ŠkodaŠkoda Rapid

Jak se zlomit ve Škodě Rapid

Testovací jízda ŠKODA RAPID 2020: podíváme se na klady a zápory

Testovací jízda ŠKODA RAPID 2020: podíváme se na klady a zápory

Na první pohled je velmi těžké říci, zda ŠKODA RAPID potřebovala přechod na novou generaci. Koneckonců, auto vypadalo až do těchto dob docela dobře – v zásadě nebyly žádné stížnosti na design. S vydáním druhé generace začali mít automobiloví nadšenci otázky ohledně designu. Nová ŠKODA RAPID bývá svým vzhledem často přirovnávána ke korejským vozům. Ponechme ale všechny spekulace a spekulace stranou a konečně otestujme tento vůz. Přesto se v segmentu „B“ dlouhodobě vede tuhý boj, který mimochodem nedávno vyhráli Korejci. Určitě ne kvůli designu. I když, nová Kia K5 vypadá velmi cool.

V první řadě bych se chtěl věnovat designu vozu. I když vezmeme v úvahu, že nová ŠKODA RAPID jezdí na staré platformě, vizuálně se vůz změnil. Tyto myšlenky napovídá nová přimhouřená optika, nové nárazníky, zadní blatníky, maska ​​chladiče, zadní světla zasahující až na samotné víko kufru. Je tu poznámka o hranatosti, kterou dnes milujeme, zejména na kapotě. Potěšující je zejména mírné množství chromu na exteriéru. Hned bych zkazil, že hlavním znakem tohoto auta není jeho vzhled.

Jakmile se posadíme do kabiny, vidíme minimalismus a ergonomii v těle. Ale to je něco jiného. Když sedíte na sedadle řidiče, obraz bude ještě zajímavější. Všechno je na svém místě. Vůz jsme bohužel nezkoušeli v maximální konfiguraci. V interiéru není žádná kůže, s výjimkou malých vložek na dveřích jsou sedadla ručně nastavitelná. Pouze na straně řidiče je automatické stahování oken (stejné je to v maximální rychlosti). Materiály interiéru jsou cenově dostupné, ale to neznamená, že jsou špatné. Vše je sestaveno ve vysoké kvalitě. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo lakované obložení ve spodní části volantu. V autě se sedí pohodlně, „sedadla“ jsou středně tvrdá, ale pro mě osobně to tak je (toto je všechno subjektivní). Dostatek místa je nejen v přední, ale i v zadní řadě.

Zajímavé:
Jak nainstalovat horní ochrannou síť na Škoda Octavia A5.

Mimochodem volant se mi moc líbil. Vypadá to docela neobvykle – pouze dvě pletací jehlice. Vlevo jsou ovládací prvky mediálního systému, zapínání vyhřívaného volantu a hlasového asistenta. Vpravo je aktivace bezpečnostních systémů a palubního počítače. Maličkost, ale pěkná. Mluvím o ovládání hudby. Opravdu se mi líbilo ovládání hlasitosti; nemusíte nic držet ani rychle strkat. Hudba v autě je v pořádku, ale nemohu říci, že je vynikající. V autě je celkem 6 reproduktorů.

Co se týče výbavy, potěšilo mě, že je zde systém bezklíčového vstupu, motor startuje tlačítkem. Na chvíli jsem zapomněl, že se jedná o segment „B“, a proto mě pobouřila absence druhé zóny ovládání klimatizace. Loketní opěrka je výškově nastavitelná a má malý výklenek na drobnosti. V zadní řadě je také loketní opěrka s držáky nápojů. Velmi mě potěšil monitor mediálního systému – kontrastní obraz, citlivý snímač. Můžete se připojit ze smartphonu a poslouchat svou oblíbenou hudbu. Na obou řadách jsou 4 konektory typu C. Výbava vozu ŠKODA RAPID je jednoznačně jeho silnou stránkou – je Simply Clever. Stačí se podívat na škrabku pod uzávěrem plynové nádrže. Ale s jeho pomocí můžete změřit zbývající běhoun na vašich pneumatikách. Další vychytávkou je klip na parkovací lístky v oblasti stojanu u čelního skla. Kufr má oboustrannou rohož (z jedné strany guma a z druhé látka). Myslím, že jste už slyšeli o deštníku ŠKODA. Celkový dojem tvoří maličkosti – to už dávno vzali na vědomí pánové ze Škodovky.

Samotný kufr je velmi prostorný, není bez ergonomických „dobrot“: úložné prostory, háčky. Kufr se otevírá velmi vysoko, což umožňuje bez problémů naložit velký náklad. Kufr nemá madlo na zavírání, ale má gumový pásek. Kufr se zavírá s překvapivou lehkostí.

A teď – to nejzajímavější. Pocity z jízdy. Vyzkoušeli jsme verzi Rapid s motorem o výkonu 110 koní, objem – 1,6 litru, převodovka – šestistupňová automatická. Už chápete, že ŠKODA RAPID netvrdí, že je nejdynamičtějším vozem. Auto je vhodné spíše pro klidnou a měřenou jízdu. Potřebuje čas, aby nabral rychlost. V zásadě se mi líbilo, jak box fungoval, nezaznamenal jsem žádné zaváhání nebo kopání. Jízda v autě je velmi příjemná – máte pocit, že je o třídu výše. Nijak zvlášť mě ale nepotěšila zvuková izolace podběhů kol. Hukot se táhne po celé silnici, začíná rychlostí 40 km/h. Ale jaké jsou tam brzdy! Stačí lehce sešlápnout brzdu – auto už začíná zastavovat, a to opravdu cítíte. Nejdůležitější je, aby se při brzdění neztratila trajektorie vozu.

Odpružení se mi zdálo trochu drsné. Nemá ráda jámy. Průměrnou silnici ale ŠKODA RAPID projede bez problémů. Navíc vzhledem k tomu, že jeho světlá výška je 170 mm. To je na městský vůz více než dost.

Auto se po dálnici pohybuje sebevědomě a nekývá se ze strany na stranu. Mimochodem, po 30 km/h můžete aktivovat tempomat. Dobře, pokud jde o vzhled, „Rapid“ se začal srovnávat s „Korejci“, ale na rozdíl od stejné Kia Optima se netočí. U Čechů jsem to zatím nezaznamenal, vzhledem k tomu, že jsem jezdil v Superbu, Octavii a Fabii. Takže už jsem zmínil slabou, ale pro tuto třídu charakteristickou dynamiku. Na trati jsem zkusil udělat kick-down – bylo to trochu lepší, mohl jsem i předjíždět. Myslím, že je zbytečné mluvit o spotřebě paliva, protože motor nebyl zaběhnutý – je to testovací auto. ŠKODA RAPID spotřebuje podle automobilky ve městě průměrně 8,1 litru a na dálnici 4,9 litru. Ve městě palubní počítač ukázal průměr 13 litrů, na dálnici – 8-9. Nenechte se tím vyděsit, protože testovací vozy začínají trpět již od začátku provozu, protože řidiči, kteří přijeli na zkoušku, jezdí jinak. Někteří lidé aut vůbec nelitují.

V každém případě se toto auto cítí nejjistěji ve městě. Problémy s parkováním určitě nebudou, protože auto není předimenzované – na délku cca 4 485 mm. To je ale více než například Kia Rio o 85 milimetrů a o 16 mm více než Polo. Ukazuje se, že jde o největší auto ve své třídě. Když už jsme zmínili parkování, měli byste vědět, že nová ŠKODA RAPID má zadní kameru a parkovací senzory. Jakmile zařadíte zpátečku, hudba se ztlumí, aby se řidič soustředil na manévr. Bohužel chybí dynamické značení udávající dráhu vozidla při otáčení volantem.

Cena vozu začíná od 792 tisíc rublů (minimum) a je to jediný vůz ŠKODA, který spadá do státního programu. V maximální konfiguraci budete muset za auto zaplatit téměř 1,2 milionu rublů. V nejvyšší verzi je vůz vybaven 125litrovým turbomotorem o výkonu 1,4 koní, který je spárován s robotem DSG7.

Dojmy z vozu zůstaly smíšené. Ale co už, jsou téměř vždy takové. Z hlediska exteriéru to pro mě není nic zvláštního, ale je vidět, že auto začalo vypadat moderněji. Především jde o optiku – LED světlomety. Pokud se budeme bavit o hranatosti a zkosených rozích, jedná se o moderní trend, a proto se mnoho aut stalo podobným. Mohlo by se zdát, že materiály interiéru jsou levné, zejména plast na panelu, ale kompenzuje to skvělý multimediální displej. Auto opravdu působí dojmem třídy „C“. Nyní stačí Octavii otestovat.

výhody:

  • Jediný liftback ve své třídě je velmi objemný kufr se správným tvarem;
  • „Buns“ od Simply Clever;
  • Více než jeho spolužáci a dobrá světlá výška;
  • Velmi pohodlný střih;
  • Auto je ostré na řízení;
  • Nepřetáčí se v zatáčkách;
  • Cool optika;
  • Dobrá viditelnost z místa řidiče;
  • Kontrastní přístrojová deska a monitor mediálního systému;
  • Vysoce kvalitní smontovaný interiér;
  • Ergonomie;
  • Skvělé brzdy.

nevýhody:

  • Špatná zvuková izolace podběhů kol a motorového prostoru (obzvláště patrné při rychlostech po 3,5 tisících);
  • Pevné zavěšení;
  • Slabá dynamika, ale to je spíše vlastnost;
  • Zadní kamera nemá žádné dynamické značení;
  • Design není pro každého (toto je samozřejmě vše subjektivní);
  • Tento bod platí pro všechny B-shki – náklady.

Za poskytnutý vůz děkujeme oficiálnímu prodejci vozů ŠKODA v Kirově, dealerství Motoravto – Moskovskaja ulice, 106a. Telefon: 62-80-00.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button