ŠkodaŠkoda Octavia

Což je lepší Elantra 3 nebo Škoda Octavia

Stojím před otázkou. Jezdil jsem Octavií Tour s motorem 1.6. Po Nexii se mi okamžitě nelíbil způsob, jakým se pohyboval spojkový pedál, i když za jízdy jsem si na to skoro zvykl. Motor se mi nezdál nijak zvlášť rychlejší než u 16ventilové Nexie, i když když jsem později do Nexie nasedl, zdálo se mi, že je motor pomalý, nelíbila se mi viditelnost zadního okna (jezdil jsem hatchbackem). . Úpravy sedačky a volantu mě prostě zarazily, hned jsem si to upravil podle sebe, jako bych takhle jel už dlouho. Posilovač řízení je velmi příjemný, volant se otáčí jedním prstem (u Nexie je mnohem hrubší než posilovač). Hlavice řadící páky je malá, velmi příjemná, ale převody jsou řazeny nejasně, skřípe, a to je na novém autě! I když jsem si nevšiml, jak píšou na fórech Škodovky, že první je velmi těžké zapojit, a to je případ všech Volkswagenů. Myslím, že se to časem spraví. Na silnici se chová skvěle, odpružení je v pohodě. Kvalita sestavení je vynikající. Uvnitř je měkký plast, který je příjemný na dotek. Auto si mě hned získalo. Ale ona je něco takového. docela jiný.

Teď Elka XD. Ve třech showroomech neproběhly žádné zkušební jízdy. Strávila jsem více času ve více salonech. Ve dvou salonech nebyla Elka vůbec (a mezi nimi byl Incom-auto na Kashirce) a ve třetím byla MT1, ale v salonu se dalo jen sedět. seděl jsem. Hned se mi to moc nelíbilo. Pak jsem otočil volantem a sedadlem (v MT2, jak se ukazuje, lze nastavit i výšku), vše se zdálo OK. Viditelnost zadního okna je ale špatná, ale lepší než u Octavie. Je to vidět, protože obě auta mají zadky. Dráha spojkového pedálu je také dlouhá (zřejmě je to osud!), ale zatímco jsem se kroutil, točil, zkoušel, zdálo se, že jsem si na to skoro zvykl. Plynový pedál je kompletně plastový. Plast v kabině je méně kvalitní, není měkký, ale ani dub a je tenčí. Líbil se mi volant. Přístrojová deska svítí zeleně, což je mnohem lepší než modrá, jako na fotkách na internetu. Nestihl jsem cestovat, takže o dynamice nemám jasno.

Zajímavé:
Proč režim automatického stahování oken nefunguje na Škodě Octavia A7 fl.

Pocity obecně. Elantra je zevnitř kvalitní, zvenku plechová dóza a tělo je tenké. Octavia je tlustší a je to znát. Octavii škrtí Euro 4. Je na Euro-3 Elka, což znamená, že by měl jezdit lépe. Nastavení pohodlí řidiče u Octavie je lepší, ale v základu není žádná klimatizace, stojí asi 38000 XNUMX rublů. Po Octavii mi to připadá tak nějak úctyhodnější, tedy pochopil jsem, jak mnozí říkají, je to Němec, nemůžete si ho splést. Po Elce – jako po modernější Nexii. To jsou pocity, které zůstávají.

Teď ohledně srovnání bych chtěl, abyste porovnal ty, kteří řídili oba (místo XD bude korejská J3) bod po bodu následující parametry:

1. Dynamika zrychlení a motory obecně.
2. Komfort řidiče.
3. Odpružení a jeho přežití.
4. Obecně poruchy strojů a dětské nemoci.
5. Náklady na náhradní díly.
6. Fronty ve službách.
7. Krádež.
8. Ovládání na silnici, ostrost řízení, míra účasti na procesu řízení.
9. Viditelnost zezadu a vůbec, zrcátka, jak moc překážejí sloupky atp.
10. No prostě osobní pocity z obou aut.

Musím si mezi nimi vybrat a konečně něco koupit.
Díky předem!

odpověď

thunderbeat uživatelské menu
Prohlédnout profil
Najít všechna vlákna podle thunderbeatu
Najít všechny příspěvky od thunderbeat

Princezna nebo Popelka? Hyundai Elantra vs Škoda Octavia

Segment C+ v Rusku nadále řídne, není schopen odolat zvýšeným cenám a podléhá náporu četných crossoverů. Před několika lety byl lídrem třídy Ford Focus, který se snažil vytlačit rodinu Opel Astra. Po výměně generací ale Ford ztratil pozici, Opel trh opustil, ale spadlý prapor sebrala Škoda Octavia. Ano, chytil jsem to – za prvních sedm měsíců roku 2016 se Octavia drží na 16. místě v žebříčku nejoblíbenějších modelů a navíc prakticky bez ztráty poptávky. Ostatní ale neztrácejí naději, že si utrhnou kousek koláče – právě nedávno na náš trh vstoupil nový sedan Hyundai Elantra. Odhadneme šance?

Oranžové šaty a bílý župan

Škoda Octavia se během 3 let dokázala zorientovat a prosadit jako pracovitá Popelka – zvolily si ji rodiny s dětmi, taxikáři i lidé, pro které je praktičnost mnohem důležitější než designové libůstky. Tak a je to tady – dívám se na Octavii v konfiguraci Style a říkám si, kde je tady tento styl? „Zdarma“ bílá barva, skromná 16palcová kola na „koblihách“ levných korejských pneumatik Nexen – vypadá to jako auto z firemního parku. Vzadu není ani stěrač čelního skla, jako by se maskoval jako sedan.

Hyundai Elantra je úplný opak! Předchozí Elantra byla veskrze asijská, ale tato úspěšně vyzkoušela šestihrannou mřížku chladiče v duchu nejnovějších Audi, pořídila si koketní „kachní ocas“ víko kufru a přinesla přimhouřené „oči“ s LED bloky „Jaguar“ ve tvaru písmene J. Povedený je i tvar – s dynamickou klínovitou siluetou, krásnými 17palcovými koly a nezvykle nízkým okrajem kapoty. Ukazuje se, že můžete splnit požadavky na bezpečnost chodců, aniž byste měli „zavalité“ nosy! A samozřejmě poutavá barva Phoenix Orange – není divu, že lidé věnují pozornost Elantře.

Vnitřní svět

Elantra se „zkulturnila“ i uvnitř – místo nevkusného interiéru svého předchůdce jsou zde lakonické formy, úhledné panely, kromě toho, že lemování jednotky klimatizace a automatické páky jsou vyrobeny z levného stříbrného plastu. Jakmile si však zvyknete, zjistíte, že pouze horní část předního panelu je vyrobena z měkkého materiálu. Ale mnoho nedostatků předchozí generace Elantry bylo opraveno – rozsahy nastavení sedadla a volantu byly zvětšeny, takže řidič téměř jakékoli velikosti může najít pohodlí.

Dobré jsou i sedačky, které jsou v paketu Comfort čalouněné perforovanou kůží. Nedostatky však zůstávají. A pokud lze fialové podsvícení tlačítek stále přičítat proprietárnímu „triku“ – stupnice a šipky na přístrojové desce naštěstí svítí bíle – pak je špatný výkon klimatizace v horkém moskevském létě opravdu nepříjemný. Nastavíte standardních 22 stupňů a pak automatika buď vydá povel arktickému větru, pak najednou proud studeného vzduchu zkysne a začne být horký. Proto musíte neustále otevírat a zavírat deflektory, případně otáčet regulátorem teploty. A překvapivý je i skromný displej audiosystému – a proč ho udělali dotykovým?

Škoda byla vychována v přísné volkswagenovské rodině, takže z ní vyrostla žena v domácnosti. Není prakticky co vytknout. Dobře vybrané vysoce kvalitní materiály, včetně chladných stříbrných vložek na dveřích, velkého displeje multimediálního komplexu, všech čtyř automatických oken. Škoda, že naše auto skončilo bez dalších možností – nešetřete na startovacím tlačítku motoru, jinak budete muset při otáčení klíčku v zámku nepřirozeně kroutit rukou. A když se změnila generace, Octavia ztratila gumové „podložky“ na vnitřní straně klik dveří. Jaká to byla milá maličkost!

Sedačky jsou v Octavii také příjemné, ale látkové čalounění je nepovedené – pohlcuje prach a nečistoty. S pouhými 23 tisíci najetými kilometry auto jednoznačně potřebuje chemické čištění! Klimatizace ale funguje měkce a nenápadně. Výtky ke kvalitě však jsou – řidiči se rozpadl plastový obal přezky bezpečnostního pásu a nejvíce překvapil bubínek na pravém paprsku volantu, ze kterého se ulomil kus! Výrobní náklady v Nižním Novgorodu? Nebo to byla práce kolegů novinářů, kteří toto auto vzali na testování před námi?

Postavy, které mají odpovídat

Oba vozy jsou vybaveny motory o výkonu 150 koní, ale Hyundai má pod kapotou dvoulitrový atmosférický motor, známý ze spousty modelů korejské značky, a Škoda zase 1,4litrový turbomotor TSI. Nelekejte se, jedná se o aktualizovanou rodinu EA211 s pohonem rozvodového řemene – předchozí řetězový motor pil majitelům hodně krve. Škoda má přitom obrovskou výhodu v točivém momentu – 250 N∙m oproti 192 – a svižného sedmistupňového robota DSG, takže výsledek závodu na semaforech bude zřejmý.

I podle pasu Škodovka zrychluje na stovky za 8,2 sekundy oproti 9,9 u Hyundai a výsledky našich měření dopadly podobně – v průměru to vyšlo 8,55 versus 10,12, resp. Bezpodmínečné vítězství pro Popelku? Spíš ne. Škodovka je dobrá jen v extrémních režimech nebo zrychlení na dálnicích – třeba při předjíždění. Ale v dopravních zácpách není všechno tak dobré.

Viníkem potíží je robot DSG, který se snaží co nejrychleji vyšplhat „nahoru“. To je nepříjemné zejména při rychlostech 30-50 km/h. Jakmile se rozjedete v zácpě, dostanete se na 40 km/h a převodovka už jede na pátý stupeň a. jednoduše vyvede motor z pracovní zóny – otáčkoměr ukazuje něco málo přes tisíc „otáček“, takže další zrychlení bude buď bolestivě dlouhé, nebo budete muset sešlápnout pedál až na doraz a připravit se na spěch když se DSG zapne podruhé. Je tedy lepší okamžitě použít sportovní režim. Jinak na pohonnou jednotku Octavie nejsou žádné stížnosti – sebevědomé zrychlení a nízká spotřeba paliva. Při klidné jízdě se po městě v pohodě vejdete 8 litrů.

Elantra je pohodlnější v městských režimech. Ano, její plynový pedál je nastaven tak ostře, že se doslova řítí vpřed (obecný rys „Korejců“). Ale volant v parkovacích režimech a při nízkých rychlostech je lehčí než u Škody, šestistupňová automatická převodovka s měničem točivého momentu vám umožňuje plynule se pohybovat v hustém provozu a není příliš „hloupý“, pokud potřebujete rychle zrychlit. I když je tu moucha – občas se krabička škubne, pokud v okamžiku přepnutí pustíte plyn. Elantra spotřebuje cca o 1 l/100 km více než Octavia.

Co když se dostanete z dopravní zácpy? Tady je těžké dát dlaň – Hyundai je vnímán jako velmi živé a ostré auto, rychle reaguje na zatáčky řízení a spolehlivě stojí v oblouku. Za to bychom měli poděkovat pneumatikám Hankook Ventus Prime 2 v rozměru 225/45 R17. Hlavní věc je, že cesta je hladká, jinak Elantra začne trochu „tančit“. Nejhorší je, že při hlasitých nárazech odpružení řeší spáry a nerovnosti s ostrými hranami. To je však pokrok oproti tomu, co se dělo dříve. Hlavní výtka je špatná zvuková izolace podběhů, je slyšet šustění pneumatik, cákání vody a pískování.

Octavia je neotřesitelná – nevyvážejí ji nerovnosti na vozovce a zároveň je velmi dobrá ve vysokorychlostních zatáčkách i na těchto průměrných „baculatých“ pneumatikách. Hlavní věc je, že povlak je suchý – Nexen vůbec nedrží „na vodě“! A co se týče komfortu, předčí Elantru – má lepší jízdní vlastnosti a zvukovou izolaci. V kabině je docela klid i při 160 km/h a ručička otáčkoměru v této rychlosti dosahuje pouze ke značce „3“.

Peněženka nebo srdce?

Upřímně řečeno, pochybovali jsme, že by Elantra mohla být rovnocenným konkurentem Octavie – Škodovka je příliš vyvážená a dobrá. Má ideální kufr, více místa pro cestující vzadu a je pohodlnější. Ale hlavní nevýhodou Škodovky je, že je vnímána výhradně jako prostředek. Funkce auta. Přišel jsem tam, vypnul motor, vystoupil a odešel. Otočíš se? Stěží! Ano a kombinace TSI a DSG. Zástupci Škody přísahají, že to udělali tak, jak má, a zajistili spolehlivost, ale reputaci to zatím nezlepšilo.

Ale určitě obrátíte svou pozornost na Elantru! A přestože je zde kufr skromnější a hluk pneumatik hlasitější, Elantra konečně přestala být neosobním autem a získala svůj vlastní charakter. A konkurenti stojí skoro stejně. Škoda Octavia Style s motorem o výkonu 150 koní a sedmistupňovou DSG bez dalších možností začíná na 1 225 000 rublech a o něco lépe vybavený Hyundai Elantra Comfort se šestistupňovou automatickou převodovkou a paketem. Styl (xenony, 17palcová kola, bezklíčový vstup a LED světla) bude stát 1 279 900 rublů.

Octavii lze samozřejmě koupit s kombíkem, s motorem 1.8 (180 k), a dokonce i s pohonem všech kol (pouze Combi ve verzi 180 k). K dispozici je zvýšená verze Scout a lehčí RS ​​s dvoulitrovým turbomotorem o výkonu 220 koní. Plus spousta dalších možností za příplatek. Naprosto správná Popelka Octavia tedy nenechává nikomu šanci, pokud jde o bohatý výběr. Kdo se ale zamiloval do velkolepé a vrtošivé asijské princezny Elantry, nebude vůbec zklamán.

  • Škoda Octavia – tomuto kufru odpustíte cokoliv! I když v podstatě není co odpouštět
  • Hyundai Elantra – světlý design a rozumné ceny. Přál bych si přidat další zvukovou izolaci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button