ŠkodaŠkoda Octavia

V jakém roce koupil Volkswagen Škodu?

Společnost byla založena počátkem roku 1895 Václavem Laurinem a Václavem Klementem. Dostala název Slavia. Zpočátku se tento malý podnik zabýval výrobou a opravou jízdních kol. Pravděpodobně by společnost pokračovala ve vývoji tohoto vozidla. Jednoho krásného dne ale majitelé přišli s nápadem namontovat pod rám kola malý motor.

Již koncem roku 1898 byl pod značkou Laurin&Klement uveden na trh první motocykl, dostatečně spolehlivý pro každodenní použití. Noviny Allgemeine Automobil Zaitung při této příležitosti napsaly toto: „Aniž bychom jakkoli podceňovali zásluhy bratří Wernerů z Francie, v Českém království lze Laurina & Klementa právem definovat jako tvůrce motocyklu. Pokud Francouzi připevnili motor k běžnému jízdnímu kolu, aniž by změnili jeho vedení, pak se Češi vydali jinou cestou. Kolem motoru postavili kolo. Jeden nápad samozřejmě byl, ale oni k němu přistupovali jinak. Češi kladli důraz na princip auta a Francouzi – kolo. Ukázalo se, že Češi měli pravdu.“

Jen o tři roky později sjel z montážní linky zásadně nový model motocyklu na třech kolech. Dokázala jet rychlostí až 40 kilometrů za hodinu.

Tak začala historie společnosti. V roce 1905 Clement a Laurin předvedli svůj první vůz, L&K Voiturette. Jednalo se o lehké vozy, dvoumístné a čtyřmístné. Byly vybaveny dvouválcovým vodou chlazeným motorem ve tvaru V. Zároveň se vozy představily na klasických závodech v Semmeringu (Rakousko). Tam se jim podařilo vyhrát třídu silničních vozů. V roce 1906 se do automobilů začaly montovat čtyřválcové motory. O rok později se Laurin&Klement objevil s 8válcovým motorem.

Spolu s úspěchem se objevily i nové problémy. Do výroby aut bylo potřeba investovat. Bylo zapotřebí nové vybavení, budova a pozemek pro stavbu.

Zajímavé:
Jaký je diagnostický protokol pro Škoda Octavia 2006.

V roce 1907 začali společníci transformovat firmu na akciovou společnost.

Již 19. července téhož roku zapsali společníci společnost jako akciovou společnost „Laurin&Klement“. Závod společnosti se nacházel v Mladé Boleslavi.

Obchodní zástupci firmy se radovali z úspěchu nového modelu F. Šlo o model se čtyřválcovým motorem o objemu 2438 kubických centimetrů a výkonu 21 koní. Navíc bylo poprvé na auto instalováno prvotřídní magnetické zapalování se zapalovacími svíčkami.

Jejich očekávání byla naplněna. Od května 1907 do října 1909 se prodalo 371 vozů.

Existovalo několik verzí tohoto vozu. Byly tam vozy jak s osobní karoserií, tak se speciální. Příkladem takového speciálního vozidla je lehký autobus. V té době to společnost nazývala „omnibass“.

Partneři pak spojili dva čtyřválcové bloky v jedné klikové skříni. V důsledku toho se zrodil velmi neobvyklý vůz Laurin&Klement FF. Stal se prvním osmiválcovým vozem ve střední Evropě.

V roce 1907 se vozy této společnosti zúčastnily výstav v Petrohradě, Berlíně, Paříži a Lipsku. Stálá zastoupení společnosti byla otevřena v Rusku, Velké Británii, Itálii a Německu. V rámci císařství měla společnost divize ve Vídni a Praze. V Budapešti byla otevřena nová pobočka.

Úspěchy dosažené ve sportovních soutěžích prokázaly vysokou kvalitu výrobků společnosti. Například vozy této společnosti dokázaly vyhrát automobilový závod do vrchu Semmering. Byla to jedna z nejprestižnějších soutěží v zemi.

V roce 1908 společnost vydala poslední model s dvouválcovým motorem. Později se vyráběly pouze vozy se čtyřválcovými motory.

Ve stejném roce 1908 dokázala společnost L&K, že dokáže splnit velmi specifické zakázky. Správa Černé Hory vyhlásila výběrové řízení na výrobu vozů, které by mohly přepravovat cestující a poštu po strmých a úzkých silnicích s velkým počtem omezených zatáček. Právě tyto cesty spojovaly vnitrozemí země s Kotorem. Společnost toto výběrové řízení vyhrála. Nabízely se vozy se zkráceným podvozkem. Kabina řidiče v nich byla umístěna nad motorem.

V roce 19009 a 1910 magistrát města Vídně objednal společnosti 100 vozů taxi. Tyto vozy fungovaly mnoho let. Některé z těchto vozů bylo možné vidět na ulicích Vídně ještě v roce 1928. V roce 1911 začala výroba nového vozu Model S. Byly vybaveny motorem o výkonu 14 koní. Tyto vozy byly velmi oblíbené nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Tento vůz se proslavil zejména v Rusku, kde se prodalo 35 % všech tehdy vyrobených vozů. Pobočky společnosti byly založeny v Moskvě, Petrohradu, Rostově a Kyjevě. Velké množství vozů této společnosti šlo do Anglie, Německa, Mexika, Austrálie, Číny a Japonska.

Firma ale nevyráběla jen nákladní a osobní auta. V různých dobách se vyráběly letecké motory (včetně letadel), závodní auta, silniční válce, stacionární motory na výrobu elektřiny a mnoho dalšího. To bylo pro automobilky velmi neobvyklé.

V průběhu let se kvalita firemních vozů stále více zlepšovala. Během první světové války se firma zabývala výrobou vojenské techniky.

27. června 1925 bylo rozhodnuto o sloučení akciové společnosti Škoda a firem Laurin&Klement. Majitelem závodu v Mladé Boleslavi se stala Škoda.

To vedlo k potřebě nové ochranné známky (ochranné známky), která by byla chráněna zákonem. Kolem toho bylo mnoho různých spekulací a fám.

Bylo navrženo použít jako symbol hlavu Indiána. Nabízí se zcela rozumná otázka: odkud se indiáni v Česku vzali? Ukázalo se, že když majitel firmy Emil Škoda cestoval po Americe, doprovázel ho věrný Indián. V kanceláři Škody visel profil tohoto Inda. Na základě tohoto portrétu byl vyvinut reliéfní obraz. Tento obrázek byl v kancelářích mnoha manažerů společnosti. Zakořenil i okřídlený šíp. Stalo se symbolem rychlosti a efektivity. Za to musíme poděkovat lokomotivám Škoda, na kterých se tato značka poprvé objevila.

Společnost otevřela obrovský výrobní závod. Koncernové továrny vyráběly elektrická plynová vozidla, obrovské přívěsné tahače, obrněná vozidla, vozidla Tilling-Stevens, letecké motory a stacionární motory. Vyráběly se dokonce i silniční tahače.

Nejzákladnějším osobním automobilem vyráběným v mladoboleslavském závodě byla koncem 20. let malá Škoda 110. Od roku 1925 do roku 1929 bylo vyrobeno 2985 XNUMX těchto vozů. Tento vůz byl neustále modernizován a vylepšován.

Firma jako jedna z prvních v Československu přešla na výrobu pomocí montážní linky. Předtím na tuto technologii přešel pouze slavný výrobce obuvi Baťa. Byla to taková senzace, že o společnost projevily zájem všechny časopisy a noviny v zemi. Na začátku roku 1030 dosahovala výroba na této lince 25 vozů denně. Po zavedení třísměnného provozu a provedení některých úprav na montážní lince začala společnost vyrábět 95 vozů denně.

Prvními modely, které získaly ochrannou známku Škoda, byly 4R a 6R. Výrazně zlepšili situaci, která už byla docela dobrá. Nejdůležitější předností těchto vozů byla unifikace a standardizace dílů – části řízení, náprav, převodovek a mnoha dalších dílů vozu.

V roce 1930 se Škodovce podařilo obsadit třetí místo v zemi v počtu osobních vozů a druhé místo v celkovém počtu vozů vyrobených společností. Tuto situaci bylo rozhodnuto změnit, přestože společnost vždy považovala za prioritu spíše kvalitu než kvantitu.

K 1. lednu 1930 se závod v Mladé Boleslavi stal součástí ASAP („Akciová společnost automobilového průmyslu“. Sídlo této společnosti bylo v Praze. Součástí podniku byla „Elka“ – opravárenský podnik se sídlem v Praze, automobilová divize v Plzni, závod na výrobu osobních automobilů v Mladé Boleslavi, stejně jako všechny obchodní zastoupení, opravárenské podniky a pobočky Všechny akcie společnosti patřily společnosti v Plzni. V čele společnosti stál inženýr Jan Novák.

O pouhé čtyři roky později se zrodila Škoda-Popular, která se vyznačovala novým převodovým ústrojím. Automobilový trh byl tímto vozem šokován. Tento vůz vyhrál druhý závod na rallye Monte Carlo v roce 1936. Následně byl tento vůz nahrazen nejprve Škodou Favorit a poté Škodou Spartak (Škoda 1101) se dvěma dveřmi. Po vylepšení vozu během pěti let se z něj stala známá Octavia.

Velmi brzy byl uveden na trh další model – Felicia. V letech 1964 až 1988 společnost vyráběla modely, ve kterých byl motor instalován v zadní části karoserie. Motor zaujal své obvyklé místo pouze u modelů Forman a Favorite.

Pravděpodobně nejdůležitější událost v historii Škodovky se ale odehrála v roce 1991. Tehdy se stala součástí obrovského německého koncernu Volkswagen Group.

V důsledku toho se nejprve objevilo nové auto „Felicia“ a o něco později – „Fabia“ a „Octavia“.

Nejnovějším počinem Škody Auto bylo znovuzrození Škody Superb, která se stala šéfem modelové řady. Vzhled tohoto vozu znamenal návrat společnosti do třídy manažerských vozů. Vůz dostal své jméno podle modelu, který společnost vyráběla v letech 1934 až 1949.

Slovo Superb v mnoha evropských jazycích znamená vznešený, výkonný, majestátní. Vůz plně dostál svému jménu.

V současné době společnost zaměstnává asi 18 000 lidí. Navíc díky této společnosti tak či onak existuje zhruba třetina všech pracovních míst v Česku. Výrobky tohoto podniku zajišťují 9.6 % celkového exportu republiky. 80 % všech firemních vozů se vyváží do 64 zemí.

Škoda: historie vývoje značky v datech

Škoda: historie vývoje značky v datech

Komentáře: 0 29.01.2017 Historie světoznámé české značky Škoda začala výrobou a opravami jízdních kol Slavia, kterou vedli mladí podnikatelé Václav Klement a Václav Laurin. 1898 rok. Spolehlivý 1válcový motocykl z produkce Laurin&Klement, mezi jehož přednosti patřila doba provozu.

Škoda: historie vývoje značky ve 3 datech

1901 rok. Na základě Laurin&Klement vznikl tříkolový motocykl, který zrychluje na 40 km/h.

1905 rok. Čeští partneři se vzdali cyklo-moto vybavení a vydali auto tzv L&K Voiturette na dvě a čtyři místa. Vozidlo bylo poháněno vodou chlazeným motorem ve tvaru V. Tento model si vedl dobře v závodech a o pár let později byl již vybaven 8válcovým motorem. Škoda: historie vývoje značky ve 4 datech1907 rok. Bylo to období transformace české společnosti na AK Laurin&Klement, aby měla stálé kapitálové investice a perspektivu růstu. Škoda: historie vývoje značky ve 5 datechRok 1907 byl také rokem, kdy vznikl model F s 2,4litrovou pohonnou jednotkou a výkonem 20 koní. Spolu s tím model obdržel vysokonapěťové magneto zapalovací svíčky. Za dva roky od uvedení na trh se prodalo více než 370 vozů L&K F Model F měl navíc několik úprav, například verzi pro cestující a verzi omnibus. Škoda: historie vývoje značky ve 6 datechVe stejné době inženýři společnosti vyrobili vůz s 8válcovým motorem, který překvapil celou východní Evropu. Kvalita vozů byla testována v mnoha závodech, zejména L&K F získal trvalou popularitu po vítězství v automobilovém závodě v Semmeringu. 1908 rok. Vyšel nejnovější model Laurin&Klement s 2válcovým motorem, po kterém z montážní linky sjížděly pouze vozy se 4válcovými jednotkami. V témže roce obdržel Laurin&Klement výběrové řízení na výrobu vozidel pro přepravu osob a pošty na úzkých horských cestách. A L&K byla schopna poskytnout vozidlo se zkráceným podvozkem a kabinou řidiče nad motorem. 1909-10 let byly poznamenány vytvořením auto-taxi, jehož životnost byla nejméně 15 let. 1911 rok. Objevil se S-motor o výkonu 14 koní. Model byl žádaný až do světové války a získal si oblibu zejména v Rusku, kde se prodalo asi 35 % všech modelů s motorem S Během první světové války Laurin & Klement vyráběl spolu s automobily také letecké motory, letadla a vyvinula stacionární energetické jednotky pro elektrárny. 1925 rok — dochází k úplnému sjednocení společnosti Laurin&Klement a akciové společnosti Škoda, výsledkem je plnohodnotný syndikát a závod na výrobu automobilů Škoda v Mladé Boleslavi. Nově vzniklá společnost vyráběla nejen automobily, ale také tahače, obrněná auta, automobily s elektrickými plynovými motory, automobily Tilling-Stevens, stacionární a letecké motory, silniční tahače a letadla Devoytin. Logo nové značky se dokonce objevilo na lokomotivách Škoda. Pozdní 20. léta. Škoda vyrábí svůj nejmenší model Škoda 110, kterého se během čtyř let vyrobilo 3000 kusů. Za revoluční krok ve vývoji Škody a celé ekonomiky České republiky lze nazvat otevření montážní linky ve výrobě automobilů. Z montážní linky závodu v Mladé Boleslavi začalo sjíždět až 25 vozů denně a zvýšením pracovní doby a organizací směnného provozu se výrobcům podařilo docílit montáže 95 vozů denně. 1930 rok. Kvalitní unifikované vozy se standardními díly pomohly Škodě dosáhnout třetího místa v objemu výroby. K 1. lednu 1930 se závod Mladá Boleslav stal „Akciovou společností pro automobilový průmysl“ se sídlem v Praze. 1934 rok ve znamení uvedení supernového modelu Škoda Popular. 1936 rok. Na základě Popular je vyroben model Favorita za ním model Spartak. Právě poslední jmenovaný se stal prototypem dnes již slavného modelu Škoda Octavia. Téměř ve stejnou dobu vstoupil i trh Škoda Felicia. 1964 rok. Všechny vozy se vyrábějí s motorem v „zádi“ a až po nějaké době modely Forman a Favorit dostaly motor v přední části karoserie. 1991 rok. Škoda se stává součástí koncernu Volkswagen, po něm Octavia, Felicia a Fabia. Modelka Nádherný se stává tváří společnosti a modelová řada Škoda je doplněna o zástupce luxusní třídy. Dnes Škoda je firma s 18 tisíci pracovními místy. Objem výroby tvoří 1/3 všech automobilových produktů v ČR. Na světový trh je exportováno asi 80 vozů Škoda. Modely Škoda se vyznačují spolehlivostí, kvalitou a moderním exteriérem, což pozitivně ovlivňuje jejich poptávku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button