ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Co je Škoda Octavia Tour

1996 V září byla představena Škoda Octavia: čtyřdveřový hatchback, manuál nebo automat s elektronickým ovládáním, pohon předních kol. Motory – benzínový čtyřválec 1,6 l, 55 kW/75 l. S. a 74 kW/101 l.

S.; diesel 1,9 l, 50 kW/68 l. S. a turbodiesel 1,9 l, 66 kW/90 l. S.

1997 Začátek prodeje. Motor 1,8 l 20 V, 92 kW/125 k.

1998 Kombi a nové motory: benzinový 1,8 l 20V s přeplňováním turbodmychadlem 110 kW/150 l. S. a turbodiesel 1,9 l, 81 kW/110 l. S.

1999 Verze s pohonem všech kol s novým turbodieselovým motorem 1,9 l, 74 kW/101 l. S.; benzínový motor 2,0 l, 85 kW/116 l. S.

rok 2000. Facelift: změnilo se přední a zadní osvětlení, nárazníky, interiér. Představena je „nabitá“ modifikace RS s 1,8litrovým 20V přeplňovaným motorem o výkonu 132 kW/180 k. S. Snadno ho poznáte podle 17palcových litých kol a dopředu zakřivené spodní části předního nárazníku.

Škoda rychle získala uznání mezi Rusy. Jednoduchá, ale relativně levná a spolehlivá „Felicia“ se pro mnohé stala prvním zahraničním vozem, druhým vozem do rodiny a cestovním vozem do firmy. Ukázalo se, že „Octavia“ není tak demokratická, ale neméně atraktivní – to je již skutečný „Volkswagen“ – jak ve formě, tak v obsahu. Dnes, kvůli vysokému směnnému kurzu evropské měny, úroveň prodeje Škody znatelně klesla, ale to neovlivnilo sekundární trh – za méně než sedm let se v Rusku nashromáždilo mnoho těchto vozů. Čtyři až pět let stará Octavia stojí v Moskvě 9–12 tisíc dolarů. Je nákup slibný?

Co je na skladě

Kupující má velký výběr: tucet motorů, převodovky – manuální nebo automatické, pohon předních nebo všech kol, karoserie – hatchback nebo kombi, tři úrovně konfigurace, nepočítaje vrcholnou verzi Laurin a Clement a nabitý RS. V Rusku jsou však na rozdíl od ekonomické Evropy motory s nízkým výkonem vzácné. Počítáme i daň z koňských sil, ale ty žigulské mají 75 koní. S. na Octavii nestačí: motor je zatížen na maximum, což životnosti nepřispívá. Optimální – 1,6 litru, 101 litrů. S. nebo přeplňovaný 1,8l. Dvoulitrový osmiventilový motor s dobrým točivým momentem při nízkých otáčkách je také dobrou volbou, ale není snadné ho najít – jako nový byl poměrně drahý. Naftové Octavie na trhu téměř nejsou.

Převodovka pohonu všech kol nedělá z Octavie terénní vozidlo, i když znamená zvýšení světlé výšky ze 134 na 151 mm. Je pro sebevědomé zrychlení a manévrování na kluzkém povrchu a zdolávání venkovských silnic v západním slova smyslu. Ruský balíček odpružení však zvyšuje světlou výšku na 170 mm – významné plus. Jinak se zde prodávaná auta neliší od těch západních, až na to, že životopisy „ruských žen“ jsou průhlednější.

Štíhlá silueta hatchbacku, sklopné zadní sedadlo v poměru 60/40 a obrovský kufr dělají nákup kombíku málo atraktivní. Výbavový stupeň LX (od roku 2001 – Classic) je spíše důvodem ke smlouvání: nedostatek elektrického příslušenství u vozu této třídy je již vnímán jako nevýhoda. Nejběžnější – GLX (Ambiente) je zcela dostačující: elektrické příslušenství, mlhovky, airbag řidiče, atermální okna. SLX (Elegance) s druhým airbagem, litými koly a klimatizací je dražší, ale s největší pravděpodobností majitel na údržbě nešetřil, takže stav těchto aut se často blíží ideálu.

Benzín druhé čerstvosti

Těch pár poruch motoru je nejčastěji způsobeno špatnou kvalitou paliva. Nečistoty dokončují elektrické čerpadlo, voda dokončuje stopy snímače hladiny paliva a přísady obsahující kovy dokončují zapalovací svíčky. Nemusíte se ale bát koroze nádrže – je to plast. Odborníci doporučují vyměnit palivový filtr před plánem – při každé údržbě (15 30 km). Jednou za XNUMX tisíc se vyplatí vstřikovače preventivně vyčistit bez demontáže z motoru. Při stejném počtu najetých kilometrů je často nutné umýt sestavu škrticí klapky (postačí „čistič karburátoru“).

I přes efektní plastový kryt a těsnění konektorů se nedoporučuje umývat motor vodou pod tlakem. Faktem je, že většina obvodů je slaboproudých, takže sebemenší odchylky jsou elektronikou vnímány jako porucha v systému. Například nemrznoucí kapalina, která se dostane přes nádrž, dokáže uniknout do „utěsněného“ konektoru a zkreslit údaje snímače tlaku turbodmychadla. Kontrolka „CHECK ENGINE“ se rozsvítí – nemůžete projít kontrolou. Jediné, co musíte udělat, je vyčistit a vysušit kontakty, ale zkuste přijít na to, kde se skrývá chyba!

Skupina válec-píst u motorů 1,6 a 1,8 litru vydrží více než 200 tisíc km. Přeplňovací jednotky jsou také překvapivě odolné – pro klidného řidiče vydrží 180 tisíc km. Tajemství dlouhé životnosti jsou tradiční: syntetický olej, pravidelná údržba, šetrné tepelné podmínky před vypnutím motoru. Při prasknutí rozvodového řemene se ventily setkají s písty u všech motorů. Pokyny vyžadují výměnu řemene každých 120 tisíc km. K předčasnému ukončení, i když vzácně, dochází. Těžko říct, co je na vině – studené zimy, usazeniny dehtu na ventilových pouzdrech nebo fatální souhra okolností, ale pro pojistku proti průšvihům se vyplatí měnit řemen každých 60 tisíc km u motorů 1,6 litru a každých 90 tisíc u 1,8T. motory.

Výfukový systém lze zaznamenat jako systém s dlouhou životností: po šesti letech a 180 tisících km se hojná rez objevuje pouze na spojích potrubí a „hrnců“. Pro výměnu jednoho z tlumičů bude muset být trubka místně odříznuta – zadní větev je dodávána „na kusy“ na náhradní díly.

Chladicí kapalina vydrží pět let. Možná ale bude chladicí systém vyžadovat pozornost dříve. Malý bubínek, který se usadil pod kapotou a probouzí se v každé díře, se může schovat do spodních polštářů chladiče. Díra v gumě se časem zlomí a chladič se propadne (častěji u motorů o objemu 1,6 litru). Klepání není jedinou nepříjemností. Horší je, když se vytlačená jednotka tře přímo skrz potrubí klimatizačního systému procházející poblíž.

Věčný pohyb

Na převodovky nejsou žádné stížnosti. Dobře se osvědčila i převodovka pohonu všech kol se spojkou Haldex (stejná je namontována na Volkswagen Golf). Tato jednotka však vyžaduje pravidelnou údržbu: každých 30 tisíc km – výměna oleje, každých 60 tisíc – spolu s filtrem. Je lepší svěřit tuto práci odborníkům.

S neporušenými kryty vydrží CV klouby více než 200 tisíc km. Od roku 2001 jsou zavedeny plastové (tvrdší) kryty, které lépe odolávají mechanickému poškození. Tyto jsou také dodávány jako náhradní díly. Ložiska předního náboje vydrží přibližně 120 tisíc km, zadní – jeden a půl až dvakrát více.

Brzdové kotouče vydrží až 100 tisíc km, destičky – až 30 tisíc. Zadní bubnové brzdy (u verzí s nízkým výkonem) nevyžadují téměř žádnou pozornost: destičky se opotřebují nejdříve 60 tisíc km. Při pravidelném mazání (současně s výměnou podložek) se není třeba bát zaseknutí vodítek. Doporučuje se natřít povrchy, které jsou v kontaktu se základnou podložek, měděným mazivem, které je odolné vůči vysokým teplotám.

Brzdová kapalina se vyměňuje každé dva roky a spolu s ní – bezpodmínečně – hliníková těsnění potrubí. V opačném případě selžou brzdy v nejdůležitější chvíli. Zdá se, že jde o „ochrannou“ nemoc koncernových vozů (ZR, 2003, č. 7, s. 162–166).

Úder, úder znovu

V předním zavěšení Octavie budete muset nejčastěji – přibližně každých 30 tisíc km – vyměnit pouzdra stabilizátoru. Od loňského roku však firma vyrábí upravená pouzdra – s výstupkem, který zapadá do vybrání na nových konzolách (dříve byly pouzdra i konzoly rovné). Nyní se zpětná reakce objevuje znatelně později. Životnost pomůže prodloužit malý trik – instalace pouzder se zmenšeným vnitřním průměrem z jiných úprav (celkem jsou k dispozici tři standardní velikosti v závislosti na tuhosti odpružení: pro stabilizátor o průměru 23, 21 a 19 mm). Pruženky opatřené tahem vydrží 1,5–2krát déle než standardní.

Stabilizační vzpěry vydrží více než 100 tisíc km, někdy až 200 tisíc. Na kombících s pohonem všech kol jsou jiné – delší a vydrží 1,5–2krát méně. Zadní silentblok přední páky se začíná odlepovat od držáku cca po 60tis.km. Přední žije dvakrát až třikrát déle; obvykle se nahrazuje společně s ocelovou pákou (málokomu se podaří vyhnout se jámám, které jsou pro zavěšení tak dlouho smrtící). Kulové čepy se také vyměňují až po silných nárazech – bez nich vydrží agregát až 200 tisíc km. Indikací pro výměnu vzpěry tlumiče je vyboulená guma horní podpěry (také důsledek nárazů). Zadní odpružení s elastickým nosníkem je velmi odolné. U verzí s pohonem všech kol je zavěšení nezávislé a základna je o několik milimetrů delší – zadní kola jsou posunuta dozadu. Silentbloky četných pák vydrží minimálně 60 tisíc km.

Tyto vozy nemají nastavení odklonu a naklápění, ale lze je nastavit: vpředu – malými pohyby pomocného rámu, vzadu – pomocí držáků nosníků. Doporučuje se kontrolovat úhly seřízení všech kol ročně a samozřejmě naléhavě – po silných nárazech a výměně dílů. Ovšem i povolením šroubů pomocného rámu vážně narušíte úpravy.

Pokud se okolnosti vydaří, hroty řízení vydrží více než 100 tisíc km. Vnitřní spoje tyčí nejsou menší, ale pouze s utěsněnými kryty. Často při výměně opotřebovaného krytu je nový zajištěn plastovými svorkami. Zpravidla se časem trochu roztáhnou a do pouzdra se dostane voda a nečistoty. Je nutné vyměnit sestavu prutu se špičkou (hrot je dodáván samostatně jako náhradní díly, ne však prut). Kryt můžete bezpečně upevnit pomocí kovových šnekových svorek (Norma).

Bludné proudy

Slabou stránkou elektrické výbavy Octavie, ale i mnoha dalších moderních aut, jsou tranzistorové spínače ovládané slabými proudy. Jak již bylo uvedeno, vlhkost a sůl jsou pro konektory hroznými nepřáteli. Ale tady, na rozdíl od Passatu B5, není řídicí jednotka elektrického balíčku pod nohama řidiče, ale pod přístrojovou deskou – čistá a suchá. U čtyř až pětiletých aut se často přeruší drát od snímače ABS; samotný snímač je v dobrém provozním stavu. Můžete opatrně vložit drát a utěsnit spojení. Pravidelné mazání zámků není jen kvůli mechanikům. Dveřní koncové spínače jsou v samotném mechanismu a opotřebovaný plastový výstupek spínače znamená výměnu zámku. Před rokem 2003 u motoru ARX (1,8T, od roku 2001) občas selhaly zapalovací cívky. V loňském roce byly upraveny (změnil se index) – poruchy přestaly.

Motory nemají režim vlastní diagnostiky, takže k nalezení chyb budete potřebovat drahé vybavení. Proprietární tester spolupracuje nejen s řídící jednotkou motoru, ale také s klimatizací a centrálním zamykáním. Mimochodem, ten lze libovolně naprogramovat tak, aby se automaticky zavřel po nastartování motoru a odemkl po vypnutí zapalování, nastavit dobu pauzy před provozem a mnoho dalších nuancí – firemní servis to udělá během několika minut.

Krása nebo praktičnost?

Restyling v roce 2000 udělal vůz elegantnějším, ale ne praktičtějším. Krátká sukně z tmavého, nenatřeného plastu podél spodní části nárazníku pohltila všechny obrubníky a ledové hřebeny. Plast je poměrně odolný a elastický a kryt je levný. Nový nárazník zpevnil, ale drobné deformace způsobují praskání laku a následné odletování – neuklizené. A pokud se náhodou rozdělí, budete muset vyměnit celý drahý nárazník.

Předchozí skleněné světlomety téměř netrpěly na škrábance, ale sklo je sklo – při nárazech praská. Dá se ale vyměnit samostatně. Nové osvětlovací zařízení je zaměnitelné se starým, ale je pokryto plastem: bojí se poškrábání, lze jej však snadno leštit. Pokud se však objeví prasklina, budete muset zakoupit sestavu světlometu.

Karoserie Octavie jsou kompletně pozinkované a velmi dobře odolávají korozi. Proto i křídla „opískovaná“ na kov zůstávají roky beze stop rzi. Blatníky budou chránit sklovinu; Bez nich se plešatá místa objeví v řádu týdnů. Při zvedání vozu instalujte zvedáky pouze na standardní místa – prahy Octavie jsou slabé.

Častým onemocněním je zakysávání os stěračů. Mechanismus navíc často selže na začátku léta, kdy se veškerá vlhkost odpaří a díly se otřou. V tomto případě je demontáž již zbytečná, ale každoroční údržba (promazání a demontáž jednotky) problém odstraní. Nezapomeňte každý rok měnit filtr kabiny a zároveň vyčistit odtok z potrubí přívodu vzduchu. Pokud je otvor ucpaný, nebudete se moci zbavit potu na skle a voda může jít „přes okraj“ do interiéru.

Trvalý odkaz na článek „Škoda Octavia Tour: Imperial Ambitions„:

Zajímavé:
Co dělá skoda karoq.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button