ford focus 1

Jak zkontrolovat teplotní senzor ford focus 1

Řízení teploty chladicí kapaliny je nejdůležitější podmínkou pro normální provoz pohonné jednotky vozidla. Tato kontrola se provádí pomocí snímače teploty chladicí kapaliny (CTS). A pokud takový snímač selže, dochází k poruchám a poruchám v motoru.

Hlavní příznaky nefunkčního snímače teploty chladicí kapaliny:

– pokles otáček nebo dokonce samovolné zastavení motoru na volnoběh;
– dlouhodobé zahřívání vozu;
-motor často překračuje optimální teplotní rozsah;
– zvýšená spotřeba paliva;
-snížení celkové ovladatelnosti vozidla;
-tmavý kouř z výfukového potrubí;
– narušení stabilního provozu motoru;

Jaké příznaky naznačují problémy se senzorem?

– Studený start motoru je obtížný. Auto nastartuje, ale okamžitě se zastaví, musíte provést několik opakovaných pokusů. Příčinou může být termočlánek, snímač polohy škrticí klapky, nedostatečná komprese nebo problémy se zapalováním.
-Nestabilní provoz při volnoběhu. Kromě měřiče teploty je ovlivněna provozuschopností zapalovacích svíček, snímače hmotnostního průtoku, vstřikovačů a mnoha dalších faktorů.
-Teplota je v normálních mezích, ale chladicí kapalina se začíná vařit. Pokud termostat selže nebo se hladina nemrznoucí směsi v plášti sníží, mohou se hodnoty zařízení lišit od skutečného stavu věcí.

Jak zkontrolovat snímač teploty chladicí kapaliny

Pro správnou indikaci teploty chladicí kapaliny musí být snímač ponořen právě do této kapaliny. Pravidelně proto kontrolujte přítomnost chladiva a jeho hladinu v systému. To je úplně první věc, kterou je třeba udělat, pokud existuje podezření na nedostatečnou funkci tohoto měřiče.

Pokud je hladina nemrznoucí kapaliny v chladicím systému v naprostém pořádku, mohou být kontakty zoxidované nebo existují jiné nesrovnalosti v připojení snímače teploty chladicí kapaliny. Jeho připojení si můžete sami zkontrolovat. Obvykle, ale ne vždy, je tento senzor instalován vedle termostatu. V některých motorech je více než jeden DTOZH. Zkontrolujte si proto počet čidel a jejich umístění, které jsou pro váš vůz správné. Když najdete snímač teploty chladicí kapaliny a zjistíte, že je vše v pořádku s jeho připojením, musíte zkontrolovat samotné zařízení. K tomu musí být DTOZH demontován, protože musí být zkontrolován ponořením do sklenice vroucí vody.

Zajímavé:
Jak vypadá válec generátoru na Ford Focus 1 diesel 1.8.

A tak vezměte svůj senzor, ponořte ho do sklenice vroucí vody a změřte odpor na výstupu. Obecně neexistují jednotné ukazatele změn odporu. Snímače pro různé stroje od různých výrobců budou vykazovat různé rozdíly odporu. Správné hodnoty při určitých teplotách, konkrétně pro váš senzor, byste měli najít v návodu k vašemu vozu.

Pokud se hodnoty odporu snímače a referenční hodnoty shodují nebo mají minimální chybu, pak je snímač teploty chladicí kapaliny v dobrém provozním stavu. Pokud se hodnoty odporu liší, je třeba vyměnit snímač. Ve skutečnosti jeho konstrukce, stejně jako princip fungování, nezajišťují žádné opravy. Proto prostě neexistují žádné jiné alternativy.

148 Focus I opravit

Snímač teploty chladicí kapaliny je instalován pouze na motoru Duratec 1,6i.
Odpojte zápornou svorku kabelu od baterie. Částečně vypusťte kapalinu z chladicího systému (viz „Výměna chladicí kapaliny“).

Oprava Focus I 148-3.jpg

Oprava Focus I 148-4.jpg

. odpojte drátěný blok od snímače.

Oprava Focus I 148-5.jpg

Oprava Focus I 148-6.jpg

. sejměte pojistnou konzolu zajišťující snímač.

Oprava Focus I 148-7.jpg

Vyjměte snímač z pouzdra termostatu.

Oprava Focus I 148-8.jpg

Odstraňte gumový o-kroužek ze snímače.
Vyměníme prsten, který ztratil pružnost, má praskliny nebo je roztržený.
Pro kontrolu snímače připojte k jeho svorkám ohmmetr. Snímač položíme do nádoby s vodou ohřátou na teplotu varu. Teplotu vody kontrolujeme teploměrem (jehož stupnice musí být kalibrována v rozmezí minimálně +10 až +150 °C). Jak se voda ochlazuje, měříme odpor snímače při teplotách 90, 60, 40 a 20 °C.
Pracovní snímač by měl mít odpor blízký hodnotám uvedeným v tabulce:

Teplota vody, °C Odpor snímače, kOhm
20 37,3 5,5 ±
40 16,1 2,4 ±
60 7,7 1,2 ±
90 2,8 0,4 ±

Vyměníme vadné čidlo. Nasadili jsme o-kroužek na nový snímač.
Namontujte snímač teploty chladicí kapaliny v opačném pořadí. Naplníme systém chladicí kapalinou a přesvědčíme se, že nedochází k únikům. V případě potřeby zkontrolujte spolehlivost upevnění snímače a vyměňte poškozené díly.

Zajímavé:
Jak fungují stěrače na Ford Focus 1.

Pokud najdete chybu nebo chcete článek přidat, vyberte část textu článku, kterou je třeba upravit, a stiskněte Ctrl+Enter. Poté postupujte podle jednoduchých pokynů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button