ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Jak změřit kompresi na Škodě Octavia Tour

Škoda Octavia (Tour). Nízká komprese v motoru: důvody

Nízká komprese je pro motor špatným indikátorem. Co se týče nízké komprese, tak v tomto případě motor za studena špatně startuje, kouří, netáhne, znatelně nadužívá olej, palivo atp. U benzínových motorů se při pokusu o nastartování agregátu s nízkou kompresí navíc zaplaví svíčky, což situaci dále komplikuje.
V praxi se nejčastěji vyskytuje pokles komprese nebo její úplná absence z následujících důvodů:
– problémy s pístními kroužky (okluze, koksování, destrukce);
– rýhování na stěnách válce;
– netěsnost rozvodových ventilů;
– vyhoření/poškození těsnění bloku;
-praskliny v samotném bloku nebo hlavě válců;

Například opotřebení motoru a deformace geometrie válců, jakož i tvorba rýh na stěnách válců v důsledku kovových třísek může vést ke snížení komprese. Problémy s těsněním hlavy válců naznačují, že těsnění bude narušeno.
Také po přehřátí spalovacího motoru se může objevit prasklina v bloku nebo hlavě. Stále volné uložení (důsledkem koksování nebo nesprávného seřízení), zničení kotouče ventilu (často vypálením) vede k tomu, že nedojde k řádnému uzavření a poklesne komprese.
Nemělo by být vyloučeno přirozené opotřebení motoru, kdy se u ojetého motoru zvětšuje mezera mezi stěnou válce a pístem. Paralelně stojí za zmínku problémy se samotnými písty (destrukce, vyhoření atd.).

Pokud motor nemá žádnou nebo nízkou kompresi

Pokles komprese naznačuje nutnost opravy pohonné jednotky, která zahrnuje demontáž a odstraňování závad spalovacího motoru. Teprve po těchto postupech můžete získat představu o stavu CPG a rozvodového řemene, jakož i dalších prvků a součástí motoru.
Stává se však také, že příčinu poklesu komprese lze odstranit bez demontáže motoru. Hovoříme o odstraňování koksu, uhlíkových usazenin a usazenin. Toto řešení umožňuje vyčistit spalovací prostor, obnovit pohyblivost pístních kroužků, odstranit karbonové usazeniny z ventilů a zajistit jejich těsné usazení.
Chcete-li přesněji určit, jak vážný je problém, bez demontáže spalovacího motoru musíte nejprve nalít 7-8 „kostek“ motorového oleje do problémových válců. Poté je potřeba znovu změřit kompresi.
Pokud přidání oleje nezmění situaci, jsou pravděpodobné problémy související s ventilem. Pokud se komprese po přidání oleje zvýší, pak byste měli hledat problém v opotřebení prvků CPG. V tomto případě tedy mohlo dojít k přilepení kroužků a odstranění koksu z pístních kroužků v některých případech může situaci napravit.
Okamžitě poznamenejme, že tato metoda nemusí nutně pomoci, ale stojí za to vyzkoušet, zejména proto, že majitel nebude vyžadovat významné finanční investice.
Stručně řečeno, k dekarbonizaci motoru je třeba zakoupit speciální čisticí kapalinu.
Dále musíte odšroubovat zapalovací svíčky a nalít 30-40 gramů do každého otvoru pro svíčku.
Poté nejsou zapalovací svíčky zašroubovány (otvory můžete zakrýt čistým hadrem) a samotné auto by mělo být ponecháno v garáži po dobu 10-12 hodin.
Po uplynutí stanovené doby budete muset protočit motor se startérem s vyjmutými zapalovacími svíčkami. Dále se zapalovací svíčky vyčistí a znovu nainstalují.
Pozor, po nalití dekarbonizéru nesmíte hned zašroubovat zapalovací svíčky a pokusit se nastartovat motor! V tomto případě může zbytková kapalina ve spalovací komoře způsobit vodní ráz.
Po nastartování motoru se musí motor trochu zahřát, poté budete muset jet na dálnici. Poté je vůz zrychlen na 110-130 km/h, po kterém je třeba jet 25-30 km vysokou rychlostí.

Zajímavé:
Kdo vyhrál Škodu Rapid v McDonald s.

Po dokončení se musí měření komprese opakovat. Pokud se nic nezměnilo, pak nepomohlo vyztužení kroužků nebo problém spočívá v silně opotřebených dílech. V tomto případě je potřeba pouze opravit motor.
Dodáváme také, že někteří majitelé automobilů se snaží vyhnout opravám spalovacích motorů a aktivně používají různá aditiva k obnovení komprese. Je důležité pochopit, že v praxi taková řešení mohou v některých případech pomoci, ale prostě nejsou schopna odstranit otřepy a „vyhladit“ jiné vady.
Ve skutečnosti jsou takové kompozice také dekarbonizačními činidly, ale cena se může výrazně lišit od cenově dostupnějších analogů.
Pokud komprese ve válcích neklesla kvůli vyhoření ventilů nebo problémům s těsněním, nelze se vyhnout závažnějším opravám motoru.

2.1.6 Kontrola komprese ve válcích motoru

Kontrolu stavu motoru lze provést měřením kompresního tlaku ve válcích motoru. Pokud je tato kontrola prováděna pravidelně, můžete předem zjistit začátek opotřebení motoru, aniž byste čekali na okamžik, kdy se opotřebení motoru projeví nízkou účinností motoru.

Motor
Kompresní tlak, bar
Nový
Limit opotřebení
9 – 14
9 – 14

Při kontrole komprese by měla být teplota motoru +30 °C. V tomto případě musí být baterie plně nabitá.

1. Demontujte všechny zapalovací svíčky.
Motory 1,4-I
2. Odpojte elektrický konektor od zapalovací cívky.
Motory 1,6-I
3. Odpojte elektrické konektory od vstřikovačů paliva
Motory 1,6-I/2,3-I
4. Odpojte elektrický konektor od řídicí jednotky zapalování. Řídicí jednotka zapalování je umístěna v elektrickém obvodu mezi řídicím zařízením a zapalovací cívkou.
Motory 2,3-I
5. Odstraňte vzduchové potrubí umístěné mezi vzduchovým filtrem a přívodem vzduchu uvolněním svorek a odpojením elektrického konektoru od měřiče průtoku vzduchu. Odstraňte vzduchové potrubí spolu s ventilačním ventilem klikové skříně.
6. Zařaďte neutrál a zatáhněte ruční brzdu.
7. Do otvoru zapalovací svíčky v prvním válci nainstalujte tlakoměr nebo zkoušečku kompresního tlaku.
8. Asistent musí úplně sešlápnout plynový pedál a protočit motor pomocí startéru. Po otočení klikového hřídele o jednu nebo dvě otáčky by se měl kompresní tlak zvýšit na maximum a poté se stabilizovat. Zaznamenejte maximální dosažený výsledek.
9. Stejným způsobem zkontrolujte kompresi ve zbývajících válcích.
10. Kompresní tlak ve všech válcích benzínových motorů by se neměl lišit o více než 3,0 bar. Všimněte si, že u zdravého motoru by se množství komprese mělo rychle zvyšovat. Nízký kompresní tlak při první otáčkě klikového hřídele, doprovázený postupným zvyšováním tlaku při dalších otáčkách klikového hřídele, ukazuje na opotřebení pístních kroužků.
11. Nízká hodnota tlaku při první otáčkě klikového hřídele, která se poté mírně zvyšuje, indikuje uvolněné uložení ventilu, prasklé těsnění hlavy válců nebo prasklinu v hlavě válců. Opotřebené konce dříku ventilu mohou také způsobit nízký kompresní tlak.
12. Pokud je tlak v jednom válci nízký, proveďte následující testy. Nalijte trochu motorového oleje otvorem zapalovací svíčky do válce a zkontrolujte kompresní tlak.
13. Pokud nalití oleje do válce zvýší kompresní tlak, znamená to, že válec nebo pístní kroužky jsou opotřebené.
14. Nízký tlak ve dvou sousedních válcích ukazuje na spálené těsnění mezi válci.
15. Pokud je tlak v jednom válci o 20 % nižší než v ostatních a motor běží na volnoběh hrubě, znamená to opotřebovanou vačku vačkového hřídele.
16. Pokud je kompresní tlak příliš vysoký, znamená to, že spalovací komora je pokryta silnou vrstvou uhlíkových usazenin.
17. Po této kontrole našroubujte zapalovací svíčky.
18. Připojte elektrický konektor k řídicí jednotce zapalovací cívky a zapalovací cívce.
Motory 1,6-I
19. Připojte elektrické konektory ke vstřikovačům paliva.
Motory 2,3-I
20. Znovu nainstalujte vzduchovou trubku a zajistěte ji svorkami.
21. Připojte elektrický konektor k měřiči průtoku vzduchu.
výstraha

reklama
Návrh a vývoj webových stránek

Webmixer

Po vypršení autorských práv, v Rusku je tato doba 50 let, se dílo stává veřejnou doménou. Tato okolnost umožňuje volné nakládání s dílem při respektování osobních nemajetkových práv – práva autorského, práva na jméno, práva na ochranu před jakýmkoli zkreslením a práva na ochranu dobré pověsti autora – neboť tato práva jsou chráněna na dobu neurčitou.

© Auto manuály. Veškeré informace uvedené na této stránce jsou majetkem projektu nebo jiných uvedených autorů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button