Škoda

Co je elegance plus skoda karoq

Přestože je kompaktní crossover Škoda Karoq zcela novým modelem? už dokázal zaujmout početné publikum. V Estonsku dorazil k prodejcům aut začátkem roku a k dnešnímu dni se prodalo již 178 vozů. Toto číslo by však mohlo být ještě vyšší, ale vzhledem k vysoké poptávce po tomto modelu v celé Evropě nemůže automobilka uspokojit všechny příchozí požadavky, a proto musí řada těch, kdo si chtějí nový Karoq pořídit, vystát frontu. Jaké je tajemství úspěchu tohoto nového produktu? Zkusme na to přijít.

Ačkoli je nová Škoda Karoq formálně považována za nástupce Škody Yeti, není mezi nimi sebemenší vizuální podobnost. Je pravda, že cílová skupina zůstává stejná a podstata modelu zůstává stejná: je to kompaktní crossover, hlavně s pohonem předních kol, ale má také verzi s pohonem všech kol. Je třeba říci, že předchůdce Yetiho byl navenek velmi originálním vozem, ostře odlišným od svých spolužáků.

Na rozdíl od svého předchůdce působí nová Škoda Karoq seriózně a zjevně se snaží podobat svému staršímu bratrovi – plnohodnotnému crossoveru Kodiaq. Tento zevnějšek nepochybně ocení starší lidé, ačkoliv nevypadá příliš vysloužile.

Rozměry a rozvor
Škoda Karoq je o 30 cm kratší než Kodiaq a o 10 cm kratší než nový Tiguan. Obecně se v modelové řadě koncernu Volkswagen blíží Seatu Ateca. Porovnat jej můžete s dalším konkurentem – Kia Sportage, která je o celých 10 cm delší. Je však třeba mít na paměti, že celkovou délku lze snadno uměle upravit například pomocí nárazníků. Mnohem důležitější je rozvor a prostor, který v něm kupující vozu dostane. Nová Škoda své konkurenty naštěstí překonává velikostí rozvoru. Vždyť 2,63 metru je velmi dobrých.

Zajímavé:
Co je lepší Lada Vesta nebo Škoda Rapid.

Marketingová politika koncernu Volkswagen nás již odnaučila očekávat od Škody něco nového, která jako mladší bráška nadále využívá technologie, které již v některých Audi zastaraly. Tato mince má ale i druhou stranu – každá nová Škoda je čím dál tím méně horší než její starší bratři, pokud jde o bohatou výbavu, díky čemuž je možné z kdysi levné značky udělat téměř prémiovou značku, která mimochodem , již není v Německu zvláště vítán.

Nová Škoda Karoq není výjimkou z tohoto pravidla. Má obrovskou obrazovku, vynikající vybavení a nejnovější multimediální systém. Někdo by mohl říci, že všechny tyto možnosti bylo možné vidět již v Tiguanu, ale ve voze s logem Škoda jsou kupujícímu nabízeny stejné vlastnosti za přijatelnější cenu.

Když usednete za volant Škody Karoq, najdete dobře nakalibrovanou a již známou ergonomii interiéru Škody. Nemá smysl zde hledat odhalení, zvláště pro ty, kteří znají „velkého bratra“ Škodu Kodiaq. Vše je však na svém místě a intuitivní. Z příjemných věcí stojí za zmínku rychlá multimédia s dotykovým displejem s úhlopříčkou 9,2 palce. Volitelně je možné místo analogových vah nainstalovat virtuální přístrojovou desku. Sedadla v první řadě jsou pohodlná, vybavená nastavitelným bederním opěrákem, sloupek řízení je nastavitelný ve dvou rovinách a samotný volant má pěkný tvar. Pohodlně se proto může dostat člověk jakékoli postavy.

Škoda má svou filozofii
Filozofie Simply Clever je navržena tak, aby vozy Škoda byly jedinečnější. Má materiální provedení a vypadá jako soubor mnoha zajímavých a užitečných zařízení. Vezměte si alespoň nádobu na láhev. Dnes je k dispozici téměř na všech autech, ale Škoda Karoq má i držák na láhev.

Láhev s vodou jednoduše umístíte do držáku a jednou rukou odšroubujete uzávěr, protože dno drží na místě. Další příklad užitečnosti: odpadkový koš ve dveřích, který lze vyjmout a umýt pod tekoucí vodou. Tato vymoženost není dostupná pro ty, kteří řídí Volkswagen nebo dokonce Bentley Continental Supersports.

Takové příjemné drobnosti zahřejí na duši, ale ne natolik, aby pronikly do vyšší třídy, za kterou se Škoda Karoq vydává. K přilákání bohatších kupců jsou také potřeba výraznější výhody. A musím říct, že existují. Prostorem a komfortem tedy není Škoda Karoq o nic horší než Kia Sportage nebo Volkswagen Tiguan. Pokud jde o volné místo, neexistují žádné problémy, protože je dostatek místa. Ani hlava vysokého člověka se neopírá o strop a je tu spousta místa pro nohy.

Zadní sedadla Škoda Karoq
Místo je také ve druhé řadě. Občas se nezkušení prodavači aut diví, proč kupec rodinného auta potřebuje místo na zadním sedadle, prý tam budou sedět děti. Ve skutečnosti pětileté dítě nepotřebuje v dětské sedačce o nic méně místa než dospělý.

Naštěstí má Škoda Karoq dostatek místa pro nohy cestujících vzadu. Pokud vzadu nesedí dva, ale tři lidé, může dojít k pocitu stísněnosti, protože šířka vozu je v zadní části poněkud zúžená, což způsobuje, že boční cestující vzadu se mírně opřou lokty o dveře. Sedí se jim však pohodlně, protože zadní sedadla jsou tvarovaná pro dva jezdce a dokonce je lehce obepínají.

Vysocí pasažéři si možná budou přát trochu více místa nad hlavou, ale celkově je zadní sedadlo pohodlné. Navíc jsou zde vyhřívaná zadní sedadla a vzduchové kanály. Mimochodem, zadní opěradla lze sklopit. Je pravda, že tato operace se provádí pomocí smyček, které nejsou tak pohodlné jako plastové háčky. Přesto taková funkce existuje. Pokud navíc sklopíte středové opěradlo, získáte efektní a pohodlnou loketní opěrku.

Je pravda, že zadní loketní opěrka v crossoveru není implementována jako samostatný výsuvný blok – její roli hraje celá střední část zadní pohovky. To znamená, že je velký a pohodlný pro oba cestující, aby na něj položili ruce. Toto rozhodnutí však ovlivňuje pohodlí kabiny, protože při odmítnutí loketní opěrky ve skutečnosti neustále jezdíte s výklenkem otevřeným do kufru, což kabině pohodlí nepřidává.

Sezení uprostřed druhé řady není příliš pohodlné, protože pod nohama máte tunel, protože existuje verze s pohonem všech kol. Dá se tam však i sedět. To je pro Škodu Karoq velké plus. V dražších výbavových stupních je pro cestující vzadu k dispozici třístupňové vyhřívání a 12voltová zásuvka, nechybí ani USB konektor a také 220voltová zásuvka.

Kmen jako místo uctívání
Inženýři Škody se ke kufru chovají se zvláštním strachem. Zde značka Škoda chytá za srdce kupující zaměřené především na praktičnost vozu. Kufr crossoveru Karoq tomuto přístupu plně vyhovuje. Objem kufru závisí na tom, zda si objednáte variantu, jako jsou sedadla VarioFlex, kdy každé ze sedadel lze nejen sklopit, ale také vyjmout, tedy vyjmout z vozu. Bez této možnosti je objem kufru 521 litrů, se sklopenými opěradly pak 1630 litrů. Pokud budou vyjímatelná sedadla, bude objem kufru 479 litrů, který se po vyjmutí sedadel změní na 1810 litrů.

Zadní sedadla lze vyjmout a vytáhnout z vozu. Výborná příležitost, jak ze Škody Karoq v případě potřeby udělat obytný vůz. Sedadla však lze vyjmout jednotlivě, takže v některých situacích bude možné vyjmout pouze jedno sedadlo. Pokud si například potřebujete vzít domů pračku nebo ledničku.

Navíc různé sítě, organizéry, kolejnice, na kterých jsou připevněny pohyblivé háčky na tašky, a nakonec podlaha se speciálním povlakem, na který lze snadno připevnit další organizéry se suchým zipem, pomohou majiteli vozu racionálně spravovat toto množství prostoru. .

Oboustranná podložka s plstí na jedné straně a odolným plastem na druhé straně. V podzemí se nachází sada organizérů a zařízení. Například svítilna fungující jako podsvícení, kterou v případě potřeby můžete vzít rukama a svítit požadovaným směrem. Nechybí organizér na suchý zip, kterým lze na podlaze zavazadlového prostoru vytvořit vyhrazený prostor, aby věci v něm umístěné nelítaly po zavazadlovém prostoru.

Jsou tam tři síťky a háčky. Roleta zadního okna má velmi pohodlný design, protože ji lze snadno sundat a vrátit na své místo. Je také dobré, že je zde zvýšená podlaha. Není pochyb o tom, že české automobilky jsou nezpochybnitelnou špičkou v oblasti velikosti kufru a designu. Konkurenti nebudou mít co kontrovat.

Jízdní vlastnosti Škody Karoq
Podle vývojářů znamená název modelu Karoq v eskymáckém jazyce slovo „šípka“. Někdo by se mohl ušklíbnout a říct, jaký šíp dokáže vytvořit kompaktní crossover? Mimochodem, při testovací jízdě byla Škoda Karoq vybavena naftovým motorem o objemu 1,6 litru. Přestože vyvine pouhých 115 koní, dokázal tento motor v kombinaci s automatem při testovací jízdě, která se odehrával po kopcovitých silnicích jižního Estonska, vůz poměrně svižně roztlačit nahoru a dolů. 10,6 sekundy až stovky není tolik, ale o nic horší než většina konkurentů.

Škoda Karoq se zatím v Estonsku prodává se třemi motory. K dispozici jsou benzínové motory o objemu 1,0 a 1,5 litru, které „umí“ vypnout dva válce, a existuje také 1,6-litrový dieselový motor. Všechny mají pohon předních kol, spárované buď s 6stupňovou manuální nebo 7stupňovou DSG.

Někdo by mohl říct, že naftová Škoda Karoq nemůže tvrdit, že je žhavým crossoverem, protože jí chybí průbojnost a agresivita. Nevadí, Škoda slibuje, že brzy uvede na trh verzi Karoq RS s hybridním pohonným ústrojím se zvýšeným výkonem.

Pro malý crossover však stačí 1,6litrový dieselový motor, protože elektrárna a převodovka jsou naladěny tak, aby fungovaly dobře. O nepohodlí při řazení není třeba vůbec mluvit a převodovka odvádí svou práci téměř nepozorovaně. Samozřejmě byste neměli očekávat zcela nepostřehnutelný skok přes jeden nebo dva rychlostní stupně, ale musíte pochopit, že to není vůbec kvůli nesprávné činnosti převodovky, ale spíše kvůli výraznému rozdílu v otáčkách motoru. Stojí za to vzdát hold chování boxu při rozjezdu – vše probíhá velmi hladce, a to i při náhlých startech.

Převodovka je dobrá i při manévrování v rychlosti. Pokud potřebujete prudce předjíždět nebo změnit jízdní pruh, sešlápnete intenzivně pedál a reakce je téměř okamžitá – převodovka podskočí o dva stupně, motor točí sebevědomé otáčky a trakce je vždy dostatek.

Odpružení bylo příjemným překvapením
Co Škodu Karoq příjemně překvapilo, bylo krásně provedené odpružení, naladěné především na komfort. To není iluze, která se vyskytuje na hladkých dálničních silnicích. Karok během testovací jízdy zvládl jízdu na hrbolatých lesních cestách, na šotolinových cestách i přeskakování zpomalovačů.

Od Karoku s pohonem předních kol nečekejte zázraky v průjezdnosti, jeho světlá výška je totiž pouhých 17 cm při manévrování mezi boxy. Crossover se však choval jednoduše skvěle.

Auto sbíraně projíždí malými dírami, prasklinami a asfaltovými spárami, není cítit laxnost nebo nějaký výrazný rozdíl v nastavení předního či zadního odpružení, vše funguje jako jediný mechanismus. Pokud kolo narazí na vážnější překážku, crossover na něj zapracuje také – ne příliš jemně, ale tak, aby vám o auto nedělalo velké starosti. Jedinou nevýhodou je hluk z nárazu, který se vyskytuje v situacích blízkých extrémním. Na pozadí celkově pozitivního dojmu z odpružení působí až příliš hlasitě.

Přitom ani na hladkém asfaltu nebylo cítit přehnané rolování, pokud jste se nesnažili střídat příliš rychle. To však není to, co chcete, Škoda Karoq neprovokuje agresivním jízdním stylem, i když se docela dobře řídí a houževnatě svírá asfalt. Chvílemi se dokonce začalo zdát, že jízdní výkony Škody Karoq jsou lepší než Tiguanu a srovnání s takovým konkurentem, jako je Kia Sportage, bylo zcela nevhodné. Zdá se, že je pevnější a poctivější k řidiči. Odpružení je přitom vyrobeno bez jakýchkoli zvonků a píšťalek a je, dalo by se říci, klasika: vzpěry MacPherson vpředu a nosník vzadu.

Zvláštní zmínku si zaslouží izolace hluku a vibrací. Ve Škodě Karoq jsou na vysoké úrovni. V každém případě můžete mluvit s předními i zadními cestujícími, aniž byste zvyšovali hlas, a to i ve vysoké rychlosti. Ano, bude se ozývat hučení z podběhů kol, ale na dobré silnici to nezpůsobuje pocit nepohodlí. Pokud nepůjdete na velmi vysokou rychlost, objeví se v oblasti předních sloupků velmi znatelný hluk větru.

Ceny a možnosti Škoda Karoq
Škoda Karoq překvapila, dojala a dokonce i chytla za duši, což se původně nečekalo. Je důvod očekávat, že v Estonsku se Škoda Karoq z hlediska prodejů dostane na úroveň konkurentů, jako jsou Kia Sportage a Nissan Qashqai, protože za prvé se ukázalo, že auto opravdu stojí za to, a za druhé Škodu milujeme. ne méně než Toyota nebo Volkswagen.

V estonských autobazarech je Škoda Karoq nabízena ve třech výbavových stupních kromě základního také Ambition a vrcholná Elegance. V „základu“ jsou příjemnými prvky LED diody ve světlometech, systém úspory paliva Start/Stop, multimediální systém s 6,5palcovou obrazovkou a také 16dílná litá kola. Paket Ambition už má tempomat, kameru s parkovacími senzory, dražší multimédia, ale i 17palcová kola. Zbývající možnosti a jejich seznam je poměrně rozsáhlý, bude nutné objednat samostatně.

Cena základní verze začíná na 17 900 eurech za zážehový motor a 21 300 eurech za naftovou verzi. Nejdražší diesel Elegance přijde kupujícího na 26 700 eur.

Technická specifikace Škoda Karoq 1,6 TDI 85 kW 7-st DSG
Délka: 4382 mm;
Šířka: 1841 mm;
Výška: 1603 mm;
Rozvor: 2638 mm;
Světlost: 172 mm;
Pohotovostní hmotnost: 1615 kg;
Objem motoru: 1598 cm3,
Výkon: 85 kW;
Točivý moment: 250 Nm;
Maximální rychlost: 188 km / h;
Zrychlení 0-10 km/h: 10.9 sekund;
Pohon: přední Průměrná spotřeba paliva na 100 km: 4.5 litru;
Záruka: 4 roky nebo 120 000 km.
_____________________________
Text: Victor Filoněnko

Škoda Karoq 4×4 – nezávislé zavěšení a rozšířený seznam možností

Škoda Karoq 4x4 - nezávislé zavěšení a rozšířený seznam možností

Foto: Škoda | Oleg Rastegajev

Kompaktní crossover Škoda Karoq se na základě výsledků za osm měsíců letošního roku nezařadil do top 25 ruských prodejů, ačkoliv hlavní konkurent Kia Seltos se tam pevně usadil. A to vše kvůli skromnému výběru. Nyní ale přišla na řadu verze s pohonem všech kol s turbomotorem 1.4 TSI (150 k), šestistupňovou předselektivní převodovkou DQ250, víceprvkem a zadní spojkou. Stojí to za příplatek 90 tisíc rublů ve srovnání s „automatickým“ Karokem s pohonem předních kol?

Ceny za karoq s pohonem všech kol nového modelového roku 2021 nyní začínají na jednom a půl milionu rublů, ale měl jsem k dispozici auto v nejvyšší verzi Style. LED světlomety, šest airbagů, bezklíčový vstup, dvouzónová klimatizace, dvouramenný volant s válečky pro ovládání multimédií a topení, zadní kamera (s ostřikovačem!). Plus pakety doplňkové výbavy a 18palcová kola – dostáváme téměř dva miliony rublů.

Jsou virtuální nástroje módní hračkou? Ale rychloměr nakreslený na desetipalcovém panelu s rozlišením 1280×480 je mnohem informativnější než základní ciferníky. Totéž lze říci o mediálním systému Bolero – nádherná grafika, citlivá obrazovka a záviděníhodný výkon. Nejprve jsem si vyčítal, že jsem si doma zapomněl propojovací kabel telefonu pro USB-C konektor – a jiné v Karoce nejsou. Nebylo však třeba se obávat: telefon lze snadno připojit vzduchem pomocí protokolu Apple CarPlay.

Zkrátka možnosti pro modelový rok 2021 byly pro Karoka tak akorát.

Kombinace turbomotoru a „robota“ potěšila svou odezvou: DSG řadí rychleji než automatická převodovka. I proto, že ke zrychlení je potřeba klesat ne z osmé, ale ze šesté etapy. Neměli jsme však šanci uvíznout v dopravních zácpách. Co se ale týče spolehlivosti, spojkové pakety zde fungují v olejové lázni a dětské nemoci jsou minulostí. Samozřejmě je snazší zabít DSG na Karoka 4×4 než automatickou převodovku na autě s pohonem předních kol. A existuje mnohem více pokušení: „Mám pohon všech kol!“ A pak na sázku do kopce, do louže, brod. Mohu navrhnout jiný způsob, jak snížit životnost převodovky na asfaltu. Po zapnutí režimu Sport sešlápněte dva pedály na podlahu a prudce uvolněte brzdu. Pokud verze s předním náhonem vytáčí motor jen do 2000 otáček za minutu a rozjíždí se dost zvolna, pak Karoq 4×4 aktivuje launch control a zvedne otáčky na 3000. A pak dojde k rázovému sepnutí spojkových kotoučů a hodně rychlejší start.

Nyní jsou všechny pozice vedle voliče vyplněny tlačítky – zde můžete přepínat jízdní režimy Drive Mode a tlačítko Off Road a aktivovat funkci Auto Hold při zastavení, která je dostupná pouze pro vozidla s pohonem všech kol

S DSG a zadním nezávislým zavěšením však Karoq stále není sportovní vůz. Ale stále příjemné. Změna z „paprsku“ na víceprvkový neovlivnila ovladatelnost a neovlivnila ani plynulost jízdy – verze 4×4 předvádí stejný zaoblený průchod malých a středně velkých nerovností jako pohon předních kol. A jen na velkých výmolech postrádá odpružení s krátkým zdvihem energetickou náročnost. Hlavní ale je, že jedete po polní cestě a není cítit žádné poskakování: v kabině nic nevrzá, odpružení nechrastí.

Kolem křižovatky jede Karoq s pohonem všech kol úplně stejně jako příbuzný Kodiaq a Volkswagen Tiguan: zdvih kol je malý, ale převodovka a imitace uzávěrky diferenciálu fungují v pěti bodech, bez zbytečných cukání a cukání. Zvlášť, když tlačítkem na středovém tunelu aktivujete režim off-road. Zajímavé je, že pro vozidla s pohonem všech kol nabízí Škoda pneumatiky se zvýšenou šířkou, a tedy i výškou – rozměry 225/55 R17 namísto „pohonu předních kol“ 215/55 R17. Hladkost „kol“ by tedy měla být o něco lepší a zvýšení světlé výšky o 5,5 mm není zbytečné. Navíc vám radím, abyste nehonili krásná 18palcová kola, ale ušetřili 31500 17 rublů výběrem standardních XNUMXpalcových kol pro verzi Style – optimální kombinace estetiky a praktičnosti.

Kdo má rád Karoq, ale nemá dost peněz ani na verzi 1.4 TSI s pohonem předních kol, může čekat, až se objeví auta s atmosférickým motorem 110 o výkonu 1.6 koní. Verze s „mechanikou“ jsou již k dispozici na objednávku za cenu 1 milion 359 tisíc rublů, ale s „automatickou“ se objeví až příští rok. Ne model, ale kalendář.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button