ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Jak nastavit zapalování pro Škoda Octavia Tour 1.9

Co je úhel náběhu
Časování zapalování je obvykle určeno polohou klikového hřídele v souladu s jeho polohou vzhledem k TDC. Pokud jde o označení, jedná se o stupeň před TDC. Z toho vyplývá, že tento úhel se nazývá úhel časování zapalování. Pokud se časování zapalování posune z TDC, úhel se zvětší, to znamená, že zapalování bude předčasné. Pokud se naopak pohybuje směrem k TDC, úhel se v souladu s tím snižuje a zapálení se považuje za pozdní.

Jaké načasování zapalování bude účinné, závisí na mnoha faktorech:
1 Rychlost otáčení klikového hřídele: čím více otáček dělá, tím dříve je nutné zapálení směsi paliva a vzduchu, aby bylo dosaženo vrcholu maximální úrovně tlaku v požadovaném bodě.
2 Teplota: čím nižší je pro motor a směs, tím nižší bude oxidační reakce, v důsledku čehož by úhel měl být dříve a naopak.
3 Zatížení motoru: čím je větší, tím vyšší je úroveň cyklického plnění válce, v důsledku toho je potřeba menší úhel zážehu, aby se zabránilo detonaci (nepředvídatelné explozi v motoru).

Známky nesprávného nastavení časování zapalování

-Ztráta úrovně výkonu;
-Ztráta úrovně vyzvednutí;
-Auto má nestabilní volnoběh;
-Nějaké selhání, pokud stisknete plynový pedál, stejně jako vzhled klepání prstů;
-Problémy při pokusu o nastartování motoru;
-Neschopnost vozu vyvinout maximální rychlost;
– Zvýšená spotřeba paliva;
– Výskyt výstřelů v karburátoru nebo tlumiči výfuku;
-Přehřátí motoru;
– Detonace motoru po zastavení jeho činnosti.

Kontrola nastavení časování zapalování

Chcete-li zkontrolovat, jaké načasování zapalování bylo nastaveno a zda je správné, musíte se řídit následujícími znaky:
-Při chodu naprázdno by neměly být pociťovány žádné „poruchy“ při provozu zahřátého motoru.
-Krátká detonace (asi 3-5 sekund) by měla nastat, pokud prudce sešlápnete plynový pedál, a pohyb by měl proběhnout na nejrovnějším úseku silnice na čtvrtý rychlostní stupeň a rychlost asi 50 km/h. Jinými slovy, zvuk prstů by měl být slyšet. Pokud to není dodrženo, bylo zapalování nastaveno příliš pozdě, ale pokud je přítomno, ale nemůže zmizet, je zapalování příliš brzy. Situaci lze napravit malými rotacemi rozdělovače v různých směrech, po kterých je nutné provést kontrolu znovu, dokud nejsou získány optimální výsledky.

Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Octavia nebo Chevrolet Lacetti.

Důsledky nesprávně nastaveného úhlu zapalování

Na správném načasování zapalování závisí nejen výkon a spotřeba paliva. Pokud se jiskra na zapalovací svíčce vytvoří dříve, než se očekávalo, pak tlak expandujících plynů začne působit proti pístu stoupajícímu k TDC (předzápalu). Zapálení pracovní směsi poté, co se píst začne pohybovat směrem dolů z TDC, vede k tomu, že uvolněná energie paliva „dohoní“ píst a dostane se do výfuku, spíše než aby vykonala užitečnou práci (pozdní zážeh).

Příznaky předčasného zapálení se objevují ve formě následujících příznaků:
– vzhled kovového zvonění během provozu motoru, který je lokalizován v oblasti bloku válců;
– volnoběžné otáčky kolísají, motor je nestabilní;
-po stisknutí „plynu“ je pauza, motor „netáhne“ a nadměrně spotřebovává palivo;

Pozdní zážeh také způsobuje značné poškození motoru. V tomto případě dochází ke spalování směsi za podmínek sníženého tlaku a zvětšeného objemu ve válci spalovacího motoru. Dochází k narušení spalovacího procesu samotné směsi palivo-vzduch, která při pracovním zdvihu pístu vyhoří. V důsledku toho jsou známky pozdního zapálení:
-motor ztrácí výkon, pro zrychlení je třeba silně sešlápnout plyn;
– došlo k výraznému zvýšení spotřeby paliva;
– motor je silně koksován usazeninami a karbonovými usazeninami;
– nesprávné spalování směsi vede k přehřátí motoru;

6.2.2 Nastavení časování zapalování

Přestože se časování zapalování nastavuje automaticky, lze jej nastavit i ručně. Přípravné práce jsou stejné jako při seřizování volnoběžných otáček pro příslušný motor. Zapalování se nastavuje, když motor běží na volnoběh. Různé motory vyžadují různé práce.

Umístění jednotlivých prvků systému vstřikování paliva a systému zapalování v motorovém prostoru automobilu s motorem SR20DE

Před kontrolou a seřízením musí být splněny určité podmínky pro získání přesných výsledků, tedy těch, které jsou uvedeny v kapitole Běžná péče a údržba díly nebo systémy musí být zkontrolovány a odpovídajícím způsobem seřízeny. Volnoběžné otáčky musí odpovídat požadované hodnotě.

Po zahřátí motoru a připojení tachometru a zábleskového světla proveďte následující:

  1. Při vypnutém motoru najděte snímač polohy škrticí klapky (viz ilustrace) a odpojte zástrčku. Nastartovat motor.
  2. Dvakrát až třikrát zvyšte otáčky na 2000 – 3000 ot./min a poté nechte 2 minuty běžet naprázdno.
  3. Mějte údaje tachometru. Motor by měl běžet na 800 ot./min.
  4. Odečtěte časování zapalování ve stroboskopickém paprsku na řemenici klikového hřídele. Pokud je časování zapalování mimo 15±2° před TDC, je nutné nastavení. K tomu povolte upevňovací šrouby rozdělovače (viz. ilustrace) a otáčejte rozdělovačem, dokud nedosáhnete správného načasování zapalování. Při nových úpravách byste měli vždy usilovat o přesnou hodnotu 15°. Znovu utáhněte šrouby a zkontrolujte časování zapalování.
  5. Nakonec znovu připojte zástrčku.

U vozů s karburátorovými motory se práce liší v závislosti na tom, zda je nainstalován katalyzátor nebo ne.

Než bude možné zkontrolovat časování zapalování, je třeba provést následující v kapitole Běžná péče a údržba podmínky.

  1. Zahřejte motor, to znamená, že ručička dálkového teploměru by měla být ve střední poloze. Při seřizování musí motor udržovat provozní teplotu, to znamená, že během přestávek může být nutné motor nastartovat, aby se znovu zahřál. Motor musí běžet na méně než 1000 ot./min.
  2. Připojte tachometr a zábleskové světlo podle návodu.
  3. Dvakrát až třikrát zrychlete motor na 2000 – 3000 ot./min a poté jej nechte minutu běžet na volnoběh.
  4. Odečtěte volnoběžné otáčky na tachometru.
  5. Motor by měl pracovat při otáčkách 750±50 ot./min. Pokud hodnota neodpovídá požadované hodnotě, je třeba předem upravit volnoběžné otáčky. Nezbytná práce je popsána v kapitole Běžná péče a údržba.
  6. Odečtěte časování zapalování v paprsku zábleskové lampy na řemenici klikového hřídele. Pokud je časování zapalování mimo limity uvedené v Specifikace na začátku kapitoly je třeba provést úpravu. Níže uvedený obrázek ukazuje, kde lze provést časování zapalování v paprsku zábleskové lampy.
6.2.2 Nastavení časování zapalování Škoda Octavia Pohled na značky časování zapalování na řemenici klikového hřídele. Štítek „0“ je označen žlutě.
  1. Při nastavování časování zapalování by mělo být nastaveno na různé hodnoty. Na místě znázorněném na obrázku můžete vidět nainstalovaný snímač plnicího tlaku (na pravé straně vozu, stojící před motorovým prostorem, poblíž vzpěry zavěšení). Toto zařízení monitoruje podtlak v sacím potrubí a vysílá elektrický signál do elektronického ovládacího zařízení. Protože to ovlivňuje časování zapalování, musí být vypnuto. Za tímto účelem vyjměte podtlakovou hadici a na její konec vložte šroub vhodného průměru.
6.2.2 Nastavení časování zapalování Škoda Octavia Poloha snímače tlaku posilovače (1).
  1. Povolte upevňovací šrouby rozdělovače a otáčejte rozdělovačem, dokud se značky „0“ a „5“ nebudou nacházet přibližně naproti indikátoru, když svítí stroboskop. Znovu utáhněte šrouby.
  2. Nasaďte hadici a zkontrolujte zapalování. Tentokrát hodnota od Specifikace na začátku kapitoly. Uvedené údaje je nutné důkladně prostudovat, protože mohou existovat dva různé rozdělovače zapalování a nastavení se od sebe mírně liší.

U motoru bez katalyzátoru je seřízení poněkud složitější, protože v závislosti na nainstalovaném rozdělovači musí být podtlaková hadice buď odpojena od karburátoru a uzavřena, nebo zůstat připojena. Chcete-li hadici ucpat, vložte do jejího konce šroub vhodného průměru. Přesnější pokyny jsou uvedeny v Specifikace na začátku kapitoly. Podle nich má časování zapalování různé významy. Jinak se nastavení provádí způsobem popsaným pro modely katalyzátorů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button