ford focus 3

Jak daleko může Ford Focus 3 ujet?

Testovací jízda Ford Focus III: čtyři litry pro dva

Na serpentinové cestě pobřeží Černého moře se portál Kolesa.ru těší skvělé ovladatelnosti nových Focusů a zároveň si všímá velkého rozdílu ve dvou motorech stejného objemu.

Shromáždit několik desítek Fordů Focus III a dvakrát tolik novinářů na pobřeží Černého moře není snadný úkol. Hlavně na konci října. Ale organizátoři se s tím vypořádali; přímo na parkovišti letiště Gelendzhik čekalo na novináře až pět řad „třetích“ Focusů všech pruhů – již s běžícími motory.

Vzhledem k tomu, že jsme již testovali Focus v karoserii hatchback, náš zrak okamžitě padl na sedan. Navíc je organizovaná akce obecně načasována tak, aby se shodovala se zahájením výroby tohoto typu karoserie v Rusku. I když, abych byl upřímný, doufal jsem, že uvidím kombi, ale premiéra „auta“ a zároveň „nabité“ verze ST se v Rusku uskuteční až příští rok.

Navenek je tříobjemový Focus III jako menší Mondeo. Designový koncept „Matryoshka“ pro modely z prémiového segmentu si pomalu razí cestu k masovým značkám. Přestože se designérům podařilo zachovat sportovnost pětidveřové verze ve vzhledu pevnější karoserie: štíhlá záď s malým spoilerem vylisovaným na víku kufru dělá sedan rychlejší.

125062_1320246431_62632x484353.jpg

Otevřením víka kufru Focusu sedan okamžitě pochopím, že tím, že jsem si na třídenní výlet vzal místo cestovního kufru plochou business tašku, zvolil jsem správně. Stejně jako v případě hatchbacku se obětí stylového designu stala praktičnost: otvor nákladového prostoru je úzký a objem zavazadlového prostoru se pod tlakem plnohodnotné rezervní pneumatiky zmenšil ze 467 litrů. předchozí generace na 372 litrů v té současné. Rozdíl téměř 100 litrů zjevně není ve prospěch letních obyvatel!

Zajímavé:
Jak vyměnit gumičky na stěračích ford focus 3.

Na večerní tiskové konferenci pořádané v koncertním sále hotelu Kempinski to potvrdili vrcholní manažeři Fordu. Nový styl třetí generace Fordu Focus je navržen tak, aby k bestselleru přilákal mladší publikum, které ve většině případů nedbá na pragmatické hodnoty. Pravda, nepadlo ani slovo o tom, že by s takovým přístupem mohl nový Focus zastrašit cílové publikum minulé, prakticky-konzervativní generace.

Hned druhý den ráno jsem při pohledu na výkonnostní štítky na čelních sklech zaparkovaných Focusů narazil v sekci “Motor” na kýženou číslici 2.0. A nápis „manuální převodovka“ nakonec rozhodl o mém výběru jasně červeného hatchbacku.

Tato volba nebyla učiněna náhodou. Za prvé, bez ohledu na to, jak to může znít paradoxně, jsem unavený z automatických převodovek: za posledních šest měsíců si ze všech vozů, které jsme testovali, pamatuji v nejlepším případě dvě s manuální převodovkou. Procvičení nečinné pravé ruky a levé nohy určitě neuškodí. Za druhé, v osobním voze o hmotnosti 1310 kg slibovala kombinace manuální převodovky s dvoulitrovým atmosférickým benzínovým motorem o výkonu 150 koní spoustu pozitivních emocí, zvláště po upřímně „rostlinném“ Fordu Focus III o výkonu 125 koní s motor 1.6.

125062_1320246545_56811x736639.jpg

Hned první kilometry ujeté ve Focusu III 2.0 GDI po sluncem zalitých útulných uličkách letoviska Gelendzhik však zanechaly dvojí dojem. Zdá se, že Focus dobře zrychluje a táhne jako nic, ale zdálo se, že signál od sešlápnutí plynového pedálu dlouho bloudil v hlubinách motorového prostoru, než našel škrticí klapku. Auto na přísun paliva reagovalo bolestně hladce a dokonce se sekundovým zpožděním. Možná na dálnici odhalí svůj potenciál dvoulitrový motor, dýchající čistý horský vzduch?

Když jsem se dostal z města do serpentinových oblastí hřebene Markotkh, nemohl jsem si upřít potěšení z testování Fordu Focus III naplno. Naštěstí mám stále příjemné vzpomínky na perfektně naladěný podvozek a řízení „třetího“ Focusu, který jsme testovali v červenci letošního roku.

Prvních deset zatáček jsme projeli v takzvaném zahřívacím režimu. Ohnivě červený hatchback, přivezený z Moskvy, hltavě hltal zákruty horské silnice, jako by si uvědomoval, že příště se na takovou trať nedostane brzy a pravděpodobně už nikdy.

125062_1320246548_56811x350788.jpg

125062_1320246538_56811x182070.jpg

Zvýšení rychlosti nemá vliv na chování Fordu: Focus, přilepený k vozovce, jasně sleduje danou trajektorii a projede sérií horských zatáček na jeden nádech, bez sebemenšího náznaku převrácení. Nastavení elektrického zesilovače lze považovat za jedno z nejlepších ve třídě. Volant naplněný pružnou tíhou s jasnou nulou umožňoval při nájezdu do další zatáčky až o stupeň ovládat úhel natočení kol.

Třetí generaci bestselleru mohla vyvést z kursu pouze přímá provokace: Opravdu jsem chtěl najít limity možností podvozku. Pod „otevřeným“ plynem vjíždím do další mírné zatáčky, která se za skálou mění. v zatáčku o 180 stupňů. Aniž bych pustil plyn, prudce točím volantem doprava. Za pištění gumy a kvílení ESP, které v mžiku snížilo otáčky motoru, se Focus, kterému se podařilo narazit do levého předního blatníku na asfalt, přišroubovat do zatáčky a jen nepatrně opustit jízdní pruh. Bravo!

Dvoulitrový benzinový motor si ale naši pochvalu nezasloužil. Motor, který vzdoroval všem čtyřem válcům při každém sešlápnutí plynového pedálu, mohutně a krásně řval, házel ručičku otáčkoměru do červené zóny, ale odmítal jet na svých 150 koní. Ani manuální převodovka a horský vzduch nedokázaly z Fordu Focus III 2.0 GDI udělat „zapalovač“. Veškeré naděje zůstávaly na další Focus, rovněž dvoulitrový, pouze na těžké palivo. A nezklamal!

Tmavě šedý Ford Focus III s naftovým motorem 2.0 TDCi rodiny Duratorq o výkonu 140 koní jsme museli od kolegů doslova uprosit. Nechtěli se rozdělit s autem. A po ujetí asi dvou set kilometrů v protisměru jsme pochopili proč.

125062_1320303845_53778x408105.jpg

Zatímco dvoulitrový naftový motor ztrácel na svého benzinového protivníka 10 koní, měl téměř jedenapůlkrát lepší točivý moment. A ekologická „smyčka“ na dieselovém motoru není tak cítit. I ve spojení s předselektivní převodovkou PowerShift s dvojicí suchých spojek motor reagoval téměř okamžitě na povely od pravé nohy. Ačkoliv je formálně Ford Focus III 100 TDCi rychlostí až 2.0 km/h horší než vůz s dvoulitrovým benzínovým motorem, v pásmu středních rychlostí a rychlostí může naftový Focus konkurovat pouze benzínovým motorům Ford z rodiny EcoBoost. .

Vznětový Focus navíc nejvíce potěšil technologickou jednotou, ve které fungovaly všechny komponenty vozu: motor, převodovka, podvozek i řízení. Každý z těchto prvků přispěl stejnou měrou a uzavřel jeden řetězec radosti z jízdy. Bohužel se našel slabý článek, který podle očekávání pocházel z finančního oddělení: cena dieselového Focusu rychle vypařila jakoukoli touhu nad tak talentovaným vozem zvítězit, a to i přes množství nových elektronických systémů dostupných na objednávku.

Například mám obě ruce na elektronickém „oku“, které monitoruje „mrtvé“ zóny. Hlavní je mít čas věnovat pozornost malému blikajícímu světlu ve vnějších zpětných zrcátkách. Líbí se mi také nádherná animace a informační obsah dvou displejů pomocných systémů, kterých jsme si všimli dříve.

125062_1320303849_53778x464192.jpg

125062_1320246447_62632x701273.jpg

Příznivcům elektronických zvonků a píšťalek se určitě bude líbit automatický parkovací systém. Pravda, podařilo se nám zajet do podmíněného prostoru mezi dvěma dalšími Focusy už posedmé, kdy bylo parkovacích míst pro Ford Mondeo víc než dost a každý řidič s citem pro rozměry by zaparkoval dvakrát rychleji.

Vrcholem počítačové automobilové technologie Ford bude interaktivní systém Sync, schopný rozpoznat hlasové příkazy řidiče a fungovat jako Wi-Fi router pro komunikaci s World Wide Web. Přestože je hlasové ovládání v angličtině již k dispozici jako volitelná výbava, plnohodnotný systém Sync by se měl později objevit na rusky sestavených Focusech, ale hned v rusifikované podobě.

Ale nebudeme mít systém, který by hlídal dopravní značení, stejně jako systém automatického brzdění při zkrácení vzdálenosti. Říká se, že neexistuje žádná záruka, že v naší realitě budou tyto zázraky technologického myšlení správně fungovat. Značení na našich silnicích se nenachází všude a ne vždy a laserový měřič vzdálenosti může oslepnout, pokud nevidí jasnou reflexní plochu v podobě čistých poznávacích značek vozu jedoucího vpředu.

No, přeorientování na „pokročilé“ mládí bylo úspěšné. Stylový, módní a počítačově řízený Ford Focus III, který se proměnil v auto gadget, rozhodně drží krok s dobou, splňuje všechny nejnovější trendy a představuje je masám. Hlavní je, že koncern Ford úplně nezapomíná, že auto je potřeba nejen pro přístup k internetu.

125062_1320246496_51372x718709.jpg

Ceny

Tradičně je Ford Focus k dispozici v široké škále kombinací motorů, převodovek a úrovní výbavy. Počáteční cena je 499 000 rublů – za hatchback s motorem 1.6 (105 k) a manuální převodovkou ve skromném balíčku Ambiente. Sedan v podobných verzích bude stát o 10 000 rublů více.

Focus s motorem 1.6 (125 k) může být kromě „mechaniky“ vybaven také robotizovanou převodovkou PowerShift. V prvním případě bude cena vozu 612 000 rublů. Ve druhém – 644 000 rublů.

Dvoulitrový benzínový Ford Focus III s manuální převodovkou, se kterým jsme jeli polovinu cesty, v konfiguraci Trend Sport (bez dalších možností) bude stát 707 500 rublů. A za dvoulitrový dieselový motor s předselektivní převodovkou PowerShift majitel zaplatí nejméně 826 000 rublů.

125062_1320246535_56811x153527.jpg

Výběr portálu Kolesa.ru

Pokud mluvíme o orientaci vozu na mládež, vybereme Focus ve stylové a sportovní karoserii hatchback, zejména proto, že se také ukazuje jako pohodlnější. Dvoulitrové motory jsou drahé a připlácet za motor 1.6 (125 k) nemá smysl, protože stejně nenaplní očekávání, a tak se spokojíme s motorem 1.6 (105 k) s manuální převodovkou. . Bereme bohatší balíček – Trend Sport, naštěstí náklady na dobře vybavenou verzi vypadají docela atraktivně – 646 500 rublů.

Mezi nezbytné možnosti: vyhřívané čelní sklo a trysky ostřikovačů (7500 6700 rublů), tempomat (12 000 rublů), balíček Comfort s dvouzónovou klimatizací (10 000 rublů) a metalická barva (682 700 rublů). Celkem: XNUMX XNUMX rublů.

Pokud je nutné auto s automatickou převodovkou jako vzduch, doporučujeme rozdělit se na Ford Focus III s motorem 2.0 GDI, protože příplatek za něj nevypadá tak děsivě (37 000 rublů) a ve srovnání s ním bude větší potěšení na 1.6 (125 k mnohem větší).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button