Škoda

Co je to Škoda

Co může být zajímavého na autech vyrobených před 40, 50, 60 lety? Zdálo by se, že je vše při starém: volant, řadicí páka, tři pedály (no, pokud samozřejmě nemluvíme o automatické převodovce)? To, ale ne to! Teprve když se ocitnete za volantem „Oldtimeru“, získáte jedinečnou příležitost ponořit se do automobilové reality tehdejších let a pochopit, jak daleko pokročily technologie automobilového průmyslu.

Oleg Makarov
Tagy:

Říká se, že Američané měli o Octavii zájem, ale československý průmysl nedokázal vyrobit potřebný počet vozů.

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

Tak vzácnou příležitost projet veterány jsme dostali v souvislosti se 120. výročím jedné z nejstarších automobilek v Evropě (a ve světě) – společnosti Škoda Auto se sídlem v Mladé Boleslavi. Letadla z Moskvy tam nelétají, takže cesta do ČR vedla přes pražské letiště a pak sedněte za volant a jede se! Nejprve jsem musel zažít něco jako zklamání. Zdálo se, že z programu vyplývá, že okamžitě začnou zkušební jízdy starých modelů, ale ne. Na letišti dostali novináři zbrusu nové liftbacky Škoda Superb (něco mezi sedanem a hatchbackem) a pod vedením navigátora je poslali na cestu. Jak se však později ukázalo, mělo to svou logiku. Před testováním muzejního vybavení je dobré projet se v moderním autě pro kontrast – pohodlné, tiché, citlivé a velmi prostorné. Opravdu jsem chtěl jezdit na zadních sedadlech, kde je prostor jako v limuzíně, ale nevyšlo to – musel jsem řídit.

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

Zbraně a lokomotivy

Ne nadarmo my, rodilí ruskí mluvčí, slyšíme v názvu značky Škoda něco povědomého. Příjmení českého inženýra Emila Škody, který žil v 1869. století, se překládá jako „škodit“ a jednoznačně souvisí s ruským slovem „nashkodit“. Pravidlo „ne jméno dělá člověka, ale ten, kdo dělá jméno“ nebylo zrušeno a Emil žil naprosto důstojným a pestrým životem. V roce XNUMX získal velký strojírenský podnik v české (tehdy rakouské) Plzni, rozvinul jej a dal mu jméno. Škoda Plzeň pracovala s kovem, vyráběla parní lokomotivy, železářské zboží pro průmyslová zařízení a vyráběla řadu armádní techniky včetně zbraní.

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

Škoda zemřel v roce 1900, zřejmě vůbec netušil, že se jeho jméno jednou stane oblíbenou automobilovou značkou. Koneckonců, jeho závod nevyráběl auta. Šest let před Emilovou smrtí se však v Mladé Boleslavi setkali dva jmenovci – knihkupec Václav Klement a mechanik Václav Laurin. O rok později založili malou společnost Laurin & Klement, která začala vyrábět jízdní kola. Tak začal úplně jiný příběh.

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

Fotografie

Slavné logo Škoda Auto bylo poprvé představeno v roce 1926 a bylo ve dvou barvách – bílé a modré. Věřilo se, že zobrazuje hlavu Indiána v peří, ale v současnosti je tento znak interpretován jako šíp s křídly. Šipka symbolizuje přesnost a křídla symbolizují rychlost. Za dobu své existence bylo logo více než jednou umělecky reinterpretováno. Dnes je barva šipky zelená.

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

Požírač oleje

Česká republika nás přivítala beznadějně deštivým počasím, které samozřejmě trochu zatemnilo očekávání od dobrodružství se „staromilci“. V Praze jsme také museli sedět v zácpě, ale pak začala dálnice s omezením rychlosti na 130 km. Ale i v těchto volných rámcích bylo podle našich koncepcí těžké držet Superb – auto se zjevně snažilo shodit ručičku rychloměru doprava. První zastávkou je Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi. Muzeum není nijak gigantické, ale vnitřní prostor je uspořádán velmi racionálně a je zde spousta exponátů. Je těžké si vůbec představit, že česká firma dokázala postavit tolik různých aut: „lidových“, závodních, manažerských. Restaurování je věnována samostatná místnost, kde jsou přehledně představeny hlavní fáze přeměny vozu, který stál celou éru v něčí garáži, na „Oldtimer“ zářící chromem a svěžím lakem. Láska, péče a technologie, s jakou restaurátoři přistupují ke své práci, nemohou než vzbudit obdiv. Hned na začátku výstavy ale vidíme ne čtyřkolová, ale dvoukolová vozidla. Zde je motocykl Laurin & Klement. Bylo nám řečeno, že jeho motor měl tak nedokonalý mazací systém, že k neustálému čerpání oleje pro jezdce bylo zapotřebí speciální ruční čerpadlo, v důsledku čehož „železný kůň“ během cesty „snědl“ více oleje než benzínu.

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

INZERCE – POKRAČOVÁNÍ NÍŽE

Dobytí Ruska

Oba Václavové se chopili motocyklů již v roce 1898 a zakoupili pro svá kola motor o výkonu 1,5 k. Motocykly Laurin & Klement se stavěly nejen dvoukolové, ale i tříkolové a čtyřkolové. Odtud k vozu zbýval už jen krůček, a to v roce 1905, kdy brány společnosti opustila první A-Voiturette s jednolitrovým motorem a výkonem 1 koní. Po „A“ následovala v následujícím roce výkonnější verze „B“. Poté vývoj podniku pokračoval rychle. V roce 7 se firma transformovala na akciovou společnost, její kapitál se zvýšil a její výrobky překročily hranice Rakousko-Uherska. Jedním ze způsobů propagace vozů Laurin & Klement jsou automobilové závody. Již v roce 1907 vyhrál Laurin & Klement FC s 1908litrovým motorem o výkonu 5,6 koní závod Petrohrad – Moskva. Vozy z Mladé Boleslavi jsou vystavovány na autosalonech v Moskvě a Petrohradu, prodávají se v Samaře, Simferopolu a Rostově na Donu. Do začátku první světové války společnost vyráběla téměř 100 vozů ročně, což byl v té době významný úspěch. V polovině 400. let se však Laurin & Klement ocitla v poněkud nejisté finanční situaci a začala hledat způsob, jak do podnikání přilákat další kapitál. Ve stejné době (1920−1924) se najednou jiná společnost rozhodla obrátit na automobilový průmysl a začala vyrábět velké luxusní vozy v licenci španělské společnosti Hispano-Suiza. Tato zkušenost byla považována za úspěšnou a společnost se rozhodla vstoupit do automobilového byznysu s širším sortimentem, pro který získává Laurin & Klement. Tou firmou byla samozřejmě Škoda Plzeň. Aby to spotřebitele nepletlo, nějakou dobu se vyráběly vozy se dvěma jmenovkami na kapotě, ale brzy se značka Laurin & Klement navždy zapsala do historie.

Zajímavé:
Co je esp Škoda Fabia 2002.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button