ŠkodaŠkoda FabiaŠkoda Rapid

Jak funguje zabezpečovací jednotka na Škodovce?

• Airbagy se aktivují (v případě potřeby se aktivují) pouze tehdy, když je klíček zapalování v poloze ON nebo START.

• Airbagy se okamžitě nafouknou v případě silného čelního nebo bočního nárazu (pokud jsou vybaveny bočními nebo záclonovými airbagy), aby ochránily cestující před vážným zraněním.

• Neexistuje žádná konkrétní rychlost, kterou se airbagy nafukují. Obecně jsou airbagy navrženy tak, aby se nafoukly na základě síly a směru nárazu. Tyto dva faktory určují, zda senzory pošlou elektronický signál rozmístění.

• Aktivace airbagu závisí na několika faktorech, včetně rychlosti vozidla, úhlu nárazu a pevnosti a hustoty vozidel nebo předmětů, se kterými se vaše vozidlo srazí. Faktory se však neomezují pouze na výše uvedené.

• Přední airbagy se plně nafouknou a okamžitě se vyfouknou.

Při nehodě je téměř nemožné zaznamenat vystřelení airbagů.

Po nárazu je pravděpodobnější jednoduše vidět prázdné airbagy visící z jejich úložných přihrádek.

• Aby byla zajištěna ochrana při silném nárazu, musí se airbagy okamžitě nafouknout. Rychlost rozvinutí airbagu je důležitá z důvodu extrémně krátké doby, po kterou dojde ke srážce, a z důvodu potřeby, aby byl airbag přítomen mezi cestujícím a částmi karoserie vozidla dříve, než je cestující zasáhne. Okamžité nasazení snižuje riziko zranění a smrti při vážné kolizi. Je tedy nedílnou součástí konstrukce airbagu. Protože se však airbagy nafukují s takovou silou, mohou také způsobit zranění, jako jsou odřeniny obličeje, modřiny a zlomeniny kostí.

• Existují také okolnosti, za kterých může být kontakt s airbagem ve volantu smrtelný, zvláště pokud je řidič příliš blízko volantu.

• Aby se předešlo vážnému zranění nebo smrti v důsledku aktivace airbagu při nehodě, měl by řidič sedět co nejdále od airbagu ve volantu. Přední spolujezdec by měl posunout sedadlo co nejvíce dozadu a opřít se.

• V případě nehody se airbag okamžitě aktivuje. Pokud nejsou cestující ve správné poloze, mohou se při aktivaci airbagů zranit.

• Aktivace airbagu může způsobit zranění, jako jsou odřeniny na obličeji nebo těle, řezné rány od rozbitého skla a popáleniny.

Hluk a kouř Při aktivaci airbagů je slyšet hlasitý zvuk a uvnitř vozidla se šíří kouř a střelný prach. Toto je normální situace a je důsledkem vznícení roznětky airbagu. Po nafouknutí airbagu můžete pociťovat potíže s dýcháním v důsledku kontaktu hrudníku s bezpečnostním pásem a airbagem nebo v důsledku vdechování kouře a střelného prachu. Po srážce otevřete dveře a/nebo okna co nejdříve, abyste snížili nepohodlí a zabránili dlouhodobému vdechování kouře a střelného prachu.

Přestože kouř a střelný prach nejsou toxické, mohou způsobit podráždění pokožky (očí, nosohltanu atd.). V takovém případě okamžitě opláchněte studenou vodou a pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.

OPATRNĚ: Při aktivaci airbagů jsou příslušné části na volantu, přístrojové desce a/nebo na obou stranách střešních ližin nad předními a zadními dveřmi velmi horké Abyste předešli zranění osob, nedotýkejte se vnitřku přihrádek airbagů ihned po jejich nasazení.

Není povoleno instalovat dětskou sedačku na sedadlo předního spolujezdce

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

Nikdy neumísťujte dětskou sedačku zády ke směru jízdy na sedadlo předního spolujezdce.

Pokud se airbag nafoukne, mohl by narazit do sedadla a způsobit dítěti vážné nebo smrtelné zranění. Kromě toho není povoleno umístit dětskou sedačku na sedadlo spolujezdce v poloze po směru jízdy.

Pokud se nafoukne přední airbag spolujezdce, může to způsobit vážné nebo smrtelné zranění dítěte.

Pozor

• NEINSTALUJTE dětský zádržný systém používaný zády ke směru jízdy na sedadlo, před kterým je AKTIVNÍ AIRBAG. To by mohlo mít za následek VÁŽNÉ ZRANĚNÍ NEBO SMRT DÍTĚTE.

• Nikdy neinstalujte dětskou sedačku na sedadlo předního spolujezdce. Pokud se nafoukne přední airbag spolujezdce, může to způsobit vážné nebo smrtelné zranění dítěte.

• Pokud jsou děti na zadních vnějších sedadlech ve vozidle vybaveném bočními airbagy, instalujte dětské sedačky co nejdále od dveří a zajistěte je proti pohybu.

Pokud se nafoukne boční airbag nebo záclona, ​​může to způsobit vážné zranění nebo smrt dítěte v důsledku nárazu.

Kontrolka a kontrolka airbagu

Výstražná kontrolka airbagu

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

Kontrolka airbagu na přístrojové desce má řidiče upozornit na možnou poruchu pasivního zádržného systému (SRS).

Po zapnutí zapalování by se měla varovná kontrolka rozsvítit přibližně 6 sekund a poté zhasnout.

V následujících případech je nutná kontrola systému:

• Po zapnutí zapalování se kontrolka nerozsvítí (měla by krátce svítit).

• Přibližně po 6 sekundách lampa nezhasne.

• Kontrolka se rozsvítí, když je vozidlo v pohybu.

• Když je bezpečnostní zámek v poloze ON, indikátor bliká.

Indikátor aktivace předního airbagu spolujezdce (je-li ve výbavě)

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

*Vzhled indikátoru ve vašem vozidle se může lišit od zobrazení na obrázku.

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

Po zapnutí zapalování se přibližně na 4 sekundy rozsvítí kontrolka aktivace předního airbagu spolujezdce.

Rozsvítí se také při zavření spínače airbagu a zůstane rozsvícená po dobu 60 sekund.

Indikátor deaktivace airbagu předního spolujezdce (je-li ve výbavě)

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

Vzhled indikátoru ve vašem vozidle se může lišit od zobrazení na obrázku.

2. Jak funguje systém airbagů Škoda Fabia

Rozsvítí se přibližně 4 sekundy po zapnutí zapalování.

Kontrolka deaktivace airbagu předního spolujezdce se také rozsvítí, když je spínač airbagu otevřen, a zhasne, když je spínač airbagu zavřený.

Pokud dojde k poruše spínače předního airbagu, kontrolka deaktivace airbagu se nerozsvítí (kontrolka aktivace se rozsvítí a zhasne přibližně po 60 sekundách) a airbag se sám nafoukne při čelním nárazu, a to i v poloze otevřeného spínače.

Pokud k tomu dojde, doporučujeme, abyste nechali zkontrolovat spínač předního airbagu spolujezdce a systém airbagů SRS u autorizovaného prodejce Kia.

Elektronická řídicí jednotka airbagů – popis Škoda Rapid 1 „NH3“

Příkaz k aktivaci airbagů přichází z jednotky SRS, která přijímá signál z předních a bočních senzorů nárazu.

1. DC/DC měnič; umístěný v napájecím zdroji, obsahuje step-up/down měnič a zajišťuje jak provozní napětí jednotky SRS, tak i napájení zapalovacích obvodů dvou čelních airbagů v případě kolize. Pokud provozní napětí systému klesne pod předem stanovenou kritickou hodnotu, systém se restartuje.

2. Redundantní napájecí obvod: Jednotka SRS má redundantní napájecí obvod, který dodává napětí do obvodu aktivace airbagu, když síťové napětí klesne nebo selže v případě čelního nárazu.

3. Vlastní diagnostika: Při zapnutí vozidla jednotka SRS neustále monitoruje stav systému SRS a zjišťuje jeho poruchy, jejichž kódy lze kontrolovat pomocí skeneru.

4. Svítí varovná kontrolka airbagu: Když je detekována porucha, modul rozsvítí kontrolku poruchy SRS na sdruženém přístroji. Rozsvícení této kontrolky signalizuje poruchu v systému SRS. Po otočení klíčku zapalování do polohy „ON“ se na přibližně šest sekund rozsvítí varovná kontrolka SRS

5. Záznam DTC: Když je detekována porucha, jednotka SRS zaznamená odpovídající DTC. Chybový kód lze vymazat pouze pomocí skeneru. V případech, kdy je zaznamenána vnitřní porucha nebo kolize, by však kódy neměly být vymazány.

6. Konektor vlastní diagnostiky: Data z paměti SRSCM jsou odesílána do skeneru nebo jiného externího zařízení prostřednictvím konektoru umístěného ve spodní části předního panelu na straně řidiče.

7. Po aktivaci airbagů nelze jednotku SRS znovu použít a je nutné ji vyměnit.

8. Modul SRS zjišťuje, zda je cestující připoután signálem ze spínače v přezce bezpečnostního pásu spolujezdce, a dává příkaz k aktivaci airbagu předního sedadla, pokud je dosaženo přednastavené rychlosti nárazu.

9. Příkaz k aktivaci bočního airbagu vydává jednotka SRS, když obdrží signál ze snímače bočního nárazu, bez ohledu na polohu bezpečnostního pásu.

Na systému airbagů smí pracovat pouze speciálně vyškolený personál. Proto by takové práci mělo předcházet pečlivé prostudování této příručky. Při práci na systému airbagů je třeba přijmout přísná opatření, aby se zabránilo zranění servisního personálu (v důsledku náhodného spuštění airbagu) nebo řidiče (v důsledku selhání airbagu).

Moduly airbagu řidiče (DIB) a airbagu spolujezdce (PAB) zahrnují samotný airbag a generátor plynu. Generátor plynu je vyroben ve formě roznětky se zapalovačem. V případě čelního nebo bočního nárazu o dostatečné síle, který způsobí sepnutí kontaktů snímače ECU, je do zapalovacího obvodu přiveden proud, což má za následek vznícení roznětky a naplnění airbagu plynem.

Zajímavé:
Kde je tlumič topení pro Škoda Octavia A7.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button