Jak naplnit klimatizaci Škoda Octavia Tour
Rýže. 14.5. Umístění jednotek a komponent klimatizačního systému v motorovém prostoru a podtlakový pohon recirkulační/vtokové klapky: 1 – armatura podtlakové hadice (pohon krytu přívodu vzduchu); 2 – relé pro elektromagnetickou spojku kompresoru klimatizace a relé pro ventilátor ventilátoru chladiče topení; 3 – vakuová nádrž; 4 – dvoucestný rozdělovač pohonu krytu přívodu vzduchu; 5 – podtlakový regulační ventil; 6 – kondenzátor; 7 – kompresor klimatizace a elektromagnetická spojka kompresoru; 8 – expanzní nádoba s odlučovačem vlhkosti a pojistným ventilem; 9 – servisní uzávěr vysokotlakého ventilu 10 – snímač tlaku pro zapnutí klimatizace; 11 – čidlo venkovní teploty vzduchu; 12 – servisní uzávěr nízkotlakého ventilu; 13 – expanzní ventil; 14 – vypouštěcí ventil výparníku
Aby klimatizační systém fungoval efektivně, vyžaduje požadované množství chladiva a jeho odpovídající náplň. Nízký tlak v systému a nedostatečné množství chladiva vede ke snížení účinnosti výparníku a pokud je množství velmi nízké, klimatizace se vypne v důsledku aktivace tlakového senzoru. I při mírném úniku bude plněné množství chladiva neustále klesat, což bude vyžadovat nové naplnění systému. Klimatizační systém je vybaven kontrolním okénkem určeným k hrubému posouzení hladiny naplněného chladiva. Kontrolní okénko (obr. 14.7) je umístěno na pravé straně motorového prostoru a je zabudováno do vysokotlakého potrubí mezi vysokotlakým servisním ventilem a expanzní nádobou 8 (viz obr. 14.5) s odlučovačem vlhkosti.
Chcete-li zkontrolovat hladinu chladicí kapaliny, nastartujte motor a zapněte klimatizaci. Když kompresor běží, v kontrolním okénku by neměly být žádné bubliny. Přítomnost bublin, a to i na krátkou dobu, ukazuje na nedostatečné plnění chladiva. Známky pěny na vnitřní straně průhledítka mohou naznačovat téměř úplný nedostatek chladiva. Chcete-li plně obnovit plnou funkčnost klimatizačního systému, musí být potrubí systému evakuováno, zkontrolováno, zda nedochází k úniku, a znovu naplněno vyškoleným personálem pomocí správného vybavení.
Téma: Dobíjení klimatizace
Dobíjení klimatizace
Klimatizace v zásadě funguje dobře, ale od doby, kdy se auto narodilo, nebyla nikdy doplňována a dokonce ani tankována. Obecně k tomu nebyl žádný důvod, protože. fungovalo bez stížností.
Jak mi však řekli specialisté na (domácí) klimatizace, i když je zařízení v perfektním stavu, během dlouhodobého provozu freon stále částečně odchází (existuje něco jako molekulární difúze). A navíc olej v systému stárne.
Pro prodloužení životnosti kompresoru a systému jako celku je proto velmi vhodné jej doplňovat.
Proces, jak mi bylo řečeno, není úplně jednoduchý – nejprve se odčerpá starý freon a olej, pak se provede vakuování a teprve potom se načerpá nový freon a olej.
Proto jsem se v předvečer letní sezóny a vzhledem ke stáří vozu rozhodl systém dobít.
Otázka tedy zní – pokud se s tím už někdo setkal, kde je to nejlepší místo a jaké nuance se zde mohou skrývat?
Včera jsem brouzdal po internetu, hledal takové kanceláře a volal. Zavolal jsem i úředníkům, abych zjistil ceny pro srovnání.
Výsledek mě překvapil! Například v ASC na Tagance bude všechno stát kolem 4.500 XNUMX rublů!
V Avtopraga na Varshavka – o něco více než 3.000 XNUMX rublů.
V Nievusu – přesně 2.000!!
Volal jsem i neoficiálním lidem. Například zde, na Tule:
http://www.mdauto.ru/index.php?optio. за все про все просят 1.100 рублей!
A tady, v Yasenevo: http://www.pitline.ru/contacts.html – v zásadě je cena stejná jako v Tule, ale do 15. června mají akci a doplnění klimatizace stojí pouze 600 (! !) rublů!!
Další nuance: úředníci, jak jsem to pochopil, doplňují klimatizace ručně, ale ve střediscích, která jsem uvedl, je plní automaticky, tzn. připojte takovou jednotku (jako vysavač, jen velmi velkou) a spusťte na ní program. Automaticky diagnostikuje systém, odčerpá starý freon, provede vakuování a načerpá nový freon.
Navíc v centru na Tule je jakási pokročilá jednotka – obsahuje databázi všech strojů a motorů – v souladu s ní sama měří potřebnou dávku freonu a oleje.
Tak si říkám – kam jít a komu věřit? Není touha přemrštěně přeplácet a asi ani nemá smysl. Zároveň ale chcete mít jistotu, že je vše provedeno kvalitně a jak má být. Je také trochu matoucí, že oficiální postup trvá hodinu a půl až dvě hodiny, zatímco neoficiální (kde to dělají stroje) trvá od 15 do 30 minut (jak se říká). Do jaké míry to může ovlivnit kvalitu odvedené práce?
Bylo by hezké slyšet od těch, kteří již podobný postup provedli.