ŠkodaŠkoda Octavia

Jak hučí Škoda Octavia

Je to žalostné, smutné, otravné: proč posilovač řízení kvílí a co s tím dělat?

Je těžké si nyní představit, že posilovač řízení byl kdysi atributem drahého vozu nebo že byl instalován jako volitelná výbava. Nyní to mají všechna auta, a pokud najednou neexistuje, pak má auto svého inteligentnějšího staršího bratra – elektrický posilovač řízení. Posilovač řízení je v principu spolehlivý mechanismus, ale občas stejně selže. Dnes se nebudeme zabývat tím, proč přestane úplně fungovat nebo proč začne kousat, když otočíte volantem. Promluvme si o nejjednodušší situaci – o boji v posilovači řízení. Co by tam mohlo vytí, co s tím dělat a jak se právě tomuto vytí vyhnout?

Typ normy

Začněme tím nejjednodušším případem: co skřípe, vyje nebo hučí, když otočíte volantem úplně doprava nebo doleva?

Hnací řemen čerpadla obvykle píská nebo píská, na čemž se v této poloze značně zvyšuje zatížení. Pokud je pás opotřebovaný nebo uvolněný, bude pískat, pískat, skřípat nebo vydávat jiné podobné a zcela obscénní zvuky. Je snadné se ujistit, že je to pás, který píská. Za prvé je tento zvuk velmi specifický a je těžké si ho splést s kvílením samotného čerpadla a za druhé můžete pás nastříkat jakýmkoliv složením (aerosolovým kondicionérem), které je navrženo speciálně k odstranění takového pískání, nebo drhnout pás s kalafunou. Obecně zde není nic nového: pás je také pásem v posilovači řízení.

Jiná věc je specifické syčení, které se ozve v momentě, kdy je volant natočený až na doraz. Máme se ho bát? Ano i ne.

Zajímavé:
Jakou barvu má pneumatika Càn pro automatickou převodovku Škoda Superb.

Teoreticky je to samozřejmě naprosto normální zvuk. Takhle syčí obtokový ventil v čerpadle, když nemá kam jinam čerpat kapalinu – kola jsou vytočená úplně ven. Proto lze toto syčení v krajní poloze považovat za normální. Ale je lepší to nedělat, protože v tomto režimu má čerpadlo velmi těžké časy: tlak se zvyšuje a musí pracovat se vší silou. Navíc jen kvůli tomu, aby ventil fungoval. V tuto chvíli se může samotné čerpadlo docela zahřát a velmi rychle se opotřebuje. Proto je třeba syčení ventilu brát jako signál k mírnému otočení volantu do protisměru, alespoň 10 stupňů od krajní polohy. To pomůže zachovat životnost čerpadla posilovače řízení a někdy se vyhnete neočekávaným únikům kapaliny systému posilovače řízení.

Obecně je syčení zpod kapoty v krajní poloze volantu jediným zvukem posilovače řízení, který by neměl vyděsit. Všechny ostatní zvuky jsou již odchylkou.

V hydraulickém posilovači umí hlasitě kvílet pouze čerpadlo, takže za vznik tohoto zvuku může téměř vždy. Nemusíte však vždy běžet pro nové čerpadlo a přihlásit se do služby, abyste ho nahradili. V některých případech nevyje proto, že je opotřebovaný a vyžaduje výměnu, ale z jednodušších důvodů. Nejoblíbenější z nich je přítomnost vzduchu v hydraulickém systému.

Korek, pěna a bublina

Ponechme prozatím stranou to nejsmutnější – smrt pumpy – a zamysleme se nad další nejoblíbenější příčinou kvílení: zavzdušněním systému.

Důvody větrání jsou obvykle jednoduché: někde dochází k úniku nebo úniku vzduchu. Netěsnost si všimnete velmi snadno – snížením hladiny kapaliny v nádržce posilovače řízení. Ale najít přesné místo úniku může být obtížnější. Samozřejmě existují speciální přísady, které svítí v ultrafialovém světle, ale ne každý je připraven pro ně běžet do obchodu. Proto je lepší začít s kontrolou od nejslabších míst – svěrek. Hadice mají tendenci se opotřebovávat a praskat a svorky se mohou jednoduše uvolnit. Systém má navíc O-kroužky, ze kterých může časem také začít unikat kapalina (například v sací hadici). V tomto konkrétním případě je však pravděpodobnější, že se do systému dostane vzduch, než že bude patrný únik.

Po odstranění příčiny větrání můžete přejít k druhé fázi – odvzdušnění systému. Veškerý vzduch musí uniknout zásobníkem, takže někdy musíte docela dlouho točit volantem a dívat se na kapalinu v zásobníku a čekat, až v něm konečně přestanou plavat vzduchové bubliny.

Pokud se po nějaké době po čerpání v nádrži znovu objeví pěna nebo bubliny, budete muset příčinu větrání hledat dále.

O tom, jak čerpat systém, můžete napsat samostatný článek. Protože se algoritmy některých výrobců mohou mírně lišit, je lepší si předem zjistit, jak to na vašem počítači udělat. Hlavní věcí je nestartovat motor, dokud nová kapalina nepřestane opouštět nádržku při otáčení volantem s vypnutým motorem. Pokud nastartujete motor bez úplného naplnění kapaliny, dokážete systém provětrat natolik, že budete proklínat den, kdy jste se této práce chopili. Obecně platí, že si musíte přečíst manuál a dělat vše pečlivě.

Něco málo o tekutině

Kapalina samotná může také způsobit pískání čerpadla. Nejviditelnější je jeho kontaminace. Z nějakého důvodu se mnozí neobtěžují s takovou maličkostí, jako je výměna této tekutiny, ale marně. Protože pumpa často začne kvílet, když už je na pití Borjomi příliš pozdě, a výměna tekutiny pomáhá jen málo. Není třeba čekat na zánik čerpadla, je lepší kapalinu měnit v intervalech uvedených v plánu údržby stroje. Obvykle je to jednou za dva roky, ale je to obtížnější posuzovat podle najetých kilometrů. Pokud jezdíte hlavně po dálnici, tak to můžete měnit každých sto tisíc, pokud neustále točíte volantem na parkovištích, tak každých 60. Hlavní je vyměnit, než začne výt pumpa.

Znečištěná kapalina se obtížněji čerpá a nemaže čerpadlo dobře. Kromě toho se mohou šoupátkové ventily lepit, což je opravdu špatné. Myslím, že to jsou všechno samozřejmé věci a nebudeme se u nich dlouho zdržovat. Ale podotýkám, že je potřeba správně vybrat i tekutinu. Pokud je příliš kapalné, čerpadlo bude mít potíže s vytvořením požadovaného tlaku. Pokud je příliš viskózní, bude pro něj obtížné ho napumpovat. Obecně platí, že musíte nalít pouze to, co doporučuje výrobce.

A nakonec čerpadlo.

Výpadek jejich pumpy je znát nejen podle jejího vytí. Obvykle se v tomto případě hodně ukáže z chování volantu: síla na něm se zvýší, může se „kousnout“ (ve druhém případě je příčinou poruchy mechanismus cívky). Pokud jsou přítomny všechny tyto příznaky, pak jen výměna kapaliny s největší pravděpodobností nebude stačit a budete muset vyměnit čerpadlo. Někdy však můžete vyváznout s trochou krve. Ložisko čerpadla může například vyt. Jeho výměna bude mnohem levnější než celé čerpadlo. Hlavní věcí je nešetřit peníze na novém hnacím řemenu a nedotahovat jej při montáži, protože přílišné napnutí obvykle urychluje opotřebení ložisek (nejen čerpadla posilovače řízení, ale i všech dalších přídavných součástí). Pokud ale na zahřátém motoru posilovač řízení nechce pracovat na volnoběh, ale ožívá, když sešlápnete plynový pedál, čerpadlo je rozhodně potřeba vyměnit. Někdy se to samozřejmě snaží obnovit, ale ne vždy to funguje. I když se říká, že když nejsou peníze na nové čerpadlo, můžete zajít do extrémů: staré vyjměte, rozeberte a otočte lopatkový rotor na druhou stranu. Jako po tomto to bude zase fungovat. To může být pravda, ale stále je lepší koupit nové čerpadlo.

Totéž platí pro zázračné kapaliny, které obnovují opotřebovaná čerpadla. Možná, že některé z nich mohou pomoci, ale já osobně v zázraky sebeléčení moc nevěřím. Pokud je to opravdu špatné a ještě si nemůžete koupit novou pumpu, můžete ji zkusit naplnit hustší kapalinou. Je pravděpodobné, že s ním čerpadlo zcela zemře ještě rychleji, ale zpočátku může fungovat lépe – bude pro něj snazší vytvořit vyšší tlak.

Neměli byste se nechat unést takovými experimenty: pokud čerpadlo zemře, určitě to udělá. A v zimě to udělá obzvlášť snadno: v mrazivých podmínkách je pro něj obtížné čerpat studenou kapalinu.

Pro život

Existují nějaké způsoby, jak prodloužit životnost čerpadla posilovače řízení? Existují a pravděpodobně je znáte. Ale stejně ti to připomenu.

Takže oh první pravidlo Již jsem řekl výše: nemusíte držet volant otočený celou cestu. Už pět sekund v tomto režimu je pro pumpu škodlivých, proto je lepší otočit volantem z krajní polohy alespoň o 10 stupňů.

Druhé pravidlo: nenechávejte auto s vytočenými koly, zejména v zimě. V tomto případě ihned po nastartování motoru bude muset čerpadlo čerpat velké množství kapaliny, která je příliš studená a hustá. Je lepší, když se při zahřátí motoru alespoň trochu zahřeje. Zahřívat se v zimě s vytočenými koly proto není dobrý nápad.

Třetí – Tím se vzdáváte zvyku otáčet volantem na místě. Zejména na suchém asfaltu, kdy je tření maximální. Je lepší rychle točit volantem při pomalé jízdě, než s ním točit, když auto stojí.

Čtvrtý bod – slouží ke sledování hladiny kapaliny a její včasné výměně. V prvním případě je důležité zabránit vzniku vzduchových kapes, které čerpadlo rychle zabíjejí, ve druhém je důležité zabránit tomu, aby čerpalo špinavou kaši pocházející z nikdy neměněné kapaliny. V procesu výměny kapaliny musíte alespoň vyčistit síťku v její nádrži, nebo ještě lépe, nainstalovat novou nádrž. Obvykle je levná, ale na jejím dně se hromadí produkty opotřebení, které je téměř nemožné úplně odstranit a končí v nové kapalině. Asi každý si může dovolit každé dva roky novou nádrž.

A poslední: Není potřeba plnit nádrž posilovače řízení nejrůznějšími odpadky. Objem kapaliny je malý, není příliš drahý, takže je lepší utratit peníze za něj než za nové čerpadlo. Kromě toho musíte sledovat stav hřebenu řízení. Pokud je opotřebovaný, pokud má roztrhané prašníky, pak bude v kapalině posilovače řízení vždy hodně produktů opotřebení a nečistot. A jízda s kvílejícím posilovačem řízení a rozbitým hřebenem řízení je prostě nebezpečná.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button