Obsah
Což je lepší peugeot nebo škodovka
Nováček Peugeot 2008 versus lídr Škoda Yeti. Co si vybrat – novost a originalita za přijatelnou cenu nebo praktičnost ve spojení s bohatým sortimentem?
Škoda Yeti
Crossover byl představen v roce 2009. Stal se prvním vozem této třídy v modelové řadě české firmy. Nabízejí možnosti s pohonem předních i všech kol. Letos Yeti prošel restylingem.
MOTORY: benzín, 1,2 l (105 k), 1,4 l (122 k), 1,8 l (152 k); diesel, 2,0 l (140 k).
PŘEVODOVKY: mechanická 6-rychlostní, robotická 7-rychlostní.
ZAŘÍZENÍ: Aktivní, Ambice, Elegance.
CENA ZÁKLADNÍCH VERZÍ: 729 000–1 160 000 rublů.
ZKUŠEBNÍ VOZIDLO: benzín, 1,4 l, 122 k, DSG-7, pohon předních kol, Elegance, možnosti, 1 113 774 RUB
Peugeot 2008
Kompaktní crossover na bázi hatchbacku 208 Předobrazem modelu byl koncept Urban Crossover, představený v roce 2012 na autosalonu v Pekingu. Ve stejném roce sériový vůz debutoval v Evropě.
MOTORY: benzín, 1,2 l (82 k), 1,6 l (120 k).
PŘEVODOVKY: manuální 5-stupňová a automatická 6-stupňová.
ZAŘÍZENÍ: Access, Active, Allure.
CENA ZÁKLADNÍCH VERZÍ: 649 000–809 000 rublů.
ZKUŠEBNÍ VOZIDLO: benzín, 1,6 l, 120 k, 6-ti stupňový automat, pohon předních kol, Allure,
opce, 947 000 rub.
Je to poprvé, co využiji své oficiální postavení! V předvečer letní sezóny jsem se rozhodl pořídit si mobilní klimatizaci, ale přestože je mobilní, neumí jezdit. Nechci platit za doručení – co mám použít k přepravě? Peugeot 2008 se právě objevil v showroomech dealerů. Kompaktní crossover vycházející z městského hatchbacku 208 se vyrábí pouze s pohonem předních kol. To na jednu stranu zužuje výběr pro potenciální kupce, na druhou to dělá vůz dostupnější.
Známá dlouhověká Škoda Yeti je naopak zastoupena širokou nabídkou: existují možnosti pohonu všech kol, různé motory a velký výběr možností. V loňském roce našlo své majitele 14 227 nových „Yetisů“ – solidní úspěch!
Nyní je vůz montován v GAZ a existuje naděje, že lokalizace omezí nárůst cen. Yeti navíc prošel restylingem, který na něj také přitahuje pozornost.
Jednou z hlavních výhod „francouzštiny“ je její neobvyklost. Na kompaktní, přilnavý volant si rychle zvyknete, přístroje jsou neobvyklé, ale docela čitelné.
ZAHRAJTE ZÁJEM
V přemýšlení o nadcházející přepravě přistupuji nejprve k autům ze zádi. Nákladový prostor modelu 2008 zaujme na první pohled: po sklopení opěradel druhé řady je tak hluboký. Aby tašky nelétaly po kabině, byly v dělené zadní části pohovky háčky a po stranách užitkové jednotky byly pohodlné výklenky. Kufr Yetiho má sítě, do kterých se vejde řekněme tolik potřebná zimní myčka. Bohužel, když jsem složil opěradlo, bylo jasné: tak rovnou podlahu jako „Francouz“ ve Škodovce neuvidíte.
Krátká exkurze do základů vzpírání a hned na kraji škodovky je 27kilogramová krabice bytu. S Peugeotem se snáze škubne – nakládací výška není tak vysoká. Kvůli experimentu jsem tam dal již prázdnou krabici a také jsem se nedotkl zadní části pohovky. Navíc vzdálenost k němu je zde větší než v Yeti! Jak se ukázalo po našich měřeních, zavazadlový prostor českého vozu je ještě o něco skromnější, byť oficiální údaje hovoří o opaku.
Obecně platí, že oba zavazadlové prostory nejsou špatné. Ale tvar „skříně“ Yeti se zdá být speciálně navržený pro přepravu velkého nákladu: otvor pátých dveří je zde větší na šířku a výšku.
Vše je zdrženlivé a poněkud přísné, ale funkční. A kvalita materiálů je skvělá.
RECIRKULACE REŽIM
Přední sedadla „Francouzů“ působí tvrdě a sportovně díky působivým bočním opěrkám. Ale jakmile se posadíte na sedadlo řidiče, vnější agresivita zmizí – je to zde pohodlné a měkké. Naprosto civilní sedadla! Navíc s velmi širokým rozsahem nastavení jak v podélném směru, tak ve výšce. Bude to pohodlné pro lidi různé postavy a výšky. Na malý volant, nad jehož věncem jsou vidět kočičí oči přístrojů, jsem si rychle zvykl i při představení hatchbacku Peugeot 208 (ZR, 2012, č. 6). Tento přístup k ergonomii (velmi kontroverzní, abych byl spravedlivý) mě osobně velmi oslovuje, takže si na rok 2008 zvykám během pár minut. Sedmipalcová obrazovka s navigací, hned pod tlačítkem klimatizace – to vše je známé, ale ne obyčejné.
Ale pro konzervatismus jděte do Škodovky. Sedám si do správného profilu sedadla s mnoha elektrickými nastaveními (včetně bederní opěrky) a rozhlížím se kolem sebe. Kde jsem? V „Golf“, „Octavia“ nebo stále v „Yeti“? Německý pořádek a důkladnost jsou vidět v každém detailu. Náladu zde nevytvářejí vizuální, ale hmatové vjemy. Kůže kola je příjemná na dlaně, panel je vyroben z měkkého plastu.
Parkovací radar byl doplněn o zadní kameru – „francouzština“ takový luxus nenabízí. S jeho pomocí ale nebylo možné rychle zacouvat: obraz se zapne se zpožděním. Pokud ale nespěcháte, pak vás velmi dobře navedou parkovací senzory a značení na monitoru. To mi pomohlo, když jsem sundával klimatizaci ze zadní části nákupního centra. Objemná krabice zcela blokovala výhled do vnitřního zrcátka. Ale to není tak špatné. Škoda nemá při jízdě dostatek bočních zrcátek; jsou příliš malé a ubírá to na jistotě při manévrování. Velká zrcátka z roku 2008 se lépe orientují. Pravda, vzhledem k efektním sloupkům také není výhled přes vnitřní zrcátko tak skvělý.
PŘIDAT RPM
Automat Peugeot je samozřejmě ve středním věku a promyšlený. Zdá se ale, že četné upgrady přinášejí své ovoce. Druhá pauza a převodovka nechá motor roztočit a poskytuje svižnou akceleraci bez cukání nebo zbytečné nervozity. Řízení je radost! Inženýři Peugeotu však byli vždy proslulí schopností upravit jízdní vlastnosti.
Na rozeklané venkovské cestě je interiér naplněn monotónním hučením pneumatik. Při prezentaci modelu na francouzských silnicích kupodivu nebyl jejich hluk až tak otravný. „Francouzské“ přívěsky často ustupují ruským „směrům“. V zatáčkách na nerovném asfaltu ustupuje záď a do karoserie se přenášejí docela drsné vibrace. Ve městě je jízda znatelně pohodlnější a odpružení jakoby měkne. Město, kořeny cestujících se ukazují!
Škoda Yeti Pohodlná sedadla v zadní řadě s transformačním systémem VarioFlex lze individuálně posouvat dopředu, lze nastavit sklon opěradla nebo je lze zcela sklopit.
„Yeti“ potěšil svou dynamickou a zároveň hladkou akcelerací. Robot se dvěma spojkami DSG dodává procesu měkkost bez ztráty výrazu. Škoda, stejně jako 2008, zklamala vysokou hlučností: kabinu zaplňuje jednotunový silniční skok a šustění pneumatik začíná být rušivé. Škodovka jezdí stejně dobře jako Peugeot: jasná zpětná vazba na volantu, předvídatelné a srozumitelné reakce. V práci odpružení cítíte německou školu – berete to jako samozřejmost.
Yeti tedy stále úspěšně bojuje o prvenství v segmentu. Navzdory tomu, že model vyšel před pěti lety, zaujme svou praktičností a bohatým sortimentem. 2008 kontrastuje novost, originalita a přijatelná cena. Pokud ale při výběru použijete pouze chladný výpočet, vítězství získá „Yeti“!
Světlá výška 2008 je trochu nízká, ale pod motorem je ocelová ochrana. „Yeti“ je opak: neexistuje žádná ochrana, ale světlá výška je o 38 mm větší.
NÁZORY VLASTNÍKŮ
Sergey IVANOV (Moskva)
majitel Peugeot 2008 (najeto 1000 km)
Dlouho jsme s manželkou plánovali, že jí pořídíme nepříliš drahý a ekonomický crossover na dojíždění do práce. Vzhledem k tomu, že předchozí vůz, Peugeot 208, zanechal během roku vlastnictví mimořádně příjemné dojmy, když se objevil ročník 2008, hatchback za něj bez váhání vyměnili.
Stále nemůžeme přestat obdivovat náš nákup – auto je velmi výrazné. Uvnitř jsou prvky Peugeotu, jako je malý volant a vysoká palubní deska, již známé – a pohodlné. Výbava je bohatší než u 208: v základu jsou vyhřívaná sedadla, kožený volant, stabilizační systém a kontrola trakce. Jediné, co chybí, jsou držáky nápojů a držáky brýlí vpředu. Viditelnost vpřed je kazena tlustými sloupy, ale dá se to přežít. K zadním sedadlům a kufru nejsou žádné stížnosti, místa je tu a tam dostatek, pouze bohužel chybí plnohodnotná rezervní pneumatika, i když by se vešla do výklenku.
Vůz má sice konstrukčně prastarou automatickou převodovku, ale dynamika 1,6litrového 120koňového motoru ve sportovním režimu pro oči stačí. Na dálnici by se pátý rychlostní stupeň hodil, ale i bez něj lze zadat spotřebu 7-8 litrů na sto. Pochvalu si zaslouží odpružení: dobře si poradí s nerovnostmi i zatáčkami. O terénních schopnostech modelu 2008 si neděláme žádné zvláštní iluze a do terénu jsme se ještě nevyšplhali, ale věříme, že se suchou špínou si Peugeot bez potíží poradí.
Michail SVINTSOV (Moskva)
majitel Škoda Yeti (najeto 24 000 km)
Při výměně vozu jsem vycházel z toho, že by se mělo jednat o crossover, atraktivního vzhledu, s pohonem všech kol, dobrou dynamikou a přijatelnou spotřebou. Nakonec jsem vybíral mezi Peugeotem 3008, Škodou Yeti a Volkswagenem Tiguan. Volba padla na „Yeti“ – uchvátil nás vzhled interiéru, vhodná sada možností a atraktivní cena.
Auto v konfiguraci „Elegance“ s motorem 1,8 litru, robotem DSG a pohonem všech kol jsem bral ze skladu u prodejce a se slušnou slevou. Škodovka potěší působivou dynamikou oproti předchozímu vozu – Honda CR-V s 2litrovým motorem je radost předjíždět na dálnici; Současně je spotřeba mírná: asi 10 litrů na sto. Parkování Yetiho je díky jeho krátké délce pohodlné. Druhou stranou mince je skromný kufr, ale tady pomáhá mít v rodině Octavii. Další nedostatky: v zimě se interiér zahřívá pomalu, v kufru je pouze jedna lampa (toto bylo opraveno při restylingu. – Cca. vyd.), mezi údržbou musíte přidat olej, kvůli páru „koní“ navíc je přepravní daň vysoká. Při teplotách pod nulou (6000 7000 km) olej zhoustl (zpočátku naplněný měl po XNUMX XNUMX km nevhodnou viskozitu, kvůli výskytu oleje v blízkosti těsnicího kroužku se muselo vyměnit potrubí od sání k turbodmychadlu); na křižovatce. Všechny závady byly opraveny v rámci záruky.
PS ZVÁŽME NÁKLADY
Peugeot, ač ztrácí na body, má v rukávu trumf – lákavou cenu. Vydělením skóre cenou vozu zajistíme, že Peugeot 2008 je velmi výhodná koupě.
Peugeot 2008: 8,34
Škoda Yeti: 7,54
Maxim Gomyanin
„The Frenchman“ si bere především přijatelnou cenu a nelze slevit ze zajímavého designu. Oproti 2008 je Škoda mnohem bohatší na výbavu a možnosti. A praktičnost „Yetiho“ převažuje nad emocionalitou roku 2008.