Prachovka renault

Jak povolit pohon všech kol na Renault Duster

Chcete-li zvolit tento režim, otočte spínač 1 do polohy „AUTO“.

Princip

V režimu AUTO se točivý moment automaticky rozděluje mezi přední a zadní kola v závislosti na stavu vozovky a rychlosti vozidla. Tato poloha zlepšuje stabilitu vozidla na silnici. Tento režim používejte na jakékoli vozovce (suchý povrch, sníh, kluzká vozovka atd.) nebo při tažení přívěsu, karavanu apod. Na přístrojové desce není pro tento režim žádná indikace.

režim 2WD

Chcete-li aktivovat tento režim, otočte spínač 1 do polohy 2WD. Kontrolka na přístrojové desce se rozsvítí.

Princip

V režimu „2WD“ se jako hnací kola používají pouze přední kola.

Tento režim používejte na suché vozovce s dobrou přilnavostí.

Chcete-li tento režim vypnout, otočte spínač 1 do polohy AUTO. Kontrolka na přístrojové desce zhasne.

Režim zámku 4WD

Chcete-li aktivovat tento režim, otočte spínač 1 do polohy 4WD Lock. Přepínač se poté vrátí do polohy AUTO. Kontrolka na přístrojové desce se rozsvítí.

Princip

V režimu 4WD Lock se točivý moment rozděluje mezi přední a zadní kola v poměru, který je optimální pro jízdu vozidla v terénních podmínkách. Tento režim by se měl používat pouze v terénu (příklady: bláto, strmé svahy, lesy).

Chcete-li tento režim vypnout, otočte spínač 1 znovu do polohy 4WD Lock. Kontrolka na přístrojové desce zhasne. Po zastavení motoru zůstane režim 4WD Lock zapnutý po dobu jedné minuty. Po uplynutí jedné minuty se systém přepne do režimu 2WD nebo AUTO v závislosti na poloze přepínače.

Poznámka: Když je rychlost vyšší než 60 km/h v režimu „4WD Lock“, systém se automaticky přepne do režimu „AUTO“. Výstražná kontrolka zhasne.

Vlastnosti převodovky pohonu všech kol

Při aktivaci režimu AUTO nebo 4WD Lock může být vozidlo hlučné. Nejedná se o závadu. Pokud systém zaznamená rozdíl ve velikosti předních a zadních kol (například nedostatečný tlak v pneumatikách, nadměrné opotřebení pneumatik na jedné z náprav atd.), automaticky se přepne do režimu 2WD. Kontrolky na přístrojové desce se rozsvítí. Pokračujte v jízdě mírnou rychlostí a co nejdříve kontaktujte servisní stanici. Řešením tohoto problému může být výměna pneumatik. Vždy používejte čtyři stejné pneumatiky (stejný výrobce a design) se stejnou úrovní opotřebení.

Pokud kola silně prokluzují, mohou se mechanické součásti přehřát.

Pokud se to stane:

  • nejprve zabliká varovná kontrolka . Režim 4WD Lock je stále aktivní, ale doporučuje se co nejdříve zastavit a nechat systém vychladnout (dokud kontrolka nepřestane blikat);
  • Pokud prokluz kol pokračuje, systém se automaticky přepne do režimu 2WD, aby chránil mechanické součásti.

Kontrolka bliká . V takovém případě musíte co nejdříve zvolit jiný režim.

V tomto případě se doporučuje co nejdříve zastavit a nechat systém vychladnout (dokud kontrolka nepřestane blikat). Vychladnutí může trvat asi pět minut.

Když systém detekuje příliš velký prokluz předních kol, upraví režim motoru tak, aby prokluz omezil.

Provoz ABS v režimu LOCK (vozidla s ABS)

  • Manévrovatelnost vozidla v režimu brzdění je omezená. Tento způsob provozu se nedoporučuje v podmínkách velmi nízké přilnavosti (např. na ledu);
  • Může tam být nějaký hluk. To je normální a nejedná se o závadu.

Kontrola stability a kontrola trakce při jízdě v terénu (vozidla s ESP)

Při jízdě na sypké půdě (písek, bláto, hluboký sníh) se doporučuje vypnout ESP stisknutím spínače ESP.

V tomto případě funguje pouze samostatný systém brzdění kol. Tento systém brzdí prokluzující kolo nebo kola, což zajišťuje přenos točivého momentu na kola, která mají větší trakci. To je užitečné zejména při zapnutém pohonu všech kol.

Všechny funkce ESP se znovu aktivují při překročení rychlosti 50 km/h (60 km/h v režimu 4WD Lock), nebo po opětovném nastartování motoru nebo po opětovném stisknutí spínače ESP. Všechny funkce ESP se znovu aktivují při překročení rychlosti 50 km/h (60 km/h v režimu 4WD Lock), nebo po opětovném nastartování motoru nebo po opětovném stisknutí spínače ESP.

Poruchy

Když systém detekuje poruchu, automaticky se přepne do režimu 2WD a rozsvítí se varovná světla.

Pokračujte v jízdě mírnou rychlostí a co nejdříve kontaktujte servisní středisko výrobce.

Kvůli některým poruchám se systém nemusí přepnout do režimu 2WD nebo 4WD Lock. Režim AUTO zůstane aktivní.

Okamžitě kontaktujte servisní stanici.

Jak v Dusteru funguje pohon všech kol?

Na trhu terénních automobilů, zejména v Ruské federaci, zaujímá francouzský vůz Renault Duster poměrně dobrou pozici. Vůz, který má pohon všech čtyř kol, je schopen překonat terén poměrně snadno. Majitel auta přitom jezdí klidně a nemyslí si, že při sebemenším sjezdu ze silnice se auto zasekne. Jak u tohoto modelu funguje pohon všech kol a jaké má vlastnosti a samozřejmě jaký je princip jeho fungování? Zkusme na to teď přijít.

jaký pohon má prachovka

Jak funguje pohon všech čtyř kol

Schéma pohonu všech čtyř kol na „francouzském“ Renaultu Duster zahrnuje několik prvků – zadní diferenciál, převodovku, elektromagnetickou automatickou spojku a převodovku. Jak na sebe vzájemně působí a jak zapnout pohon všech čtyř kol?

Na námi určeném modelu je nainstalován plug-in nebo trvalý pohon všech čtyř kol, jak se pohon všech čtyř kol zapíná? Odpověď na takovou otázku bude nejednoznačná. Rozdělovací převodovka je tedy jakoby zabudována do převodovky a diferenciál je již řízen automaticky pomocí mikrořadiče spojky.

V tomto voze se ovládání provádí pomocí elektronického voliče, který je umístěn na středové konzole. Jak se zapíná pohon všech čtyř kol? Volič obsahuje pouze 3 režimy – zámek spojky, mono hnací systém a automatickou spojku.

Když přeřadíte na pohon předních kol, ovládání spojky se vypne. Mimochodem, to je důvod, proč je spotřeba paliva výrazně snížena, protože v tomto případě generátor nemusí napájet automatický stroj a elektroniku zadní převodovky, stejně jako všechny její mechanismy.

V automatickém režimu se tedy samočinně aktivuje automatická spojka, jejíž ovládání nezávisí na řidiči, ale probíhá díky speciálním snímačům prokluzu kol, které jsou umístěny v Renault Duster v ECU. To vše znamená, že když přední kola vašeho modelu začnou prokluzovat, točivý moment se okamžitě začne přenášet na zadní kola a ve správný čas jej vypne. Takto vypadá zařízení s pohonem všech kol.

Současně výrobce důrazně doporučuje používat neustále ne systém pohonu všech kol, ale automatický režim, v případě námrazy na silnici, díky tomu se vaše bezpečnost při jízdě několikrát zvýší.

Během blokovacího režimu automatické spojky je její činnost prováděna na konstantní úrovni. Takže všechny senzory, které jsou schopny nějak ovlivnit jeho provoz, jsou okamžitě vypnuty, hřídel vrtule bude připojena k převodovce a zajistí její rotaci.

Zároveň výrobce také doporučuje, aby v tomto režimu řidič nepřekračoval rychlost 80 km/h, navíc jej nedoporučuje používat dlouhodobě.

Podle četných recenzí od majitelů vozů Renault Duster se věří, že při dlouhodobém používání režimu blokování může spojka selhat a ohnout se.

zařízení pohonu všech kol

Zpětná vazba od vlastníka

Mnoho majitelů automobilů Renault Duster mluví o systému pohonu všech kol jinak, mnozí podrobně vyprávějí, jak pohon všech kol funguje a jak tuto funkci správně používat ve svém autě. Jiní pomáhají svými radami, kdy a jak zapojit pohon všech čtyř kol a podobně. To umožňuje potenciálním kupcům udělat si vlastní závěry o Dusteru. Navíc často existuje mnohem více pozitivních recenzí než negativních. Zde jsou nějaké příklady.

Alexey, řidičské zkušenosti 9 let: „Svůj Renault Duster jsem si koupil v roce 2014, za celou dobu jsem ujel 58 tisíc kilometrů. Často jezdím na ryby, na lov, na venkov, tedy do míst, kam se běžný osobní automobil nedostane. Mohu s jistotou říci, že stroj se s deklarovanými funkcemi vyrovnává naprosto dobře. Samozřejmě ne vše funguje dokonale, ale čeho je tam, je víc než dost. Nedošlo k žádným poruchám, ale říkají, že funkce blokování by neměla fungovat neustále, jinak se nelze vyhnout poruše.

Pavel, řidičská praxe 4 roky: „Systém pohonu všech kol mi vůbec nevyhovuje. Při 60 tisících nájezdu letěla spojka. Auto bylo v záruce, prodejce rychle vše vyměnil a nebýt záruky, stálo by mě to hodně peněz. Také spotřeba paliva je o 3 litry vyšší než u auta s pohonem předních kol, ale se stejným pohonem. Myslím, že je to všechno o tom, jak funguje spojka. Četl jsem spoustu recenzí, uvědomil jsem si, že je to normální. Chci prodat své auto a koupit variantu s pohonem předních kol.

Výsledky

Na základě četných recenzí majitelů „Francouza“ verze s pohonem všech kol poskytuje velké množství možností, které majitel verze s pohonem jednoho kola nemá. Pokud dobře znáte režimy a činnost spojky, můžete snadno dospět k pohodlné jízdě v nerovném terénu bez obav z vysoké spotřeby paliva a nutnosti častých oprav převodovky.

Krátce o čem je tento článek: Jak v Dusteru funguje pohon všech kol?

Chcete něco dodat?
Pokud máte co dodat k článku, nebo se chcete podělit o své zkušenosti na toto téma, zanechte prosím komentář.
Pokud jste autorem zprávy o opravě nebo úpravě vozu Renault nebo doporučujete materiál pro umístění do znalostní banky, dejte nám prosím vědět na e-mail dustershop77@yandex.ru.

17 2019 октября
Renault Duster – recenze vozu

Renault Duster – recenze vozu

07 2020 ноября
Jak sami odstranit obložení dveří z Renault Duster

Jak sami odstranit obložení dveří z Renault Duster

Zajímavé:
Jak nainstalovat mlhová světla do Renault Duster.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button