Obsah
Co je to skoda rapid ambice wma
To, že jakákoliv moderní Škoda z velké části opakuje Volkswagen, není nic jiného než veřejné tajemství. Záhadou často zůstává něco jiného – jak si Češi při totální závislosti na Němcích dokážou ve svých vozech zachovat originalitu a někdy je dokonce udělat zajímavějšími? Rapid, který má s Polem mnoho křižovatek, je toho jasným příkladem. Nejvíce neočekávanou věcí bylo, že „chudý příbuzný“ dostal cenu, která byla ambicióznější než jeho postavení.
Lepší než u souseda
Demonstrovat svou převahu nad těmi, na kterých jste závislí, je náročné: velcí chlapi takového povýšence vyřadí z běhu – a zapamatují si, jak se jmenoval. O to překvapivější se zdá, že téměř každé nové Škodě se daří modely Volkswagenu alespoň nějakým způsobem překonávat. Pamatujte na možnosti proměny interiéru Yetiho, které Tiguan chybí; nebo třeba prostornost sedačky Superb, která může u „passatistů“ vyvolat závist. A objem kufru Octavie je pro majitele jakéhokoli Golfu snem.
A hlavně těší česká ekonomika: auta z Mladé Boleslavi jsou levnější než „originály“! Rapid tedy musel následovat stejnou vyšlapanou cestu. Zvolil si však vlastní cestu – pokud mluvíme o ruských reáliích.
Mimochodem, v Evropě mezi Polem a Rapidem žádná konkurence nemá, protože jde o velmi odlišná auta: Němec je kompaktní hatchback, zatímco český je velikostí našlapaný golfovou třídou. Jenže u nás to měl Rapid složitější, protože ruské Polo je impozantní sedan, rozměry se téměř vyrovnají Škodě. A přestože obě auta vyrostla ve stejném inkubátoru v Kaluze, Rapid se ukázal jako dražší.
Není divu, že kupci přijímali novinku opatrně: dražší Octavia se prodává jedenapůlkrát lépe, nemluvě o Polu, které se prodává téměř třikrát lépe.
Jakou volbu?
Co je v „Aktivní“?
Na první pohled vypadá cenovka 479 tisíc rublů s přihlédnutím k velikosti vozu a jeho podobnosti s Octavií velmi atraktivně. Když se však na auto pořádně podíváte, snadno pochopíte, že obrázek není tak růžový. S pílí hodnou lepšího využití Češi šetří na tom podstatném: ze základní verze Active byl nemilosrdnou rukou odstraněn elektrický pohon a vyhřívaná zrcátka, klimatizace, rádio a centrální zamykání. Mezery jsou i z hlediska bezpečnosti: je tu ABS, ale airbag je jen jeden – řidičův. Jenže to samé Polo má v základu dva airbagy!
Nejdůležitější však je, že základní Rapid je vybaven maličkým 1,2litrovým motorem (75 k), jehož schopnosti jsou upřímně nedostatečné pro auto vážící téměř 1,2 tuny. Přítomnost plnohodnotného rezervního kola, páru elektrických oken a vyhřívaných trysek ostřikovačů v Active je malou útěchou.
Výběr optima
Rapid se stává plnohodnotným vozem počínaje druhou verzí Ambition s motorem o objemu 1,6 litru. Tato výbava je sama o sobě o 70 tisíc rublů dražší, plus dalších 50 tisíc si vyžádá 1,6litrový motor – možná nejspolehlivější pohonná jednotka z portfolia Volkswagenu. S motorem je vše jasné – to je životní minimum. Dá se ušetřit, když nebudete přeplácet dražší zařízení, ale vybavíte základnu individuálními možnostmi?
To se stane. Přidání vyhřívaných předních sedadel a zrcátek, klimatizace, rádia a druhého airbagu do „Active“ stojí 48 tisíc rublů. Pokud si ale pro Ambition vyjedete, pak vám zbývajících 22 tisíc přinese celý tucet dalších ne vůbec zbytečných možností – to je pouzdro na brýle, podsvícená odkládací přihrádka a kapsy na opěradlech sedadel, na- palubní počítač, rozkládací pohovka po částech, dálkové ovládání centrálního zamykání a podsvícení » navigátoru. Ambition si rozhodně zaslouží být optimum.
Stejná verze se stane výchozím bodem, pokud máte rádi Rapid s turbomotorem a předselektivním „robotem“. Příplatek za 1.4 TSI DSG (pokud začínáte z Rapidu 1.6 AT) není tak velký – 35 tisíc. Zároveň získáte jako bonus také ESP, které samo o sobě stojí 7000 XNUMX rublů. Dobrá nabídka!
Mimochodem, po nějaké době (ne dříve než příští rok) budou mít prodejci i dlouho avizovaný Rapid Spaceback, což je kříženec hatchbacku a kombi se zkráceným zadním převisem a vyšší střechou.
Jako obvykle si můžete vybrat tělovou barvu. Paleta se skládá z devíti barev, včetně Pacific White a Pacific Blue zdarma. Kterákoli ze sedmi metalíz bude vyžadovat dodatečnou platbu ve výši 12 tisíc rublů.
Venku i uvnitř
Dejte mi záznam!
Liftback plně využívá proporcí a stylu starší Octavie. Není nijak agresivní, ale je módně chytrý. A teprve po obcházení auta ze všech stran si můžete všimnout, že jeho karoserie je trochu užší, než by měla být.
Talentovaný prodejce vám však stěží dovolí, abyste tomu věnovali pozornost. Pravděpodobně navrhne začít se seznamováním s autem z kufru. Efektivně a bez zbytečné námahy (díky pneumatickým podpěrám!) poskytnou vysokozdvižné páté dveře kolosální velikosti přístup k působivým popelnicím. Tvarově se jedná o téměř pravidelný hranol o objemu 550 litrů. Pokud vyjmete polici a složíte zadní část pohovky, kapacita se téměř ztrojnásobí. Snad z pohledu přepravy nákladu je Rapid rekordmanem ve své třídě.
Jediná škoda je, že dveře a nárazníky nejsou chráněny lištami: jejich nepřítomnost vám připomene hned první „kontaktní“ parkování. Mlhovky jsou příliš velké – i malé kamínky mohou na skle zanechat nepříjemnou prasklinu. Je špatné, že si musíte připlácet za „stěrač“ na pátých dveřích – ale každý „Rapid“ ho potřebuje! Nečistoty z vozovky tu téměř nelétají – díky schodu na zádi – za deště a sněhu však sklo rychle ztrácí průhlednost.
Jaké další významné nevýhody má Rapid? Stejně jako Polo má velmi nízké uložení zadních pružin – pouhých 126 mm od země. Češi šetřili i na uzávěru klapky plynové nádrže, což také není dobré: na ní připevněná škrabka na led riskuje, že se stane snadnou kořistí zlodějů.
vítejte
Při pohledu kolem je snadné si všimnout, že přední panel vypadá německy přísně, lakonicky a zároveň vznešeně. Je možné, že základní verze má příliš šedého, snadno poškrábaného plastu – ale existují docela vhodné hliníkové vložky.
Na hosty v zadní řadě čeká příjemné překvapení: prostor pro nohy je téměř stejný jako u nejlepších zástupců této třídy – Nissan Almera a Peugeot 301/Citroen C-Elysee.
Ani v jedné verzi nechybí háky na kabáty a držáky na poháry. A v lepším případě dostanete i další podsvícení. Navíc za mírný poplatek 3000 XNUMX rublů můžete pohovku vybavit centrální sklopnou loketní opěrkou s držáky nápojů.
Jediná špatná věc je, že zadní okno je umístěno pod velkým úhlem. Aby slunce nespálilo hlavy cestujících na pohovce na silnici, budete se muset postarat o sluneční clonu nebo tónování.
Řízení
Podle německého vzoru
Zatímco zadní dveře jsou příjemně široké, přední dveře tuto přednost postrádají. Ještě horší je, že šéf předního panelu zrádně vyčnívá do otvoru. Přinesl jsem pravou nohu do kabiny s panským mávnutím a narazil jsem na holeň. A to mám ještě střední postavu! Jaké to bude pro větší lidi?
Ergonomie sedadla řidiče je zcela shodná s ostatními vozy skupiny Volkswagen. Působivý rozsah nastavení volantu a sedadla vám umožní sedět přesně tak, jak se cítíte pohodlně. Žádná tlačítka a páčky nevyvolávají žádné otázky: jsou extrémně funkční a jejich tvary a umístění jsou zvoleny perfektně. Rapid může mít dva typy palubního počítače, které se ovládají odlišně: buď tlačítkem na konci přepínače pravého sloupku řízení, nebo klávesami na pravém rameni volantu (Maxi Dot). Neexistují žádné stížnosti na snadnou manipulaci.
Na výběr jsou tři různé audiosystémy. Optimální verzi Ambition odpovídá hlavní jednotka Blues ve formátu 1 DIN, která přehrává disky a čte flash disky – a přitom dobře zní. Swing „hlava“, která je pouze o 3000 28 rublů dražší, vypadá elegantněji, i když z hlediska schopností se prakticky neliší od nejjednodušší „hudby“. Špičkový Amundsen s dotykovou obrazovkou je ze všech nejkrásnější: tento audiosystém vypadá lépe a zní čistěji. Navíc je do něj „napevno zapojena“ navigace. Jediná škoda je, že stojí 000 XNUMX rublů – příliš drahé pro demokratický Rapid.
Ale je tu nuance
Jakmile si na to trochu zvyknete, začnete si všímat nuancí, které jsou na první pohled neviditelné. Židle má dobrou boční oporu, ale z nějakého důvodu je záda nepřirozeně zakřivená. Nastavitelný bederní polštář by jí rozhodně udělal dobře – bez něj by ji po pár hodinách na cestách mohla bolet záda. Pouze přední sportovní sedadla obsažená v paketu Dynamic jsou zbavena tohoto nedostatku. Toto potěšení však není zdarma – 23 000 rublů.
Loketní opěrka vám brání použít ruční brzdu a dráha plynového pedálu se ukázala být nečekaně krátká – pouze 4,5 cm Bohužel, s viditelností vozu není vše v pořádku: zadní sloupky jsou velmi široké, řidič nevidí hranice. víko kufru. Situaci nepomáhají ani příliš velká boční zrcátka. Můžete si objednat parkovací senzory, ale nejsou levné – 13 500 rublů.
Vezměte prosím na vědomí, že Rapid lze nazvat skutečně bezpečným pouze tehdy, pokud má balíček „Safety 2“, který zvyšuje počet airbagů na šest a přidává vozu ESP. V testech EuroNCAP si právě takové auto dokázalo vysloužit pět hvězdiček.
Na silnicích i mimo ně
Bez komplexů
Životaschopnost základního 1,2litrového motoru je sporná. Svého času tato 3válcová pohonná jednotka celkem snesitelně hýbala první generací Fabie, ale s Rapidem, který je znatelně těžší, si neporadila. Je zde velmi krátký (4,93:1) hlavní pár, ale to situaci nezachrání; takže tento motor bych nedoporučoval ani velmi klidnému řidiči, abych mu nevzbudil komplex méněcennosti.
105litrový motor o výkonu 1,6 koní je nejen znatelně výkonnější, ale také mnohem, dá se říci, pohodlnější – umožňuje přesněji řídit rychlost. Tato pohonná jednotka táhne suverénně od samého dna a při dosahování středních otáček se stává ještě temperamentnější. Přesný chod „mechaniky“ vás vybízí k rychlejší jízdě – nemá však žádný zvláštní smysl vytáčet motor nad 4500 ot./min: bude více hluku než z reproduktorů. A na dálnici by ten výkon navíc byl fajn, stejně jako šestý rychlostní stupeň v manuální převodovce.
V kombinaci s automatickou převodovkou se tento Rapid rozjíždí rychleji, ale v nájezdech mezi semafory se ukazuje jako pomalejší. „Automat“ je jasně nakonfigurován tak, aby šetřil peníze: pokud zacházíte s plynovým pedálem bez přehnané agresivity, snaží se s předstihem zařadit nejvyšší rychlostní stupeň. Sportovní režim zachraňuje situaci: díky němu ani při opatrném zacházení s plynem neklesnou otáčky pod 2000 ot./min. Ale i při jízdě s plným nákladem a při předjíždění 80 km/h se vždy budete muset smířit s rolí člověka, který nikam nespěchá.
Více zábavy
Zde je třeba uvést poznámku: přirozeně plněný 1.6 MPI není příliš ekonomický. V zácpách pilně tráví v průměru 12,2 litru na 100 km a jen při měřené jízdě po dálnici spotřeba klesne na 7,6 litru. Silnější turbomotor je však v podmínkách dlouhého dojezdu o pár litrů úspornější.
1,4litrový TSI se obecně ukázal jako vynikající výkon ve všech disciplínách. S ním Škoda akceleruje mnohem rychleji! A turbo má v podstatě jedinou nevýhodu – v rozrývaném městském rytmu je potřeba sotva šlápnout na plynový pedál, jinak se dojem z převodovky zhorší: prodlevy při přeřazování při hlemýždí rychlosti jsou otravné. To vše je však plně kompenzováno prudkým zrychlením z pohybu – to je místo, kde Rapid přináší opravdovou radost!
Auto přitom střídá zatáčky s proměnným zakřivením velmi sebevědomě. V „trakčních“ autech můžete klidně závodit na hranici přilnavosti pneumatik – škodovka nebude vyžadovat korekci trajektorie volantem. Mimochodem, modifikace s turbomotorem jsou vybaveny zadními kotoučovými brzdami, méně výkonné verze si vystačí s bubny. Při častém prudkém zpomalování z vysoké rychlosti, stejně jako na horských silnicích, je to docela výrazné plus.
Dalšími bonusy 1,4litrového Rapidu jsou elektrické vyhřívání interiéru, asistent rozjezdu do kopce a ESP. Stabilizační systém je mimochodem nastaven perfektně a umožňuje nechat auto mírně sklouznout. A upřímně potěšující jsou i pneumatiky Michelin Pilot Sport 3, které houževnatě drží asfalt.