ŠkodaŠkoda Rapid

Jak řídit automat Škoda Rapid

Vaše vozidlo je vybaveno šestistupňovou elektronicky řízenou automatickou převodovkou. Rychlostní kroky se automaticky přepínají ve vzestupném a sestupném pořadí. Bavíme se o standardní automatické převodovce. Maximální rychlosti vozidla je dosaženo na 5. rychlostní úrovni. Šestý rychlostní stupeň slouží jako ekonomická převodovka pro snížení celkové spotřeby paliva.

Návod k obsluze automatické převodovky

Rychlostní kroky se automaticky přepínají ve vzestupném a sestupném pořadí.

Převodovku lze ale přepnout i do režimu TipTronic. Tento režim umožňuje ruční řazení.

Zrychlení a pohyb vozu

Sešlápněte brzdový pedál

Stisknutím blokovacího tlačítka umístěného v hlavici volicí páky přesuňte páku do požadované polohy, například O, a poté uvolněte blokovací tlačítko.

Chvíli počkejte, dokud převodovka nezařadí (je cítit mírné trhnutí).

Uvolněte brzdový pedál a zvyšte plyn.

Zastavte

Pro krátké zastavení, například na křižovatkách, není potřeba přepínat páku voliče do polohy N. Brzdění je dostačující. Je ale nutné, aby motor fungoval pouze na volnoběh.

Parkoviště

Sešlápněte brzdový pedál

Pevně ​​zatáhněte za páku ruční brzdy. Nakladatelství „Monolith“

Stisknutím zamykacího tlačítka přesuňte páku voliče do polohy P a uvolněte zamykací tlačítko.

Motor lze nastartovat pouze v polohách P nebo N.

Při parkování na rovině přesuňte páku voliče do polohy P. Na svažité vozovce nejprve pevně utáhněte páku ruční brzdy a teprve poté přesuňte páku voliče do parkovací polohy. Sníží se tak zatížení blokovacího mechanismu, což vám následně usnadní vyjmutí volicí páky z polohy P.

Pokud za jízdy vozidla omylem přepnete volicí páku do polohy N, pak před přepnutím do polohy vpřed je potřeba uvolnit plyn a počkat na volnoběh.

  • Dvouspojková automatická převodovka DSG má funkci ochrany proti přetížení. Při použití asistenta rozjezdu do kopce na stojícím nebo pomalu jedoucím vozidle do kopce funguje spojka při zvýšené tepelné zátěži.
  • Dojde-li k přehřátí, rozsvítí se informační displej s varovnou zprávou. V takovém případě zastavte vůz, vypněte motor a počkejte, až zhasne kontrolka a text – hrozí porucha převodovky! Jakmile symbol a varovný text zhasnou, můžete pokračovat v jízdě.
  • Při volbě jízdního režimu pro stojící vůz s běžícím motorem nikdy nepřidávejte plyn – hrozí nebezpečí nehody!
  • Nikdy nepřepínejte volicí páku, když vůz jede do polohy Z nebo P – hrozí nebezpečí nehody!
  • Pokud musí vozidlo stát ve zvoleném jízdním režimu s motorem běžícím na volnoběh, například při zastávkách a krátkých jízdách před křižovatkou, musíte sešlápnout brzdový pedál, protože při volnoběhu se převodovka úplně nezastaví, v důsledku toho má auto tendenci se vzdalovat.

Polohy páky voliče

Zařazená poloha volicí páky je indikována na displeji přístrojové desky jasným zvýrazněním označení příslušného rychlostního stupně. V polohách D a S se na displeji zobrazuje i zařazený rychlostní stupeň.

P – Parkovací poloha

V této poloze jsou hnací kola vozidla mechanicky zablokována.

Parkovací polohu lze aktivovat pouze při zastaveném vozidle.

Pokud chcete tuto polohu zapnout nebo vypnout, je třeba stisknout blokovací tlačítko v hlavě volicí páky a současně sešlápnout brzdový pedál.

Pokud je baterie vybitá, není možné vyřadit páku voliče z aplikace P.

R – zpátečka

Zpátečku lze zařadit pouze tehdy, když vozidlo stojí při otáčkách motoru na volnoběh.

Chcete-li přesunout volicí páku do polohy K z polohy P nebo M, musíte stisknout blokovací tlačítko a současně sešlápnout brzdový pedál. Pokud je zapnuté zapalování, couvací světla se rozsvítí v poloze P.

N – Neutrální poloha (volnoběžná poloha)

V této poloze jsou otáčky volnoběhu zapnuty. Chcete-li volicí páku přesunout z polohy N (pokud je páka v této poloze déle než 2 sekundy) do polohy D, musíte tak učinit při rychlostech nižších než 5 km/h a také při stojícím voze. a při zapnutém zapalování sešlápněte brzdový pedál.

Chcete-li volicí páku přesunout z polohy N (pokud je páka v této poloze déle než 2 sekundy) do polohy R, musíte to provést při rychlostech nižších než 5 km/h a také při stojícím voze. a při zapnutém zapalování sešlápněte brzdový pedál.

D – Konstantní přední poloha

Rychlostní stupně v této poloze se za jízdy automaticky zařazují ve vzestupném nebo sestupném pořadí v závislosti na zatížení motoru, rychlosti vozidla a programu ovládání automatické převodovky.

Pokud chcete přesunout páku z polohy D do polohy N při rychlosti nepřesahující 5 km/h, je třeba sešlápnout brzdový pedál, stejně jako při stojícím voze.

Za určitých okolností (jízda v horách nebo cílená jízda s vozidlem) je vhodné přepnout na program manuálního řazení, aby bylo možné převodový poměr ručně přizpůsobit jízdní situaci.

S – Sportovní jízdní poloha

Pozdější řazení vyšších převodových stupňů umožňuje plně využít výkonový potenciál motoru. K podřazování dochází při vyšší rychlosti než v poloze D.

Pokud chcete volicí páku přesunout do polohy S z polohy D. Je třeba stisknout zajišťovací tlačítko na hlavici volicí páky.

  • Nikdy nepřepínejte volicí páku, když vůz jede do polohy R nebo P – hrozí nebezpečí nehody!
  • Pokud musí vozidlo stát ve zvoleném jízdním režimu s motorem běžícím na volnoběh, například při zastávkách a krátkých jízdách před křižovatkou, musíte sešlápnout brzdový pedál, protože při volnoběhu se převodovka úplně nezastaví, v důsledku toho má auto tendenci se vzdalovat.
  • Pokud je u stojícího vozu zvolen některý z jízdních režimů, v žádném případě nepřidávejte plyn omylem (například ručně v motorovém prostoru). V opačném případě se vůz okamžitě rozjede – za určitých okolností, i když je zatažena páka ruční brzdy – hrozí nebezpečí nehody!
  • Před otevřením kapoty motoru a zahájením práce při běžícím motoru přepněte do polohy P a pevně utáhněte páku ruční brzdy – hrozí nebezpečí úrazu!

Blokovací mechanismus (blokování) volicí páky

Automatický zámek volicí páky

V polohách P a N je volicí páka při zapnutém zapalování zablokována. Chcete-li přesunout páku z těchto poloh, musíte sešlápnout brzdový pedál. Jako upozornění pro řidiče se v polohách P a N volicí páky rozsvítí kontrolka na přístrojové desce.

Kromě toho se na řadicí páce rozsvítí symbol automatického zablokování volicí páky.

Rozvodová spojka zajišťuje, že při plynulém přechodu přes polohu N (například z R do D) nedojde k zablokování volicí páky. Díky tomu je možné například vysvobodit auto s prasklým kolem. Zámek se resetuje pouze v případě, že není sešlápnut brzdový pedál a páka zůstane v poloze N déle než 2 sekundy.

Zámek volicí páky je aktivní pouze při stojícím vozidle a při rychlostech nižších než 5 km/h. Při vyšších rychlostech se zámek v poloze N automaticky vypne.

Tlačítko zámku

Blokovací tlačítko na hlavě volicí páky zabraňuje náhodnému zvolení určitých poloh volicí páky Stisknutím blokovacího tlačítka se odemkne zámek volicí páky.

Bezpečnostní zařízení zabraňující vytažení klíčku ze zapalování

Klíč lze vyjmout po vypnutí zapalování pouze v případě, že je volicí páka v poloze P. Pokud je klíček vytažen ze spínací skříňky, je volicí páka v poloze P zablokována.

Nouzový program

V případě poruchy systému je k dispozici nouzový program.

Pokud dojde k poruše v elektronice převodovky, převodovka pokračuje v činnosti, ale přepne se do některého z nouzových programů. Takový program se signalizuje rozsvícením a tím i zhasnutím všech segmentů displeje.

I nadále bude možné zařadit všechny polohy páky voliče. V polohách D a S zůstává převodovka zařazena na 3. rychlostní stupeň. V poloze P je jako obvykle k dispozici zpětný chod.

Program ručního řazení v nouzovém programu je vypnutý.

Pokud se převodovka přepne do nouzového programu, kontaktujte co nejdříve specializovaný servis, aby závadu odstranil.

Nouzové odblokování volicí páky

Pokud dojde k přerušení napájení mechanismu automatického zamykání (zablokování) volicí páky (například vybitá baterie, vadná pojistka) nebo k poruše samotného zámku, nelze volicí páku přesunout z polohy P běžným způsobem a s autem nelze pohnout. Volicí páka musí být nouzově odblokována.

Zatáhněte za páku ruční brzdy.

Otevřete odkládací schránku na středovém panelu vpředu nebo popelník vpředu.

Opatrně vyjměte manžetu volicí páky mírně dopředu na levé a pravé straně.

Uvolněte kryt i ze zadní strany.

Pomocí tenkého předmětu (např. klíče) zatlačte páčku žlutého plastového dílu doleva, jak je znázorněno na obrázku výše.

Stiskněte současně zajišťovací tlačítko na hlavici volicí páky a páku posuňte do polohy.

Návod | Škoda Rapid (Spaceback). Automatická převodovka

• Stisknutím blokovacího tlačítka umístěného v hlavě volicí páky. přesuňte páku do požadované polohy, například D a poté uvolněte zajišťovací tlačítko.

• Chvíli počkejte, dokud převodovka nezařadí (je cítit mírné trhnutí).

• Uvolněte brzdový pedál a přidejte plyn.

• Pro krátká zastavení, např. na křižovatkách, není potřeba přepínat páku voliče do polohy N. Brzdění je dostačující. Je ale nutné, aby motor fungoval pouze na volnoběh.

• Sešlápněte brzdový pedál

• Pevně ​​zatáhněte za páku ruční brzdy. Nakladatelství „Monolith“

• Stiskněte zajišťovací tlačítko, přesuňte páku voliče do polohy P a uvolněte zajišťovací tlačítko.

Motor lze nastartovat pouze v polohách P nebo N.

Při parkování na rovině přesuňte páku voliče do polohy P. Na svažité vozovce nejprve pevně utáhněte páku ruční brzdy a teprve poté přesuňte páku voliče do parkovací polohy. Sníží se tak zatížení blokovacího mechanismu, což vám následně usnadní vyjmutí volicí páky z polohy P.

Pokud za jízdy vozidla omylem přepnete do polohy N volicí páky, pak před přepnutím do polohy vpřed musíte uvolnit plyn a počkat na volnoběh.

Dvouspojková automatická převodovka DSG má funkci ochrany proti přetížení. Při použití asistenta rozjezdu do kopce na stojícím nebo pomalu jedoucím vozidle do kopce funguje spojka při zvýšené tepelné zátěži.

Dojde-li k přehřátí, rozsvítí se informační displej s varovnou zprávou. V takovém případě zastavte vůz, vypněte motor a počkejte, až zhasne kontrolka a text – hrozí porucha převodovky! Poté, co symbol a varovný text zhasnou. výlet může pokračovat.

Při volbě jízdního režimu pro stojící vůz s běžícím motorem nikdy nepřidávejte plyn – hrozí nebezpečí nehody!

Nikdy nepřepínejte volicí páku, když vůz jede do polohy R nebo P – hrozí nebezpečí nehody!

Pokud musí vozidlo stát ve zvoleném jízdním režimu s motorem běžícím na volnoběh, například při zastávkách a krátkých jízdách před křižovatkou, musíte sešlápnout brzdový pedál, protože při volnoběhu se převodovka úplně nezastaví, v důsledku toho má auto tendenci se vzdalovat.

Polohy páky voliče

Zařazená poloha volicí páky je indikována na displeji přístrojové desky jasným zvýrazněním příslušného rychlostního stupně V polohách D a S se na displeji zobrazuje i zařazený převodový stupeň,

P – Parkovací poloha

V této poloze jsou hnací kola vozidla mechanicky zablokována.

Parkovací polohu lze aktivovat pouze při zastaveném vozidle.

Pokud chcete tuto polohu zapnout nebo vypnout, je třeba stisknout blokovací tlačítko v hlavě volicí páky a současně sešlápnout brzdový pedál.

Pokud je baterie vybitá, není možné uvolnit páku voliče z polohy P.

Zpátečku lze zařadit pouze tehdy, když vozidlo stojí při otáčkách motoru na volnoběh.

Chcete-li přesunout volicí páku do polohy K z polohy P nebo M, musíte stisknout blokovací tlačítko a současně sešlápnout brzdový pedál. Pokud je zapnuté zapalování, couvací světla se rozsvítí v poloze P.

N – Neutrální poloha (volnoběžná poloha)

V této poloze jsou otáčky volnoběhu zapnuty. Chcete-li volicí páku přesunout z polohy N (pokud je páka v této poloze déle než 2 sekundy) do polohy D, musíte tak učinit při rychlostech nižších než 5 km/h a také při stojícím voze. a při zapnutém zapalování sešlápněte brzdový pedál.

Pokud chcete volicí páku přesunout z polohy N (pokud je páka v této poloze déle,

než 2 sec.) do polohy R, musíte sešlápnout brzdový pedál při rychlostech do 5 km/h, stejně jako ve stojícím autě a při zapnutém zapalování

D – Konstantní přední poloha

Rychlostní stupně v této poloze se za jízdy automaticky zařazují ve vzestupném nebo sestupném pořadí v závislosti na zatížení motoru, rychlosti vozidla a programu ovládání automatické převodovky.

Pokud chcete přesunout páku z polohy D do polohy N při rychlosti nepřesahující 5 km/h, je třeba sešlápnout brzdový pedál, stejně jako v zastaveném autě.

Za určitých okolností (jízda v horách nebo jízda vozidlem s přívěsem) je vhodné přepnout na program manuálního řazení, aby bylo možné převodový poměr ručně upravit podle jízdní situace.

S • Sportovní poloha při řízení

Pozdější řazení vyšších převodových stupňů umožňuje plně využít výkonový potenciál motoru. K podřazování dochází při vyšší rychlosti než v poloze D.

Pokud chcete volicí páku přesunout do polohy S z polohy D. Je třeba stisknout zajišťovací tlačítko na hlavici volicí páky.

Nikdy nepřepínejte volicí páku, když vůz jede do polohy Z nebo P – hrozí nebezpečí nehody!

Pokud musí vozidlo stát ve zvoleném jízdním režimu s motorem běžícím na volnoběh, například při zastávkách a krátkých jízdách před křižovatkou, musíte sešlápnout brzdový pedál, protože při volnoběhu se převodovka úplně nezastaví, v důsledku toho má auto tendenci se vzdalovat.

Pokud je u stojícího vozu zvolen některý z jízdních režimů, v žádném případě nepřidávejte plyn omylem (například ručně v motorovém prostoru). V opačném případě se vůz okamžitě rozjede – za určitých okolností i při zatažení páky ruční brzdy – hrozí nebezpečí nehody!

Před otevřením kapoty motoru a zahájením práce při běžícím motoru přepněte do polohy P a pevně utáhněte páku ruční brzdy – hrozí nebezpečí úrazu!

Blokovací mechanismus (blokování) volicí páky

Automatický zámek volicí páky

V polohách P a N je volicí páka při zapnutém zapalování zablokována. Chcete-li přesunout páku z těchto poloh, musíte sešlápnout brzdový pedál. Jako upozornění pro řidiče se v polohách P a N volicí páky rozsvítí kontrolka na přístrojové desce.

Kromě toho se na závorce řazení rozsvítí symbol () pro automatické zablokování volicí páky.

Rozvodová spojka zajišťuje, že při plynulém přechodu přes polohu N (například z R do D) nedojde k zablokování volicí páky. Díky tomu je možné například vysvobodit auto s prasklým kolem. Zámek se resetuje pouze v případě, že není sešlápnut brzdový pedál a páka zůstane v poloze N déle než 2 sekundy.

Zámek volicí páky je aktivní pouze při stojícím vozidle a při rychlostech nižších než 5 km/h. Při vyšších rychlostech se zámek v poloze N automaticky vypne.

Tlačítko zámku

Blokovací tlačítko na hlavě volicí páky zabraňuje náhodnému zvolení určitých poloh volicí páky Stisknutím blokovacího tlačítka se odemkne zámek volicí páky.

Bezpečnostní zařízení zabraňující vytažení klíčku ze zapalování

Klíč lze vyjmout po vypnutí zapalování pouze v případě, že je volicí páka v poloze P. Pokud je klíček vytažen ze spínací skříňky, je volicí páka v poloze P zablokována.

Nouzový program

V případě poruchy systému je k dispozici nouzový program.

Pokud dojde k poruše v elektronice převodovky, převodovka pokračuje v činnosti, ale přepne se do některého z nouzových programů. Takový program se signalizuje rozsvícením a tím i zhasnutím všech segmentů displeje.

I nadále bude možné zařadit všechny polohy páky voliče. V polohách D a S zůstává převodovka zařazena na 3. rychlostní stupeň. V poloze P je jako obvykle k dispozici zpětný chod.

Program ručního řazení v nouzovém programu je vypnutý.

Pokud se převodovka přepne do nouzového programu, kontaktujte co nejdříve specializovaný servis, aby závadu odstranil.

Nouzové odblokování volicí páky

Pokud dojde k přerušení napájení mechanismu automatického zamykání (zablokování) volicí páky (například vybitá baterie, vadná pojistka) nebo k poruše samotného zámku, nelze volicí páku přesunout z polohy P běžným způsobem a s autem nelze pohnout. Volicí páka musí být nouzově odblokována.

• Zatáhněte páku ruční brzdy.

• Otevřete odkládací schránku na středovém panelu vpředu nebo popelník vpředu.

• Opatrně vyjměte manžetu volicí páky mírně dopředu na levé a pravé straně.

• Uvolněte kryt také ze zadní strany.

• Pomocí tenkého předmětu (např. klíče) zatlačte páčku žlutého plastového dílu doleva, jak je znázorněno na obrázku výše.

• Stiskněte současně blokovací tlačítko na hlavici volicí páky a posuňte páku do polohy

Zajímavé:
Kolik stála výrobní linka Škoda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button