ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Rapid

Proč se tak rychle zbavují Škody Rapid?

Nové vozy Škoda Rapid se do Ruska dovážejí v dávkách – jsou levné, motory jsou jednoduché, existuje automatická převodovka: nikdo je nechce vzít

V poslední době se objevil názor, že nová auta přivezená k nám z Číny nejsou nic jiného než jednorázové zboží, které by se za žádných okolností nemělo brát. Vysvětluje to skutečnost, že zatímco k nám přichází další model „Číňanů“, ve své domovině již uvolňují jeho restyling a úplně zapomínají na starý model.
To znamená, že pro tento nový produkt, který zastará ještě dříve, než dorazí, nelze nikde sehnat žádné náhradní díly. Jako takové neexistují adekvátní katalogy dílů pro tyto vozy, natož karosářských dílů. Pokud se náhle stane nehoda, kde hledat, objednat a jak dlouho na ně čekat, je zcela neznámé.

Obrázek je následující – Číňané to vyrobili a zapomněli a náš kupující nejenže musí za tato auta platit přemrštěné ceny, ale navíc jsou tato auta konstruována na relativně krátkou životnost 3-5 let, pak jak řekněme „na skládku“. Vzít si půjčku kvůli takové situaci není pro Rusa.

Za takových okolností, kdy opravdu není na výběr, musíte volit mezi osvědčenými a známějšími značkami a modely. Naštěstí nikdo ještě nezablokoval tok nových zahraničních aut do naší země – navzdory všem zákazům a sankcím máme jak „Korejce“, tak „Japonce“ a samozřejmě „Evropany“.

Zajímavé:
Kdy bude Škoda postavena v raketoplánech v 63. komplexu.

Například modely německé skupiny VAG, zejména Volkswagen a Škoda, nosí i „úředníci“, kteří byli dříve oficiálními zástupci výše zmíněných značek. Prodávají je ve stejných autosalonech, navíc jsou s dodatečnou zárukou a jsou připraveny na servis.

Všechny stejné vozy se stejnou „náplní“ jako ty, které se vyrábějí v Evropě, jsou vyráběny v Číně na základě oficiální licence jen s minimálními rozdíly.
Odtud k nám přichází „jednoduchá“ Škoda Octavia, ačkoli předchozí generace A7 byla přepracována – konfigurace jsou opravdu prázdné, požadují takové možnosti od 2.2 milionu rublů a více.

Existují také „normální“ Octavie v čerstvé karoserii, mají vyzrálejší náplně a prodávají se několikrát dražší – od 3.1 milionu rublů za auto s motorem 1.4 TSI, s automatickou převodovkou a v odpovídající konfiguraci, nikoli „ bubnová edice“.

To je upřímně drahé, ne každý je připraven zaplatit takové peníze, bez ohledu na to, jak dobrá je tato Škoda. Samozřejmě existují jednodušší a levnější možnosti, na úrovni stejného „rozpočtu“ Octavia od 2.2 milionu rublů – to je VW Bora / Jetta.

Tato možnost je na stejném „vozíku“ VAG MQB jako Octavia, ale stále je z kategorie „jednodušších“. Žádné kudrlinky, výbava i bez vyhřívaných sedadel – výhradně možnost pro taxikáře. Model, ač rozšířený v jiných zemích, je u nás zatím málo známý.

Mimochodem, existují i ​​levnější – čistě čínské VW a Škoda, s čínským odznakem, ale „německou“ náplní. Jetta VA3 je sedan založený na Polo Rapid. Koluje je spousta negativity, protože jsou maximálně zjednodušené: materiály jsou stejné jako u nejlevnějších čínských aut, konfigurace je mnohem jednodušší, ani opěradla zadních sedadel se nesklánějí.

V zásadě jako náhrada za „Číňana“ není alternativa špatná a motor má zdroj a stojí méně než 2 miliony rublů, ale místo jednoho „Číňana“ vzít dalšího, opět neexistují žádní lidé ochotný.

Ke vší té hojnosti se nedávno přidal další, nám vcelku srozumitelný a všem známý model Škody Rapid. Zrovna nedávno jsme četli zprávu, že oficiálním prodejcům došly poslední vozy, už je nelze koupit – a nyní jsou opět v prodeji, a to v hojném počtu. Do Ruska se dovážejí téměř v „balících“ a prodávají se u různých prodejců.

Vše je opět extrémně jednoduché a přehledné – platforma stejná jako na Polu, technická část není žádná kudrlinka, ale celkem spolehlivá. S atmosférickým motorem je spárována klasická automatická převodovka Aisin, v této kombinaci se motor i převodovka cítí skvěle a vydrží více než 300 tisíc kilometrů bez vážnějších poruch nebo investic.

Auto navíc není nějaká „znevýhodněná“ verze sedan, ale plnohodnotný liftback se 470litrovým kufrem a prostornou ložnou plochou.
Obecně platí, že všechny požadavky, které naši motoristé kladou na nový vůz, byly splněny – existuje jednoduchý atmosférický motor se slušnou rezervou spolehlivosti, skutečná automatická převodovka, a ne nějaký druh „robota“ nebo variátoru. životnost, která je vždy v otázce, a co je nejdůležitější – cena na úrovni konkurentů.

Za takový Rapid prodejci požadují 1.9 milionu rublů, s přihlédnutím ke „slevám“. Bez nich se auta prodávají od 2.2 milionu rublů, což v současné situaci již není tak „odtržené“ jako u jiných modelů.

Na auta se ale nestojí fronta a není tolik lidí ochotných kupovat zmiňované Octavie, Bory nebo ty samé Rapidy – otázkou je proč?

Odpověď je velmi jednoduchá – lidé nechtějí brát tyto verze osvědčených značek přivezených z Číny jednoduše proto, že jsou také „čínské“ a je proti nim téměř více nároků než proti skutečným čínským autům.

A ano, tato Škoda Rapid je další model zcela vyráběný v Říši středu, bez výjimky. Existuje názor, že vše shromážděné „tam“ není příliš kvalitní. A že motory montují hůře a opravdu se liší od evropských verzí: objem 1.5 litru v „čínské“ verzi je instalován na všech levných VW a Škoda, včetně Jetta VA3.

A že kvalita výroby samotných strojů s použitými materiály je nejen mnohem horší než evropské standardy, ale neodpovídá ani strojům stejných modelů dříve vyráběných v Rusku.

No, a co je nejdůležitější, samozřejmě, proč měnit jednoho „čínského“ za jiného „čínského“ – některé a druhé nejsou daleko od sebe, pokud jde o kvalitu a „náplň“. To znamená, že mnoho lidí má v tomto ohledu jediný závěr: ať za tu cenu dál hnijí v autobazarech.

Ve skutečnosti existují rozdíly v kvalitě provedení a materiálech použitých k výrobě evropské a čínské verze stejného vozu, a to nelze popřít. Ale pokud jde o mě, modely Škoda a Volkswagen vyráběné v licenci a které se již dříve osvědčily jako nejlepší, jsou mnohem lepší než neznámé a pro nás stále nepochopitelné modely, kterých se na našem trhu objevuje obrovské množství téměř každý den.

Pravidelní čtenáři vědí, že v tomto případě se já osobně rozhodnu spíše směrem k tomuto „Rapidu“ než k nějakému Kaiyi, Changanu nebo něčemu podobnému.

Můžete po mně házet pantofle donekonečna, ale po technické stránce se tyto čínské škodovky od těch „pravých“ z Evropy zásadně neliší. Jsou pro ně přehledné poruchové statistiky, jsou známí a umí je u nás servisovat a opravovat a ani s náhradními díly nejsou žádné pnutí či problémy.

To samé se nedá říct o nedávno hojně propagovaných značkách, o kterých vám nikdo upřímně neřekne. Majitelé vozů čínského původu je budou chválit a přimhouřit oči nad jejich nedostatky, odpůrci všeho čínského budou vehementně dokazovat opak a za žádných okolností tyto vozy ke koupi nedoporučují.

Nebudu se pouštět do přesvědčování a vyvozovat v této věci nepodložené závěry, ale pouze sdílím svůj odůvodněný názor. A zatím v tuto chvíli neexistují žádná konkrétní čísla a údaje o dlouhodobém provozu čínských aut, takže jakákoli diskuse o jejich spolehlivosti/nespolehlivosti jsou jen prázdná slova.

Ano, občas se na internetu objeví nějaké náhodné, často ojedinělé poruchy na krátkých bězích, ale nemá smysl z nich soudit obecnou nespolehlivost. Na přesnější předpovědi a názory si budete muset ještě minimálně pár let počkat.

Jaké máte myšlenky, co byste preferovali – čínskou Škodu nebo jakoukoli jinou čínskou značku (promiňte tautologii) – nezapomeňte se podělit o své myšlenky na tuto záležitost v komentářích, bude zajímavé znát váš názor.

Proč platit víc nebo proč je Rapid lepší než Octavia

Všechny články Novinky Autocode Life hacks pro kupující Testovací jízdy Auto novinky Video Automarkety Různé Koupit za xxx rublů Recenze ojetých aut Life hacky pro prodejce Tiskové zprávy Hodnocení Recenze majitelů Konfrontace modelů

25. října 2019, 12:08 0 95771

Mnoho z těch, kteří se dívají na Rapid před restylingem, se dívá směrem k středoškolské Octavii. Cenový rozdíl mezi liftbacky je zanedbatelný. Za první „Rapid“ na sekundárním trhu požadují v průměru 565 tisíc rublů, za třetí „Octavia“ – 694 tisíc rublů.

Octavia je na první pohled zajímavější než Rapid, a to jak výbavou, tak pohonnými jednotkami. To je důvod, proč mnoho lidí odmítá Rapid a šetří peníze na nákup liftbacku třídy C. Vyplatí se ale přeplácet? Na tuto otázku odpovíme v článku.

Motory

Začněme porovnávat Rapid a Octavii s nabídkou motorů. Rapid je k dispozici s motory 1,2 litru, 1,4 litru a 1,6 litru s výkonem od 75 do 125 k. S. Řada Octavia zahrnuje 1,4-, 1,6- a 1,8-litrové jednotky s výkonem 110-180 koní.

Za optimální úpravu Rapidu se považuje verze s 1,6litrovým atmosférickým motorem o výkonu 110 koní. Na první stovku zrychlí za 10,3 sekundy. Maximální rychlost je 195 km/h, skutečná spotřeba paliva v kombinovaném cyklu je 7 l/100 km.

„Octavia“ se stejným motorem je méně dynamická. To však není překvapivé, protože liftback třídy C je těžší (1 255 kg oproti 1 165 u Rapidu). Zrychlení na 100 km/h trvá 12,2 sekundy. Maximální rychlost je nižší – 188 km/h, spotřeba paliva vyšší – 8 l/100 km.

Ti, kteří plánují nákup Rapidu nebo Octavie, by měli vědět, že:

  • Na mladším motoru 1,2 MPI (CGPC) již po 80 tisících km začíná „prokluzovat“ rozvodový řetěz (doprovázený řevem při startování motoru). Jeho výměna stojí pěkný cent – od 30 tisíc rublů.
  • Motor 1,6 MPI (CFNA) trápí majitele klepajícími písty (výměna skupiny pístů začíná od 20 tisíc rublů).
  • 1,6 MPI (CWVA), který se objevil o něco později, se díky konstrukci jednotky proslavil svým „žroutem oleje“. Každých 50 tisíc km je nutné dekarbonizovat spalovací komoru (asi 1 500 rublů + výměna motorového oleje a filtru). Levý držák motoru Rapidu také klepe (od 1 000 rublů).
  • Turbomotor 1,4 TSI (EA211) trpí nataženými rozvodovými řetězy, ničením pístů a kroužků a ohnutými ventily. Čerpadlo často selže, náklady na výměnu stojí majitele téměř 6 000 rublů.
  • U 1,8 TSI (CJSA) je rozvodový řetěz natažený. Při najetých kilometrech asi 100 8 km klesá tlak oleje (v důsledku opotřebení vačkových hřídelů a vložek) a ventily řazení fáze se stávají „nezbednými“ (z 000 XNUMX rublů).

Motory soupeřů jsou dobře známé, protože se montují nejen na Škodu, ale také na příbuzné Volkswageny Polo a Jetta.

Převody

Převodovky českých liftbacků jsou téměř totožné. Oba modely byly vybaveny šestistupňovými automatickými převodovkami a sedmistupňovými roboty DSG. Rozdíl je pouze v mechanických převodovkách: Rapid má pět rychlostí, Octavia šest.

Majitelé Rapidu a Octavie nemají k výkonu poslední jmenované žádné stížnosti. Jediné, co vám může vadit, je v zimním období cizí hluk manuální převodovky. „Hudební doprovod“ se zastaví, jakmile se převodový olej zahřeje na provozní teplotu.

Známý robot DSG prošel řadou vylepšení, než se spřátelil s prvním Rapidem a třetí Octavií. Jediné, co zůstává nevyřešeno, je problém mechatroniky, jejíž oprava vyprázdní peněženku o 20 tisíc rublů.

Automatická převodovka českých liftbacků je hodně vrtošivá. Třecí spojky se opotřebovávají blíže ke 100 tisícům kilometrů (náklady na výměnu od 20 tisíc rublů), což je doprovázeno trhnutím při řazení. Aby se předešlo problémům, má smysl měnit kapalinu ATF každých 50-60 tisíc km, ať už je to Škoda Rapid nebo Octavia.

Dodejme, že u nás se prodávala pouze verze Škody Octavia s pohonem předních kol. Evropané měli větší štěstí: nabízeli i liftbacky se čtyřmi hnacími koly. V Rusku se takové exempláře nacházejí (dovezené ze zahraničí), ale velmi zřídka. Rapid má pohon pouze předních kol.

Jízdní výkon

avto

Škoda Rapid se dá z hlediska ovladatelnosti a energeticky náročného odpružení bez problémů nazvat modelem ve své třídě. Podvozek je sestaven „jako Volkswagen“: náklon v zatáčkách je nevýznamný, drobné nepravidelnosti jsou nepostřehnutelné. Odpružení nepředstavuje pro majitele žádná nepříjemná překvapení. Ano, stabilizační vzpěry (od 1 500 rublů), kulové klouby (od 2 000 rublů) a zadní tiché bloky předních ovládacích ramen (od 2 000 rublů) mohou selhat s předstihem. Ale to je vše.

Na rozdíl od Rapidu, který má zadní zavěšení nosníků, má Octavia víceprvkové. Díky němu liftback zvládá nerovnosti a díry s větším komfortem pro cestující v kabině.

„Boláky“ podvozku jsou stejné jako u „Rapidu“. Tiché bloky předních pák „žijí“ 80 tisíc km, vzpěry – 90-120 tisíc km, kulové klouby – více než 150 tisíc km.

Proč je tedy Rapid lepší než Octavia? Odbavení! Světlá výška u mladšího modelu je 170 mm, u staršího modelu je to 155 mm. Obyvatele města to možná netrápí. Ale letní obyvatelé, jejichž cesta vede přes venkovské silnice s charakteristickými výmoly, by se měli dobře zamyslet.

Vybavení a možnosti

Rapid i Octavia mají prostorný interiér. Ale v tom druhém budou cestující vzadu stále pohodlnější, a to kvůli délce rozvoru (2 686 mm u Octavie oproti 2 602 u Rapidu).

Pokud porovnáte vozy ve střední verzi Ambition, zjistíte, že Octavia je mírou výbavy mírně před Rapidem.

K dispozici v obou modelech:

  • funkce sklopení zadních sedadel;
  • klimatizace;
  • přední elektricky ovládaná okna;
  • vyhřívaná přední sedadla;
  • mlhovky;
  • audio systém s USB, AUX a Bluetooth.

Octavia má také zadní elektrické stahování oken, dešťový senzor a boční airbagy.

A Octavia má také možnosti, které nenajdete ani ve špičkovém Rapidu. Jedná se o elektricky ovládaná boční zrcátka, chladicí odkládací schránku, hlasové ovládání, snímač hlasitosti a hlavové airbagy. Přestože funkce nelze nazvat nezbytnými, jsou velmi užitečné.

Co se týče nákladového prostoru, Rapid a Octavia jsou lídry ve svých třídách. Ať už si vyberete jakýkoli vůz, s přepravou zavazadel nebudete mít žádné problémy. Kufr mladšího modelu pojme 550 nebo 1 490 litrů v závislosti na poloze opěradel zadních sedadel. Starší umožňuje naložit 568 nebo 1 558 litrů nákladu.

Typické problémy

avto

První generace „Rapidů“ byla vybavena „jemnými“ reproduktory, které začaly sípat při venkovních teplotách pod nulou. Do roku 2014 je měnili dealeři v rámci svolávací firmy a poté, co Škoda změnila dodavatele.

Dalším častým problémem Škody Rapid je porucha plynového pedálu. Někdy motor přestane reagovat na pravou nohu řidiče a na palubní desce se objeví Check Engine. Problém se ukázal být v kontaktech, dealeři to zdarma opravili.

Majitelé si navíc stěžují na nedostatečnou zvukovou izolaci, drhnutí plastu v kabině, vrzající stabilizátory a dlouhé zahřívání v zimě.

Majitele Octavie vadí nekvalitní lak: často se objevují třísky, škrábance a jiné závady. Další „zárubeň“ karoserie souvisí s tím, že voda a nečistoty z čelního skla „stékají“ na boční okna. Je třeba poznamenat, že malá boční zrcátka zhoršují viditelnost.

Kdo rád poslouchá CD v autě, měl by vědět, že audiosystém Octavia je nepřijímá. Nemá diskovou mechaniku.

Problémy na sekundárním trhu

Octavius ​​​​na sekundárním trhu prodává více než Rapids (1 695 oproti 1 262), a jsou nakupovány třikrát častěji. Za poslední tři měsíce si zákazníci objednali přes avtocod.ru téměř 9 300 zpráv pro starší model a 3 100 pro mladší model.

Oba nejsou z hlediska počtu problémů horší. Každý třetí Rapid a každá třetí Octavia má nehodu, každé čtvrté auto je na leasing. Po taxíku jsou možnosti, protože obě auta milují taxislužby (i když „Rapid“ zde předběhl „Octavii“ – každé čtvrté auto bylo řidičem, zatímco konkurenční – každé šesté), v zástavě, se zkroucenými kilometry a omezení registrace.

Rozhodli jsme se zkusit štěstí a srazit pár aut. V Tambově byl nalezen čerstvý „Rapid“ s oranžovou barvou karoserie a najeto 62 tisíc km:

Kontroly přes avtocod.ru ukázaly, že auto mělo omezení registrace a nehodu:

kontrola auta

Při nehodě byla těžce poškozena levá zadní strana a mírně levá čtvrtina zadního nárazníku, obnova stála téměř 34 tisíc rublů:

Zkusme najít něco jiného, ​​protože výběr je velký a každý čtvrtý exemplář obou modelů se podle statistik Autocode prodává „čistý“.

V Petrohradě se našla Octavia 2014 za 550 tisíc rublů:

Stříbrná kráska během pěti let vystřídala čtyři majitele a dvakrát měla nehodu:

kontrola auta

Vůz je zřejmě úvěrový vůz: je uveden jako zástava a má duplicitní titul. A za ní je 19 nezaplacených pokut v hodnotě 12 500 rublů. Pokud inspektoři zavedou omezení, kupující bude mít problémy s registrací.

Obecně platí, že abyste nepokoušeli osud, před nákupem zkontrolujte historii Škody, která se vám líbí – nenarazíte na problémy.

Co je tedy lepší: Rapid nebo Octavia?

Vše závisí na vašich cílech a preferencích. Pokud potřebujete spolehlivé auto, abyste se dostali z bodu „A“ do bodu „B“, můžete se vyhnout přeplácení a jít do Škody Rapid. Pokud je pro vás důležitější provedení interiéru, komfortní možnosti a prostorný interiér, zvolte Octavii. No, nezapomeňte, že Octavia je o třídu starší než Rapid, což znamená, že její náklady na údržbu budou vyšší.

Autor: Kristina Izveková

*** Redakční názor nemusí odrážet názory autora.

Jakou Škodu byste si vybrali a proč? Řekněte nám o tom v komentářích.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button