Škoda Felicia

Proč se nová baterie na Škodě Felicia z roku 1998 často vybije?

Proč se baterie sama vybíjí? Zacházení se svodovým proudem

Mnoho lidí tuto situaci zná: auto stojí dva nebo tři dny na ulici bez pohybu, a když se do něj snažíte dostat a někam jet, místo veselého zvuku rotujícího startéru slyšíte jen cvakání jednosměrná spojka nebo vůbec nic. Baterie je vybitá. Proč? Proč se samovolně vybíjí? A co byste měli udělat teď: běžet pro nový, nabít tento, zavolat kamarádovi nebo si nechat pomoct z posilovny?

Kousek po kousku

Jednoduché časy jsou dávno pryč. Přibližně v oné světlé době, kdy auta získávala elektronická zařízení v podobě rádií, imobilizérů, bezpečnostních systémů, navigátorů, radarových detektorů a dalších věcí napájených z palubní sítě. A nezapomeňte například na elektronické řídicí jednotky motoru, převodovky a dalších komponentů, které také odebírají proud. Některá z těchto zařízení spotřebovávají elektřinu, i když je vůz vypnutý. Jejich spotřeba je malá a baterii nelze rychle vybít. Existují ale tři klasické situace, kdy se aktuální spotřeba stává více než potřebnou.

Prvním důvodem, kvůli kterému se odběr proudu stává příliš velkým, jedná se o nesprávnou instalaci některých těchto zařízení. Stejný radiomagnetofon lze nainstalovat tak, že bude fungovat, ale zároveň se někde něco zkratuje. O poplašném systému obecně pomlčím – tam může být způsobeno hodně problémů.

Zajímavé:
Jak odstranit Loddon na Škodě Felicia.

Druhým důvodem – obyčejná roztržitost. Možná zapomenete, že například potřebujete zhasnout světla v kabině nebo vyjmout DVR ze zapalovače cigaret. Ne všechna auta jsou schopna „upozornit“ na nezhasnutá světla a po vypnutí zapalování vypnout napájení zapalovače cigaret. To však není přesně naše situace.

No, třetí důvod – porucha v obvodu zařízení nebo samotného zařízení. Klasický příklad: svítí kontrolka kufru. Zdá se, že vše funguje, ale po dvou nebo třech dnech nečinnosti již nemusí být možné nastartovat motor: pokud baterie není zcela čerstvá, bude během této doby silně vybitá. U starších vozů se navíc může netěsnost zvýšit kvůli vadné elektroinstalaci. Někde to drhlo, někde se to rozpouštělo, někde sklouzly křivé ruce elektrikáře strýce Vasyi. Důvodů je mnoho, ale důsledek je jen jeden – zvýšení svodového proudu a vybitá baterie. Jak tedy víte, zda je tento proud na autě v pořádku a co dělat, když je příliš vysoký?

Proud vs multimetr

Jediným nástrojem, který ke své práci potřebujeme, je multimetr. Navíc jsem vůbec nepoužil špičkový nástroj, ale nějakou balalajku za 140 rublů, která je schopna zobrazovat čísla na obrazovce. To by asi nebylo vhodné pro profesionálního elektrikáře, ale pro nás, křiváky, je to tak akorát. Protože při naší dnešní práci se díky nezkušenosti může multimetr spálit. Jak to udělat (nebo spíše nedělat)? Snadno.

Naším úkolem je tedy měřit proud, který auto spotřebuje v „režimu hibernace“. K tomu přepneme multimetr do režimu změny proudu, v našem případě – o 10 A. V našem čínském multimetru je to maximální přípustný proud. Pokud je váš multimetr chladnější než náš (což obecně není obtížné), je lepší jej nastavit na 20 A. Faktem je, že multimetr musí být připojen k obvodu a veškerý spotřebovaný proud jím projde . Svodový proud by měl být malý – maximálně 80-90 mA, ale v okamžiku, kdy je multimetr připojen k otevřenému obvodu, projde jím proud veškerého elektrického zařízení, které se po uzavření obvodu zapne. Proud může dosáhnout až 15 A a teprve po několika sekundách klesne na normál. Těchto pár sekund ale stačí k vypálení, když ne celého multimetru, tak alespoň jeho pojistky (pokud tam je).

Proto neposlouchejte ty, kteří navrhují jednoduše odpojit záporný pól a zapojit multimetr do mezery, umístit jeden z jeho vodičů na svorku baterie a druhý na vodič vyjmutý ze svorky. Samozřejmě, podle schématu by připojení mělo být takto, ale je lepší to udělat v trochu jiném pořadí. Konkrétně připojte jeden vodič multimetru ke svorce, druhý k vodiči na této svorce a teprve poté vytáhněte vodič ze svorky baterie. Tímto způsobem se můžete vyhnout proudovému rázu, když je multimetr připojen k obvodu.

Kromě toho vám tato metoda umožňuje vyhnout se dalšímu nepříjemnému momentu: protože nedochází k žádnému skutečnému přerušení obvodu, není třeba provádět s vozem všechny operace, které jsou nutné po odpojení baterie: seřízení rádia, čas, ovládání oken a provádění dalších úprav.

Třetím pozitivním bodem je, že nemusíte čekat, až se indikátory svodového proudu „usadí“. Pokud přerušíte obvod a poté do mezery zapojíte multimetr, spotřebovaný proud bude první minuty velký kvůli velkému počtu spotřebitelů, kteří se vrátí k životu. ECU se „probudí“, kondenzátory se začnou nabíjet, může začít fungovat klimatizace (alespoň autodiagnostika nebo otočení tlumičů) a zde se zvýší proud. A pak musíte počkat, až se systémy uklidní. Může trvat půl hodiny, než elektronika ve složitých autech úplně usne. A čekat půl hodiny je nuda.

Ideální je otevřít kapotu, připojit multimetr, podržet koncový spínač kapoty, simulující její zavření, nastavit autoalarm a počkat, co ukáže multimetr. V tomto případě bude svodový proud přesně stejný, jako když spíte, a nějaká chyba spotřebovává nabití baterie. Ale obvykle stačí jen vidět čísla, která multimetr ukáže po několika minutách práce v obvodu. A mimochodem, není nutné se připojovat k záporné svorce. Multimetr můžete připojit mezi kladný pól a jeho vodič, což jsem udělal: přístup k zápornému pólu je u konkrétního auta obtížný.

Co říkají čísla?

Hodnota normálního svodového proudu se může výrazně lišit v závislosti na značce a konfiguraci vozidla. Čím více spotřebitelů je vzhůru, tím větší bude proud. Neexistuje jediný údaj pro normální proud. Doporučil bych vám dodržovat následující pořadí: levné automobily – do 50 mA, průměrné jednoduché auto – do 70 mA, auto se složitou elektronikou – do 100 mA. Samozřejmě, jak čísla, tak rozdělení vozů jsou poněkud libovolné, ale je těžké říci přesněji. Pokud Kia Rio nebo Hyundai Solaris odebírá více než 50 mA, je důvod hledat únik. I když pokud má satelitní alarm. Dobře, dělám si srandu.

Řekněme, že multimetr ukazuje asi 40 mA (jak se to stalo v našem případě). Toto je naprosto normální ukazatel. Terminál můžete vrátit na své místo, odložit multimetr a dál klidně spát.

Pokud multimetr ukazuje příliš velký proud, je třeba hledat, co ho v autě spotřebovává. Chcete-li to provést, musíte provést pouze jednu jednoduchou operaci: otevřete pojistkovou skříňku a vytáhněte je jednu po druhé, přičemž sledujte hodnoty multimetru. Pokud se při vytažené jedné pojistce výrazně sníží svodový proud, znamená to, že v obvodu této pojistky je spoiler, který spotřebovává nabití baterie. No, pak už zbývá jen zkontrolovat okruh a spotřebitele problematické sítě. Pokud nevíte, jakou pojistku máte v rukou, podívejte se na zadní stranu krytu pojistky – obvykle je na ní jejich schéma.

Co je špatně?

Obecně zde kontrola svodového proudu končí. Bylo by ale špatné neříct ještě jednu věc. Co dělat, když se únik nepodařilo najít, ale baterie je ráno stále vybitá?

Nejprve budete muset zkontrolovat provoz generátoru. Je pravděpodobné, že nedochází k nadměrnému úniku a důvod vybití baterie spočívá v jejím obvyklém podbití. Navíc v obvodu generátoru obvykle nejsou žádné pojistky, takže měření svodového proudu v tomto případě nic nedá. Proto přepneme multimetr do režimu voltmetru, změříme napětí na svorkách baterie, poté se podíváme na napětí na svorkách po nastartování motoru. Pokud zůstane stejných tupých 12-13 voltů při běžícím motoru a nejsou zapnuté žádné spotřebiče, je čas opravit generátor.

Je pravda, že pokud je jeho diodový můstek blízko konce, bez zátěže může vykazovat normální napětí, ale při zátěži výrazně klesá. Ale diagnostika generátoru pomocí multimetru je úplně jiný příběh. Nudné, jednoduché a tisíckrát přežvýkané.

Proč náhle vybije i čerstvá baterie?

Téměř každý řidič zná situaci, kdy auto nenastartuje kvůli vybité baterii. Pokud je baterie stará, výměna je nevyhnutelná, ale pokud problém nastal s nedávno zakoupenou baterií, stojí za zvážení.

  • Nastartovat motor;
  • Pomozte generátoru nést těžké náklady;
  • Zajistěte elektřinu síťovým zařízením, i když je motor vypnutý.

1. Poruchy generátoru.

Pokud generátor v důsledku poruchy nepřenese do baterie potřebný náboj, dojde krátce po zastavení vozidla k úplnému vybití baterie.
K identifikaci problému je třeba zkontrolovat funkčnost relé generátoru pomocí multimetru. Po spuštění standardního vybavení a přídavných zařízení by mělo být napětí v síti 13-14V. Pokud je tato hodnota nižší, nedodává se požadovaná úroveň nabití – generátor je vadný.

  1. Deformace nebo prasknutí řemenu alternátoru;
  2. Nedostatečné napnutí řemene;
  3. Rozbitý regulátor napětí;
  4. Porucha diodového můstku.

2. Nízká teplota

Zima je nejtěžším obdobím v životě baterie. Právě v této době se častěji vybíjí baterie v autě. Faktem je, že elektrolyt v chladu zhoustne, v důsledku čehož se kontakt značně zhorší.

Abyste se vyhnuli nastartování vozu za studena při „rozsvícení“, měli byste pravidelně sledovat hladinu elektrolytu a jeho nabití. Normální hustotu elektrolytu lze sledovat pomocí speciální tabulky, která je volně dostupná na internetu.

Vzhledem k hrozbě úplného vybití baterie při provozu automobilu v zimě je třeba dodržet jedno důležité pravidlo: nenechávejte baterii nenabitou v chladu, v tomto případě se může hustota nabití zvýšit o 0,01 – 0,03 g/cc . Je lepší přemístit baterii na teplé místo. Odpovědní řidiči si dokonce berou zdroj energie domů.

3. Elektrický únik

Častou příčinou rychlého vybití baterie je únik proudu. Obvykle se tento jev vyskytuje z následujících důvodů:

— Přítomnost oxidů na svorkách vedoucích proud;
— Opotřebená izolační vrstva nebo poškozené elektrické vedení;
— Porucha elektrické sítě vozidla.

Jak zjistit únik klidového proudu baterie?

  1. Vytáhněte klíč ze zapalování;
  2. Spusťte okna a zavřete dveře vozu, protože kontrola zdroje energie zamyká centrální zamykání;
  3. Odpojte standardní zařízení a všechna zařízení připojená k elektrickému obvodu;
  4. Odstraňte zápornou vodivou svorku;
  5. Svodový proud změřte pomocí již zmíněného multimetru. Normálně by zařízení mělo ukazovat 15-70 mA.
  6. Pokud pozorujete nižší hodnotu, můžete pojistky vytahovat jednu po druhé a „sledovat“, jak se mění proud. nefunguje? Kontaktujte odborníky z autoservisu!

4. Zkrat v baterii

Podobná situace může nastat díky propojení dvou bodů palubního elektrického obvodu s různými potenciály. V baterii dochází ke zkratu, když se kladná a záporná elektroda „setkají“ s částicemi olova nebo kalu vytvořenými na dně plechovky. Je obtížné přesně určit příčinu procesů probíhajících uvnitř baterie a nejčastěji není možné vrátit zkratovanou baterii do normální „životnosti“ – bude nutné ji vyměnit.

Co dělají řidiči špatně?

Stává se, že se baterie v autě vybije kvůli unáhleným akcím řidičů. Klasický příklad: ponechání předních světel přes noc. Ve vozech tuzemských značek si budete muset zhasínání žárovek hlídat sami, zahraniční výrobci se ale postarali o pohodlné automatické systémy.

U baterií, které byly používány déle než 3-5 let, může dojít k jejich vybití z důvodu vyčerpání životnosti baterie. Připomeňme, že časem zdroj ztrácí elektrický náboj a zmenšuje se i jeho kapacita.

K přirozenému opotřebení dochází v důsledku sulfatace olověných baterií – procesu hromadění soli na vnitřních deskách. Zmenšení pracovní plochy svorek vede ke zhoršení vodivosti a kontaktu s elektrolytem.

Jak zabránit rychlému vybíjení baterie?

V první řadě je nutné snížit počet krátkých jízd. Časté startování motoru vede k velkým výdajům na elektřinu z palubní sítě, která se prostě nestihne před dalším startem doplnit novou náplní.

Pro běžný provoz běžných spotřebitelů energie se autobaterie pravidelně dobíjí pomocí nabíječky. Plné nabití baterie poškozuje prvek a vede ke ztrátě kapacity a snížení životnosti, a to i u nové baterie.
Také by bylo dobré zkontrolovat elektrolyt. Kromě hladiny se sleduje i skupenství látky. Desky vyrobené z olova musí být zcela skryty elektrolytickým složením. Tento typ údržby a preventivních opatření pomůže prodloužit životnost baterie a zachovat její kapacitu po celou dobu její životnosti.

Pokud si všimnete, že se baterie vašeho auta vybíjí příliš rychle, spěchejte hledat příčinu pod kapotou sami; bez důkladné znalosti obvodu nebudete schopni problém vyřešit. Navíc se situace může ještě zhoršit. Pokud zjistíte problémy s baterií, kabeláží, souvisejícími pojistkami a dalšími prvky, kontaktujte oficiální servisní střediska FAVORIT MOTORS Group of Companies. Zkušení specialisté provedou kompetentní diagnostiku, zkontrolují stav svorek baterie a změří napětí v síti pomocí kvalitního voltmetru. Opravy všech systémů jsou prováděny v souladu s doporučeními výrobců, včas a za rozumnou cenu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button