ŠkodaŠkoda FabiaŠkoda Rapid

Co je lepší: Volkswagen Polo 2017 nebo Škoda Rapid 2017

S výběrem vám pomůže Škoda Rapid nebo Volkswagen Polo – ZR

Porovnáváme výbavu a cenu několika verzí oblíbeného sedanu Volkswagen Polo a liftbacku Škoda Rapid.

Škoda Rapid/Volkswagen Polo

Zvažme čtyři možnosti: základní vozy, verze střední třídy s automatickou převodovkou a minimální sadou možností, speciální verze Life a Monte Carlo pro Polo a Rapid. A na svačinu – nejvýkonnější a nejdražší verze s turbomotorem a robotem DSG.

Základní verze

Nejlevnější liftback Škoda Rapid v konfiguraci Entry bude stát 604 000 rublů. Pod kapotou bude mít takový vůz skromný 90litrový motor o výkonu 1,6 koní a 5stupňový manuál. V tom autě není absolutně nic. Bez ozvučení, bez klimatizace. Dokonce jsme ušetřili na jedné zadní hlavové opěrce (centrální) a zadních elektricky ovládaných oknech. Takový Rapid najde uplatnění pouze v taxislužbách. I taxikáři se však snaží dát přednost vybavenější verzi Active, pro kterou je stejná klimatizace k dispozici alespoň jako volitelná výbava.

Přibližně takový obrázek uvidí kupec nejlevnějších Rapidů.
Přibližně takový obrázek uvidí kupec nejlevnějších Rapidů.
Nejjednodušší Rapid lze snadno identifikovat podle nelakovaných klik dveří a krytů zrcátek.
Nejjednodušší Rapid lze snadno identifikovat podle nelakovaných klik dveří a krytů zrcátek.

Volkswagen Polo ve výchozí verzi Conceptline také nezáří výbavou. Pod kapotou je stejně nasávané MPI o výkonu 90 koní. Polo má ale alespoň zadní elektricky ovládaná okna. Vzhledem ke stejným nákladům je však stále výhodnější Rapid. Přeci jen nabízí více místa pro cestující vzadu a zavazadla.

Zajímavé:
Co a kdy změnit na Škodě Fabia.

Salonní základ Polo evokuje sklíčenost. O nic lépe na tom však není ani základní verze Rapid.
Salonní základ Polo evokuje sklíčenost. O nic lépe na tom však není ani základní verze Rapid.
Základní verze Pola se často chlubí žlutou barvou, která je později doplněna dámou.
Základní verze Pola se často chlubí žlutou barvou, která je později doplněna dámou.

V o něco dražších verzích se přitom misky vah překlápí ve prospěch Pola. Verze Trendline je o čtyřicet tisíc dražší a je vybavena klimatizací. A pokud přidáte 19 000 rublů, získáte audio systém, vyhřívaná vnější zrcátka a čelní sklo. Příští verze Rapid – Active bude stát 660 000 korun. Za doplňkové balíčky s klimatizací, audiosystémem a vyhřívanými zrcátky a sedadly si navíc budete muset připlatit dalších 50 tisíc.

Škoda Rapid

Volkswagen Polo

604 000 rublů.

599 900 rublů.

Bluetooth pro připojení mobilních zařízení

Vyhřívaná přední sedadla

Vyhřívané čelní sklo

Vyhřívaná boční zrcátka

Přední mlhová světla

Střední třída s automatem

Podívejme se na nejoblíbenější verze na trhu – konfigurace s průměrnou výbavou, o něco silnějším motorem a automatickou převodovkou. Škoda Rapid Ambition s motorem o výkonu 110 koní a 6stupňovou automatickou převodovkou bude stát 864 000 rublů. Kupující této verze bude mít klimatizaci, audiosystém „double-din“ Swing, vyhřívaná přední sedadla a zrcátka a také mlhová světla. Sedan Polo je však také vybaven podobným motorem a automatickou převodovkou a stojí téměř o 100 tisíc rublů méně. Pokud přihodíte dalších 20 000 rublů, můžete počítat s jednozónovou klimatizací a vyhřívaným čelním sklem. I tady je tedy Polo mnohem atraktivnější – příplatek 100 tisíc za prostornější interiér a příliš velký kufr.

Škoda Rapid

Volkswagen Polo

864 000 rublů.

769 900 rublů.

Bluetooth pro připojení mobilních zařízení

Elektricky ovládaná přední a zadní okna

Vyhřívaná přední sedadla

Vyhřívané čelní sklo

Vyhřívaná boční zrcátka

Přední mlhová světla

Speciální verze Life a Monte Carlo

Aktualizovaný liftback Škoda Rapid v provedení Monte Carlo.
Aktualizovaný liftback Škoda Rapid v provedení Monte Carlo.
Rapid Monte Carlo poznáte podle malého bodykitu a originálních 16palcových kol.
Rapid Monte Carlo poznáte podle malého bodykitu a originálních 16palcových kol.

Uvnitř se speciální edice vyznačuje sportovním volantem potaženým příjemnou kůží a ozdobnými vložkami „a la carbon“.

Uvnitř se speciální edice vyznačuje sportovním volantem potaženým příjemnou kůží a ozdobnými vložkami „a la carbon“.

Standardní sedadla Rapidu jsou velmi dobrá, ale z „kbelíků“ verze Monte Carlo se vám prostě nechce.

Standardní sedadla Rapidu jsou velmi dobrá, ale z „kbelíků“ verze Monte Carlo se vám prostě nechce.

Podívejme se na speciální série. U Rapidu jde o verzi Monte Carlo, která je dostupná se všemi motory a převodovkami. S motorem o výkonu 90 koní bude Rapid, věnovaný slavné rally, stát 847 000 rublů. Docela dost. Charakteristickým rysem takového vozu však budou bi-xenonové světlomety, sportovní volant a sportovní sedadla s vyvinutou boční oporou, oporou stehen a integrovanými opěrkami hlavy. Zvenčí lze Rapid Monte Carlo snadno identifikovat podle krytů nárazníků a bočních prahů, spoileru na víku kufru a 16palcových kol. Pokud potřebujete motor o výkonu 110 koní s automatickou převodovkou, budete muset zaplatit 950 000 rublů.

Volkswagen Polo ve verzi Life je výbornou alternativou k průměrné verzi Comfortline.

Volkswagen Polo ve verzi Life vypadá jednodušeji a nemá sportovní sedadla, volant ani litá kola. Cenovka je ale jiná. Polo ve verzi Life je k dispozici pouze s atmosféricky plněnými motory. A za auto o výkonu 90 koní musíte zaplatit 669 900 rublů. A za 110koňovou automatickou převodovku – 754 900, což je ještě levnější než verze Comfortline, i když výčet výbavy není alespoň o nic horší. Ke všemu má Life kožený multifunkční volant, centrální loketní opěrku a další drobné radosti jako pokročilý audiosystém R230. Speciální edice Polo je tedy skvělou alternativou ke standardnímu Comfotline, zatímco Škoda Monte Carlo je vhodná spíše pro ty, kteří chtějí vyniknout, než ušetřit peníze.

Škoda Rapid Monte Carlo

Volkswagen Polo Life

950 000 rublů.

754 900 rublů.

Sportovní sedadla a volant

Typ multimediálního systému

Houpačka – MP3, USB, AUX, SD, Bluetooth. 6 reproduktorů

RCD 230 – MP3, USB, SD, AUX, Bluetooth, 4 reproduktory

Vyhřívaná přední sedadla

Vyhřívané čelní sklo

Nabité verze

Do loňska měl turbodmychadlem pouze Rapid, dokud Polo nedostalo modifikaci GT se stejným 1.4 TSI a 7stupňovým DSG. Přeplňovaná Škoda ve verzi Style stojí stejných 950 tisíc rublů jako verze Monte Carlo s aspirací. Style nemá sportovní sedadla ani volant, stejně jako bi-xenonové světlomety. Ale je tu tempomat a jednozónová klimatizace.

Volkswagen Polo GT (na obrázku vlevo) odlišují od běžného Pola charakteristické polepy na kapotě.

Základní výbava Pola GT je skromnější. Takové auto stojí téměř 900 tisíc. Za dané peníze můžete počítat s 16palcovými koly, klimatizací, audiosystémem RCD 230 se čtyřmi reproduktory a vyhřívanými předními sedadly. Pokud Polo vybavíte chybějícími opcemi oproti Škodě, tak cena stoupne o dalších 20 tisíc. Volkswagen tedy bude stále o něco levnější.

Škoda Rapid Style

Volkswagen Polo GT

Ivy League. VW Polo vs Škoda Rapid

Existuje mnoho jednoduše dobrých univerzit a pak je tu Princeton a několik dalších starých budov pokrytých břečťanem. Absolvování odtud zaručuje dobrou pozici, konexe a trochu snobismu. Pokud se podíváte na nejdemokratičtější segmenty automobilového trhu, pak je zde místo pro rozdělení do tříd.

Ivy League. VW Polo vs Škoda Rapid

Ivy League. VW Polo vs Škoda Rapid

Existuje mnoho dobrých univerzit a je tu Princeton a několik dalších starých budov pokrytých břečťanem. Promoce odtud zaručuje dobrou pozici, spojení a trochu snobství – i po všech těchto knihách o tom, že se lidé rodí stejně. Pokud se podíváte na nejdemokratičtější segment automobilového trhu, pak bude místo pro rozdělení na nemovitosti.

Všechno začíná těmi, kterým se všichni smějí, a pak si jdou koupit – „ladas“ a čínská auta. Další úroveň vnímání značky: Hyundai Solaris / Kia Rio, který svět naučil, že levné auto může být krásné. Tady jsou Francouzi, kteří se snaží udělat to samé s menším úspěchem. A nakonec Volkswagen Polo, u kterého hraje status výrobní země z hlavní evropské ligy a vlastně i samotné značky. V němčině, s výrazným českým přízvukem, říká Škoda Rapid, která se objevila v době, kdy už sedan Polo zoufale potřeboval aktualizaci. A čekal na něj a porovnali jsme aktualizovanou němčinu s českou soplatformou.

Přední parkovací senzory, jasná palubní deska, dobrá akustika a tříramenný volant – je to opravdu Polo? V tiskovém parku byl aktualizovaný bestseller rozdán večer těsně před uzavřením, takže nebylo možné zohlednit všechny změny vzhledu. Nastoupil jsem za volant blíže k půlnoci a po pár kilometrech bylo podezření, že to není Polo, ale Jetta. Ale všechny body nastavily tramvajové linky na Andropovově třídě – zdá se, že ani GAZelles s takovým řevem neprojde. Soplatform Škoda Rapid je úplně jiná věc. Zavěšení je měkčí, uvnitř tišší, ale liftback vypadá příliš jednoduše, dokonce i v nejvyšší konfiguraci s 16palcovými koly a malým spoilerem na pátých dveřích. Polo přebírá svoji užitečnost a harmonii, Rapid – prostornost a dynamika jsou v tomto segmentu nemyslitelné. Ale co byste si měli vybrat?

Polo a Rapid jsou postaveny na stejné platformě PQ25, ale tyto modely nelze považovat za dvojčata. Polo Sedan byl vytvořen především pro ruský trh. V Evropě se model prodává pouze v karoserii hatchback a o rok později zde bude debutovat nová generace, která bude mít pro ruské Polo společný pouze název. Rapid je naopak evropským modelem, jehož výroba byla loni lokalizována v Kaluze. Ale tady je paradox: pokud se na ruském trhu rozpočtový liftback zakořenil a trvale spadá do seznamu nejprodávanějších AEB, pak v Evropě Rapid selhal – model není ani v první 50 polovina roku.

Polo Sedan debutoval na ruském trhu v roce 2010 a první změny designu přežil až nyní. Špatná zvuková izolace a velmi tuhé zavěšení zůstaly nezměněny, ale vzhled sedanu se výrazně změnil. A to je obzvláště důležité: v posledních letech Polo začalo ztrácet stále více podílu na trhu práškovým Hyundai Solaris a Kia Rio. Příliš utilitární a nudný sedan prohrál s „Korejci“ také v seznamu vybavení.

Polo nyní vypadá stejně dobře jako jeho konkurenti. Přední část je obzvláště dobrá: v hraně nárazníku je chrom, velká mřížka chladiče a nová optika s xenonem (výsadou vysokých úrovní výbavy). Další možnost, která se nespojuje s rozpočtovým segmentem, je také patrná zvenčí – jedná se o přední parkovací senzory. V této třídě to nemá vůbec nikdo.

Na pozadí upraveného Pola nevypadá český liftback zastarale. Rapid je velmi podobný starší Octavii, kterou lze psát jen jako plus: obdélníková optika, velmi pravidelné prvky karoserie a velká boční okna. Horní verze má také malý spojler na pátých dveřích. A Rapid je na rozdíl od Polo vybaven 16palcovými koly z lehké slitiny v maximální konfiguraci.

Obdélníkové průduchy vyrobené z levného plastu, přední panel ze sazí a jednoduché materiály pro konečnou úpravu – tak zůstalo Polo po změně designu. Změny se změnily na nový tříramenný volant a možnost objednat volitelnou výbavu s dvoutónovým interiérem. Hledání měkkého plastu a kůže v rozpočtovém segmentu je však mylné. Zde se dostává do popředí schopnost výrobce pracovat s tím, co má, takže vytvoření interiéru levného modelu je často obtížnější než to samé u prémiového. Interiér Rapid na jedné straně také není nic zvláštního – stejné levné materiály a modulární přední panel. Češi přistupovali k designu opatrněji. Zde přidali chrom, zde – černý lak a změnili reliéf plastu.

Rozlišování modelu Polo od modelu Rapid za běhu je snadné – navzdory společné platformě. V případě českého liftbacku, který vstoupil na trh čtyři roky po německém debutu, prošel podvozek některými úpravami. Inženýři zvětšili rozvor a rozšířili rozchod, díky čemuž Rapid získal nejen prostornější interiér, ale také lepší ovladatelnost. Rapid a Polo mají stejný typ zavěšení (vzpěra MacPherson vpředu a torzní tyč vzadu), ale od Polo existují strukturální rozdíly. Odpružení bylo zesíleno pro těžší motory (v Evropě se Rapid prodává s turbodmychadly) a dostalo tlusté stabilizátory. Odpružení ruského Rapid se navíc liší od evropské verze. Kaluga liftback má zesílené páky a tyče řízení.

Na polní cestě není snadné prorazit odpružení: pohyby zde jsou téměř jako u městského crossoveru. Typ a velikost gumy však pokaždé připomíná špatnou silnici, což nijak nekoreluje s konceptem „rozpočtového zaměstnance“: špičkový Rapid má kola R16 s měkkými pneumatikami Pirelli 225/45.

Nejdražší Volkswagen Polo se nebojí výmolů ani vln s velkou amplitudou. Bezbolestně lze projít téměř jakoukoli nerovností bez zpomalení. Nejvýraznější chybou modelu Polo jsou bubnové brzdy na zadních kolech. Toto řešení zde bylo použito ke snížení nákladů na konstrukci (kotoučové brzdy jsou instalovány jak u hatchbacku Polo, tak u Rapidů). Z nízkých rychlostí sedan dobře brzdí, ale z dálničních rychlostí 110 km / h neochotně zpomaluje, kdykoli musíte sešlápnout pedál. Rapid nemá tento problém: kotoučové brzdy jsou instalovány na přední a zadní části nejvyšší verze. Chytnou okamžitě, jako na starší Octavii, ale ABS se mohlo spustit o něco později: v městských režimech začnete pociťovat náraz na pedál i na mokrém asfaltu.

Pokud se dřívější státní zaměstnanci vyznačovali nízkoenergetickými motory (vzpomeňte si například na Renault Symbol), nyní je vše úplně jinak. Špičkový Rapid s 1,4litrovým TSI (122 k) a robotizovanou převodovkou DSG obejde naprosto každého ve svém segmentu. Nejrychlejší zástupce třídy B (Škoda Fabia RS se nepočítá) pokaždé provokuje k vypnutí stabilizačního systému, který zhruba přeruší trakci, jakmile začnete rychle zrychlovat.

Nábřeží Nagatinskaya, 6:180, semafor. Nedaleko (z nějakého důvodu pod šipkou) je připevněn předchozí Mercedes-Benz C60 s obrovskými černými disky a malou samolepkou Nürburgring na levém zadním okně. Ten naznačuje, že se teď bude závodit. Na prvním rychlostním stupni má „Němec“ větší šance díky lepšímu točivému momentu a pohonu zadních kol, ale po XNUMX km / h byl Mercedes bez práce: jakmile DSG přeřadilo na druhý rychlostní stupeň, Rapid byl vpředu o tělo a půl.

Podle pasových charakteristik zrychlí Rapid na 100 km / h za 9,5 sekundy. Blíže k hranici nadšení postupně odeznívá, ale rezerva tahu 200 Nm u liftbacku s hmotností 1 kg stačí k dynamickému zrychlení z jakékoli městské rychlosti. Aktualizované Polo je klidné a měřené, s nejběžnějším sáním 230 koňských sil a klidnou 105stupňovou automatickou převodovkou. Technicky je Polo stále skutečným zaměstnancem rozpočtu. U těchto jednotek je představena nejvyšší verze a Volkswagen slibuje, že v budoucnu začne Polo prodávat s motorem, jako je Rapid. Tato verze obdrží index GT a bude se dodávat pouze s DSG. Mezitím se musíme uspokojit s malou: pomalá dynamika na úrovni 6 s až „stovky“ a spotřeba paliva, jako u rychlého Rapidu. Ale tento motor je extrémně spolehlivý a nenáročný na kvalitu paliva: zdroj jednotky před generální opravou je podle recenzí majitelů na fórech 12,1-500 tisíc kilometrů.

Když sedan Polo vstoupil na ruský trh, byl prodán za částku od 399 000 rublů. – před pěti lety byl tento model jedním z nejlevnějších zahraničních aut v Rusku. Po restylování stojí základní verze nejméně 554 900 rublů. Bavíme se o voze s benzinovým motorem o výkonu 85 koní, manuální převodovkou a minimální standardní výbavou. Ale i zde má Polo možnosti, které žádný zaměstnanec veřejného sektoru nemá ve své databázi již několik let. Například dva přední airbagy, 4 elektrická okna a klimatizace.

Vysoké úrovně výbavy zahrnují kožený volant, klimatizaci, vyhřívaná sedadla a multimediální systém. Se špičkovým motorem (105 k) a automatickou převodovkou bude tato verze stát nejméně 739 900 rublů. Další možnosti jsou k dispozici v balíčcích. Ke starší Jetta si totiž můžete dodatečně objednat téměř jakoukoli výbavu, kterou Volkswagen nabízí. Konfigurátor obsahuje vyhřívané čelní sklo, tempomat, přední a zadní parkovací senzory, světelné a dešťové senzory, tónování zadních oken, ESP, Bluetooth a boční airbagy. Později bude Polo nabízeno i s bi-xenonovou optikou a novými multimédii s funkcí MirrorLink, která umožňuje zobrazovat snímky z chytrého telefonu.

S celou řadou dostupného vybavení se náklady na Polo již blíží 800 tisíc rublů (bez bi-xenonové optiky, MirrorLink a turbomotoru). – téměř jako základní Jetta (od 789 000 rublů). Cena zkušební kopie je 760 470 rublů. Škoda Rapid v nejvyšší verzi bude stát ještě více – od 855 000 rublů. Příplatková výbava (xenonová optika, zadní parkovací senzory, startovací tlačítko motoru a multimédia) zvýší cenu vozu o téměř 900 000 rublů. Polo s novým motorem ve verzi GT bude s největší pravděpodobností stát přibližně stejně. Jaký je kurz dolaru – takoví jsou státní zaměstnanci.

Roman Farbotko
Foto: Polina Avdeeva

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button