Obsah
- 1 Proč potřebujete variantu Škoda Rapid?
- 2 Aktivní bezpečnost
- 3 Pasivní bezpečnost
- 4 Automatická převodovka
- 5 Návod k obsluze automatické převodovky
- 6 Zrychlení a pohyb vozu
- 7 Zastavte
- 8 Parkoviště
- 9 Polohy páky voliče
- 10 P – Parkovací poloha
- 11 R – zpátečka
- 12 N – Neutrální poloha (volnoběžná poloha)
- 13 D – Konstantní přední poloha
- 14 S – Sportovní jízdní poloha
- 15 Blokovací mechanismus (blokování) volicí páky
- 16 Automatický zámek volicí páky
- 17 Tlačítko zámku
- 18 Bezpečnostní zařízení zabraňující vytažení klíčku ze zapalování
- 19 Nouzový program
- 20 Nouzové odblokování volicí páky
Proč potřebujete variantu Škoda Rapid?
ŠKODA RAPID nabízí nejmodernější technologie, nejvyšší bezpečnost, působivou účinnost a mimořádnou úroveň komfortu. Vůz se vyznačuje aktivní a pasivní bezpečností na úrovni vozů vyšších tříd. Mezi standardní nebo na přání dodávané funkce patří multikolizní brzda, Hill Hold Control a Driver Alert.
Aktivní bezpečnost
Modernizovaná ŠKODA RAPID nabízí působivou řadu bezpečnostních systémů. Standardní výbava modelu zahrnuje protiblokovací brzdový systém (ABS), elektronické řízení stability (ESC), systém kontroly trakce (TCS), elektronické rozdělování brzdné síly (EBD).
Každý vůz ŠKODA RAPID je navíc vybaven multikolizní brzdou, která snižuje riziko opakovaných kolizí v případě nehody. V případě kolize se systém automaticky aktivuje, i když řidič již nesešlápne brzdový pedál. Automatické brzdění zpomalí vůz na rychlost 10 km/h. Řidič může do systému kdykoli zasáhnout buď sešlápnutím plynového pedálu, nebo nouzovým brzděním. Jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod je únava řidičů. Funkce detekce únavy řidiče, která je pro vůz ŠKODA RAPID k dispozici jako doplňková výbava, může snížit následky takové nehody. Monitorováním pohybů volantu systém zjišťuje odchylky od běžného stylu jízdy řidiče, a tím detekuje pokles koncentrace. Systém poté na přístrojové desce zobrazí vizuální varování, které vám doporučí udělat si přestávku. Aktivní bezpečnost zvyšuje i řada dalších volitelných systémů. Vůz může být například vybaven mlhovými světlomety se zatáčky. Tato funkce automaticky zapíná levé nebo pravé mlhové světlo v závislosti na úhlu natočení volantu, čímž zlepšuje viditelnost a činí vůz ŠKODA RAPID viditelnějším pro ostatní účastníky silničního provozu. Další doplňkovou funkcí je Hill-Hold Control, která zvyšuje aktivní bezpečnost a umožňuje řidiči rozjet se ve svahu bez rizika sjetí dolů, bez nutnosti použití parkovací brzdy. Na svazích větších než 3 % systém automaticky podrží vozidlo na dvě sekundy a zabrání jeho couvnutí.
Pasivní bezpečnost
ŠKODA RAPID také nabízí širokou škálu systémů pasivní bezpečnosti. V případě kolize spolupracuje více systémů, aby se snížilo riziko zranění cestujících. V případě nehody jsou všichni cestující ve vozidle připoutáni tříbodovými bezpečnostními pásy, zatímco přední bezpečnostní pásy jsou vybaveny předpínači, které pásy napnou během několika milisekund. Omezovače napětí pásu snižují zatížení hrudníku. Dodatečnou bezpečnost ve voze zajišťuje až šest airbagů. Pokud je na předním sedadle instalována dětská autosedačka, lze airbag spolujezdce deaktivovat. V případě bočního nárazu chrání hlavy předních a zadních vnějších cestujících velké hlavové airbagy. Ochranný airbag je instalován ve stropním obložení a při aktivaci pokrývá povrch bočních oken. Systém Isofix bezpečně upevní dětskou autosedačku v autě. V případě nehody a při aktivaci airbagů se automaticky vypne přívod paliva a řada elektrických systémů, což snižuje riziko požáru paliva v případě jeho úniku. Kromě toho se automaticky odemyká centrální zamykání, což usnadňuje vystupování z vozu a jeho otevírání zvenčí, a zapíná se vnitřní osvětlení, které pomáhá cestujícím lépe se orientovat ve tmě. Současně se rozsvítí varovná světla. Konstrukce vozu ŠKODA RAPID samozřejmě minimalizuje riziko zranění zranitelnějších účastníků silničního provozu v případě střetu s chodcem. ŠKODA RAPID je vybavena elektromechanickým řízením, jehož převodový poměr se mění v závislosti na rychlosti jízdy. Při otáčení volantem pomáhá řidiči elektrický pohon namontovaný na sloupku řízení. Toto řešení umožňuje zlepšit vlastnosti řízení, snížit hmotnost a učinit agregát kompaktnější. Další výhodou této konstrukce je, že systém spotřebovává energii pouze při otáčení volantem, čímž přispívá k úspoře paliva. Pro podrobnosti prosím kontaktujte obchodní oddělení dealerského centra Arta-M
Čekáme na vás každý den od 9:00 do 19:00 na adrese Pyatigorsk, st. Ermolová, 48. Tel. (8793) 32 32 32
*součást skupiny společností Modus
Automatická převodovka
Vaše vozidlo je vybaveno šestistupňovou elektronicky řízenou automatickou převodovkou. Rychlostní kroky se automaticky přepínají ve vzestupném a sestupném pořadí. Bavíme se o standardní automatické převodovce. Maximální rychlosti vozidla je dosaženo na 5. rychlostní úrovni. Šestý rychlostní stupeň slouží jako ekonomická převodovka pro snížení celkové spotřeby paliva.
Rychlostní kroky se automaticky přepínají ve vzestupném a sestupném pořadí.
Převodovku lze ale přepnout i do režimu TipTronic. Tento režim umožňuje ruční řazení.
Zrychlení a pohyb vozu
Sešlápněte brzdový pedál
Stisknutím blokovacího tlačítka umístěného v hlavici volicí páky přesuňte páku do požadované polohy, například O, a poté uvolněte blokovací tlačítko.
Chvíli počkejte, dokud převodovka nezařadí (je cítit mírné trhnutí).
Uvolněte brzdový pedál a zvyšte plyn.
Zastavte
Pro krátké zastavení, například na křižovatkách, není potřeba přepínat páku voliče do polohy N. Brzdění je dostačující. Je ale nutné, aby motor fungoval pouze na volnoběh.
Parkoviště
Sešlápněte brzdový pedál
Pevně zatáhněte za páku ruční brzdy. Nakladatelství „Monolith“
Stisknutím zamykacího tlačítka přesuňte páku voliče do polohy P a uvolněte zamykací tlačítko.
Motor lze nastartovat pouze v polohách P nebo N.
Při parkování na rovině přesuňte páku voliče do polohy P. Na svažité vozovce nejprve pevně utáhněte páku ruční brzdy a teprve poté přesuňte páku voliče do parkovací polohy. Sníží se tak zatížení blokovacího mechanismu, což vám následně usnadní vyjmutí volicí páky z polohy P.
Pokud za jízdy vozidla omylem přepnete volicí páku do polohy N, pak před přepnutím do polohy vpřed je potřeba uvolnit plyn a počkat na volnoběh.
- Dvouspojková automatická převodovka DSG má funkci ochrany proti přetížení. Při použití asistenta rozjezdu do kopce na stojícím nebo pomalu jedoucím vozidle do kopce funguje spojka při zvýšené tepelné zátěži.
- Dojde-li k přehřátí, rozsvítí se informační displej s varovnou zprávou. V takovém případě zastavte vůz, vypněte motor a počkejte, až zhasne kontrolka a text – hrozí porucha převodovky! Jakmile symbol a varovný text zhasnou, můžete pokračovat v jízdě.
- Při volbě jízdního režimu pro stojící vůz s běžícím motorem nikdy nepřidávejte plyn – hrozí nebezpečí nehody!
- Nikdy nepřepínejte volicí páku, když vůz jede do polohy Z nebo P – hrozí nebezpečí nehody!
- Pokud musí vozidlo stát ve zvoleném jízdním režimu s motorem běžícím na volnoběh, například při zastávkách a krátkých jízdách před křižovatkou, musíte sešlápnout brzdový pedál, protože při volnoběhu se převodovka úplně nezastaví, v důsledku toho má auto tendenci se vzdalovat.
Polohy páky voliče
Zařazená poloha volicí páky je indikována na displeji přístrojové desky jasným zvýrazněním označení příslušného rychlostního stupně. V polohách D a S se na displeji zobrazuje i zařazený rychlostní stupeň.
P – Parkovací poloha
V této poloze jsou hnací kola vozidla mechanicky zablokována.
Parkovací polohu lze aktivovat pouze při zastaveném vozidle.
Pokud chcete tuto polohu zapnout nebo vypnout, je třeba stisknout blokovací tlačítko v hlavě volicí páky a současně sešlápnout brzdový pedál.
Pokud je baterie vybitá, není možné vyřadit páku voliče z aplikace P.
R – zpátečka
Zpátečku lze zařadit pouze tehdy, když vozidlo stojí při otáčkách motoru na volnoběh.
Chcete-li přesunout volicí páku do polohy K z polohy P nebo M, musíte stisknout blokovací tlačítko a současně sešlápnout brzdový pedál. Pokud je zapnuté zapalování, couvací světla se rozsvítí v poloze P.
N – Neutrální poloha (volnoběžná poloha)
V této poloze jsou otáčky volnoběhu zapnuty. Chcete-li volicí páku přesunout z polohy N (pokud je páka v této poloze déle než 2 sekundy) do polohy D, musíte tak učinit při rychlostech nižších než 5 km/h a také při stojícím voze. a při zapnutém zapalování sešlápněte brzdový pedál.
Chcete-li volicí páku přesunout z polohy N (pokud je páka v této poloze déle než 2 sekundy) do polohy R, musíte to provést při rychlostech nižších než 5 km/h a také při stojícím voze. a při zapnutém zapalování sešlápněte brzdový pedál.
D – Konstantní přední poloha
Rychlostní stupně v této poloze se za jízdy automaticky zařazují ve vzestupném nebo sestupném pořadí v závislosti na zatížení motoru, rychlosti vozidla a programu ovládání automatické převodovky.
Pokud chcete přesunout páku z polohy D do polohy N při rychlosti nepřesahující 5 km/h, je třeba sešlápnout brzdový pedál, stejně jako při stojícím voze.
Za určitých okolností (jízda v horách nebo cílená jízda s vozidlem) je vhodné přepnout na program manuálního řazení, aby bylo možné převodový poměr ručně přizpůsobit jízdní situaci.
S – Sportovní jízdní poloha
Pozdější řazení vyšších převodových stupňů umožňuje plně využít výkonový potenciál motoru. K podřazování dochází při vyšší rychlosti než v poloze D.
Pokud chcete volicí páku přesunout do polohy S z polohy D. Je třeba stisknout zajišťovací tlačítko na hlavici volicí páky.
- Nikdy nepřepínejte volicí páku, když vůz jede do polohy R nebo P – hrozí nebezpečí nehody!
- Pokud musí vozidlo stát ve zvoleném jízdním režimu s motorem běžícím na volnoběh, například při zastávkách a krátkých jízdách před křižovatkou, musíte sešlápnout brzdový pedál, protože při volnoběhu se převodovka úplně nezastaví, v důsledku toho má auto tendenci se vzdalovat.
- Pokud je u stojícího vozu zvolen některý z jízdních režimů, v žádném případě nepřidávejte plyn omylem (například ručně v motorovém prostoru). V opačném případě se vůz okamžitě rozjede – za určitých okolností, i když je zatažena páka ruční brzdy – hrozí nebezpečí nehody!
- Před otevřením kapoty motoru a zahájením práce při běžícím motoru přepněte do polohy P a pevně utáhněte páku ruční brzdy – hrozí nebezpečí úrazu!
Blokovací mechanismus (blokování) volicí páky
Automatický zámek volicí páky
V polohách P a N je volicí páka při zapnutém zapalování zablokována. Chcete-li přesunout páku z těchto poloh, musíte sešlápnout brzdový pedál. Jako upozornění pro řidiče se v polohách P a N volicí páky rozsvítí kontrolka na přístrojové desce.
Kromě toho se na řadicí páce rozsvítí symbol automatického zablokování volicí páky.
Rozvodová spojka zajišťuje, že při plynulém přechodu přes polohu N (například z R do D) nedojde k zablokování volicí páky. Díky tomu je možné například vysvobodit auto s prasklým kolem. Zámek se resetuje pouze v případě, že není sešlápnut brzdový pedál a páka zůstane v poloze N déle než 2 sekundy.
Zámek volicí páky je aktivní pouze při stojícím vozidle a při rychlostech nižších než 5 km/h. Při vyšších rychlostech se zámek v poloze N automaticky vypne.
Tlačítko zámku
Blokovací tlačítko na hlavě volicí páky zabraňuje náhodnému zvolení určitých poloh volicí páky Stisknutím blokovacího tlačítka se odemkne zámek volicí páky.
Bezpečnostní zařízení zabraňující vytažení klíčku ze zapalování
Klíč lze vyjmout po vypnutí zapalování pouze v případě, že je volicí páka v poloze P. Pokud je klíček vytažen ze spínací skříňky, je volicí páka v poloze P zablokována.
Nouzový program
V případě poruchy systému je k dispozici nouzový program.
Pokud dojde k poruše v elektronice převodovky, převodovka pokračuje v činnosti, ale přepne se do některého z nouzových programů. Takový program se signalizuje rozsvícením a tím i zhasnutím všech segmentů displeje.
I nadále bude možné zařadit všechny polohy páky voliče. V polohách D a S zůstává převodovka zařazena na 3. rychlostní stupeň. V poloze P je jako obvykle k dispozici zpětný chod.
Program ručního řazení v nouzovém programu je vypnutý.
Pokud se převodovka přepne do nouzového programu, kontaktujte co nejdříve specializovaný servis, aby závadu odstranil.
Nouzové odblokování volicí páky
Pokud dojde k přerušení napájení mechanismu automatického zamykání (zablokování) volicí páky (například vybitá baterie, vadná pojistka) nebo k poruše samotného zámku, nelze volicí páku přesunout z polohy P běžným způsobem a s autem nelze pohnout. Volicí páka musí být nouzově odblokována.
Zatáhněte za páku ruční brzdy.
Otevřete odkládací schránku na středovém panelu vpředu nebo popelník vpředu.
Opatrně vyjměte manžetu volicí páky mírně dopředu na levé a pravé straně.
Uvolněte kryt i ze zadní strany.
Pomocí tenkého předmětu (např. klíče) zatlačte páčku žlutého plastového dílu doleva, jak je znázorněno na obrázku výše.
Stiskněte současně zajišťovací tlačítko na hlavici volicí páky a páku posuňte do polohy.