ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak nainstalovat kabely zapalovacích svíček na Škoda Octavia DV 1.6

Zapalovací cívka, zapalovací svíčky a vysokonapěťové vodiče motoru 1.6 BSE (Škoda Octavia A5)

Motory 1.6 BSE Škody Octavia jsou vybaveny mírně zastaralým systémem zapalování. Skládá se z jediné cívky a ke každé zapalovací svíčce je připojen pouze jeden pancéřový drát. Toto schéma není tak spolehlivé, jako kdyby každá zapalovací svíčka měla připojenou vlastní cívku. V tomto případě by nebylo nutné použití pancéřového drátu. Pokud ale vezmeme v úvahu fakt, že motor 1.6 BSE se vyrábí od roku 2005, pak je tento systém zcela oprávněný.

Nejnovější zprávy v našem telegramu!

Přihlaste se k odběru, abyste byli vždy aktuální

Systém tohoto typu nejčastěji selže po 100 tisících kilometrech. Porucha je signalizována modulem ASR nebo EPC na přístrojové desce. Výsledkem je, že motor ztrácí trakci a začíná se zastavovat. Navíc dochází k problémům se startováním motoru při volnoběhu. Všechny tyto příznaky naznačují poruchu zapalovacího modulu.

Objednací čísla prvků zapalovacího systému

Chcete-li provést opravu, když je taková porucha zjištěna, budete muset vyměnit vadné součásti modulu. Originální náhradní díly nebo jejich obdoby jsou na rozhodnutí majitele vozu. Obecně platí, že použití dostupných alternativ umožňuje dělat vše levněji, aniž by došlo k poškození vozu.

Zapalovací modul

Zapalovací modul je jedním z klíčových prvků celého systému. Slouží ke generování napětí v bezkontaktním systému a generování jisker na zapalovacích svíčkách. Nejčastěji dochází k problémům s touto součástí v důsledku nesprávných oprav. Například instalované vysokonapěťové vodiče, které mají příliš vysoké nebo příliš nízké napětí, nakonec modul poškodí. V tomto případě lze problém vyřešit pouze úplnou výměnou prvku. Navíc nesprávně zvolené zapalovací svíčky s příliš velkým jiskřištěm mohou poškodit nejen modul, ale i další prvky zapalovacího systému.

Zajímavé:
Jaký druh oleje pro Škoda octavia ii 1.9 tdi tour.

Můžete vyměnit zapalovací modul za originální spotřební materiál na základě čísla výrobku nebo zvolit alternativní produkt od jiného výrobce, pokud nemůžete najít nebo koupit „nativní“. Nejjednodušší způsob, jak najít díly, je pomocí čísel článků: původní modul má číslo 032 905 106. Poslední písmeno se však časem změnilo. Zpočátku bylo na konci čísla umístěno písmeno B, poté E a poté bylo opět změněno na E. Za podobné díly lze považovat varianty BOSCH F 000 ZS0 210, AMD.EL78 nebo HELLA 5DA 358 000- 171.

Vodiče vysokého napětí

Problémy s vysokonapěťovými vodiči vznikají poměrně často. Tento prvek zapalovacího systému je zodpovědný za přenos impulsů mezi prvky zapalovacího systému – modul, cívky, rozdělovač. Pokud je jeden z vodičů vadný, impulsy nebudou vysílány správně, což způsobí selhání celého systému.

Vysokonapěťové vodiče jsou očíslovány v závislosti na jejich příslušnosti ke konkrétnímu válci. V článku je pouze jedna část složená z čísel: 06A 905 430. Pouze písmena se mění v závislosti na čísle válce. 1 – AH, 2 – AJ, 3 – AP, 4 – AQ. Číslo výrobku pro kompletní sadu vysokonapěťových vodičů je následující: 06A905409L. Jako analogy lze použít následující produkty: LYNXAUTO SPE8013, BREMI 206F200, BOSCH 0 986 356 331.

Použití těchto komponentů zaručuje stabilní provoz zejména zapalovacího systému a motoru jako celku.

Zapalovací svíčky Octavia 5

Zvláštní pozornost je třeba věnovat zapalovacím svíčkám použitým ve Škodě Octavia A5. V závislosti na místě montáže se instalují různé komponenty. Nejčastěji používanými produkty jsou značky VAG, NGK a Boch. Podle předpisů se musí vyměnit každých 45 tisíc kilometrů. Jako alternativy lze použít produkty CHAMPION a DENSO.

Nejčastěji používané zapalovací svíčky jsou však NGK BKUR6ET-10. Můžete se uchýlit k instalaci dražší možnosti – iridiové zapalovací svíčky. Jejich životnost je mnohem delší než u původních – 100 tisíc kilometrů a navíc se vyznačují zvýšenou spolehlivostí. Iridium poskytuje spolehlivé zapalování a má lepší přední šíření ohně.

K provedení výměny můžete vyjmout sací potrubí nebo použít speciální zařízení – klíč na zapalovací svíčky s univerzálním kloubem. Mezi potížemi, které mohou nastat během práce, je nejčastější špatné vlákno – to narušuje normální instalaci nové sady. V důsledku toho musíte vyjmout výfukové potrubí a nainstalovat zapalovací svíčky pod určitým úhlem.

Při výběru zapalovacích svíček je hlavní věcí vybrat spotřební materiál, který splňuje všechny vlastnosti. V opačném případě můžete poškodit celý systém a další součásti vozu. Úspora na tak poměrně levném prvku je prostě nepřijatelná.

Při výběru jakýchkoli součástí zapalovacího systému je lepší dodržovat doporučené parametry a navíc vyměnit spotřební materiál v souladu s předpisy výrobce. Auto tak zůstane v bezpečí a v provozu, sníží se riziko vážného poškození a následných drahých oprav. Při výběru analogů byste měli také věnovat pozornost jejich kompatibilitě a kvalitě samotného materiálu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button