléhají teplotním změnám a vysokému zatížení, které může způsobit nejen mechanické poškození, ale také oxidaci kovů. Olej vytváří ochranný film, který chrání kov před korozí.
  3. Čištění dílů motoru. Mazivo, které cirkuluje systémem, shromažďuje karbonové usazeniny, saze, kovové hobliny a prach, čímž zabraňuje vzniku škrábanců na třecích plochách.

Pokud není olej vyměněn včas, jeho funkčnost je výrazně omezena: na olejovém filtru a na magnetu olejové vany se usazují velké frakce opotřebení a spalin, malé frakce zůstávají v oleji a pokračují v pohybu po dálnicích – olej začíná houstnout a ztrácí schopnost mazat povrchy. Odvod tepla látky klesá a motor se začíná přehřívat, objevují se cizí zvuky – klepání, pískání. Nejnebezpečnějším důsledkem chodu motoru se starým olejem je otáčení ojničních ložisek a v důsledku toho velká oprava motoru. S hladověním motorového oleje se můžete setkat i při zasekávání vačkového hřídele, ohýbání ventilů nebo zadrhávání pístních kroužků, což také vede k zásadní repasi spalovacího motoru.

VIDEO S DOPORUČENÍM FREKVENCE VÝMĚNY OLEJE VE Škodě Fabia ICE

JAK POZNAT, ŽE JE MOTOROVÝ OLEJ STARÝ

Pro zjištění stavu maziva v motoru stačí jeho vizuální kontrola. Chcete-li to provést, měli byste:

  1. Zahřejte motor.
  2. Vyjměte měrku oleje (má žlutou, červenou nebo oranžovou prstencovou rukojeť a je nejčastěji umístěna na straně spolujezdce v přední části motoru – na bloku válců).
  3. Na čistý papír kápněte trochu oleje.
  4. Vyhodnoťte výsledný pokles.

Čím hustší konzistence oleje a čím tmavší barva, tím horší jsou jeho vlastnosti. Specialisté Torque Moment doporučují ne vždy dodržovat předpisy pro výměnu motorového oleje pro vaše auto, ale vyměnit jej s předstihem, pokud se stav maziva zhoršil.

ZÁKLADNÍ TIPY PRO VÝMĚNU MOTOROVÉHO OLEJE

  1. Motorový olej negativně ovlivňuje extrémní jízda, jízda v terénu a časté dopravní zácpy. Za takových podmínek se ochranné vlastnosti maziva snižují, proto se snažte používat spolehlivý motorový olej na syntetické bázi a neprodlužujte jeho životnost na maximum.
  2. Časté prostoje vozidla jsou také faktorem, který negativně ovlivňuje stav motorového oleje, což vede k tvorbě kondenzátu v motoru a závažné změně chemického složení olejové kapaliny. Při hromadění kondenzátu může olej vést ke korozi motoru a následně k vážným problémům se spalovacím motorem.
  3. Nedovolte, aby se motor přehříval, snižuje se tím životnost motorového oleje a zkracuje se provozní doba motoru.
  4. Pravidelně kontrolujte stav motorového oleje v motoru pomocí měrky: olej by měl být průhledný bez viditelných vměstků.
  5. Výměna motorového oleje se musí provádět při zahřátém motoru.
  6. Kapalina musí mít viskozitní index, který splňuje požadavky automobilky na ochranu motoru před poškozením a opotřebením.

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel pro výměnu oleje můžete prodloužit životnost motoru vašeho vozu.

VIDEO S NÁVODEM K NEZÁVISLÉMU PROVEDENÍ TESTU KVALITY MOTOROVÉHO OLEJE V MOTORU Škoda Fabia

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button