ford focusŠkodaŠkoda Octavia

Kdo dělá Ford focus

Americká strojírenská společnost Ford Motor Company montuje a vyrábí vozy Ford. Založil ji v roce 1903 Henry Ford s investicemi pěti společníků, které činily 28 tisíc dolarů. Za dobu existence korporace jde o čtvrtého výrobce, který láme rekordy v objemu výroby automobilů na světě.

Nyní se automobilový gigant posunul na třetí místo z hlediska objemu výroby v Americe (1. místo za General Motors, 2. místo za Toyotou) a je druhý v Evropě, druhý za značkou Volkswagen.

Centrála se nachází v USA v Dearbornu, Michigan. Toto je hlavní země vyrábějící vozy Ford.

Přečtěte si náš článek o tom, co si ještě můžete přivézt z USA.

↑ Nová strategie rozvoje

Rok 2000 byl zlomový. Novým manažerem se stal A. Mullaly, jehož myšlenkou bylo zahájit hromadnou montáž globálních vozů, společnou pro všechny trhy. Provedl restrukturalizaci pod heslem „One Ford“, kde prvním vydaným vozem (2006) byl Ford Focus III. Strategie vrátila koncern do zisku.

Společnost má tři oddělení – Ford Asia Pacific, Ford North America, Ford of Europe. Před restrukturalizací Mullaly vyrábělo každé oddělení vlastní řadu vozů.

↑ Továrny automobilového koncernu

Továrny, kde se montují značkové vozy, se nacházejí v různých zemích světa. Od roku 2010 jich bylo asi 30:

  1. USA – 8 továren v Illinois, Ohio, Michigan, Missouri, Kentucky.
  2. Brazílie – specializuje se na nákladní vozy Ford Cargo. Hlavní dodavatel automobilů na trhy Argentiny a Venezuely. V roce 2018 se podíl výroby snížil o 9 %. Závodu hrozí uzavření.
  3. Bělorusko – vesnice Obchak, Ford Union, asi 25 tisíc aut ročně. Toto číslo nepokrývá aktuální potřeby. Země dováží auta z Ruska.
  4. Německo – závod Saarlouis. Produktivita podniku pokrývá 80 % ve více než 70 zemích, včetně Austrálie a Nového Zélandu.
  5. Kanada – jeden strojírenský závod

Kromě toho byla výroba zavedena v Thajsku, Vietnamu, Tchaj-wanu, Indii, Velké Británii, Jižní Africe, Číně, Španělsku, Belgii, Rusku a dalších zemích.

↑ Ford v Rusku

Spolupráce s Ruskem začala již v roce 1907.

Do března 2019 měl Ford v Rusku továrny v Leningradské oblasti, Naberezhnye Chelny a Yelabuga.

Mimochodem, v Rusku jsou továrny jiných zahraničních automobilových značek. Například švédská značka Volvo.

Pro ruský trh zatím převažují sedany evropské pobočky Werke. Jedná se o modely Fiesta, Focus, Mondeo, C-MAX, S-MAX, Kuga.

Od roku 2011 je navíc Fiesta posílána také do Spojených států. Na ostatní evropské trhy se Focus již nedodává, ale jeho obdoba se vyrábí v USA. Mondeo (v USA Fusion) se od amerického liší výběrem motorů. C-MAX má své vlastní duplikáty v Severní Americe, ale S-MAX není v USA zastoupen vůbec. Tyto dva modely jsou navrženy pouze s ohledem na evropský trh.

Kuga (Escape in America) a Ford Explorer se od svých protějšků v evropském segmentu liší designem, obsahem i detaily. Jedná se o jedinou modelovou řadu na americkém trhu v Rusku.

Pro rok 2017-18 je nejprodávanějším modelem Ford Focus.

↑ Výrobní podniky Ford v Rusku

Od března 2019 Ford uzavřel všechny továrny a omezil výrobu všech modelů kromě Fordu Transit.
Odkaz na novinky https://rg.ru/2019/03/31/zapadnye-smi-ford-uhodit-iz-rossii-na-fone-sankcij.html
Před uzavřením vypadala výroba takto:

Finální montáž vozu proběhla ve Vsevolozhsku. Jedná se o jeden z prvních podniků, který vyrábí zahraniční automobily. Specializuje se na modely Focus a Mondeo. Toto je jediný závod, kde se montují všechny typy karoserií.

V roce 2011 se svět dozvěděl o spojení Fordu a ruské automobilové korporace Sollers pod hlavičkou Ford Sollers. Projekt nelze nazvat úspěšným, protože v srpnu 2018 společnost svolala 3968 2011 vozů řady Focus, Mondeo, Kuga, C-Max prodaných v letech 2016 až XNUMX. Důvodem bylo zhoršení jízdních vlastností a případy odpojení dílů spojky, praskliny na spojkovém kotouči, problémy s převodovkou, celkový pokles rychlosti vozidla a případy požáru.

Hlavní závod Sollers v Yelabuga byl otevřen v roce 2012. Vyráběla užitkové vozy Ford Kuga, Explorer a Ford Transit. Cílovou skupinou Ford Transit jsou ruští korporátní a vládní spotřebitelé. Minimální náklady na auto této třídy jsou 1 590 000 RUB.

V Petrohradě jsou oficiální prodejci Ford, kde můžete podstoupit údržbu, objednat servis a koupit auto za nejnižší cenu. K dispozici je také katalog s širokou nabídkou autentických autodílů.

↑ Co čeká Ford v Rusku a Evropě v budoucnu?

Analytici předpovídají snížení počtu zaměstnanců a výroby Fordu na ruském trhu. Hlavním předpokladem je, že koncern byl nucen svolat zhruba 1 milion vozů po celém světě. Toto vynucené opatření je spojeno s vadnými japonskými airbagy TM „Takata“, které již měly za následek smrt 20 lidí.

Pro to existuje několik důvodů:

  • V Evropě a ve světě se poptávka po řadě minivanů výrazně snížila.
  • V řadě dalších zemí se zpřísňují ekologické požadavky, což s sebou nese i důsledky v podobě nerentabilnosti řady modelů Ford.
  • Na rozsáhlém automobilovém trhu se objevují noví konkurenti, kteří mohou automobilce konkurovat. Výsledkem je, že Ford je nucen jednat a přehodnotit svou výrobní a distribuční politiku pro automobilové produkty.

Přímo se to dotkne automobilky ve Vsevolozhsku. Majetek společnosti neustále klesá. Za posledních 10 let se podíl výroby výrazně snížil. Vzhledem k tomu, že podíl automobilů podle údajů z roku 2018 pro ruský trh je 2.9 % (což je přibližně 360 000 vozů ročně, které sjely z montážních linek Elabuga a Vsevoložsk). Ani během období produktivity nebyla společnost nikdy schopna dosáhnout ziskové úrovně. Na podzim roku 2018 společnost ztratila zhruba 282 milionů dolarů.

Projekt restrukturalizace se dotkne i závodu v Naberezhnye Chelny. Plánuje se zastavení výroby modelů Ford Focus, Mondeo, Fiesta, Eco Spot. Rusové budou moci tyto modely zakoupit pouze prostřednictvím dovozu oficiálními distributory. O osudu závodu se definitivně rozhodne na jaře 2019.

Podobné změny přicházejí v celé evropské síti automobilky. V důsledku toho je Rusko jednou z mála evropských zemí, která v současnosti nepotřebuje dovážet vozy Ford. Sama je přitom významným exportérem do EU.

Od svého založení ušla společnost dlouhou cestu zakládání a fúzí. Během válek vyráběla na montážních linkách armádní nákladní automobily, džípy, další vojenské mechanismy a kolová vozidla. Hlavním produktem zůstává výroba automobilů pro spotřebitelský trh.

Evropský Ford Focus: prodeje rostou, ale i tak bude ukončen

V létě 2022 jsme již informovali, že Ford Focus opustí evropský trh v roce 2025. Nyní vešlo ve známost konkrétní datum ukončení výroby – 30. listopad 2025, oznámila německá odborová organizace IG Metall, která dohlíží i na zaměstnance závodu Ford v Saarlouis. Kromě Focusu v karoseriích hatchback a kombi dnes tento závod nic jiného nevyrábí.

Aktuální Ford Focus pro Evropu
1 / 3

Aktuální Ford Focus pro Evropu
2 / 3

Aktuální Ford Focus pro Evropu
3 / 3

Závod v Saarlouis fungující od roku 1966 již Ford nepotřeboval kvůli optimalizaci modelové řady v Evropě a záměru do roku 2030 zcela přejít na elektromobily na trhu starého světa. Závody v Kolíně nad Rýnem (Německo) a ve Valencii (Španělsko) se staly centry pro elektrifikaci osobní linky Ford of Europe a závod v Zarlouis byl v tomto smyslu od roku 2022 bez práce, Ford pro něj hledal kupce .

Zkušenosti jiných firem ukazují, že prodávat staré automobilky v Evropě je stále obtížnější – je jednodušší stavět nové. V loňském roce evropská obchodní média uvedla, že o závod v Saarlouis se ucházelo více než deset potenciálních kupců, ale žádná dohoda nebyla uzavřena. Čínská společnost BYD, která byla mezi uchazeči, se nakonec rozhodla postavit vlastní evropský závod od nuly v Maďarsku.

Odborový svaz IG Metall nemůže za Ford rozhodnout, jak naloží závod v Saarlouis a co s tímto závodem po roce 2025, a tak minulý týden souhlasil s propuštěním 3500 4500 lidí ze současného 1000 2032 zaměstnanců. Propouštění začne po ukončení výroby Focusu a bude štědře placeno společností, přičemž Ford si v Saarlouis ponechá přibližně XNUMX XNUMX zaměstnanců s příslibem, že nebude vynucovat propouštění do roku XNUMX.

Co bude závod v Saarlouis dělat v letech 2026 až 2032, není známo – Ford se k této záležitosti zatím oficiálně nevyjádřil. Ford nyní reviduje svou strategii elektromobilů a vyvíjí novou modulární platformu pro sériově vyráběná a relativně dostupná elektrická vozidla – možná se pro ně zachrání závod v Saarlouis. Prodej závodu také zůstává na seznamu možností, prostě zatím není vhodný kupec.

Teoreticky existuje i třetí řešení – nadále řídit Focus a vydělávat na něm, ale takové řešení pravděpodobně nebude realizováno kvůli zvláštnostem dlouhodobého plánování ve starých a velkých společnostech, které, ne pochyb, je Ford. Verdikt nad Focusem byl podepsán, když se podíváme na jeho ohýbající se křivku prodejů, nyní je příliš pozdě na to, abychom si to zopakovali.

Mezitím Focus minulý rok náhle vzlétl: podle německé analytické agentury Dataforce jeho prodej v Evropě dosáhl 100 666 kusů, což je o 27,6 % více než prodeje v roce 2022. Pro srovnání řekněme, že loni se VW Golf v Evropě prodalo 184 279 kusů. (+3,9 %), Škoda Octavia – 161 784 kusů. (+43,5 %), Toyota Corolla – 132 451 kusů. (+2 %), Peugeot 308 – 93 070 kusů. (+4,8 %).

Připomeňme, že aktuální čtvrtá generace Fordu Focus se vyrábí od roku 2018 a v roce 2021 prošla plánovaným restylingem. Focus opustil americký trh ve své třetí generaci, ale existuje lokalizovaný „čtvrtý“ Focus pro Čínu, jehož prodeje zůstávají hodně žádoucí: v loňském roce se prodalo asi 5000 XNUMX kusů. Obecně je nepravděpodobné, že by „uhlovodíkový“ Focus přežil mimo Evropu, ale na globální trh se může vrátit v podobě elektromobilu.

Zajímavé:
Jak rozlišit DSG od automatu Škoda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button