ŠkodaŠkoda Rapid

Jak funguje esc skoda rapid?

Škoda Rapid. Zažíváme obyvatele Kalugy s vánoční Evropou

Byl to zlom ve vzoru. Vídeň centrum města. Dopravní zácpa, kam až oko dohlédne. Vlevo jsou prázdné tramvajové koleje. Vpravo je prázdný pruh pro autobusy. Auta se natáhla v jedné nekonečné řadě. V jedné řadě! Je to výsměch: je to, jako byste stáli v dlouhé frontě v supermarketu se dvěma prázdnými pokladnami. Držíte se na uzdě, abyste ospalým Evropanům neukázali mistrovskou třídu v řízení. Ale protože stojí, znamená to, že je nutné.

Začali jsme o dva dny dříve někde na hranici Česka a Maďarska a téměř okamžitě jsme se ocitli na dálnici s povolenou rychlostí 130 km/h. Není to poprvé, co jsem si toho všiml: v Rusku, když jedete rychleji po lajně, dokonce i na velmi špatné silnici, taková rychlost obvykle není děsivá. Jen soustředíte svou pozornost a manévrujete kolem těch pomalu se pohybujících.

V Evropě je pocit jiný. Odjeli jsme, když už slunce zapadalo. Rudou oblohu napravo od nás kryly řady větrných elektráren. A vlevo také: vypadaly jako kmeny obřích palem a tu a tam rostly. Slunce se na minutu uzavřelo s obzorem, zploštilo a zčervenalo, opuštěné pláně, kde mlýny mávaly rukama, se staly jako kulisa pro film „První den na Marsu“. A o deset minut později padla tma.

Rychlosti ale neklesly. Jako bychom padali do propasti a kolem se řítila světla náklaďáků, trojúhelníky značek a kaleidoskop označovacích světel. Spolu s námi se řítila obrovská lavina aut, která se řítila téměř stejnou rychlostí, s minimálním odstupem a v ještě menších intervalech. Meteorický roj z aut, zředěný asteroidy z těžkých nákladních aut. Scéna hodná pera bratří Strugackých.

Zajímavé:
Jak často je třeba měnit kabinový filtr na Škodě Octavia A7.

Když se celý proud pohybuje rychlostí 150 km/h podle tachometru, když můžete plivat na další auto, když nevidíte nic než světla, cítíte se nesvůj. V Rusku je to vzácné: buď je silnice opuštěnější, nebo je rychlost několikrát nižší. Mozek musí zcela změnit souřadnicový systém a sestavit trajektorii na základě bočních světel jiných aut a pruhů reflektorů.

Škoda Rapid mimochodem v takových rychlostech předvádí lehkou nervozitu: při výjezdu za kamionem boční vítr tlačí auto do strany, což je cítit podle reakce na volantu. Mimochodem, v Rusku jsem si ničeho takového nevšiml, takže mám tendenci podezírat zimní pneumatiky na suchý zip, vítr auta a vysokou rychlost.

Doma to vypadalo, že Rapid vznikl přímo pro naše potřeby: vždyť byl pro nás důležitý obrovský kufr, kabina pro pět lidí, osvědčený motor a převodovka. A v Evropě vypadá Rapid evropštěji: má výbornou ergonomii a složené jízdní návyky – to místní řidiči na autech oceňují. V Rapidu není ani špetka rozmazání: na rychlých jazýčkách viaduktů se řítí jako vánoční kolotoč – jen vydržet.

Na rozbitém asfaltu naší domoviny se mi odpružení zdálo trochu drsné, ale na středně hladké silnice (a v Maďarsku nejsou všude ideální) jeho nastavení logicky vyplývá z potřeby řidiče cítit auto ve všech režimech. Rapid ani na asfaltovém betonu neškube a netřese se strachy, ale při ostrých manévrech dává tušit hranice povoleného. V intenzivním evropském rytmu, kdy se občas potřebujete zorientovat a skočit do volného „slotu“ na kruhovém objezdu, to není poslední kvalita. Má také vynikající brzdy – pravděpodobně nejlepší ve třídě.

Do Budapešti zbývalo 25 kilometrů a potok se stále řítil a řítil a kladl hádanku: kdy tato nádhera skončí? „Dálnice“ nemůže projet městem, což znamená, že nyní narazíme do dopravní zácpy.

Tak se také stalo, i když zácpa byla částečně způsobena opravami, které nás čekaly. Proud každopádně neustával a zurčel podél betonového skluzu v celkem snesitelném rytmu. Víceproudá dálnice ani ve městě neumožňuje odbočení doleva a toky, které je třeba směřovat do konkrétní oblasti Budapešti, se každou chvíli rozvětvují, čímž se snižuje zatížení samotné dálnice. Organizace hnutí nám závidí.

Ráno jsme vyjeli z Budapešti po „zadních cestách“, což je zajímavější a obecně příjemnější než jízda po dálnici rychlostí, která v našem chápání není určena k mnohahodinovým jízdám. Evropské „dálnice“ mohou být pohodlné, ale nějak únavné: tady se neustále bavíte předjížděním nebo řešením šarád o relevanci značek a možnosti přepadení. V Evropě monotónní jízda vysokou rychlostí vyžaduje zvláštní postoj, jako je postoj nočního dispečera: není toho moc co dělat a nemůžete spát.

Je to jako na běžných venkovských silnicích: když řídíte, tak létáte. Kaluga Rapid má 1,6litrový motor, známý z VW Polo, ale zajímavé je, že nastavení škrticí klapky se zdá být odlišné. Polo mi často připadalo nejen pomalé, ale kvůli příliš tlumenému plynovému pedálu promyšlené. Rapid je celkově ostřejší, a to i při akceleraci: přes velmi umírněný výkon v pásmu rychlostí do 90 km/h spíše předčí očekávání, a to i díky skvělé selektivitě manuální převodovky. Ale ve vysokých rychlostech, zejména po 130 km/h, motor pracuje stále namáhavě a akcelerace vyžaduje trpělivost.

Efekt umocňuje šestistupňová automatická převodovka. Klade jasný důraz na pohodlí a dbáte hlavně na mírné cukání v okamžiku rozjezdu nebo brzdění – zřejmě designový prvek. Jinak funguje nepozorovaně, ochotně řadí vyšší rychlostní stupně kvůli úspoře paliva a stejně ochotně vyhlazuje dynamiku. Obecně je můj závěr jednoduchý: pokud je ve vás ještě imp, kupte si Rapid s „mechanikou“, protože mezi auty takové praktičnosti je to snad nejzábavnější (po příbuzné Octavii). Ale pokud hledáte bezstarostné, pak potřebujete „automatický“, zejména proto, že je zde docela spolehlivý.

Po návštěvě Bratislavy a krátké návštěvě tamního veletrhu jsme zamířili směr Vídeň. Rakousko mávalo na pozdrav lopatkám větrných mlýnů, které se v této části Evropy rozmnožily jako plevel. Každý rok se jejich počet zvyšuje o 20-30% a nyní Rakousko vyrábí ze vzduchu asi 1,3 GW energie – to je asi třetina výkonu jaderné elektrárny v Černobylu.

Byl tu další epický pohled, který mi vyrazil dech: ropná rafinérie OMV. Náhodou jsem otočil hlavu a na druhé straně silnice se na kilometry táhlo neobydlené město jako povrch hvězdy smrti. Věže, sloupy, obří nádrže, čtvercové spleti potrubí, tisíce žebříků, zábradlí, ventily. A to vše matně vyčnívá ze tmy v rozptýleném LED osvětlení – uhhh. Nebyla nejmenší příležitost zastavit – další nepříjemná vlastnost „dálnic“.

Rakousko nás překvapilo fantasticky nerovnou dálnicí z betonových desek – začaly nás svrbět ruce z toho otřesu. Upřímně rozbité dálnice jsem v Evropě nenarazil, ale jejich idealita je také přehnaná. Řízení dopravy je vynikající a kvalita povrchu značně závisí jak na zemi, tak na dopravní zácpě.

Rapid mimochodem zanechal dojem velmi pohodlného vozu, a to i díky mírné hlučnosti. Všichni zvukoví provokatéři – pneumatiky, motor, aerodynamika – jsou přítomni, ale nepřekračují hranici vlezlosti. Troufám si říct, že bude nejtišší ve své třídě.

Na konci cesty jsem konečně zformuloval svůj postoj k němu. Existují auta vytvořená speciálně pro Rusko (nebo, šířeji, pro takzvané země třetího světa). Jde o Renault Logan, Volkswagen Polo Sedan, Chevrolet Cobalt. Takže: Rapid, byť formálně jejich konkurent, povahově typický Evropan se všemi klady i zápory. Je rychlejší a ostřejší než uvedené vozy, má pohodlný interiér a pečlivý smysl pro detail. Přitom není tak ukolébavý a osloví ty, kteří už chtějí velký kufr, ale ještě nezapomněli na kyselou chuť aktivní jízdy.

Škoda Rapid Hatchback (Škoda Rapid Hatchback)

Rapid byl představen na podzim roku 2012 a pro Evropu je k dispozici ve dvou typech karoserie: liftback (ve stylu tříobjemového sedanu s víkem kufru, které se otevírá spolu se sklem) a pětidveřový dvouobjemový hatchback (Rapid Spaceback ). V nové rodině je poprvé použit svěží firemní design Škody minimalistickým způsobem s jasnými hranami, rovnými tvary a liniemi. V modelové řadě koncernu zaujímá Rapid pozici mezi Fabií a Octavií.

Verze Spaceback má stejný rozvor jako liftback, ale kratší karoserii, přičemž objem kufru je zmenšen z 550 na 415 litrů. Vůz je vybaven benzínovými a naftovými motory o výkonu 86 koní. (Spaceback nemá základní motor o výkonu 75 koní) až 125 koní.

Základní hatchback Rapid (Active) nabídne centrální zamykání, elektrické ovládání předních oken, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a výškově i podélně nastavitelný volant. V základním balení je také pylový a prachový filtr a sklopné opěradlo zadního sedadla. Ve verzi Ambition je vůz nabízen s mlhovkami, elektrickými zrcátky s funkcí vyhřívání, klimatizací a rádiem s CD/MP3, nechybí ani palubní počítač a dálkové ovládání dveřních zámků, zadních elektrických oken, popř. Za příplatek je k dispozici klimatizace a navigační systém s 6,5palcovým monitorem. Paket Elegance obsahuje 16palcová hliníková kola, kožený volant a páčky řazení/ruční brzdy a tempomat. Verze Monte Carlo je navržena ve sportovním duchu. Vyznačuje se černými akcenty (přední maska ​​chladiče, spodní obvodové lišty, 16palcová litá kola, zrcátka). Paket obsahuje xenonové světlomety, kouřové mlhovky a koncová světla a nápis Monte Carlo na B-sloupku. Standardem pro hatchback v této verzi je velká panoramatická prosklená střecha s vyhlídkovou plochou 1210 x 780 mm.

Na začátku prodeje hatchbacku Škoda Rapid Spaceback byly nabízeny tři varianty pro benzínové motory a dva naftové motory od Volkswagenu. Mezi zážehové motory patří čtyřválcový turbomotor 1.2 TSI s výkonem 86 koní. nebo 105 k, stejně jako 1,4litrový TSI, je nejproduktivnější z Rapidu – 122 k. vám umožní zrychlit na 206 km/h, přičemž první „stovka“ za 9,5 sekundy. Naftové verze pohání čtyřválec 1,6 l TDI s výkonem 90 nebo 105 koní. Možnosti převodovky zahrnují 5stupňovou manuální nebo 6stupňovou (1.2 TSI 105) jako standard u většiny modelů, s výjimkou 1.4 TSI, která je standardně dodávána se 7stupňovou dvouspojkovou DSG (u některých verzí na přání). Spotřeba paliva je 4,7-5,8 l/100 km u benzínových modelů a 4,4 u dieselových. Od dubna 2015 se objevuje nový 1.2 TSI s výkonem 90 koní. místo méně výkonných a výkon starších benzinových TSI vzrostl na 110 a 125 koní. Vrcholná verze se přitom ještě zlepšila z hlediska dynamiky – maximálka 208 km/h a 8,9 sekundy. z 0 na 100 km/h. Naftovou řadu nyní zastupují dva nové motory: 90 TDI o výkonu 1.4 koní a 115 TDI o výkonu 1.6 koní. Jejich apetit je 3,6-4,2 litru na 100 km, přičemž udávaná spotřeba u benzinových modelů je 4,7-5,1 l/100 km.

Přední náprava Rapidu má nezávislou konstrukci se vzpěrami MacPherson a stabilizátorem. Vzadu je kroucený paprsek. Kupujícím byl nabídnut balíček pro drsné silnice, který zvýšil světlou výšku o 15 mm vpředu a 12 mm vzadu. Mezi další řešení patří ochrana podvozku motoru a převodovky. Celkové rozměry Rapidu Spaceback jsou 4,3 m na délku, 1,71 m na šířku a 1,46 m na výšku, s rozvorem 2,6 metru. Zavazadlový prostor lze po sklopení zadních sedadel zvětšit ze 415 na 1380 litrů.

Seznam standardní bezpečnostní výbavy obsahuje: protiblokovací systém ABS s elektronickým rozdělováním brzdné síly EBD a brzdovým asistentem BA, stabilizační systém ESC s elektronickou uzávěrkou diferenciálu EDS. V závislosti na konfiguraci dostane Rapid až šest airbagů (přední, boční, záclonové), může být vybaven mlhovými světly (s odbočovacími světly), Hill Hold Control, zadními parkovacími senzory a dalšími možnostmi. Vysoká bezpečnost je potvrzena 5 hvězdičkami Euro NCAP.

Rodina Škody Rapid má mnoho výhod. To je dobrý poměr ceny a kvality, vysoká míra bezpečnosti, prostorný kufr (zejména u liftbacku) a přítomnost dostatečně výkonných nebo naopak velmi úsporných motorů. Nevýhody: nízká likvidita ve srovnání s některými evropskými konkurenty, nepříliš prostorná zadní řada, úspora materiálů v interiéru a zvuková izolace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button