Obsah
- 1 Co je nového u renault duster
- 2 Renault odhalil zcela nový Duster. V Rusku místo toho „Moskvič“
- 3 Duster dostal novou platformu
- 4 Variátor už neexistuje. „Automaticky“ pouze pro hybrid
- 5 Dědictví Lada Niva
- 6 Skládací postel v kabině
- 7 Duster lze přivézt do Ruska
- 8 Co se stalo s ruským závodem Renault
- 9 Niva nebude jiná
Co je nového u renault duster
Renault uspořádal 29. listopadu světovou premiéru kompaktního crossoveru Duster příští (třetí) generace. Stejně jako v předchozích dobách byl vůz nejprve představen pouze pod rumunskou dceřinou značkou Dacia a ve specifikacích pro Evropskou unii.
Nový Duster je nejbližším příbuzným neúspěšné třetí generace Lady Niva. Vůz vznikl na modulární platformě CMF-B, karoserie byla navržena od základů, jeho hlavním charakteristickým znakem je vizuálně dlouhá horizontální kapota. Nosný rám by měl být sjednocen s Nivou, právě pro designový projekt nové Lady byla do karoserie crossoveru umístěna výrazná příď. Na tom už však nezáleží.
Celková délka, šířka a výška Dusteru III jsou 4343, 1809 a 1656 mm, rozvor náprav je 2657 mm. Objem kufru je 472 litrů.
Oproti odcházející generaci HM se délka zvětšila o 23 mm a výška o 26 mm. Šířka se zmenšila o 13 mm, rozvor „ztratil“ 16 mm.
V kabině je digitální přístrojový panel (7 palců) a mediální systém s 10,1palcovou obrazovkou (v drahých úrovních výbavy). Médium je otočeno směrem k ovladači pod úhlem 10 stupňů.
V Evropské unii bude novinka nabízena ve třech motorových modifikacích: 1) s benzinovým turbomotorem 1.2 o výkonu 130 k, 2) s hybridní zástavbou postavenou na zážehovém motoru 1.6, 140 k, 3) s dvoupalivová verze jednotky 1.2, 100 hp. (benzín + propan-butan). Žádná úprava dieselu neexistuje a nikdy nebude.
Hybridní verze je kromě spalovacího motoru vybavena elektromotorem a startér-generátorem.
Standardní konfigurace je s pohonem předních kol. Převodovku 4×4 lze objednat pouze v kombinaci s benzínovou 1.2. Ve verzi s 6stupňovou manuální převodovkou je použit zkrácený první rychlostní stupeň, který zlepšuje průchodnost terénem. Při zjištění nedostatečné trakce předních kol se zadní náprava automaticky zapojí. K dispozici je pět předvoleb jízdních režimů – „Auto“, „Sníh“ (pro kluzké silnice), „Bláto/písek“ (pro sypký terén), „Off-road“ (pro nerovné silnice), „Eco“ (snížená spotřeba paliva v důsledku do speciálního režimu rozdělení točivého momentu).
Příznivcům automatických převodovek přijde vhod robotizovaná převodovka EDC se dvěma spojkami.
Ve verzi 4×2 je světlá výška 210 mm, ve verzi 4×4 – 217 mm. Nájezdové a odjezdové úhly zůstaly na úrovni předchůdce – 31, respektive 36 stupňů.
V Evropské unii bude prodej nového produktu zahájen na jaře 2024, ceny začínají od 20 000 eur (=2 miliony rublů).
Ve střednědobém horizontu se objeví prodloužená verze novinky se sedmimístnou kabinou.
Připomeňme, že generace Dacia Duster HM se vyrábí od roku 2017.
Renault odhalil zcela nový Duster. V Rusku místo toho „Moskvič“
V roce 2024 plánoval Renault uvést na světové trhy dva nové vozy postavené na stejné platformě. Měla to být nová Lada Niva a další generace Dacie Duster, která se v řadě zemí prodává pod značkou Renault. V roce 2022 však francouzský automobilový gigant prodal ruská aktiva a přerušil technickou spolupráci s Ladou. Práce na Dacii Duster se nezastavily a nyní je nový vůz zcela odtajněn.
Duster dostal novou platformu
Nový vůz je již třetí generací crossoveru, který původně vystupoval pod rumunskou značkou Dacia vlastněnou Renaultem. První dvě generace se však od sebe lišily jen málo a byly založeny na levném podvozku B0.
Dacia Duster (Foto: Renault)
Nová generace Dusteru byla vytvořena zcela od nuly na moderním podvozku CMF-B. Šéfdesignér Dacie David Durand zdůrazňuje, že jeho týmu bylo umožněno nejprve nakreslit siluetu vozu, určit jeho proporce a teprve poté se zabývat stylizací.
Auto se díky tomu opravdu znatelně změnilo. Pokud si první Duster – a těch se prodalo nejvíc v Rusku – vypůjčil přední část karoserie z hatchbacku Sandero, ke které přidělali původní zadní část a znatelně rozšířili rozchod, pak novinka okamžitě ukazuje, že to bylo nakresleno bez ohledu na jakékoli jiné modely koncernu. Proto jsou charakteristické široké podběhy kol s úzkou střední částí karoserie minulostí.
Dacia Duster (Foto: Renault)
To umožnilo udělat interiér prostornějším při zachování stejných rozměrů. Největší nárůst prostoru pro nohy cestujících vzadu narostl o 13 cm. Zároveň se však snížila výška stropu v kabině, což znamená, že přistání se stalo méně vertikální.
Variátor už neexistuje. „Automaticky“ pouze pro hybrid
Dacia Duster bude mít tři možnosti pohonného ústrojí, z nichž žádná dosud u modelu nebyla nabízena. A to jsou na poměry ruského trhu zcela specifické motory. Základem tedy bude tříválcová pohonná jednotka o objemu pouze 1 litr s přeplňováním turbodmychadlem. Jeho zvláštností je schopnost provozu jak na benzín, tak na související plyn (v Rusku je to obvykle propan-butan). Konstrukce přitom zpočátku zahrnuje jak palivovou nádrž, tak plynovou láhev, obě o objemu 50 litrů. Poslední jmenovaný nezabere moc místa v kufru.
Dacia Duster (Foto: Renault)
S takovými objemy paliva dosahuje dojezd základní Dacie Duster 1300 km na jedno natankování. Výkon této verze je 100 koní, převodovka může být pouze mechanická.
V další verzi se objem motoru zvýší na 1,2 litru a výkon se zvýší na 130 koní. Už není možné jezdit na plyn; Stejně jako neexistuje automatická převodovka, je kupujícím nabízena nealternativní šestistupňová manuální. Existuje však malý přídavný elektromotor, který pracuje na 48 voltů, což pomáhá šetřit palivo.
Dacia Duster (Foto: Renault)
Kdo chce auto se dvěma pedály a bez nutnosti řazení, zbývá hybrid o výkonu 140 koní. Má 1,6litrový atmosférický benzínový motor a poměrně silný elektromotor. K sobě a ke kolům jsou připojeny přes mazanou převodovku, která má čtyři stupně na straně spalovacího motoru a dva na straně elektromotoru. Ale funguje to automaticky.
Dědictví Lada Niva
Nový Duster se stal sjízdnějším než jeho předchůdci. Auto tvůrci dokonce označují za nejsjízdnější auto na světě bez redukčního převodu v převodovce. Mimochodem, podle pověstí měla mít nová Lada Niva na stejném podvozku redukční převod, který by odlišoval domácí vůz od francouzsko-rumunského designu.
Dacia Duster (Foto: Renault)
V terénu se však Duster skutečně zlepšil. Pravda, ne na úkor geometrie: světlá výška (217 mm) se nezměnila a převisy karoserie se dokonce o něco prodloužily. Je tu ale nový systém pohonu všech kol Terrian Control, který v modelech Land Rover jasně odkazuje na Terrian Response.
Dříve byl malý výběr. Řidič si mohl vybrat, zda pojede v režimu pohonu předních kol, svěří automatické připojení pohonu všech kol, nebo silou sevře spojku. Nyní ze všech těchto režimů zůstal zachován pouze automatický.
Dacia Duster (Foto: Renault)
Místo 2WD je tu nyní režim Eco, který se zřejmě vyhýbá záběru zadních kol, pokud to není nezbytně nutné. Standardní Auto zůstává, ale místo režimu Lock jsou nyní tři: pro sníh, písek nebo bláto a nejtvrdší, „terénní“.
Rozdíl je v tom, že ovládací puk pohonu všech kol nyní mění nejen chod spojky, ale i nastavení stabilizačního systému a „chytrá“ elektronika se konečně naučila brzdit prokluzující kola a pomáhá tak přerozdělovat točivý moment. Díky tomu lze mnohem efektivněji realizovat přilnavost pneumatik.
Dacia Duster (Foto: Renault)
A konečně, nový 10,1palcový centrální displej nyní poslouží také k zobrazení off-roadových parametrů. Jedná se o boční úhly náklonu, stoupání a klesání a také o přerozdělení točivého momentu mezi nápravy v reálném čase.
S tak pokročilou elektronikou samozřejmě nechybí ani asistent kopce pracující v rychlostech od 5 do 30 km/h.
Skládací postel v kabině
Pravidlo, že vše důmyslné je jednoduché, platí i pro novou, neobvyklou variantu Dacie Duster. Říká se tomu „balíček spánku“. Ve skutečnosti se celý balíček skládá ze čtyř jednoduchých částí. Jedná se o tři kusy odolné překližky a matraci. Překližka je nařezána do tvaru kufru se složenými sedadly a po sestavení tvoří plochou rampu o délce 1,9 m a šířce 1,3 m, na kterou lze umístit značkovou matraci, na kterou lze pořídit jedničku. půl lůžka a všechny své věci nechte pod „postelí“, kde je na to dostatek místa.
Dacia Duster (Foto: Renault)
V takovém zařízení není nic inovativního, ale ne všechny značky automobilů nabízejí něco podobného v segmentu rozpočtu. Charakteristický střešní nosič je také nabízen jako samostatná možnost pro cestovatele, ale není ojedinělý.
Duster lze přivézt do Ruska
Nejnovější balíček sankcí Evropské unie, kde se bude nová Dacia Duster vyrábět, obsahuje přímý zákaz dodávek nových i ojetých vozů s objemem motoru nad 1,9 litru do Ruska. Ty se neinstalují na crossovery, ale zákaz se týká i všech elektromobilů a hybridů.
Dacia Duster (Foto: Renault)
Přímo, bez obcházení sankcí přes řetězec spřátelených zemí tak bude možné do Ruska přivézt pouze základní Dacii Duster – tu, která může jezdit jak na benzín, tak na přidružený plyn. Dobrou zprávou je, že s objemem motoru menším než 1 litr je recyklační poplatek za takový vůz, i když je zakoupen přes zprostředkovatele, 81,2 tisíc rublů. proti 306 tisíc rublů. pro jiné úpravy (při dovozu jednotlivci pro osobní potřebu bude poplatek za likvidaci 3,4 tisíc rublů) Nevýhodou bude absence „automatického stroje“.
Jedinou otázkou je, zda se v Rusku najdou kupci pro takový stroj z paralelních dovozů a který z prodejců se rozhodne dodávku zorganizovat. Připomeňme, že již dříve ruští prodejci oznámili, že podávají žalobu na Renault kvůli jejich stažení z ruského trhu.
Co se stalo s ruským závodem Renault
Téměř všechny crossovery Duster předchozích generací, které nyní najdete na ruských silnicích, mají znak Renault a byly vyrobeny v moskevském závodě společnosti. Tento podnik byl kdysi organizován v budově nové motorárny pro automobily Moskvič, která byla postavena, ale nikdy nezačala fungovat.
Závod Renault v Moskvě (Foto: Petrov Sergey / news.ru / Global Look Press)
Po odchodu koncernu z Ruska byl závod Renault rozdělen mezi hlavní orgány a KAMAZ (ten vystupoval jako technologický partner). Nyní tam byla výroba aut obnovena, ale z čínských stavebnic vozidel JAC pod oživenou značkou Moskvič.
Pokud jde o Duster, v roce 2022 byla zvažována možnost převedení jeho montáže na AvtoVAZ. Ukázalo se však, že Renault před odjezdem odstranil z vybavení moskevského závodu veškerý software, čímž vlastně znemožnil jeho použití pro výrobu francouzských crossoverů.
Niva nebude jiná
Za dobrou zprávu lze také považovat nucené opuštění plánu uvést na trh novou Ladu Nivu založenou na CMF-B fanoušky tohoto modelu. Přes všechna slova Renaultu o tom, že Duster je nejprůjezdnější ve třídě, působí tuzemské SUV v této disciplíně přesvědčivěji kvůli krátkým převisům, stálému pohonu všech kol, podřazování a středovému zamykání.
Lada Niva Legend (Foto: Autonews.ru)
AvtoVAZ slibuje, že v dohledné době dokončí adaptaci výkonnějšího motoru pro Niva Legend a Niva Travel a prodlouží výrobu těchto vozů po roce 2024. Společnost nekomentuje, kdy se objeví zásadně nová generace vozu a jaká bude, ale s největší pravděpodobností se již nebude konat potenciální vztah s Dusterem.