ŠkodaŠkoda Octavia

Co je lepší: Škoda Octavia nebo Ford Focus?

Zpočátku Ford vyráběl auta pro americký trh, ale jak se jeho prodejní geografie rozšiřovala, koncern umístil několik továren v Německu, kde montoval vozy pro evropské kupce. Škoda je oblíbené české auto. Továrny na jeho montáž najdete v Kazachstánu, Číně a dokonce i na území Ruské republiky. Ford a Škoda mají své vlastní jedinečné silné a slabé stránky. Pro objektivní srovnání vozů je nutné vzít v úvahu řadu faktorů, od historie vzniku až po technické vlastnosti.

Historie modelu

Ford Focus

První Ford Focus sjel z montážní linky v roce 1998. Od té doby obliba vozu neklesá každým rokem a patří mezi deset nejprodávanějších aut na světě. Díky tomu začala výroba modelu Ford Focus v Argentině, Číně, Itálii, Tchaj-wanu a dokonce i na Filipínách.

Vývoj Fordu Focus začal již v roce 1991. Jeho prototyp byl CW170. Toto jméno mělo být přiděleno vozu. Název modelu nebyl schválen až do zahájení sériové výroby automobilů pro masové spotřebitele v roce 98.

ford 4

  • Nový Ford Focus odrážel inovativní designové nápady a technické vybavení.
  • První restyling provedli výrobci v roce 2002: změnil se vzhled nárazníku, ukazatele směru byly zabudovány do světlometů a aktualizace ovlivnila středovou konzolu. Nejdůležitějším know-how bylo zavedení nového typu motoru, schopného provozu jak na čistý benzín, tak na směs benzínu a etanolu. Je pravda, že v této konfiguraci se Ford Focus vyráběl pouze ve Švédsku.
  • Karoserie dostala 4 provedení: klasický sedan, dvě verze hatchbacku a kombi.
Zajímavé:
Jak upravit počet najetých kilometrů na Škodě Octavia A7.

Druhá generace Fordu Focus byla uvedena na trh v roce 2004. Objevila se dodatečná úprava karoserie kabrioletu – kabriolet. Restyling druhé generace proběhl v roce 2008.

  • Zavedení pětistupňové manuální převodovky nebo čtyřstupňové automatické převodovky.
  • Tvar těla se stal efektivnější.
  • Vzhled tlačítka spouštění motoru způsobil zvláštní potěšení.

Třetí generace Fordu Focus se objevila na automobilovém trhu v roce 2010. Ve výbavě vozu byl parkovací asistent, systém sledování stavu řidiče a některá další pokročilá nastavení. Restyling v roce 2014 zahrnoval aktualizaci designu volantu, konzoly, nárazníku a masky chladiče. Motor 1,5 litru s naftou nebo benzínem.

Škoda Octavia

První generace Škody Octavia se vyznačovala lakonickým designem interiéru, jednoduchou a přehlednou výbavou interiéru a nízkým výkonem motoru 40 koní, schopným dosáhnout rychlosti vozu až 110 km/h.

Původně se plánovalo nazývat model Spartak, ale označení se shodovalo s populární značkou nizozemských motocyklů Sparta. Proto vůz dostal index 440, který byl v roce 59 změněn na Octavii. Do této doby se design vozu dočkal několika aktualizací.

octavia

  • Výkon motoru vzrostl na 45 koní.
  • Objevilo se pružinové odpružení s teleskopickým tlumením nárazů.
  • Objevilo se rádio.

V roce 1996 přešel kontrolní podíl ve společnosti Škoda na koncern Volkswagen a Škoda Octavia zažila své znovuzrození. Modelka změnila image. Vnitřní obložení zdražilo.

V roce 2004 byla uvedena na trh druhá generace Škody Octavia. Auto dostalo automatickou převodovku a víceprvkové inteligentní zavěšení. Interiér kabiny se stal reprezentativnějším. Karoserie byla vyrobena v několika modifikacích – kombi, sedan.

Restyling v roce 2009 dal vozu nový design masky chladiče a světlometů.

Debut třetí generace se uskutečnil v roce 2012. Exteriér vozu se stal přísnější a zdrženlivější a získal německý charakter. Důraz je kladen na bezpečnost řidiče a cestujících. Inovace vozu prospěly a zvýšila poptávku po Škodě Octavia.

Ergonomie interiéru

Ruský automobilový trh je většinou zaplněn Japonci a Korejci. Aut evropské výroby tolik není. Na výběr je nejčastěji mezi Škodou Octavia a Fordem Focus. Při porovnávání aut budeme uvažovat modely třetí generace, mladší a progresivnější.

salon Ford

Co se týče ergonomie interiéru, Ford Focus třetí generace je klasickým příkladem toho, jak si interiér neuspořádat. Prostor začal být stísněný a na ruských silnicích už nebylo o prémiovou výbavu zájem. Zároveň se kvůli těmto nejzbytečnějším vychytávkám zvyšují náklady na auto.

salon octavia

Třetí generace Octavie je v tomto ohledu mnohem pohodlnější, ovládací tlačítka systémů vozu jsou po ruce, místo prémiové výbavy je kladen důraz na vylepšení funkcí převodovky, motoru a bezpečnostních systémů.

Napájecí jednotky

Ford Focus nabízí velký výběr motorů.

  • Jeden a půl litrový turbomotor o výkonu 150 koní.
  • 1,6litrový atmosférický motor s výkonem až 125 koní.
  • Dvoulitrový atmosférický motor o výkonu 160 koní.

dvigatel ford 4

Ruští spotřebitelé však poznamenali, že motory jsou pomalé. Ve snaze o ekologickou bezpečnost při provozu automobilu ztratily motory svou dynamiku. Na plynné palivo reagují neochotně.

Pouze jeden a půl litrový turbomotor, který byl v roce 2015 přepracován, získal pozitivní recenze.

Nabídka motorů třetí generace Škody Octavia je mnohem širší než u konkurenta narozeného v Americe.

dvigatel octavia

  • Turbomotor o objemu 1,2 litru a výkonu 105 koní.
  • 1,6 litrový atmosférický motor s výkonem 110 koní.
  • TSI o objemu 1,4 a 1,8 litru.

Spotřebitelé kladně hodnotí průjezdnost automobilů a dobře fungující chod motorů. Přednost zatím zůstává na straně Škody Octavia.

Pohodlí pohybu

Škoda Octavia má prostorný interiér a prostorný kufr, pro běžnou přepravu cestujících a zavazadel se hodí lépe než Focus. Kvůli poslední aktualizaci interiéru se Ford Focus stal méně prostorným a objem kufru je takový, že pouze úprava kombi pojme něco jiného než kanystr s nemrznoucí směsí. Kufr není vždy žádaný, ale ne každému vyhovuje stísněná, nikoli však útočná jízda.

Ale co se týče hlukové izolace, Ford Focus předčí Škodu.

Systémy klimatizace, multimédia a nastavení sedadel pro pohodlnější sezení pro cestující poskytují obě značky.

Třetí generace Focusu je vybavena parkovacími senzory, elektronickým systémem pro usnadnění paralelního parkování. Jen v reálných podmínkách funkce nefunguje dobře, takže zkušení řidiči raději řídí proces parkování sami.

Pokročilý systém hlasového ovládání zařadil progresivní Ford Focus mezi prémiové vozy. V praxi byly příkazy provedeny alespoň na třetí pokus a ani tehdy to nebyly ty, které požadoval řidič.

Škoda Octavia není v inovativních technologiích horší než Focus, ale systémy pedantských Čechů a Němců fungují jako hodinky. Octavia před Focusem již zavedla do elektronické výbavy vozu 3D zobrazení POI v navigačním systému. Kromě toho má český vůz systém adaptivního tempomatu a udržování vozu v daném jízdním pruhu.

Škoda Octavia předčila Focus i ve funkčních detailech, jako je USB port s dobíjením, vyjímatelná svítilna a platforma pro umístění telefonů. Na vybavení auta není nic drahého ani nenárokovaného.

sravnenie auto

Ceny aut

Cenové rozpětí pro obě značky automobilů je poměrně široké, protože modely se vyrábějí v základní konfiguraci, provádí se další ladění a obvyklý model je přepracován.

Průměrné náklady na Škoda Octavia jsou 699 tisíc rublů za základní model a jeden milion 100 tisíc rublů za aktualizovanou úpravu stejného modelu.

Cena za Ford Focus je v průměru 477 tisíc rublů za základní konfiguraci a 738 tisíc za vylepšenou úpravu stejného modelu.

Pokud vezmeme v úvahu cenovou politiku ojetých vozů, pak náklady na Ford jsou o řád nižší než na Octavii. A s přihlédnutím k následným nákladům na opravy je výhodnější pořídit si Škodu Octavia. Z ojetin předčí první generace Fordu Focus první generaci Octavie. Bohužel aut z těch let zbylo na trhu jen velmi málo.

Pokud objektivně zvážíme Ford Focus a Škodu Octavia, pak má starý Ford nepochybnou výhodu z hlediska nákladů. A pokud si u servisu objednáte optimální restyling, můžete získat naprosto pohodlné a spolehlivé vozidlo. Zaměření je vhodné i pro osobní použití, prioritní cílovou skupinou jsou mladí chlapci a dívky.

Nevýhodou Škody je vysoká cena vozu v porovnání s Fordem stejné třídy. Octavia je díky svému prostornému interiéru a prostornému kufru vhodná pro taxi. Půjčte si Škodu Octavia pro spolupráci s taxi společností a zvládnutí své první profese. Auto je ideální i pro rodinné použití. To platí zejména pro kombíky.

Shrnutí

Jasné prohlášení o úkolu, který bude vozidlo plnit, a vašem rozpočtu vám pomohou pochopit, které auto je pro vás to pravé.

Testovací jízda Škoda Octavia, Ford Focus: výběr

Atmosférický motor s automatickou převodovkou versus přeplňovaný motor s manuální převodovkou. Proč taková volba do testu? Auta jsou evidentně jiná: klidná, rodinná Škoda Octavia a téměř mladistvý Ford Focus. Modely vyrobené v Rusku, které patří do stejné třídy, ale k různým sociálním skupinám, se na bitevním poli pro kupce možná nezkřížily.

Ale mají ještě jednu věc společnou: to je to, co ukončilo debatu o relevanci dnešního duelu. A to je běžné – cena.

Manuální převodovka – pro aktivní řidiče. „Automatické“ je pro lenochy. S „jedna a čtyři“ můžete pouze „zvracet“ z dopravní zácpy do dopravní zácpy, ale „dva a nula“ je vždy hodně pozitivních emocí. Jelikož jsem v testovacích autech neujel ani kilometr, byl jsem připraven zahrabat se do klišé a dogmat, která na mě pršela. Ale chtěl jsem problematiku pochopit bez zbytečných emocí.

24199_1241701394_86778x925785.jpg

Je tedy Octavia s přeplňovaným motorem TSI o objemu jen 1.4 – neforemná „zelenina“, městská nuda a semafor startuje? Zdá se, že výrobce je jiného názoru, jinak by u tohoto konkrétního motoru netrval na robotické převodovce DSG namísto konvenčního „automatu“.

A předselektivní DSG znamená rychlé a jasné přepínání, za které musíte zaplatit téměř 60 000 rublů. Je nepravděpodobné, že by konstruktéři riskovali oživení zjevně kyselého motoru pokročilou, ale drahou převodovkou: motor 1.6 (102 k) je považován za „kyselý“, pro který je k dispozici konvenční „automatický“ měnič točivého momentu. A 1.4 s turbínou je stále živá.

24199_1241701343_86778x201876.jpg

Motor je opravdu svižný a hlavně – extrémně pružný. V rychlostech předepsaných dopravními předpisy můžete s volbou převodu chybovat, kolik chcete: vytáhne se 122 koní. A při plynulé vytrvalé akceleraci je zcela nemožné rozpoznat poruchu turba!

Mimochodem, tento motor je stejný jako u Tiguanu, jen nezatížený kompresorem. Kvůli tomu se dole chová poněkud liknavě, ale má pružnější charakter, umožňující pohyb dynamicky, ale bez cukání.

24199_1241701342_86778x702516.jpg

Musel jsem si pamatovat, že pod kapotou bylo na dálnici Moskva-Petrohrad méně než půlkolečko. Při předjíždění ve vysokých rychlostech volte pečlivěji! Šest řad je výbornou variantou pro úsporu paliva (rekord je 6.2 litru!), ale ve vysokých rychlostech si předem připravte nižší: zrychlování může skončit dříve, než manévr dokončíte.

24199_1241701341_86778x428704.jpg

Další věcí je Focus 2.0. Výkonná jednotka, která zrychluje cross-platform2 Ford Mazda 3 a Volvo C30, se osvědčila jako výchozí bod, po kterém začnete chtít sportovní ST (nebo MPS).

Motor je velmi dobrý: dobře se točí až do červené zóny, má „štěstí“ odspodu a ve spojení s přehlednou manuální převodovkou (a převodovky Ford jsou přesně takové) přináší spoustu pozitiv jak ve městě. a na dálnici.

24199_1241700327_85190x620280.jpg

A co „automatické“? Podivný dojem zanechala stará čtyřrozsahová skříň měniče točivého momentu, pocházející z minulého století. První a možná hlavní nevýhodou je tvrdošíjná neochota jít do kick-downu. Vůz se pohybuje podle principu „plyn, počkej, na několik sekund otoč motor poblíž červené zóny, přepni“.

Po agilitě Focusu s manuální převodovkou není ani stopy! Pohybovat se můžete samozřejmě dynamicky – opatrným zacházením s plynem, předvídáním momentů sepnutí a na tom postavíte celý jízdní režim. Ale znal jsem jiný Ford 2.0 – citlivý, dynamický a tato situace mi vůbec nevyhovovala.

24199_1241700017_85195x875402.jpg

Focus i Octavii montovaly ruské ruce. První se vyrábí v závodě Ford ve Vsevolozhsku, druhý – v Kaluga Volkswagen. Oba modely jsou navíc v takzvaném „plném cyklu“: se svařováním a lakováním karoserie.

S kvalitou sestavení jsme nenašli žádné zásadní problémy. Ano, Ford má větší mezery mezi vnitřními panely v kabině a mezi plastové obložení a dveře se vejde i prst, ale na druhou stranu se interiér na nerovnostech chová tiše, aniž by ho obtěžovali cvrčci a jiný hmyz.

24199_1241700017_85195x155490.jpg

„Škoda“ nás potěšila měkčím plastem a pečlivým osazením dílů – tady jsou, německé kořeny! Jakmile jsme vjeli na dlažební kostky, kabinu naplnilo zřetelné vrzání. Kde? Ano, samotný plast je měkký, poddajný a vrže!

Vrzání navíc naznačuje nedostatečnou tuhost karoserie, ačkoliv má škodovka menší rozvor než Ford (2 578 oproti 2 640 mm); v kabině druhého jmenovaného byla celá cesta po dlažebních kostkách klidná.

24199_1241701341_86778x233214.jpg

Zřejmě jde o to, že jsme Octavii dostali ve verzi „lift-back“ a taková karoserie je pružnější na ohyb než tříbox (který mezi úpravami není).

Ale kufr škodovky je prostě poklad! V porovnání s ním není přihrádka Focus ničím jiným než přihrádkou v palubní desce.

Pokud se podíváme na čísla, rozdíl nebude tak globální (560 versus 490 litrů), ale na přání lze kufr Octavie naložit sklem! Zkuste jen elegantně zabouchnout zadní „bránu“: dveře jsou těžké, mechanismus je elastický. Ford ale také ušetřil: chybí vůbec žádné madlo na zavírání kufru.

24199_1241701782_87318x586292.jpg

Za téměř stejnou cenu je Ford Focus mnohem lépe vybavený. Kromě již zmíněné automatické převodovky má vůz xenonové světlomety, samostatnou klimatizaci, CD měnič (na přání) a čtyři airbagy.

Mimochodem, paket Titanium obsahuje pohodlná přední sedadla s vyvinutou boční oporou. Focus také doplácí na těsnější interiér a menší kufr pseudosportovními prvky: například možností si sami nastavit sílu řízení.

24199_1241700328_85190x230796.jpg

Škoda je jednodušší: dva polštáře, klimatizace a rádio s možností číst MP3. To je ale minimalismus bez kompromisů na sebevědomí: má sytější povrchovou úpravu, zajímavější barvy. A za volantem Octavie se vysoký řidič bude cítit pohodlněji, protože rozsah nastavení volantu (ve dvou směrech) je lepší.

Obě auta se ovládají dobře, reagují poměrně ostře na povely. Škodovka je trochu válcovitější, ale informační obsah volantu s elektromechanickým zesilovačem je vyšší než u Focusu.

„Sportovní“ režim v nastavení jeho elektrického posilovače (a samotný mechanismus je kombinovaný – elektromotor + hydraulické čerpadlo) není nic jiného než fikce. Ano, volant ztěžkne, ale to nepřidá informační obsah. Existují však také „pohodlné“ a „standardní“ pracovní možnosti a najít mezi nimi optimální není tak obtížné.

zabezpečení

Metodou EuroNCAP byly testovány modely ještě před faceliftem: Škoda Octavia a Ford Focus, oba modelového roku 2004.

„Čechovi“ se podařilo získat čtyři hvězdičky, když získal 11 bodů za čelní kop a 16 za boční kop. Odborníci zjistili, že ochrana nohou řidiče je nízká a ochrana holení předního spolujezdce je „dostatečná“.

24199_1241698735_83441x570927.jpg

24199_1241698735_83441x492997.jpg

Focus vykázal podobný výsledek u nárazů do oblasti B-sloupku a předních dveří; na čelním skle byl silnější – 16 bodů (hrudník řidiče je chráněn „dostatečně“, vše ostatní je „dobré“), za což získal zasloužených pět hvězdiček.

Oba vozy byly testovány také na vstřícnost vůči chodcům; výsledkem jsou dvě hvězdičky ze čtyř. Ochrana dětí uvnitř kabiny při srážce Fordu i Škody byla považována za stejně dobrou. Výsledek: čtyři hvězdičky z pěti pro bratra.

Výsledek duelu není jasný. Pokud si vyberete moudře, pak v poměru cena/výbava dá Ford Focus mnohým náskok – nejen Škodě Oktavia. A unavené pořekadlo, že když jste si vybrali auto s automatickou převodovkou, není už žádná možnost získat manuální převodovku, není prázdnou frází.

Někomu to opravdu vyhovuje bez třetího pedálu, ale to, že se auto „nehýbe“, je nesnesitelné. Živá, zajímavá Octavia boří stereotypy o nekompatibilitě velkých aut a malých motorů; proto se přibližuje, ne-li mysli, ale srdci.

Autor tohoto textu zvolil druhé místo. Při vědomí, že kdybychom k testu dostali dvoulitrový Focus s manuální převodovkou, poměr sil by byl jiný.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button