ŠkodaŠkoda Kodiak

Co vzít Kia Optima nebo Škoda Kodiak

Sedmimístné rodinné vozy: výběr mezi dieselovým KIA Sorento Prime III a Škoda Kodiaq I

Všechny články Novinky Autocode Life hacks pro kupující Testovací jízdy Auto novinky Video Automarkety Různé Koupit za xxx rublů Recenze ojetých aut Life hacky pro prodejce Tiskové zprávy Hodnocení Recenze majitelů Konfrontace modelů

27. února 2020, 15:35 0 8392

Pokud se chystáte pořídit si rodinné sedmimístné SUV, vaše volba může padnout na KIA Sorento Prime a Škodu Kodiaq. Jejich design je tak dobrý, že ani jedno, ani druhé není těžké přehlédnout, ať už ve městě nebo na dálnici. „Korejec“ působí solidně, klidně až arogantně, zatímco „Čech“ působí dynamičtěji a agresivněji. Tady, jak se říká, je to věc vkusu a preferencí.

Dejme každému pět bodů za design. Skóre za zbývající disciplíny shrneme na konci článku a podle toho zjistíme to nejlepší.

Napájecí jednotky

Na sekundárním trhu se KIA Sorento Prime nejčastěji prodává s 4litrovým dieselovým motorem D2,2HB s výkonem 200 koní. S. Jeho výkon stačí na zrychlení téměř dvoutunového vozu na 9,4 km/h za 6,5 s. Spotřeba v kombinovaném režimu je XNUMX litru nafty.

Motor spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou v restylingu a šestistupňovou automatickou převodovkou před restylingem, která při normální hladině oleje vydrží 200 tisíc kilometrů bez jakýchkoli stížností.

Samotný motor je velmi náročný na kvalitu paliva a oleje a občas dokáže překvapit. Díky vrtošivým piezoelektrickým vstřikovačům může zakopnout, zastavit se a mít potíže se startováním. Porucha může být opravena pouze specializovaným servisem.

Zajímavé:
Kolik je potřeba pro mistra Škoda T-50.

Dalším slabým místem motoru Sorento je rozvodový řemen. Neustálé klepavé zvuky v oblasti řetězu ukazují na špatné mazání.

Hladina oleje musí být neustále sledována. Pokud pojedete agresivně, budete muset přidat až 0,5 litru na 1000 km, jinak se dočkáte oprav, na které se záruka nevztahuje. Pokud budete pravidelně udržovat a doplňovat kvalitní kapaliny, ujede D4HB bez problémů 300 tisíc km bez poruch.

„Kodiak“ může oponovat „Sorento“ dieselovému „all-Volkswagenu“ EA288 2,0 litru s výkonem 150 k. S. I přes svou skromnější charakteristiku zrychlí na první stovku za 10 sekund a v kombinovaném cyklu spotřebuje 6,2 litru paliva. Motory EA288 jsou považovány za nejspolehlivější z koncernu VAG. Pokud používáte kvalitní maziva a podstupujete pravidelnou údržbu, můžete najet 300 tisíc km bez poruch.

Motor Kodiak je spárován se sedmistupňovým robotem DSG-7 s dvoukotoučovou mokrou spojkou DQ500. Jedná se o nejbezporuchovější a nejpřesněji fungující převodovku mezi všemi roboty VAG. Olej v krabici se doporučuje měnit každých 60 tisíc km. Pokud dodržíte tento režim, životnost krabice překročí životnost motoru.

Interiér vozu

Interiér Sorenta je výrazný. Všude jsou rozeseta tlačítka klimatizace, přístrojová deska je v americkém stylu, masivní, s měkkým plastem. Uvnitř obrovského rychloměru jsou umístěny analogové přístroje s malým displejem palubního počítače. To vše není špatné, na jednu stranu to působí zastarale. Multimediální obrazovka má navíc nízké rozlišení.

Kabina závodníka je úplný opak. Ergonomie perfektní, výbava slušná. Kodiaq lze dokonce nazvat etalonem, pokud jde o interiéry automobilů. Panel s párem přihrádek na rukavice má přísné linie. K dispozici je analogová přístrojová deska, která je u drahých úrovní výbavy nahrazena multifunkčním displejem. Moderní multimediální systém SmartLink+ má neomezené možnosti.

Místa pro cestující vzadu je v obou vozech dost, ale Škoda v tomto ohledu mírně vítězí. Navíc má vlastní klimatizační jednotku, zatímco KIA má pouze deflektory.

Pokud jde o objem kufru, Kodiak je také před Sorentem – 635 litrů oproti Kia 605 se sklopenými opěradly třetí řady. A to navzdory skutečnosti, že rezervní kolo „korejského“ je namontováno venku, pod spodkem.

Odhlučnění Kodiaqu je ve své třídě příkladné, ale hluk od podběhů vytrvale proniká do interiéru Sorenta.

Jízdní výkon

Podvozek crossoverů je konstrukčně stejný – McPherson vpředu a víceprvkový vzadu, ale nastavení je jiné, takže se auta na silnici chovají jinak. KIA je impozantnější a při náhlých pohybech volantu až rolující, zatímco Kodiaq se ovládá bezchybně. Na dobrých površích jde obojí hladce, ale nerovné povrchy s výmoly jsou drsné.

Vozy se cítí sebevědomě v náročných silničních podmínkách. To usnadňuje zásuvná středová spojka Haldex. Pouze „korejský“ má čtvrtou generaci – „český“ má pokročilejší a spolehlivější pátou.

Světlá výška Kodiaku je o něco vyšší – 187 mm oproti 185 mm u Sorenta. Pohon je pohon všech kol, ale jelikož vozy nejsou určeny pro jízdu v terénu, je zde potřeba spíše pro bezpečnou jízdu.

Možné problémy

Hrdinové konfrontace se vyznačují svou záviděníhodnou spolehlivostí, ale na fórech, kde diskutují o „vředech“ automobilů a způsobech, jak tyto „boláky“ odstranit, má „Korejec“ vážnější poruchy.

Majitelé Sorenta si stěžují na spojku pohonu všech kol, nestabilní chod motoru, škubání a kopání v automatické převodovce, poruchy elektrického posilovače řízení, ale na fóru Kodiaq nebyl diskutován jediný podobný problém. Rusifikovaný „Čech“ trpí nejrůznějšími kecy, jako je zamlžení předních světel, ale to neznamená, že můžete klidně vzít první možnost, která se vám naskytne.

Prodejce tohoto Kodiaku tedy neskrývá přítomnost nehody a přiznává, že auto bylo nalakováno.

Tato nehoda byla zobrazena ve zprávě avtocod.ru:

Soudě podle vzoru poškození je auto převrácené a jeho použití není bezpečné.

Pojďme se podívat, co nabízejí prodejci KIA Sorento Prime. Na nástěnce jsem našel auto z roku 2017. s maximální výbavou. Hnědý kožený interiér, panoramatická střecha, osm airbagů a mnoho dalších příjemných prvků. Mohl bych to vzít, nebýt pár chyb.

Poškozené je i auto a dokonce na leasing, ze kterého je potřeba ho nějak vyprostit.

Obecně buďte maximálně opatrní a nevěřte všemu, co prodejci říkají.

Jaké auto koupit

Pokud jde o počet nabídek, „korejský“, i když s mírnou výhodou, předbíhá „kodiak“: 980 kopií proti 950. Majitelé prodávají verzi před stylingem v průměru za 1,7 milionu rublů, aktualizovanou verzi za 2,1 milionu rublů. Průměrná cena pro „Kodi“ je 1,8 milionu rublů.

Mezi kupujícími je také Sorento nejvíce žádané. Za poslední tři měsíce byla jeho historie prostřednictvím služby avtocod.ru zkontrolována více než 11 tisíckrát. Pro „češtinu“ bylo vygenerováno pouze 2 595 reportů.

Aniž bychom se soustředili na obecný zájem, jak jsme slíbili na začátku článku, dali jsme hodnocení konkurentům. To je to, co jsme dostali.

Kodiak v mnoha ohledech předčil Kia Sorento. Ale výběr je stále na vás.

Autor: Farit Valiullov

Jaké auto byste si vybrali a proč? Pište do komentářů.

Škoda Kodiaq vs konkurenti

Pokračující boj na automobilovém trhu nutí výrobce neustále vyvíjet nová auta, odstraňovat své minulé chyby a dělat jejich produkt (auto) oblíbeným a prodejným. Dnes budeme mít na programu souboj jejich nového, Čechy vychvalovaného crossoveru Škoda Kodiaq s jeho hlavními konkurenty: „předchůdcem“ Volkswagenu Tiguan a Nissanu X-Trail. Všechny vozy jsou v maximální konfiguraci, s pohonem všech kol a automatickou převodovkou. Každý zástupce bude testován na exteriér, interiér, ale i výkonnostní vlastnosti na silnici a na konci článku bude shrnuto, který z těchto zástupců o sobě tvrdí, že je nejlepší, pojďme na to.

Nissan X-Trail

Náš boj začíná Nissanem X-Trail s 2.5litrovým benzínovým motorem, 171 k a převodovkou CVT. Třetí generace roku 2014 vypadá docela harmonicky a nadále připomíná světlomety Lexusu RX a z profilu je vidět dokonce i Hyundai Santa Fe.

Interiér vyvedený ve dvoubarevném stylu, měkká plastová palubní deska a kůží obšité loketní opěrky dveří jako vždy potěší oko a vytvoří dojem, že nejste v levném crossoveru. Nissan však své vozy vyrábí dál a zapomíná na nevýhody, které pronásledují každou generaci. Co okamžitě upoutá, je multimediální dotykový displej, který na slunci bledne a samotný senzor na dotyk špatně reaguje.

Na středovém tunelu jsou umístěny dva držáky nápojů s funkcí chlazení a ovládací klávesy pohonu všech kol vozu.

Na přístrojové desce jsou všechny kontrolky dobře čitelné a pohodlně umístěné, matoucí je ale vícestupňové podsvícení, ve kterém lze vše rozlišit až při maximálním jasu.

Nissan má ze všech porovnávaných crossoverů nejmenší kufr – pouhých 348 litrů, což ve většině případů vyvolá mezi majiteli nespokojenost. Co se týče pohodlí v autě, sedadla jsou zpočátku pohodlná, ale na dlouhých cestách tělo rychle otupí a o pohodlí už není řeč.

Při jízdě si auto vede dobře na venkovských silnicích, kde se většinou jezdí v přímém směru, ale při aktivní jízdě vadí špatná poslušnost řízení a velké úhly náklonu v zatáčkách. Ve špatných podmínkách vozovky X-Trail také selhal – na nejmenších nerovnostech a dírách se měkké odpružení „probilo“ i při nízkých rychlostech do 30 km/h. Mile mě překvapil variátor, který sice „mazal“ výkon motoru, ale při zdolávání prudkých stoupání se nepřehříval a stabilně si udržel svůj výkon.

Volkswagen Tiguan

Jako druhý vstoupí do arény Volkswagen Tiguan. Při pohledu na něj okamžitě cítíte sílu značky a její nadřazenost Nissanu X-Trail naprosto ve všem.

Přístrojová deska stejně jako u Volkswagenu Passat B8 vypadá a čte se prostě excelentně.

Příjemně překvapí i 9palcovým dotykovým displejem, který z hlediska kvality zobrazení a odezvy okamžitě staví multimédia Nissanu do testu.

Kufr ale „napumpoval“ – 356 litrů, což je jen o nějakých 8 litrů více než u X-Trailu. Obecně je ergonomie a funkčnost interiéru působivá, matoucí však působí tvrdý plast pod úrovní dotykového displeje středového panelu, středového tunelu a víka odkládací schránky. Sedadla Tiguanu jsou navržena tak, aby kopírovala tvar těla, kde se člověk jakékoli velikosti bude cítit pohodlně a při dlouhé cestě nebude tělo „hučet“ únavou.

Na silnici se Tiguan chová sebevědomě – přesné ovládání s možností nastavení síly řízení, stejně jako 180koňový turbomotor TSI spojený se sedmistupňovým robotem, pokud uvedete informace o spolehlivosti takové převodovky z vaší hlavy, auto je prostě „bestie“.

Při jízdě po nerovných cestách odpružení dokonale „polyká“ nerovnosti a díry a při jízdě v prudkém klesání funguje asistenční systém pro sjezd z kopce bez jediného přerušení. Nevýhodou, kterou bych u Tiguanu vyzdvihl, je nízká vzdálenost od země k přednímu nárazníku, zatímco jiní konkurenti ji mají delší a vzdálenost k plastové ochraně je ještě kratší, takže nezapomínejte být při jízdě opatrní.

Škoda Kodiaq

Je čas na řekněme vylepšenou verzi Tiguanu – Škodu Kodiaq. Když tato dvě auta postavíme vedle sebe, okamžitě se ukáže, že právě Škoda vypadá hrozivěji, dražší a energičtější.

Stejný pocit zůstává, když usednete za volant Kodiaku. Mnohem prostorný interiér, kvalitní pohodlná sedadla, přirozená přístrojová deska, která vypadá hezčí než Tiguan a stejná dotyková obrazovka, ale obraz na ní bude jasnější a bohatší a hlavně měkčí plastové obložení než u jeho předka.

Za sebe chci říci, že z hlediska prostornosti a funkčnosti interiéru nebude Kodiak bezpochyby konkurencí se svými třemi řadami pohodlných sedadel, s přizpůsobitelným vyhříváním a jejich vícestupňovým nastavením. jako nastavení klimatizace ve všech oblastech vozu a přítomnost bočních sedadel pro cestující, polštáře v opěrkách hlavy, sluneční clony na oknech, USB konektory a 12voltové zásuvky. O fantastickém kufru vám napoví jedno číslo – 528 litrů. A to v případě, že nesklopíte třetí řadu sedadel.

Kodiak jezdí stejně jako Tiguan, protože jsou oba vybaveny stejnými motory, převodovkami a stejným odpružením. Jediná věc je vnímaná stabilita vozu v pohybu díky dlouhému rozvoru a působivé světlé výšce, ale obecně je to stejný Tiguan, jen větší.

Řidičská pozice Nissanu ponechává mnoho přání – během dlouhé cesty tělo rychle znecitliví a při ostrých zatáčkách velmi chybí boční podpora sedadel. Kodiak a Tiguan jsou napřed díky pohodlným sedadlům a příjemnému držení řízení.

Kvalita vnitřního obložení vozů Škoda a Volkswagen je jako vždy na nejvyšší úrovni. Nevýhodou Tiguanu bude hodně tvrdého plastu ve obložení a málo místa při převážení cestujících ve všech řadách sedadel. Pokud jde o snadnost sezení, funkčnost a objem kufru, Kodiak předčí všechny konkurenty.

Pokud jde o jízdní výkon a ovladatelnost, opět jsou Kodiak a Tiguan jasnými lídry s dobrou dynamikou zrychlení a energeticky náročným odpružením.

Ze všeho výše uvedeného usuzujeme, že adeptem na titul nejlepšího crossoveru ve svém segmentu je Škoda Kodiaq.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button