Obsah
Proč Ford Fiesta nahradil Ford Focus v rally?
M, Sport! Jak M-Sport promění Ford Fiesta v závodní auto
Hatchback Ford Fiesta se těší zasloužené lásce mezi závodními jezdci po celém světě, a to nejen díky týmu M-Sport, který připravuje vybavení pro každý vkus a rozpočet.
Ve svém civilním hávu si model získal zájem spotřebitelů díky úspěšné a harmonické kombinaci stylového designu, spolehlivosti, bohaté výbavy a rozmanitosti verzí. Fanoušci závodního dne a novináři zase milují „žhavý“ hatchback Ford Fiesta ST, který potěší svými jízdními výkony.
Stranou nezůstali ani fanoušci rallye, díky nimž se závodní verze Fordu Fiesta staly jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších modelů moderního motorsportu. Díky firmě M-Sport, o které jsem již mluvil v rámci tuningu komerčních modelů Ford, se zrodila celá kohorta Fordů Fiesta s různou úrovní výcviku, o kterou se s vámi chci podělit.
Ale dost o silničních Fiestách – ty závodní jsou mnohem zajímavější! Základní úrovní je Ford Fiesta R1 – nejlevnější varianta pro účast v rally, pokud mluvíme o tomto modelu. V jádru se jedná o 130koňový hatchback s motorem 1.6 Zetec a pětistupňovou manuální převodovkou, který je doplněn odpružením na prvky Bilstein a Eibach, závodními koly, zesílenými brzdami s komponenty M-Sport a AP a také jako bezpečnostní klec potřebná pro závodní vozy a minimální sadu interiérového „tuningu“ – sportovní volant, skořepinová sedadla a vícebodové pásy. Fiestu R1 si přitom můžete u M-Sportu objednat jak na klíč, tak i formou kit kitů. Existují pro tří a pětidveřové verze, levostranné i pravostranné řízení, pro šotolinové nebo asfaltové závody a tak dále. Obecně platí, že můžete ušetřit peníze a nainstalovat potřebné komponenty sami (s výjimkou ochranné klece), nebo si můžete rovnou koupit auto připravené na závodění.
Dalším krokem je Ford Fiesta R2. K dispozici je již 180koňový 1.0 EcoBoost, pětistupňová sekvenční převodovka Sadev a diferenciál s omezenou svorností, stejně jako vážnější vylepšení odpružení, brzd a více možností přizpůsobení národním závodním sériím. To může mimo jiné zahrnovat výkonnější motory.
Mimochodem, Fiestu R2 seženete z Fiesty R1 – stačí dokoupit sadu náhradních dílů pro samoinstalaci a hned máte auto vyšší kategorie. Verze přitom sdílejí společnou úroveň přípravy karoserie a bezpečnostních prvků a klíčové rozdíly se scvrkají do vážnějších úprav motoru a převodovky.
Dále se situace komplikuje, protože mluvíme o hatchbackech podle předpisů S2000, RRC a R5, protože poslední dvě úpravy jsou evolucí a přizpůsobením S2000 technickým požadavkům, které se objevily později.
Motorem těchto modelů je již atmosférický Duratec S2000 o výkonu 280 koní a pohon není přední, jako u R1/R2, ale stálý pohon všech kol. Počet převodových stupňů v sekvenční skříni je šest a odpružení je přizpůsobeno jak většímu počtu „koní“ pod kapotou, tak pohonu všech kol. A vůbec, auto vypadá znatelně agresivněji díky vyvinutému aerodynamickému bodykitu a kompozitním panelům karoserie. S Fordem Fiesta S2000 závodili účastníci zaniklého šampionátu IRC a třídy S-WRC ve světové rallye a s přihlédnutím k úpravám a motoru 1.6 turbo jsou tyto vozy od roku 2011 základem vozů WRC.
Později, v roce 2012, se objevil Ford Fiesta RRC – vůz podle neoficiálních předpisů Regional Rally Car, což je v podstatě zjednodušený Ford Fiesta WRC s přiškrceným motorem 1.6 turbo a aerodynamickým bodykitem vozu S2000. V M-Sportu byl kladen důraz na to, že s pomocí oficiální sady dílů a práce skupiny mechaniků se Ford Fiesta RRC během 6 hodin proměnil ve Ford Fiesta WRC a to byla zajímavá nabídka pro účastníky celostátních série, kteří se chtěli pravidelně kvalifikovat na etapy mistrovství světa.
Vůz byl v roce 2014 restylován v souladu s aktualizovaným designem silničního vozu a v roce 2015 vstoupila do rychlostních zkoušek verze Evolution – motor již nevyráběla Pipo Motors, ale byl vyvinut M-Sport a Ford, navíc , vylepšeno chlazení, vylepšena elektroinstalace, převodovka, diferenciály a odpružení.
V roce 2017 se změnily předpisy WRC – vozy zmohutněly (výkon motoru vzrostl na 380 koní), vrátil se aktivní centrální diferenciál, snížila se hmotnost, ale aerodynamika se stala agresivnější. Ukázalo se, že moderní vozy se přiblížily legendární skupině B jak vnější brutalitou, tak rychlostí. Technologie 2017 je zatím dostupná pouze pro piloty továrních týmů, ale M-Sport řídí současný mnohonásobný šampion WRC Sebastien Ogier – vyhrál první závod sezóny 2017 a je lídrem v soutěži jednotlivců, což znamená, že Ford Fiesta má každou šanci na rekordní přidání dalšího titulu do vašeho životopisu.
V roce 2016 oslavil Ford Fiesta své 40. výročí – auto, silniční i závodní, nestojí ve svém vývoji a nadále se vyvíjí, zvyšuje prodeje a vítězství v soutěžích.
Autor: Dmitry CD
Která auta žijí duchem rallye?
Nemusíte trávit neděli před obrazovkou sledováním Formule 1, abyste se cítili spojení s motoristickým sportem.
Která auta žijí duchem rallye?
Abyste se cítili spojeni s motorsportem, nemusíte trávit neděli před obrazovkou s Formulí 1 nebo na stránkách s obrovskými nárazníky a nízkými body. AutoNews.ru shromáždilo jednoduchá sériově vyráběná auta, která se kupují po statisících na cesty do kanceláří a nákupních center, z nichž automobilky vyrábějí šílená rally auta.
Závodní fanoušci jsou vždy připraveni být rozhořčeni: proč je porovnávat, sériový Citroen C2 a ten, který řídil Sebastien Loeb, mají společné pouze štítky. Základ položený v jednoduchém sériovém voze však do značné míry určuje jeho sportovní účel. Majitelé aut se tedy mají čím pochlubit.
Existuje velké množství soutěží a dokonce i mistrovství v rally, takže kvůli důvěryhodnosti bereme výkon vozů ve WRC – mistrovství světa v rally. Představují vozy vyrobené na bázi jednoduchých hatchbacků a sedanů ve střední cenové kategorii.
: Citroen Racing
Série: WRC Super 1600, WRC Super 2000
Auta: Saxo S1600, C2 S1600, ZX Kit Car, Xsara Kit Car, Xsara T4/WRC, C4 WRC, DS3 WRC
Citroen je jedním z nejsilnějších motoristických týmů současnosti. Na svém kontě má mnoho vítězství: na Dakaru v letech 1991, 1994, 1995 a 1996, v rally Paříž-Moskva-Peking v roce 1992 a četná vítězství ve WRC.
Kompaktní vůz Citroen C2 se objevil na sportovní aréně v roce 2004 v juniorské sérii WRC a pod vedením Sébastiena Loeba si vedl skvěle ve třídě Super 1600, neboli S1600. Tato kategorie označuje soutěžní vůz – zpočátku v juniorské sérii WRC, ale také v různých národních rally šampionátech. Každá automobilka, která má ve své nabídce vhodný silniční model, jej může upravit pro závodění. Vhodné prostředky: pohon jednoho kola, čtyřválcový atmosférický motor o maximálním objemu 1640 ccm. cm, sériová výroba. V rámci homologace se mění standardní převodovka na sekvenční mechanickou, motor dává výkon až 230 koní. str., karoserie dostane další aerodynamické sady karoserie.
Citroen C2 je celosvětově nejúspěšnějším S1600 s 22 vítězstvími. Tento kompakt je příkladem vývoje samotného koncernu, zatímco Ford Fiesta pro rallye vyvinul partner Fordu a Opel Corsa byl vyvinut bez účasti GM.
Citroen C4 WRC byl vyvinut týmem Citroen, aby mohl soutěžit v sérii WRC – na trati nahradil Xsaru WRC. Vychází z běžného sériového hatchbacku. Rallye vůz debutoval v sezóně 2007 a v rukou Sebastiena Loeba získal 13 asfaltových vítězství, což je absolutní rekord ve WRC.
V roce 2011 vstoupila na scénu rally DS3 WRC, která přinesla pět vítězství každému z pilotů – Sébastienu Loebovi a Sébastienu Ogierovi. Vůz soutěží v kategorii Super 2000, ale je vybaven nikoli atmosférickým 2,0litrovým motorem, ale 1,6litrovým turbomotorem, speciálně vyvinutým pro tento vůz a vyvíjejícím 300 koní. S. při 6000 ot./min a točivý moment 350 Nm při 3250 ot./min.
Jméno týmu: Peugeot Sport
Série: WRC skupina B, WRC Super 2000
Auta: Peugeot 205 T16, Peugeot 206 WRC, Peugeot 307 WRC
Peugeot Sport je motoristická divize francouzské společnosti Peugeot. Vznikla v roce 1981 pod vedením rallyového jezdce Jeana Thóda. Tým debutoval v roce 1984 s Peugeotem 205 Turbo 16 ve skupině B. Tato třída odkazuje na soubor požadavků zavedených v roce 1982 pro sportovní a rally soutěže pod patronací FIA. Obsahuje nejrychlejší a nejvýkonnější soutěžní vozy, jaké kdy byly vyrobeny. V této kategorii bylo minimální omezení na technologii a vzhled. Cílem návrhů bylo co nejvíce snížit hmotnost, používat high-tech materiály a nestydět se za výkon. Peugeot 205 T16 s pohonem všech kol o hmotnosti 890 kg patřil do podskupiny 2500 ccm. V roce 1985 si vůz vedl dobře. Aby se model mohl zúčastnit rally, potřeboval Peugeot vyrobit 200 sériových vozů T16. S běžnou 205 měly pramálo společného, lišily se uspořádáním motoru uprostřed, pohonem všech kol, prodlouženými podběhy kol a turbomotorem o výkonu asi 200 koní.
Řada nehod, včetně smrtelných úrazů, donutila FIA v roce 1987 tuto třídu stáhnout. Peugeot však ze silnic rally nezmizel. T16 byl přestavěn, aby mohl soutěžit v Rallye Dakar a získal vítězství v letech 1987, 1989 a 1990.
V roce 1999 se Peugeot Sport vrátil do světové série WRC s Peugeotem 206 WRC, vybaveným 2,0litrovým motorem o výkonu 300 k s maximálním točivým momentem 635 Nm. Ve Finské rally skončil čtvrtý a v Rally Sanremo druhý a v roce 2000 vyhrál Rallye Švédska, Nového Zélandu, Finska a Austrálie.
V roce 2004 uvedl Peugeot na trh nový model Rallye Monte Carlo, nový model – 307 WRC, který byl postaven na silniční verzi v karoserii kupé-kabriolet.
Jméno týmu: Ford Racing
Série: WRC Super 2000
Auta: Ford Focus RS WRC, Ford Fiesta RS WRC
Ford Focus RS WRC byl postaven pro rallye na základě sériového hatchbacku Focus s 2,0litrovým motorem. Vůz soutěžil v rally od roku 1999 do roku 2010 a zaznamenal 44 vítězství.
Vůz je samozřejmě silně upraven pro závodění, ale pohonná jednotka vychází z 2,0litrového motoru z běžného Focusu, jelikož pravidla nedovolují použití 2,5litrového, který je vybaven Focusem ST resp. silnice RS. Také ve voze jsou poháněna všechna čtyři kola, převodovka byla vyměněna za pětistupňovou sekvenční převodovku s vícekotoučovou karbonovou spojkou a brzdové kotouče byly zvětšeny na 300 mm. Při hmotnosti 1230 kg je výkon motoru 300 koní. S. při 6000 ot./min a maximální točivý moment je 550 Nm při 4000 ot./min.
V roce 2011 byl Focus nahrazen Fiestou, přesněji řečeno její upravenou verzí Fiesta RS WRC. Vyhovuje novým pravidlům World Rally Series zavedeným v roce 2011, pouze je vybaven 1,6litrovým turbomotorem namísto atmosférických 2,0litrových, soutěžících ve třídě Super 2000.
Jméno týmu: Volkswagen Motorsport
Série: WRC Super 2000
Auta: Volkswagen Golf GTI, Volkswagen Polo R WRC
Rallyová divize Volkswagen Motorsport soutěží ve WRC od roku 1978. Před přestávkou v roce 1990 přihlásili Němci do soutěže různé modifikace Volkswagenu Golf s různou úspěšností, včetně šesti umístění na stupních vítězů a vítězství na 19. Rallye Pobřeží slonoviny.
V roce 2011 se společnost vrátila do rallye s párem vozů Škoda Fabia ve třídě S2000 a od roku 2013 soutěží s Polo R WRC.
Ten byl oficiálně představen v květnu 2011 a strávil dalších 18 měsíců testováním pod vedením mistra světa v rally Carlose Sainze, bývalého jezdce Citroenu Sébastiena Ogiera a testovacího jezdce VW Dietera Deppinga v Norsku, Finsku, Německu, Španělsku a Mexico City – s Cílem je simulovat podmínky rally.
VW Polo R WRC, postavené na základě hatchbacku Polo, soutěží ve třídě S2000, ale je vybaveno přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru namísto požadovaného 2,0 litru atmosférického motoru a šestistupňovou manuální sekvenční převodovkou. Vůz si ve své debutové sezóně vedl skvěle, vyhrál 10 ze 13 závodů, přičemž jezdci byli osmkrát na stupních vítězů.
Jméno týmu: Škoda Motorsport
Série: WRC Super 2000
Auta: Škoda Octavia WRC, Škoda Fabia S2000
Škoda, přesněji její motoristická divize Škoda Motorsport, závodila v letech 1999 až 2005 ve světové rallyové sérii WRC a dnes soutěží v mistrovství Evropy v rally. Češi začínali se Škodou Octavia WRC s 2,0litrovým motorem o výkonu 300 koní. S. s maximálním točivým momentem 500 Nm při 3250 ot./min., pohonem všech kol a šestistupňovou sekvenční převodovkou.
V roce 2008 se Škoda vrací do rallye s novou verzí Fabie, odpovídající třídě Super 2000. Vůz vycházející z běžné Fabie startoval v roce 2009 na Rallye Monte Carlo. Škoda Fabia S200 vyhrála mnoho národních i mezinárodních rally tituly: vítězství v sérii IRC v roce 2010, 2011 a 2012, v sérii SWRC v roce 2011, v Rally ČR v roce 2009 a další.
2,0litrový atmosféricky plněný motor vyvine 265 koní. S. a 245 Nm točivého momentu, přenášeného na všechna čtyři kola, převodovka – šestistupňová sekvenční.
Jméno týmu: Hyundai Motorsport
Série: WRC
Auta: Hyundai Accent WRC, Hyundai i20 WRC
Korejská společnost Hyundai se svým i20 je dnes poměrně vážným soupeřem zavedeným evropským automobilkám na bojišti WRC.
V září 1999 představil Hyundai model Accent WRC. Vůz vydržel ve světové sérii od roku 2000 do roku 2003, přežil tři generace. Accent WRC debutoval ve třídě 2000 na Švédské rally a v témže roce se mu podařilo proniknout do první desítky – na zkoušce v Argentině, kde obsadil osmé a sedmé místo. Jeho druhá generace dostala lepší aerodynamiku, aktivní přední diferenciál a delší dráhu zavěšení. Ale vozu se nepodařilo postoupit za čtvrté místo. V roce 2004 Hyundai opustil velký motorsport.
Korejci nyní vkládají mnohem větší naděje do rally i20, se kterou se hodlají v roce 2014 vrátit do rallye. Hyundai i20 WRC by měl nahradit Volkswagen Polo R WRC. A to je docela možné, vzhledem k tomu, že běžný i20 není na veřejných komunikacích horší než „německý“. Nový produkt startuje lednovou Rallye Monte Carlo.
Jméno týmu: Renault Sport
Série: Logan Cup FIA skupina N
Auta: Renault Logan
Divize Renault Sport, neboli Renaultsport, divize Renaultu se zabývá motorsportem a také výrobou speciálních vysoce výkonných sérií konvenčních vozů. Pochází z roku 1976. Důležitý je nejen podíl týmu na soutěžích světové úrovně, ale také k vytvoření mistrovství jedné značky, jako je například Logan Cup v Rusku. A to je ještě zajímavější než WRC, protože zpřístupňuje skutečný sport běžným majitelům aut, i když dost drahý. Soutěž však reguluje FIA.
Logan Cup existuje v různých zemích pod různými názvy, ale vždy pod patronací Renault Sport. Jak asi tušíte, konkurence je mezi vozy Logan, které se v různých zemích prodávají pod značkami Renault nebo Dacia. Pohár se koná v Rusku, Německu, Francii a Rumunsku.
Základem je běžný Logan s 1,6litrovým motorem o výkonu 90 koní s vývojovým paketem připraveným Renault Sport. Existují dva typy balíčků: pro okruhové závody a pro rallye – na beton nebo štěrk. Balíčky zahrnují bezpečnostní výbavu, úpravy exteriéru a díly zvyšující výkon, většina z nich za nízkou cenu ve třídě vozidel. Logan Cup je ve skupině N, která zahrnuje standardní sériové vozy.
Logan Cup existuje v Rusku od roku 2008. Zpočátku byl organizován soukromě, prostřednictvím sponzorství od automobilové kosmetické společnosti, a nyní přešel pod patronát ruského zastoupení Renault.