Škoda

Co vyrábí Škoda v Mladé Boleslavi?

Vozy Škoda jsou staré 100 let. České indické znamení

Koncem předminulého století, v roce 1894, si obyvatel Mladé Boleslavi, 26letý Václav Klement, koupil nové německé kolo. Jako mnoho mladých Evropanů byl v té době vášnivým fanouškem cyklistiky a účastnil se soutěží. Ukázalo se ale, že nový vůz je extrémně křehký. Clement napsal rozzlobený dopis zástupci společnosti v České republice a jako odpověď obdržel požadavek. psát německy. Rozhořčený Václav se rozhodl, že si nákup vyřídí sám, protože se v kolech vyznal, i když se živil prodejem knih. A pak přišlo další řešení – postavit dvoukolová auta. Za společníka si vzal svého jmenovce – Václava Laurina, mechanika z Turnova. Partneři pojmenovali společnost „Laurin-Clement“ a začali prodávat jízdní kola pod značkou „Slavia“.

Partneři se snažili jít s dobou a v roce 1899 připevnili na jízdní kolo malý francouzský motor, čímž byla zahájena výroba motocyklů. O rok později byl z motocyklových dílů postaven čtyřkolový dvoumístný kočár a v roce 1905 – před 100 lety – byl postaven skutečný vůz, nazvaný „Laurin-Clement typ A“. Po zaběhnutí vozu byl v dubnu 1906 představen na pražském autosalonu.

Firmě Laurin-Clement stačilo jen velmi málo času, aby se stala největším výrobcem motocyklů (1907), brzy i automobilů v Rakousku-Uhersku. Spolu s několika modely osobních automobilů se postupně začaly vyrábět i malé nákladní automobily a autobusy. Vozy se vyvážely do Německa, Velké Británie, dokonce i na Nový Zéland a do Japonska. Mimochodem, zhruba třetina vyrobených vozů se prodala v Rusku.

Malá továrna na jízdní kola se na tehdejší dobu proměnila v renomovaný závod. V roce 1911 Laurin-Clement dokonce získal společnost RAF. Ne, podnik Reichenberg Automobile Factory neměl s Rigou nic společného – sídlil v Liberci a vyráběl automobily a dodávky. Po první světové válce byla mladoboleslavská firma kromě osobních, nákladních a autobusů známá i dalšími produkty. Například letecké motory V450 o výkonu 12 koní. Byly vyrobeny v licenci Lorraine-Dietrich. V Rusku, zejména v jižních provinciích, byly motorové pluhy Excelsior známější. Jednalo se o 9 metrů dlouhý vůz se dvěma obrovskými (2,2 m v průměru) koly, vybavený 80litrovým motorem o výkonu 14,5 koní. Ale po říjnu 1917 byly partnerské vztahy s Ruskem na dlouhou dobu přerušeny.

Zajímavé:
Kde můžete upravit Škodu bez odstranění záruky.

Omezení prodejních trhů nebylo pro Laurin-Clement jediným problémem. Firma vyráběla stále výkonnější a dražší auta a kupců bylo málo, zejména po válce. Například v roce 1922 vyrobily továrny v Československu jen asi 10 tisíc aut, z toho polovinu aut. A nebylo divu, že o tři roky později se firma založená oběma Václavy stala součástí velkého plzeňského strojírenského koncernu Škoda, založeného v roce 1869.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button