Obsah
Kde je brzdová kapalina ve ford focus 1
Odvzdušnění hydraulického pohonu brzdové soustavy, výměna brzdové kapaliny
Hydraulický pohon brzdové soustavy pumpujeme, abychom z ní odstranili vzduch po odtlakování brzdových okruhů, výměně hlavního válce, brzdových válců, hadic, trubek atd., jakož i při výměně brzdové kapaliny.
Když motor neběží, odstraníme vzduch ze systému nejprve z jednoho okruhu a poté z druhého v následujícím pořadí:
- brzdový mechanismus pravého zadního kola,
- brzdový mechanismus levého předního kola,
- brzdový mechanismus levého zadního kola,
- brzdový mechanismus pravého předního kola.
Pokud se do některého z okruhů dostane vzduch, stačí odvzdušnit pouze tento okruh, nikoliv celý hydraulický pohon.
K odvzdušnění hydraulického brzdového systému je nutný asistent.
Je výhodnější provádět práce na revizním příkopu nebo nadjezdu.
Zkontrolujeme hladinu brzdové kapaliny a v případě potřeby doplníme brzdovou kapalinu do nádržky (viz „Kontrola hladiny brzdové kapaliny v nádržce hydrauliky brzdového systému a spojky“).
Očistíme odvzdušňovací šroubení brzdového mechanismu pravého zadního kola od nečistot.
. a sejměte z něj ochranný kryt.
Na armaturu nasadíme průhlednou hadici a její volný konec ponoříme do nádobky částečně naplněné brzdovou kapalinou.
Sešlápněte brzdový pedál až na doraz 4-5krát a držte pedál sešlápnutý.
Pomocí klíče „11“ odšroubujte šroubení o 1/2 otáčky.
V kapalině vytékající z hadice budou viditelné vzduchové bubliny. Poté, co kapalina z hadice přestane vytékat (pedál je třeba sešlápnout až na doraz), utáhněte šroubení a teprve potom pedál uvolněte.
Při čerpání neustále sledujeme hladinu kapaliny v nádrži a doplňujeme ji, nedovolíme, aby hladina klesla pod značku „MIN“. Je nutné doplňovat pouze novou brzdovou kapalinu doporučenou výrobcem.
Čerpání opakujeme, dokud se v kapalině vycházející z hadice již neobjevují vzduchové bubliny.
Sundáme hadici, otřeme čerpací armaturu do sucha a nasadíme ochrannou čepičku.
Vyčistíme odvzdušňovací šroubení brzdového mechanismu levého předního kola.
. a sejměte z něj ochranný kryt.
Hadici nasadíme na odvzdušňovací armaturu.
Brzdový mechanismus odvzdušníme stejným způsobem, jak je popsáno výše.
. pomocí klíče „9“ odšroubujte armaturu.
Podobně odvzdušníme brzdové mechanismy druhého okruhu. Pokud při sešlápnutí brzdového pedálu cítíte jeho „měkkost“ a zvýšený zdvih, znamená to, že v systému zbývá vzduch. V tomto případě opakujeme pumpování, dokud pedál neztvrdne. Pokud nelze vzduch odstranit, zkontrolujte těsnost spojů, potrubí, hadic, hlavního a pracovního válce. Dotahujeme netěsné spoje a vyměňujeme vadné pracovní válce. Vadný hlavní válec vyměníme jako celek.
Při výměně brzdové kapaliny vyjměte starou z nádržky gumovou žárovkou a naplňte ji novou. Hydraulický pohon brzdové soustavy a spojky pumpujeme tak dlouho, dokud z armatur všech pracovních válců brzdové soustavy a spojky nezačne vytékat čerstvá brzdová kapalina (zapalovač).
Po odvzdušnění hydraulického pohonu brzdové soustavy se ujistíme, že spojka funguje a případně odvzdušníme hydraulický pohon spojky (viz „Odvzdušnění hydraulického pohonu spojky“).
Po přečerpání obnovíme požadovanou hladinu kapaliny v nádrži a namontujeme uzávěr nádrže s nouzovým snímačem poklesu hladiny.
Pokud najdete chybu nebo chcete článek přidat, vyberte část textu článku, kterou je třeba upravit, a stiskněte Ctrl+Enter. Poté postupujte podle jednoduchých pokynů.
Výměna brzdové kapaliny
Článek je speciálně pro nezávislé a šikovné majitele aut.
Zdroj – http://allmatiz.com/ru/remont-i-obslugivan. ju-gidkost.html
citát: |
1. Pomocí injekční stříkačky odčerpejte starou kapalinu z brzdové nádržky. 2. Nalijte novou kapalinu do nádržky. 3.Odšroubujte šroubení pravého zadního brzdového válce (kapalina poteče gravitací). 4. Počkejte, až nově naplněná čistá kapalina vyteče. 5. Utáhněte šroubení. 6. Doplňte brzdovou kapalinu do nádržky. |
Přejděte k levému zadnímu kolu, odšroubujte šroubení brzdového válce a postupujte podle kroků 4, 5, 6.
Přejděte k pravému přednímu kolu, odšroubujte horní montáž. Postupujte podle kroků 4, 5, 6.
Přejděte k levému přednímu kolu, odšroubujte horní kování. Postupujte podle kroků 4, 5, 6.
Přejděte k pravému přednímu kolu, odšroubujte spodní kování. Postupujte podle kroků 4, 5, 6.
Přejděte k levému přednímu kolu, odšroubujte spodní kování. Postupujte podle kroků 4, 5, 6.“
Odvzdušnění obvykle znamená odstranění vzduchu z hydraulického pohonu. Pokud tedy není vzduch vpuštěn do systému, nebude nutné jej čerpat. Jen otevřete nádržku na kapalinu (jen je potřeba dbát na to, aby se do ní nedostaly nečistoty), hadici nasadíte na fitinku jednoho kola a pootevřete ventil. Poté bude kapalina vytékat ze systému sama. Můžete jí trochu pomoci brzdovým pedálem. Hlavní věc je sledovat hladinu v nádrži. Totéž uděláte na druhém okruhu. Když hladina klesne téměř k nule, nalijte čerstvou tekutinu „pod uzávěr“ a několikrát sešlápněte pedál, dokud čerstvá tekutina nevyteče z hadičky. Pro větší přehlednost obvykle připojuji na odvzdušňovací hadici skleněnou trubici. Chcete-li systém lépe propláchnout, můžete tento princip podmíněně použít. Zpravidla v každém autě stačí 1 litr na výměnu kapaliny. Podle toho to vychází zhruba 250 gramů na kolo mínus rezerva v nádrži. To znamená, že každou armaturou můžete bezpečně nalít 200 gramů. To stačí k propláchnutí všech trubek a válců. Samozřejmě mohou existovat rozdíly v každém konkrétním případě (například dva válce na kolo), ale metoda funguje dobře. Ve skutečnosti je to jen nejlevnější způsob. Pokud to uděláte moudře, musíte si koupit zařízení pro čerpání, ale to je jiný (a ne nejlevnější) příběh.
brzdová kapalina, odvzdušnění, výměna brzdové kapaliny, brzdový systém, brzdový systém |