Prachovka renault

Jak zkontrolovat počet najetých kilometrů Renault Duster

V našem předchozím materiálu věnovaném ojetému Renaultu Duster jsme se s tímto modelem jednoduše seznámili a hovořili o vlastnostech jeho designu a specifikách ukrajinského trhu s ním spojených. Dnes se můžete dozvědět o odolnosti těla tohoto použitého crossoveru, pohodlí a praktičnosti jeho interiéru a spolehlivosti zavěšení.

Náš dnešní článek je důkladnější – abychom jej připravili, zašli jsme do značkového servisu Renault, abychom se specialistů, kteří se tímto vozem každý den zabývají, zeptali na všechny jeho hlavní výhody a nevýhody. Jste zvědaví, co se nám o tomto crossoveru Renault Duster podařilo zjistit?

Karoserie Renault Duster

Jak ukázaly domácí provozní zkušenosti, karoserie Renault Duster obecně nemají problémy s odolností proti korozi. Jediné místo, kde se na starých autech může objevit světlá rez, jsou dveře, kde gumičky za ta léta opotřebovaly lak až na kov. Servisní pracovníci navíc uvedli, že na vozech prvních let výroby byly použity nekvalitní materiály pro odhlučnění stropu, jejichž tepelná roztažnost neodpovídala kovu – v důsledku toho se vyskytly případy, kdy v v zimě, za silných mrazů, „hluk“ natáhl kov střechy a objevily se na ní promáčkliny.

Renaultu Duster je třeba vytknout i špatnou bezpečnost – podle výsledků nárazových testů EuroNCAP v roce 2011 získal pouze 3 hvězdičky z maximálních 5, takže je lepší se s tímto vozem nedostávat do vážných nehod.

Zajímavé:
Který autobox je nejlepší pro Renault Duster.

Salon Renault Duster

Obecně platí, že vnitřní vybavení vozu Renault Duster funguje bez problémů a potíže může způsobit pouze vnitřní klimatizace: byly zaznamenány poruchy kompresoru a také u verzí s turbodieselem kvůli zvýšeným vibracím systém ztratil těsnění kvůli prasknutí hliníková trubka pod kapotou (viz foto „Slabé stránky Renault Daster“).

Uvnitř Dusteru je okamžitě cítit jeho rozpočtová orientace: plastové obložení je tvrdé a působí lacině, mnoho aut má jednoduché látkové čalounění sedadel. Auta vypadají trochu zábavněji, po prvním restylování v roce 2012 – kulaté centrální dmychadla a středová konzola dostaly výraznější stříbrné lemování, změnila se i palubní deska – nahoře byly otevírací kapsy na drobnosti, jako jsou rukavice, a klobouk, mobilní telefon atd. Během modernizace v roce 2015 se opět změnila palubní deska.

Zjevné přednosti interiéru Renaultu Duster však nelze vzít – je velmi prostorný: vpředu i vzadu se pohodlně vejdou i vysocí lidé (viz foto). Díky vysoké poloze sezení a tenkým A-sloupkům je velmi dobrá viditelnost. Viditelnost se zhoršuje pouze za špatného počasí – čisticí plocha stěračů čelního skla je malá, proto nahoře zůstávají velké špinavé segmenty. Aby se zbavili této funkce, mnoho majitelů často experimentuje s výběrem kartáčů požadované délky.

Tento rozpočtový crossover si zpravidla kupují pragmatičtí kupující, kteří během provozu nejen sami řídí auto, ale také v něm často přepravují různé náklady. Proto bychom rádi zdůraznili, že nákladový prostor běžnějších crossoverů s předním náhonem patří mezi konkurenty k těm největším.

Kufr Renault Duster

Objem kufru Renaultu Duster je 475/1636 litrů oproti například 325/1375 litrům u Hyundai Tucson, 410/1515 litrů u Nissanu Qashqai a 774/1691 litrů u Mitsubishi Outlander XL. Verze 4×4 mají ale menší kufr – 408/1570 litrů a podle těchto ukazatelů se ukazuje jako průměr ve třídě.

Podvozek Renault Duster

Podvozek Renaultu Duster je dokonale přizpůsoben našim dalekým mimoevropským silnicím – je obdařen vysokou energetickou náročností a sebevědomě si poradí s malými a středně velkými nerovnostmi. Pouze velké díry ji mohou „prorazit“. To značně usnadňují vysokoprofilové pneumatiky o rozměru 215/65 R16. Druhou stranou mince je, že díky tlumičům s dlouhým zdvihem se auto prudce houpe na nerovném povrchu: na vyjetém ​​asfaltu, hrbolech a podobně. S tímto nastavením odpružení nechcete jet rychle (přes 100 km/h), upřímně řečeno, nechcete. A i při aktivní jízdě dochází k nepříjemnému naklánění karoserie.

Ale Renault Duster se na venkovské silnici skutečně odhaluje. Po polní cestě jede velmi sebevědomě, zcela lhostejno k výmolům, výčnělkům atd. Právě na této silnici nejlépe oceníte jeho odpružení. Krátké převisy karoserie a vysoká světlá výška vám umožní vyrazit do hlubokých příkopů bez obav o celistvost nárazníků a bez zvláštního výběru směru.

Vpředu všechny verze crossoveru používají nezávislou vzpěru McPherson s stabilizátorem, ale vzadu je ve verzích s pohonem jednoho kola instalován jednoduchý polonezávislý nosník a u 4×4 víceprvkový.

Nejčastěji se na našich silnicích bude muset opravit přední část. Slabým místem jsou kulové klouby, ložiska kol a pouzdra stabilizátoru, která v průměru vydrží ujet kolem 60 tisíc km. Značkové kulové čepy se vyměňují pouze jako sestava s páčkami a jejich silentbloky, i když neoriginální spotřební materiál lze sehnat samostatně. Stabilizační vzpěry se ale starají o něco déle – kolem 80 tisíc km.

Ve srovnání s předním zavěšením je polonezávislé zadní zavěšení považováno za „věčné“ – podle ujištění servisních pracovníků jsou „gumičky“ nosníků schopny dosáhnout až 200 tisíc km. Zároveň „multi-link“ (tři páky na každé straně) vydrží dvakrát méně – někde kolem 100 tisíc km a spotřební materiál zadního stabilizátoru (pouze pro 4×4) – o 20 tisíc více než přední .

Hřebenové řízení všech Renault Dusters je vybaveno zesilovačem výkonu, ale v závislosti na verzi se jeho typ liší: pro benzínové motory je hydraulické a pro dieselové motory je elektrohydraulické. V praxi může dělat problémy jen poslední uzel – časem se v něm roztřepí ovládací drát elektromotoru, v důsledku čehož zesilovač přestane fungovat. A obecně platí, že u obou typů řízení nejsou jeho spotřební materiály zvlášť odolné: na našich silnicích vydrží hroty v průměru asi 40 tisíc km a tyče – asi 80 tisíc km.

Jak řekli mechanici, brzdový systém crossoveru během provozu vyžaduje pravidelnou údržbu – každých 60 XNUMX km se doporučuje vyčistit zadní bubnové mechanismy a namazat opěrné body destiček. Jinak se začnou při jízdě nepříjemně klepat.

Renault Duster si zpravidla vybírají lidé, kteří často musí jezdit mimo hladké asfaltové silnice, kde jsou důležité terénní vlastnosti vozu. O tom, co umí převodovka s pohonem všech kol tohoto crossoveru, jak funguje na ojetých exemplářích a také jaká překvapení mohou motory Renault Duster během provozu přinést, si přečtěte v našem samostatném materiálu „Spolehlivost motorů Renault Duster a pohon všech kol. “

Renault Duster

Shrnutí

Renault Duster je ne nadarmo oblíbený mezi mnoha tuzemskými motoristy. Především pro pragmatické lidi, kteří často musí cestovat nejen po dálnicích (bydlí na předměstí, ve městech nebo pravidelně cestují do přírody).

Jak ukázaly provozní zkušenosti, existují určité připomínky ke spolehlivosti tohoto vozu a také od něj nelze vzhledem k jeho rozpočtové orientaci mnoho požadovat. To vše je však více než kompenzováno řadou jeho důležitých trumfů, jako jsou: všežravé odpružení, vysoká světlá výška, praktičnost, funkčnost a v porovnání s mnoha konkurenty dostupná tržní cena. Právě pro tyto vlastnosti je Duster oceňován a vybírán mnoha zákazníky.

Výsledky

Karoserie a interiér 3,5 hvězdičky

+ Široká nabídka na trhu. Cena je levnější než u řady prestižnějších spolužáků. Prostorný salon. Dobrá viditelnost. Prostorný kufr.

– Špatné zabezpečení. Jednoduchý design exteriéru a interiéru. Nelogické umístění některých ovládacích prvků. Velká, nečištěná plocha čelního skla. Problémy mohou být se střechou vozů prvních let výroby, klimatizací a spínačem levého sloupku řízení.

Podvozek a řízení 3,5 hvězdičky

+ Energeticky náročné odpružení si dobře poradí s našimi nerovnými vozovkami. Vysoká světlá výška umožňuje snadné překonání různých silničních překážek. Vysoká životnost zadního polonezávislého zavěšení.

– Při jízdě po rovině vysokou rychlostí dochází k nepříjemnému houpání karoserie a při aktivní jízdě ke znatelným náklonům. Spotřební materiál předního zavěšení a řízení s krátkou životností. Vodič ovládání motoru v systému elektrického posilovače řízení je roztřepený.

Slabé stránky Renault Duster

Verze dCi mají problémy s trubkou klimatizačního systému, která vede ke kompresoru: nejprve se ulomí její montážní držák a poté praskne samotná hliníková trubka.

Levý spínač na sloupku řízení Renaultu Duster, stejně jako řada jeho dalších příbuzných modelů, se ukázal jako nespolehlivý – často selhává, a proto přestává fungovat tlačítko klaksonu.

Přední odpružení tohoto crossoveru na našich silnicích dlouho nevydrží. Slabá místa: kulové čepy, ložiska kol a pouzdra stabilizátoru – v průměru vydrží cca 60 tis. km.

Krátce o čem je tento článek: Kontrola spolehlivosti ojetého Renault Duster

Chcete něco dodat?
Pokud máte co dodat k článku, nebo se chcete podělit o své zkušenosti na toto téma, zanechte prosím komentář.
Pokud jste autorem zprávy o opravě nebo úpravě vozu Renault nebo doporučujete materiál pro umístění do znalostní banky, dejte nám prosím vědět na e-mail dustershop77@yandex.ru.

05 2021 августа
Kód laku Renault Duster: barvy a jejich význam

Kód laku Renault Duster: barvy a jejich význam

14 2021 октября
Duster 2021. Úvahy a dojmy.

Duster 2021. Úvahy a dojmy.

Není to tak jednoduché, jak se zdá. Na co se zaměřit při nákupu ojetého Renault Duster

První generace Dusteru zůstává oblíbenou volbou pro ty, kteří hledají levný crossover, který se nebojí drsných silnic a má dobré průchodnost terénem. No a co spolehlivost? Upozornění na spoiler: celkově není všechno špatné, ale je zde také spousta nuancí.

Není to tak jednoduché, jak se zdá. Na co se zaměřit při nákupu ojetého Renault Duster

22. srpna 2022 4:00

Ivan Kriskevič

Foto z archivu redakce

Fakta

  • V Evropě se první generace Dacia Duster vyráběla v letech 2009 až 2017 v Rusku, Renault Duster se vyráběl v Moskvě v letech 2011-2021. Kromě toho byl model „registrován“ v Brazílii a Indii, ale pro nás tyto možnosti nejsou relevantní.
  • Ruská verze zásadně opakuje evropský Duster, ale v detailech se od něj liší (zejména s ohledem na přizpůsobení našim provozním podmínkám). Připomeňme také, že od roku 2013 do roku 2022 se vyráběl „klon“ Nissan Terrano – má originální vnější panely karoserie, vnitřní díly i různě konfigurované konfigurace. Žádné zásadní rozdíly oproti Dusteru ale nejsou.
  • Ruský Duster byl několikrát skromně aktualizován (někdy to všechno sedělo na revizi vybavení) a v roce 2015 proběhla více či méně významná modernizace. Zvýšený výkon mají zejména benzinové i naftové verze.
  • V roce 2011 si Dacia Duster se dvěma předními airbagy vysloužila tři hvězdičky v nárazových testech metodou EuroNCAP.

Trh

Evropské Dacia Dusters jsou zastoupeny jednotlivými kopiemi, takže základ nabídek na sekundárním trhu se vyrábí v Moskvě, prodávají se prostřednictvím běloruských nebo ruských prodejců. Navíc dvě ze tří vozů nabízených k prodeji budou mít pohon všech kol, tři ze čtyř budou mít benzínový motor a čtyři z pěti budou mít manuální převodovku. Jinými slovy, nejoblíbenější je Duster s benzinovým motorem 2,0 l, 6stupňovou manuální převodovkou a pohonem všech kol.

Navíc i takové verze se dají sehnat v ceně do 9000 12.000 dolarů – na rozdíl od dieselových aut, která se v současnosti nenabízejí pod 20.000 XNUMX dolarů. A pak cenovka vyroste až na XNUMX XNUMX dolarů za dva nebo tři roky staré kopie, i když před pár lety mohly být nové levnější (to jsou bohužel časy). Ale už se neptají, protože druhá generace Dusteru je již blízko.

Karoserie, interiér, elektro

Vnější panely Dusteru jsou galvanizované a navíc z nich v továrně udělal dobrý antikorozní prostředek. V průběhu času je však stále možný výskyt koroze právě v místech, kde je poškozen docela tenký lak. Jde například o náběžné hrany kapoty a střechy a také výrazně vyčnívající podběhy kol. V dobrém slova smyslu by bylo dobré tyto prvky chránit pancéřovou fólií (což mimochodem někteří majitelé dělají).

Dalším známým místem, kde se objevují „šafránové mléčné čepice“, je oblast pod ozdobnou lištou na víku kufru. Klasika žánru: lak pod lištou se časem opotřebuje, hromadí se tam voda, špína a kov začíná rezavět. A samozřejmě stojí za to podívat se pod auto: známky drsného používání v terénu jsou důvodem k opuštění této možnosti ve prospěch vozu s nudnější minulostí.

Interiér je jednoduchý a nenáročný, stejně jako palubní elektrická výbava. Ale není tam nic zvláštního, co by se dalo zlomit. Levný tvrdý plast se ale snadno poškrábe a čalounění také není příliš odolné, i když jej mnoho majitelů zachovává používáním potahů. Stav interiéru každopádně rychle naznačí intenzivní nebo prostě málo opatrné používání: Duster neumí „stárnout s grácií“.

Motory

Na první pohled se zdá, že je na výběr pouze mezi dvěma benzinovými motory 1,6 a 2,0 litru a také 1,5litrovým turbodieselem. Ale ve skutečnosti bylo na Duster instalováno mnohem více jednotek.

Ve verzi 1.6 jsou tedy dva zcela odlišné motory: do roku 2015 instalovali 102koňový K4M s litinovým blokem a rozvodovým řemenem, poté nainstalovali 114koňový Nissan H4M s hliníkovým blokem a řetězem. . Která možnost je lepší?

K4M je považován za odolnější a méně náročný na kvalitu paliva a maziv, navíc se snadněji udržuje: hydraulické kompenzátory vám umožňují nemyslet na postup kontroly a seřizování tepelných vůlí ventilů, zatímco N4M bude vyžadovat to přibližně každých 100 tisíc km a seřízení se provádí výběrem brýlí. Pro výměnu zapalovacích svíček na tomto motoru navíc budete muset demontovat plastové sací potrubí. Ale tady je rozvodový řetěz, který obvykle vydrží nejméně 150 tisíc km, zatímco u K4M budete muset měnit řemen každých 60 tisíc.

A motor Nissan je o něco výkonnější a ekonomičtější, což je v případě crossoveru důležité, zvláště pokud se bavíme o verzi s pohonem všech kol. Je pravda, že motor je citlivý na přehřátí (a kvůli nedopatření se to někdy stává) a majitelé automobilů s takovými motory si někdy stěžují na rostoucí spotřebu oleje s věkem, zatímco u K4M to není pozorováno. Ale starý motor je známý tím, že netěsní těsnění klikového hřídele, netěsní těsnění těla škrticí klapky a zapalovací cívky mají krátkou životnost.

Obecně platí, že každý z motorů má dostatek výhod a nevýhod, lze doporučit ke koupi kterýkoli z nich, zejména proto, že výběr je stále omezen rokem výroby. Navíc v praxi je většina Dusterů stále vybavena 2,0litrovým motorem – co si kdo může říct, bude výkonnější, i když také žravější.

A opět pod verzí 2.0 existují dvě modifikace motoru F4R: zpočátku vyvinul 135 koní a po modernizaci v roce 2015 dostal řadič sání a zvýšil výkon na 143 koní. Stejně jako K4M má litinový blok a hliníkovou hlavu válců, pohon rozvodovým řemenem a má i hydraulické kompenzátory. Ty jsou stejně jako fázové regulátory citlivé na hladinu motorového oleje a jeho spotřeba na dobře ujetých autech už může být znatelná. Hlavní věc je, že majitel to vidí a kontroluje úroveň včas.

Tento motor byl také zaznamenán pro předčasné selhání zapalovacích cívek, ale důvod se ukázal být neobvyklý: zapalovací svíčky a cívky trpí vlhkostí, která prosakuje tryskami ostřikovačů čelního skla! Dalším proprietárním „bolestikem“ jsou netěsná těsnění sestavy škrticí klapky a oba motory byly také známé nepříliš odolnými snímači klikového hřídele. Jak je vidět, F4R má s K4M hodně společného nejen designem, ale i nevýhodami. A stejným způsobem se výměna rozvodového řemene provádí každých 60 tisíc km. Ve skutečnosti běží ještě déle, ale má cenu experimentovat, když se v případě prasknutí (jako u 1,6litrové jednotky) ventily zaručeně „potkají“ s písty?

Budete se smát, ale pod označením 1.5 dCi se skrývají i různé verze motorů! Takže až do roku 2015 existovala verze s výkonem 90 koní s palivovým systémem Delphi, poté byla verze s výkonem 109 koní, která využívá zařízení Siemens. Druhá možnost je považována za spolehlivější, ale tato verze motoru zůstává náročná na kvalitu paliva a oleje, údržbu a celkový provoz. Stačí říct, že verze o výkonu 110 koní má již v ruské specifikaci filtr pevných částic, navíc je vybavena turbínou s proměnnou geometrií.

Mimochodem, „místní“ vozy mohou mít oproti evropským určitou výhodu: servisní intervaly u „renomovaných“ Dusterů jsou obvykle 10-15 tisíc km oproti 30 tisícům u vozů „Dachia“, což má příznivý vliv na stav a životnost motoru, zejména notoricky známé vložky (i když se obecně věří, že problém s nimi je minulostí).

Motor nedisponuje hydraulickými kompenzátory, takže dříve nebo později může majitel čelit nutnosti seřídit tepelné vůle ventilů. V našem regionu je harmonogram výměny rozvodového pohonu u Renault Duster následující: po 60 tisících km nebo 4 letech, pokud byl vůz vyroben před 16. zářím 2016, každých 90 tisíc nebo 6 let, pokud byl vůz vyroben později .

Přenos

Dustery s pohonem předních kol byly vybaveny 5stupňovou manuální převodovkou, ty s pohonem všech kol byly vybaveny 6stupňovou manuální převodovkou. Obě krabice jsou celkem spolehlivé, ale měli byste si dávat pozor na úniky oleje přes těsnění. Spojka, pokud není přetížená v terénu nebo při tažení přívěsu, vydrží poměrně dlouho, ale problémem je, že pomocný válec spojky a vypínací ložisko, vyrobené v jedné jednotce, mohou vyžadovat výměnu až do 10 tisíc km .

Na trhu jsou i automatické verze. U vozů s pohonem předních kol se používá převodovka DP2 s pohonem všech kol – DP8, ale ve skutečnosti jsou to všechny deriváty DP0, které jsou známé svým slabým tělem ventilů a citlivostí na přehřátí. Duster však již dostal poměrně modernizovanou jednotku, ale stále jeho „zdraví“ značně závisí na stylu jízdy a provozních režimech. Krabice nemá ráda práci za studena a nevydrží zátěž, která způsobuje přehřívání. Situaci trochu zachraňuje fakt, že se mu „závodníci“ Dusteru vyhýbají a klidnému, opatrnému řidiči, který převodovku obsluhuje alespoň jednou za 60 tisíc km, tento „automat“ vydrží déle.

Pokud jde o převodovku pohonu všech kol, spojka zodpovědná za přenos trakce na zadní kola se ukázala jako velmi spolehlivá i mezi těmi, kdo jezdí s Dusterem off-road v ocase a hřívě. Pravda, v takových případech může trpět elektrická část, která není příliš chráněna před agresivním prostředím.

Co se týče hardwaru, celá převodovka se dobře drží, až na hnací hřídel, jejíž příčky jsou velmi citlivé na zatížení. Pokud tedy existují známky toho, že vůz byl aktivně používán v terénu, měla by být příčníkům věnována maximální pozornost. Bylo by však dobré je zkontrolovat na „městském“ modelu: při vysokém počtu najetých kilometrů se může objevit i vůle. Je také třeba připomenout, že pravidelně je třeba měnit olej nejen v převodovce, ale také v zadní převodovce.

Odpružení, řízení, brzdy

Podvozek závisí na úpravě vozu. Benzinové verze jsou tedy vybaveny klasickým posilovačem řízení a dieselové verze elektrohydraulickým. Ale v každém případě by si kupující a majitelé měli dát pozor na stav vysokotlaké elektronky zesilovače v místech, kde je připevněna k pomocnému rámu: časem se může roztřepit. Jinak řízení nedělá problémy ani v džípech.

Konstrukce zadního zavěšení závisí na typu pohonu: u 2WD se používá polonezávislý nosník, u 4WD se používá nezávislé provedení na příčných ramenech. A aby se neřeklo, že druhá varianta je šetrnější nebo dražší na provoz. Obecně platí, že celé zavěšení dobře drží, nejslabší částí jsou pouzdra a vzpěry předního stabilizátoru, vše ostatní zpravidla vydrží více než 100 tisíc km. Životnost kulových čepů, silentbloků a tlumičů však stále závisí na přesnosti řidiče na rozbitých silnicích a zde „všežravé“ odpružení Dusteru dělá medvědí službu. To znamená, že někdo jezdí opatrně a roky se nesetká s opravami, někdo létá a s překvapením zjišťuje, že odpružení je sice energeticky náročné, ale vůbec ne věčné.

Náš verdikt

Přes rozpočet ve všem od návrhu až po provedení se z pohledu provozních nákladů a spolehlivosti Duster ukazuje jako velmi dobrá koupě i v dobře ojetém ​​stavu. Pravda, za předpokladu, že na něm každý víkend nepředváděli terénní kousky. Tělo i agregáty však takové zatížení dříve nebo později nevydrží nejlépe; Naštěstí mezi typickými kupujícími je mnoho těch, kteří by po dobrém sněhu dokázali ocenit terénní vlastnosti modelu. Toto jsou auta, která byste měli hledat na sekundárním trhu.

Veslují u všeho. Vozidla s pohonem všech kol v databázi inzerátů Automotive Business

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button