ŠkodaŠkoda Yeti

Co je lepší: Škoda Yeti nebo Hyundai Creta?

Stále častěji slyšíme, že novinky z korejského automobilového průmyslu se model od modelu stávají evropštější. No, uvidíme, jestli je to skutečně pravda. Srovnejme tržního nováčka Hyundai Creta se Škodou Yeti, která si již mezi milovníky crossoverů získala zaslouženou oblibu. K testování jsme vzali vozy v maximální konfiguraci, s téměř stejným výkonem motoru, automatickými převodovkami a samozřejmě pohonem všech kol
Hyundai Creta. Cena: 1 284 000 rublů. V prodeji: od roku 2016
Škoda Yeti. Cena: 1 463 000 rublů. V prodeji: od roku 2013

Je asi nejlepší, že má Creta takové nastavení elektrického posilovače řízení. Když byla naše kolona ve městě, bylo velmi nepříjemné, že volant, který byl ještě před chvílí tak lehký, v rychlostech přes 40 km/h najednou zatrnul. Bylo to znát zejména ve srovnání s Yetim, kde elektrický posilovač řízení není zpočátku tak poddajný, ale také neztuhne volant tak horlivě, jakmile naberete nějakou výraznější rychlost. Ale teď jsme na dálnici a vítr fouká tak silně kolmo k našemu kurzu, že se náklaďáky naklánějí a Creta to ani nezajímá: kurz prakticky není potřeba upravovat. Když jsem se do něj před pár minutami převlékl z Yetiho, ještě jsem si na to úplně nezvykl, ale obecně je auto docela pohodlné. Každopádně to tu není o nic horší než ve Škodovce. Trochu jiné, ale rozhodně ne horší. Sedadlo řidiče by mohlo být oproti sedadlu Yeti profilováno o něco lépe, je ploché, ale v zásadě není těžké získat pohodlnou pozici za volantem. Kromě poměrně rozsáhlých úprav sedadla řidiče má Creta navíc možnost nastavit volant nejen pro úhel sklonu, ale také pro dosah. Je pravda, že volant můžete přitáhnout k sobě pouze v případě, že máte auto s maximální konfigurací. V testu máme maximální rychlost, což znamená, že máme všechno, no, nebo skoro všechno.

Zajímavé:
Jak vyměnit nemrznoucí směs na Škoda Yeti.

Světlá výška 190 mm umožňuje jízdu nejen po silnicích

Neustále se měnící intenzita deště odhaluje první detail, který v Cretě chybí: dešťový senzor není ani v nabídce. Je zvláštní, že auto, které má světelný senzor, bezklíčový vstup a startování motoru, vyhřívaný volant, zadní kameru a dokonce několik možností nastavení zámků dveří, nemá dešťový senzor. Yeti tuto možnost má a musím říci, že funguje zcela adekvátně: kolegové, kteří jedou přede mnou, se nyní nemusí starat o seřizování rozmítání stěračů. Já, když jdu ve vlaku, musím neustále makat se spínačem na sloupku řízení a nastavovat pauzu. Navíc se zdá, že počasí se zbláznilo a plně plní varování před bouřkami, které bylo před pár hodinami vysláno, buď nás zasáhne vítr o síle hurikánů, nebo se slije hustými proudy deště srovnatelnými se silou bezkontaktní myčky aut. Obecně by se v takových chvílích hodil dešťový senzor.

Potěšil by i tempomat, který Creta na rozdíl od Yetiho také nemá (poznámka z klubu Creta: ve skutečnosti existuje a je snadné jej získat v jakékoli konfiguraci, viz téma ve fóru: Standardní tempomat Udělej si sám v Hyundai Creta). Mimochodem, v Yetim by to bylo bez něj mnohem jednodušší, protože tam je pedál plynu na podlaze a není odpružený jako Creta a dlouhé a zdlouhavé mačkání na dlouhé cestě je mnohem pohodlnější. .

Protože mluvíme o pohodlí, můžeme s naprostou jistotou říci, že odpružení Crety je humánnější než u Yetiho. Hladčeji zvládá nerovnosti, není tolik náchylná na příčné švy a při šikmém zavěšení na polní cestě neztrácí tak rychle kontakt s povrchem díky trochu větším zdvihům pérování. Pravda, zvýšené zdvihy mají i svou stinnou stránku: v zatáčkách se Creta více valí, což ovšem není kritické. Yeti je určen spíše na asfalt. Ostřeji reaguje na volant a je stabilnější v zatáčkách. I když, samozřejmě, kdyby měla trochu měkčí odpružení, neublížilo by jí to.

Zajímavé:
Jaký je rozdíl mezi zadními brzdovými destičkami a předními brzdovými destičkami Škoda Octavia A5.

Jak již bylo řečeno, námi testovaná auta měla motory výkonově téměř totožné. 2,0litrový motor Creta s distribuovaným vstřikováním produkoval téměř 150 koní. s., a 1,8litrový, přímý vstřik a přeplňovaný motor Yeti se mohl pochlubit 152 koňmi. Kromě toho je špičkový výkon Yetiho k dispozici ve větším rozsahu rychlostí než u Crety. Yeti má také poličku z hlediska točivého momentu a sám je výrazně vyšší než u Crety: 250 Nm oproti 192.
Ale to jsou všechno čísla, ale co realita? Ale ve skutečnosti to tak je. Dynamika Yetiho je lepší. Rozjezd vozu je snadný, zrychlení na stovky za udávaných 9 sekund plynulé, asertivní, bez zjevných nárůstů trakce či její ztráty, což usnadňuje 7stupňová robotizovaná převodovka DSG. Obecně není pochyb o tom, že Škoda Yeti má pod kapotou 152 koní. S. Přítomnost špiček výkonu a točivého momentu má pozitivní vliv i při předjíždění. Není třeba čekat, až se auto rozhodne reagovat na pedál plynu.

Světlá výška Yetiho je 180 mm, což není moc dobré do terénu, ale na silnici auto stojí perfektně

U Crety není vše tak růžové, i když pohotovostní hmotnost tohoto vozu je ještě menší. Při každém sešlápnutí plynového pedálu cítíte, jak vám auto začíná dokazovat, že má pod kapotou motor o výkonu 149,6 koní. Ve výsledku samozřejmě zrychlí na 100 km/h za udávaných 11 sekund, ale zdá se, že se to děje dlouho a je to dost hlasité. Kréta příliš touží po předjíždění. Počítači nějakou dobu trvá, než určí, na který ze šesti rychlostních stupňů je nejlepší zařadit automatickou převodovku pro lepší akceleraci. Nehádáme se, také je celkem rychle hází, ale ve srovnání s DSG Yeti stále není tak agilní.

Bouřkový mrak, který nás poslední půlhodinu bičoval jako déšť, se hnal dál, unášen bouřlivým větrem a my jsme měli konečně možnost vystoupit z aut. Soudě však podle toho, že nad zálivem se blýská (a to je v říjnu) a vítr s houževnatostí zápasníka sumo tlačí do dveří a brání jim v otevření, nemáme moc času . Ale stačí, aby editor fotek udělal ještě pár snímků a já porovnal druhé řady aut. Zdejší místa jsou podle prvních odhadů stejná. Místa na nohy i nad hlavou je celkem dost a nebudete muset tlačit lokty, pokud tu nebudete sedět tři, ale. Na rozdíl od Crety má Yeti možnost nastavení sklonu opěradel. Navíc se u Yetiho dají sedačky buď úplně nebo částečně vyjmout, nebo vytáhnout prostřední a přisunout dvě krajní k sobě. Maximálně můžete v Cretě sklopit opěradla 40/60 nebo úplně a zvětšit tak kufr na 1396 litrů. S nesklopenými opěradly je to rovných 402 litrů. Yeti má o něco skromnější postavu – 322 koní. Pokud však nesklopíte pouze opěradla, ale odstraníte druhou řadu sedadel, lze objem kufru tohoto crossoveru zvýšit na 1665 litrů. Obecně je přístup k přeměně kufru a jeho uspořádání ve Škodě Yeti správnější a pedantičtější.

Přítomnost pohonu všech kol umožňuje autům jízdu mimo asfalt. Jízdou v terénu byste se ale tak či onak neměli nechat unést, pohon všech kol je zde pouze pomocí, abyste obtížný úsek projeli, a ne se po něm plazili. A přesto, co se týče terénních podmínek, jsou vozy dobře připraveny. Výrobci je například vybavili asistenčními systémy pro sjíždění svahů a na Krétě mimo jiné zajistili nucenou uzávěrku středového diferenciálu, takže vyjíždění na písečnou pláž, když svítí zelená ikona zapnutého zámku přístrojovka je tak nějak klidnější. Yeti si sice v režimu off-road dobře poradí s menšími překážkami, které jsou pro crossovery s pohonem jednoho kola nepřekonatelné.

Zavazadlový prostor modelu Creta lze rozšířit jednoduše sklopením opěradel sedadel.

. zatímco Yetiho lze zcela odstranit

Velké kapky deště nás opět rozprášily do aut. Nebe, které se do té chvíle ještě těšilo modrými záblesky, se mrknutím oka proměnilo v nízký olověný strop a pro dnešek už neslibovalo nic dobrého. Bylo na čase dokončit natáčení i test. Znovu jsem se vrátil ke Škodě Yeti a kolegové přesedli do Hyundai Creta. Lehce otevírám okno, abych se rozloučil s kolegy, a věnuji pozornost zajímavé skutečnosti: rámy předních oken vozů jsou téměř totožné. Pokud vezmeme v úvahu tento bod, můžeme s jistotou říci, že Korejci se přiblížili Evropanům. Nicméně ruku na srdce bych si nedovolil tvrdit, že v ostatních ohledech to platí, alespoň na příkladu těchto modelů. Evropské modely mají něco nepolapitelného, ​​co je stále staví nad korejské jak designem, tak provedením. A to jsou automobilové tradice, které mají mnohem hlubší kořeny v Evropě než v Koreji.

HYUNDAI CRETA RUR 1 284 000

Velké číselníky otáčkoměru a rychloměru jsou dobře čitelné za každého světla

Vzadu je místa dost, bylo by fajn, kdyby byla polohovatelná i opěradla

Přední sedadla nejsou špatná, až na to, že sedák je trochu plochý

V tomto voze nechybí 12voltové zásuvky.

Zpětná kamera – dobrý pomocník při jízdě vzad

Autu nelze vyčítat nedostatek výkonu, ale potvrdit výrobcem deklarované dynamické vlastnosti pro něj zjevně není jednoduché.

Styl interiéru nenechá ani minutu na pochybách, že jste v Hyundai

Měkké odpružení vám umožní bezproblémový pohyb i na dost drsných cestách.

zabezpečení (9)

6 airbagů, ABS, ESP, asistent rozjezdu do kopce

Vzhledem k výbavě vozu dostačující

ŠKODA YETI RUR 1

Zadní řada má mnoho možností transformace a v případě potřeby může být zcela odstraněna

Interiér je zdrženlivý na emoce, ale proveden velmi kvalitně

Přítomnost pohyblivých háčků v kufru umožňuje zajistit téměř jakýkoli předmět

Přední sedadla jsou anatomicky tvarovaná

Odpružení auta je primárně určeno na asfalt, proto se auto velmi dobře ovládá. Žádné stížnosti na dynamiku

Nejvyšší pochvalu si zaslouží možnosti proměny, promyšlenost do detailu a kvalitní zpracování

Na nerovném povrchu se auto znatelně chvěje, což bohužel nepřidává pohodlí na venkovské silnici.

zabezpečení (9)

6 airbagů, ABS, ESP, asistent sjíždění z kopce

Neříkám, že je to humánní, ale oprávněné

Náš verdikt

Korejská auta jsou rok od roku lepší a pohodlnější. Mají stále více evropských vlastností a praktičnosti a ve výbavě často zcela předčí své konkurenty. Mluvit o úplné rovnosti je však pravděpodobně příliš brzy.

Skutečný klub Creta je pouze zde, pozor na padělky.
Návod na opravy a údržbu pro Hyundai Creta 1. a 2. generace.

odpověď

uživatelské menu správce
Prohlédnout profil
Najít všechna vlákna založená adminem
Najít všechny příspěvky od admina
Zobrazit fotografii

Škoda Yeti nebo Hyundai Creta

Buď kvůli zvláštnostem ruských silnic, nebo kvůli jejich charakteristickým rysům dávají naši automobiloví nadšenci při nákupu auta přednost crossoverům. Dobře se vyrovnávají s překážkami ve formě děr a zůstávají cenově dostupné.

Dva zástupci třídy dostali zvláštní lásku: Škoda Yeti nebo Hyundai Creta – co je lepší? Pojďme si porovnat evropský a korejský model a zjistit, jak jsou vhodné pro náš trh.

Škoda Yeti nebo Hyundai Creta

Exteriér

Škoda Yeti má jasný, rozpoznatelný vzhled. Tento model lze snadno najít v šedém proudu bez tváře. Ve srovnání s dalšími oblíbenými zástupci Škody: Octavií a Rapidem, které se podobají jako dvojčata, je Yetty adoptovaným dítětem v rodině.

Objemná přední kapota působí maximálně přísně, mohutné nárazníky a ochranné obložení na nich dávají na první pohled jasně najevo, že jde o městské SUV.

Ale vysoké, téměř čtvercové dveře zavazadlového prostoru a střešní ližiny zdůrazňují divoký charakter Bigfoot. V kombinaci s efektní přídí vypadá obzvlášť efektně.

Hyundai Creta naopak vypadá velmi obyčejně. Ale ne proto, že korejští designéři věnovali malou pozornost designu vozu, ale kvůli široké popularitě modelu na ruském trhu. Ve skutečnosti je exteriér crossoveru moderní, stylový, ale elegantní.

Lichoběžníková maska ​​chladiče, kombinace hladkých a rovných linií v přední části karoserie, pevné světlomety – kdyby si Gretu nepořídil každý druhý milovník městských SUV, působila by na první pohled příjemným dojmem.

Srovnat Hyundai Creta a Škodu Yeti z hlediska designu interiéru není jednoduché. Na jedné straně asijský důraz na pohodlí, na druhé německá pečlivost k detailu, protože český výrobce je dlouhodobě součástí koncernu Volkswagen.

Jinými slovy, tvůrci obou modelů si dali záležet na tom, aby palubní deska, multimediální systém a sedadla nejen efektně vypadaly, ale aby se také snadno ovládaly.

Je důležité poznamenat: Materiály použité při konečné úpravě Yettiho jsou dražší a příjemnější na dotek než na Krétě.

Organizace „pracovní zóny“ není to jediné, co kupující crossoverů zajímá. Mnohem důležitější se ukazuje dostupnost volného prostoru a Evropan zde svého konkurenta předčí hned ve více ohledech.

Ano, sedadlo řidiče je u obou aut výškově nastavitelné a blízkost volantu, ale u Škody je výškové rozpětí širší, takže se na sedadlo bez problémů vejde i dvoumetrový řidič.

Korejští pasažéři mají také vzadu méně místa než nepřítel a nedají se nastavit. Evropané si dali záležet nejen na lidech, kteří sedí vpředu, takže v Yeti se zadní pohovky nejen skládají pro zvětšení kufru, ale jsou také nastavitelné pro sklon opěradel.

Технические характеристики

Je špatné vybrat si Škodu Yeti nebo Hyundai Creta pouze na základě vnějších prvků. Crossovery jsou vozidla se specifickým účelem a musí být schopna tento účel splnit.

Důležité je podotknout: Korejec i Evropan jsou jen městská auta, nikoli plnohodnotná SUV. Poradí si se sněhem nebo písečnými překážkami, ale v rozumných mezích.

Rozměry

Velikosti crossoverů se liší jen málo. Rozdíl je spíše ve vzhledu vozů, jejich tvaru, než ve výšce či šířce. Rozměry jsou:

  • Délka: 4223 mm pro Škodu a 4270 mm pro Creta.
  • Rozvor: 1793 mm, respektive 1780 mm.
  • Výška: 1691 mm a 1630 mm.
  • Jízdní výška: 180 a 190 mm

Co je v konfrontaci Hyundai Creta vs Škoda Yeti opravdu podstatné, je objem zavazadlového prostoru. V závislosti na konfiguraci je to pro Evropana 322-405 litrů a pro Korejce 402 litrů.

Rozdíl je malý, všimnete si toho a budete mít pravdu. Situace se ale dramaticky změní, pokud sklopíte zadní řadu sedadel. Kufr Yettiho v tomto případě naroste na 1665 litrů a Creta jen na 1396 litrů. Majitelé českého crossoveru v něm bez problémů vozí stavební materiál i nábytek.

Motory

V souboji motorů Hyundai Creta proti Škodě Yeti je těžké vybrat vítěze. Korejský výrobce nabízí zákazníkům dvě možnosti: 4válcové motory o objemu 1,6 a 2 litry a výkonu od 121 do 149 koní.

Oba byly časem prověřeny na několika generacích asijských vozů. Nevytvářejí problémy pro majitele vozu až do 300-350 tisíc kilometrů.

Český crossover v různých generacích a úrovních výbavy byl vybaven 5 možnostmi motoru:

  • Objem 1,2 l, výkon 105 hp.
  • 1,4 l, výkon 122 a 125 koní.
  • 1,6 l, 110 koní
  • 1,8 l, 152 koní
  • 2,0 l, 140 koní

Výběr je solidní a také vyzkoušený na mnoha modelech koncernu Volkswagen. Obecně platí, že motory nejsou špatné, ale majitelé automobilů často zaznamenávají pokles hladiny oleje. Tento indikátor musíte neustále sledovat, abyste nezkrátili životnost crossoveru.

Převody

Také výběr převodovek u českých aut je větší než u korejských. Mechanika s 5 nebo 6 kroky, robot s 6 a 7 kroky a 6-stupňový automat.

Všechny jsou spolehlivé a při správné údržbě ujedou bez problémů 200-250 tisíc kilometrů. Olej v převodovce ale musíte sledovat stejně často jako olej v motoru.

S Hyundai Creta si budete muset vybrat mezi dvěma klasickými možnostmi: 6stupňovou manuální a automatickou. Majitelé automobilů zanechávají pouze pozitivní recenze na obě možnosti.

Výrobce uvádí bezproblémový provoz až 300 tisíc kilometrů. Provozní zkušenosti mnoha znalců korejského crossoveru tuto informaci potvrzují.

Je důležité poznamenat: korejský crossover zoufale postrádá dynamiku předjíždění a každý majitel vozu zaznamená toto mínus. O něco lepší situaci má český závodník kvůli jinému tvaru karoserie.

Závěsná konzola

Srovnávat odpružení crossoverů je těžké. Tam i tam je to docela těžké, jako v každém levném SUV. Ale stále je pohodlné jezdit na nerovném povrchu.

Nechtějte po svých autech věci, které neumí, a v každém z nich budete moci zažít radost z cestování. Nemusíte se bát, že u další jámy rozbijete dno. Závěsy se velmi dobře vyrovnávají s ranami osudu.

Možnosti a ceny

Evropský výrobce se snažil potěšit každého potenciálního kupce, a tak si doslova každý automobilový nadšenec může najít úpravu Yetiho podle svého vkusu a rozpočtu.

V roce 2020 je na trhu 9 plnohodnotných výbav: Active, Active Outdoor, Ambition, Ambition Outdoor, Adventure, Adventure Outdoor, Monte Carlo, Style, Style Outdoor. Jejich cena závisí na nainstalovaném motoru a převodovce, ale začíná od 1 milionu 70 tisíc rublů.

Hyundai se omezil na 6 úrovní výbavy: Classic, Active, Comfort, Travel, Rock Edition, Style. Jejich cena ve srovnání se Škodou je mnohem nižší a začíná od 800 tisíc rublů. Připravte se na to, že na vybavení vozu potřebnými systémy přihodíte dalších minimálně 20 tisíc a možná i všech 50.

Co si vybrat

Oba crossovery mají tolik fanoušků, že s nimi bylo natočeno obrovské množství videorecenzí. V některých preferují Škodu, v jiných – Hyundai. Ve skutečnosti konečný výběr závisí na individuálních preferencích.

„Bigfoot“ má neobvyklý, netriviální vzhled. Je jeho plusem, ale také jeho mínusem. Ne každému se bude líbit obrovská kapota a absolutně hranatá záď, ale při každodenním pohledu na auto chcete cítit radost ze vzhledu.

Kréta je úžasná z hlediska technických vlastností a exteriéru! Díky tomu si v Rusku získal šílenou oblibu. Její vnitřní uspořádání je ale velmi jednoduché, i když pohodlné.

Ani špetka luxusu, jen levný tvrdý plast, klasické židle, typický ovládací panel. Korejský motor ale předčí svého českého konkurenta. Žádné netěsnosti ani jiné problémy.

Recenze

Arthur, 52 let (Ryazan)

Jezdím ve Škodě Yeti druhé generace. Nespotřebovává olej, i když ho sleduji pro každý případ, je na to příliš mnoho stížností. Jezdí se pohodlně, místa je dost, vše je poblíž. Odpružení je tvrdé, to ano, ale zároveň stabilní. Nekontroluji to více než jednou za rok. To, co opravdu brání v životě, je absolutní neschopnost bojovat se špínou. Auto se velmi rychle zašpiní! A to ze všech stran, dokonce i zadní vrátka. V období dešťů a sněhu musíte častěji než doma do myčky.

Anatoly, 25 let (Kostroma)

Koupil jsem si Cretu poslední generace a vydržel jsem s ní jezdit jen pár měsíců. Skvělé odpružení, dobrá ovladatelnost. Poprvé zažívám neustálou radost za volantem, a to už mám 7 let zkušeností s řízením, jen na okamžik. Je to SUV? No, buďme upřímní, nemá až tak velkou světlou výšku. Slušné, ve městě nenarážím na žádné překážky, ale do lesa k bažině jsem nešel a zatím to neplánuji. Koupil jsem si ho spíše na ježdění po městě, snad na cesty po kraji. Kdo ví, třeba za rok to risknu a dostanu se k moři sám.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button