ŠkodaŠkoda FabiaŠkoda Octavia

Jak demontovat airbagy Škoda

17.28 Demontáž a zpětná instalace součástí pomocného zádržného systému (SRS).

Činnost systému SRS je řízena elektronickou řídicí jednotkou (ECU). Když je klíček zapalování otočen do polohy „Start“ nebo „Jízda“, ECU zkontroluje fungování všech součástí systému; Když je zjištěna porucha, elektronické řídicí zařízení uloží odpovídající informační štítek do své paměti. Poté elektronické řídicí zařízení vyšle signál k vypnutí výstražné kontrolky instalované na přístrojové desce. Režim svícení lampy závisí na výsledcích kontroly fungování systému a může mít následující podoby:

Vozy vyrobené v letech 1988-1991:

Po nastartování motoru elektronické řídicí zařízení pulzuje výstražnou kontrolkou SRS po dobu přibližně 6 sekund, aby vizuálně zkontrolovala integritu kontrolky, a poté zhasne. Pokud je dříve zjištěná porucha uložena v paměti elektronické řídicí jednotky nebo pokud ECU během testu záznamu systému zjistí závadu, bude varovná kontrolka SRS blikat přibližně 10 minut a poté se trvale rozsvítí. Pokud je vozidlo účastníkem nehody se systémem SRS, varovná kontrolka bude blikat přibližně 5 sekund a poté zůstane svítit trvale.

Auta po roce 1991:

Jako další bezpečnostní opatření je systém SRS vybaven dvěma nezávisle tavenými žárovkami. Po nastartování motoru, pokud není zjištěna žádná porucha, se obě kontrolky systému SRS rozsvítí přibližně na 5 sekund a poté zhasnou. Je-li v paměti ECU uloženo hlášení o dříve zjištěné poruše, nebo je-li porucha zjištěna během procesu spouštění motoru, kontrolka č. 2 se trvale rozsvítí, zatímco kontrolka č. 1 bude blikat přibližně 5 minut a poté také neustále zapínat. Pokud je vozidlo účastníkem nehody, která zahrnuje prvky systému SRS, obě světla se trvale rozsvítí.

Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Octavia nebo Chevrolet Lacetti.

Pokud výstražné kontrolky SRS indikují zjištěnou poruchu pomocí jedné z výše uvedených metod, jediným správným řešením je odvézt vůz do autorizovaného servisu SAAB k podrobné kontrole. K elektronickému řídicímu zařízení systému SRS je připojeno speciální diagnostické zařízení, pomocí kterého se nejprve zjistí povaha a místo poruchy a poté se z paměti ECU vymaže informační štítek o poruše, aby se zabránilo rozsvícení kontrolek při startování motoru po odstranění závady.

Z bezpečnostních důvodů se majitelům vozidel přísně doporučuje, aby se nepokoušeli diagnostikovat poruchy systému SRS pomocí konvenčního zařízení. Vzhledem k výše uvedeným úvahám se informace obsažené v této části omezují na popis postupů pro demontáž/instalaci těch součástí systému SRS, jejichž odstranění je nezbytné pro zajištění přístupu k dalším součástem vozidla.

Při práci na vozidlech vybavených airbagy/SRS je třeba přijmout další opatření:

a) Odpojte záporný kabel baterie a počkejte alespoň 20 minut, než odpojíte jakoukoli kabeláž komponentu SRS, aby se umožnilo vybití interního spouštěcího kondenzátoru ECU, aby se zabránilo náhodné detonaci (aktivaci systému).

b) Nepokoušejte se připojit k elektrickým kabelům kabelového svazku SRS, protože to může způsobit poruchu systému.

c) Vyvarujte se použití těžkého kladiva nebo jiného vibrování přední části vozidla (zejména motorového prostoru), mohlo by dojít ke zničení snímačů a aktivaci SRS.

d) Nikdy neměřte součásti systému SRS pomocí ohmmetrů nebo jiného zařízení vybaveného nezávislým zdrojem energie – může to vést k náhodné detonaci (aktivaci systému).

e) Při práci na systému řízení vozidla se před odpojením systému od hřebenu řízení ujistěte, že je sloupek řízení namontován v přímé poloze vpřed, protože jakékoli posunutí systému řízení z této polohy při odpojování hřebenu a sloupku řízení, může vést k poškození kontaktního bloku volantu (rotačního kontaktního bloku).

Modul bočního airbagu řidiče

1. Odpojte záporný kabel baterie a před uvedením do provozu počkejte alespoň 20 minut.
2. Demontujte dva upevňovací šrouby airbagu; Šrouby jsou přístupné zpod volantu za paprsky.
3. Opatrně vyjměte modul airbagu z volantu, abyste získali přístup k vodičům za modulem.
4. Odpojte konektor kabelu ze zadní části airbagu. 17.28 Demontáž a zpětná montáž komponentů pomocného bezpečnostního systému (SRS) Škoda Octavia

Instalace na místě

1. Zpětná instalace modulu airbagu se provádí v opačném pořadí demontáže; Při utahování upevňovacích šroubů polštáře dodržujte požadovaný utahovací moment závitových spojů.
2. Připojte záporný kabel baterie a otočte klíčkem zapalování do polohy Drive nebo Start. Zkontrolujte stav systému SRS pomocí výstražné kontrolky.

Modul bočního airbagu spolujezdce

Modul bočního airbagu spolujezdce

17.28 Demontáž a zpětná montáž komponentů pomocného bezpečnostního systému (SRS) Škoda Octavia
A— Modul bočního airbagu spolujezdce
B – Upevňovací šrouby modulu airbagu
C— Konektor elektrického svazku
D – Krycí panel
E – Umístění šroubů pro montáž na krycí panel

Modul bočního airbagu spolujezdce je umístěn v přístrojové desce a je zajištěn čtyřmi šrouby a několika sponami.

1. Odpojte záporný kabel baterie a před uvedením do provozu počkejte alespoň 20 minut.
2. Odstraňte plastové krytky upevňovacích šroubů na spodní straně předního panelu („palubní deska“) a poté šrouby vyjměte.
3. Vytáhněte spodní panel z palubní desky a odpojujte jednu sponu po druhé.
4. Odpojte elektrický konektor vodičů modulu airbagu.
5. Povolte čtyři upevňovací šrouby modulu airbagu, poté uvnitř palubní desky, uchopte zadní část modulu a opatrně jej vyjměte, přičemž jej uvolněte z montážních svorek.

Instalace na místě

Zpětná montáž airbagu se provádí v opačném pořadí demontáže; Při instalaci upevňovacích šroubů pro polštář a spodní krycí panel buďte opatrní, abyste vyvinuli požadovanou sílu.

Odpojte záporný kabel baterie a otočte klíček zapalování do polohy Drive nebo Start. Zkontrolujte stav systému pomocí výstražné kontrolky SRS.

Kontaktní blok volantu

1. Odpojte záporný kabel baterie a počkejte alespoň 20 minut, než budete pokračovat.
2. Demontujte modul airbagu řidiče.
3. Vyjměte elektrický konektor pro kabel klaksonu z montážního držáku na litém výčnělku volantu a odpojte jej, označte jej pro usnadnění následné montáže kabelu. 17.28 Demontáž a zpětná montáž komponentů pomocného bezpečnostního systému (SRS) Škoda Octavia
17.28 Demontáž a zpětná montáž komponentů pomocného bezpečnostního systému (SRS) Škoda Octavia
4. Nastavte řízení do přímé polohy vpřed a poté postupujte v souladu s pokyny uvedenými v kapitole Odpružení a řízení, Demontujte volant protažením konektorů kabelů otvorem v lisovaném nálitku volantu.
5. Povolte montážní šrouby a sejměte horní a spodní kryt skříně ze sloupku řízení.
6. Odpojte elektrické konektory kabelů kontaktního bloku a houkačky, předtím odřízněte kabelové svorky, které je připevňují k sestavě spínače zapalování / zámku. Označte kabely pro usnadnění následné montáže. 17.28 Demontáž a zpětná montáž komponentů pomocného bezpečnostního systému (SRS) Škoda Octavia
7. Povolte a odstraňte montážní šrouby a poté odstraňte kontaktní blok ze sloupku řízení. Dejte pozor, aby se obě poloviny kontaktního bloku při oddělování od sloupku řízení neotáčely. 17.28 Demontáž a zpětná montáž komponentů pomocného bezpečnostního systému (SRS) Škoda Octavia

Demontáž palubní desky a demontáž airbagu řidiče na Škodě Fabia (s FOTO)

Demontáž prvků palubní desky a podrobný návod na demontáž airbagu řidiče na Škodě Fabia (s FOTO).

DEMONTÁŽ ŘÍZENÍ ŘÍZENÍ A AIRBAGU ŘIDIČE NA SKODA FABIA

Demontáž volantu na Škodě Fabia má řadu triků. Pojďme se blíže podívat na proces demontáže volantu a demontáže airbagu řidiče.

Demontáž volantu pro Škoda Fabia

Před demontáží volantu na Škodě Fabia musíte odpojit airbag řidiče. K tomu budete potřebovat zrcátko a krátký plochý šroubovák. Pomocí zrcátka musíte najít dva technologické otvory a uvolnit airbag. Než si ukážeme, jak se to dělá na autě, podívejme se blíže na odstraněný volant a uvidíme, co je třeba udělat.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Tak vypadá volant Škody Fabia zezadu s nainstalovaným airbagem řidiče. Zde jsou jasně vidět technologické otvory a západky airbagů, které bude potřeba pro další demontáž volantu odepnout. Zrcátko výrazně zjednodušuje proces demontáže airbagu řidiče, protože tyto západky jsou obtížně hmatatelné a nejsou vidět, když je volant namontován na vozidle.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Pomocí krátkého šroubováku vypáčte uzávěr airbagu a sejměte jej z ucha. Jeden okraj polštáře je rozepnutý. Nyní můžete polštář snadno přitáhnout k sobě z uvolněného okraje.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Podobný postup je třeba provést na druhé straně volantu. Pomocí zrcátka se ujistěte, že jsou upevňovací prvky zcela uvolněny.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Když jsou obě západky airbagu na volantu Škody Fabia odjištěny, je třeba přitáhnout střední část volantu k sobě a airbag vyjmout.

Nyní se vraťme k autu. Chcete-li toto vše provést na samotném autě, musíte provést následující.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Volant musí být nastaven do svislé polohy. Pomocí zrcadla musíte najít a odpojit odpovídající západku nahoře. Poté musíte zvednout airbag řidiče z horního volného okraje. Nyní musíte otočit volantem o 180 stupňů a uvolnit druhou západku. Poté zvedněte druhý okraj polštáře.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Poté je třeba vrátit volant do přímé polohy vozu a odstranit airbag řidiče a přitáhnout jej k sobě.

Demontáž airbagu řidiče a volantu na Škodě Fabia

Airbag u Škody Fabia se připojuje ke standardní elektroinstalaci vozu pomocí žlutého konektoru. Tento konektor je třeba odpojit. Chcete-li to provést, musíte zvednout bílou západku a odpojit konektor.

Demontáž volantu pro Škoda Fabia

Důležité! Před dalšími kroky k demontáži volantu se musíte ujistit, že jsou kola vozu namontována rovně. Je lepší zkontrolovat přímost kol vizuálně.

Demontáž volantu pro Škoda Fabia

Po demontáži airbagu je potřeba odpojit volant od hřídele řízení. Pomocí M12 Torx musíte odšroubovat centrální šroub volantu. Závora se otáčí standardně proti směru hodinových ručiček.
Důležité! Na volantu a hřídeli volantu jsou značky: tečka na hřídeli a štěrbina (štěrbina) na volantu. Při montáži a demontáži volantu se musíte ujistit, že se tyto dvě značky shodují, aby byla kola rovná, když je volant v přímé poloze. Nyní můžete sundat volant.

Demontáž volantu pro Škoda Fabia

Důležité! Pod volantem ve Škodě Fabia je skupina posuvných kontaktů. Při další práci s volantem a demontáži jakýchkoliv prvků a montáži prvků, např. autoalarmu, je nutné tuto kontaktní sponu zajistit. V opačném případě, pokud je skupina kontaktů náhodně otočena o 360 stupňů a upevněna volantem, existuje velmi vysoká pravděpodobnost smrtelného poškození vodičů během jízdy. Tato jednotka je nejen drahá: pokud dojde během jízdy k přerušení nebo poškození vodičů, může dojít k vážné nouzové situaci. Proto před další prací na demontáži volantu musí být tato skupina kontaktů zajištěna v původní poloze. Pro fixaci můžete použít běžnou elektrickou pásku.

Demontáž obložení hřídele řízení pro Škoda Fabia

Demontáž obložení hřídele řízení. Ve spodní části obložení hřídele řízení Škoda Fabia musíte odšroubovat samořezný šroub pomocí 20 mm Torx.

Demontáž obložení hřídele řízení pro Škoda Fabia

Ve spodním obložení hřídele řízení Škoda Fabia jsou dva samořezné šrouby. Musí být také odšroubovány.

Spínač zapalování a svazek antény pro standardní imobilizér Škoda Fabia

Po odstranění spodního obložení hřídele řízení je vidět spínač zapalování a svazek antény standardního imobilizéru.

Anténní svazek pro standardní imobilizér Škoda Fabia

Svazek antény imobilizéru je připojen ke zbytku kabeláže vozidla pomocí konektoru, který lze v případě potřeby snadno odpojit od antény imobilizéru.

DEMONTÁŽ RÁDIA NA VOZU ŠKODA FABIA

Demontáž rádia ve Škodě Fabia

Kolem standardního nebo nestandardního (jako v tomto případě) rádia Škoda Fabia je rámeček, který je potřeba opatrně odstranit. Je namontován na plastových pístech: rám sedí pevně, ale lze jej snadno sejmout.

Demontáž rámečku rádia pro Škoda Fabia

Demontáž rámečku rádia na Škodě Fabia lze zahájit z libovolného úhlu. Zaháknutím rámu za roh pomocí tenkého plastového páčidla jej musíte zvednout. Poté se pohybujte podél obrysu rámu a zcela jej odstraňte.

Demontáž rádia ve Škodě Fabia

Za rámem rádia ve Škodě Fabia jsou šrouby, které je potřeba odšroubovat. Montážní schéma je podobné jak pro dvoudinové rádio, tak pro jednodinové rádio s odkládací schránkou. Konstrukce je připevněna 4 šrouby Torx 20, umístěnými 2 vpravo a 2 vlevo. Po odšroubování šroubů se radiomagnetofon vysune směrem k sobě.

DEMONTÁŽ KRYTU BOČNÍHO PRAHU SKODA FABIA

Demontáž levého obložení prahu u Škoda Fabia

Chcete-li odstranit levou lištu prahu na Škodě Fabia, musíte nejprve odstranit rukojeť zavírání kapoty. Rukojeť má západku, která není vizuálně viditelná: můžete ji pouze cítit. Chcete-li simulovat otevírání kapoty (tj. vytažením rukojeti nahoru), musíte sáhnout prstem na zadní stranu rukojeti a vytáhnout západku. Uvolňovací rukojeť kapoty lze nyní sejmout.

Demontáž rukojeti pro uvolnění kapoty na Škodě Fabia

Na obrázku je západka rukojeti kapoty v otevřeném a zavřeném stavu.

Škoda Fabia uvolňovací rukojeť kapoty

V rukojeti otevírání kapoty Škoda Fabia jsou dva otvory, které se při montáži musí shodovat s výstupky na mechanismu, který je zodpovědný za otevírání kapoty.

Demontáž levého obložení prahu u Škoda Fabia

Pro další demontáž prahové lišty v její horní části je potřeba odšroubovat jeden Torx o 20. Odšroubovává se standardně proti směru hodinových ručiček. Zbytek je upevněn sponami a spojovacími prvky.

Demontáž levého obložení prahu u Škoda Fabia

Nyní musíte odstranit těsnění dveří.

Demontáž levého obložení prahu u Škoda Fabia

Poté je potřeba sejmout horní přední část obložení (je na klipsech) z karoserie. Zbývající část obložení, probíhající podél prahu, musí být zvednuta, aby se odstranily plastové háčky prahové lišty z upevnění na karoserii vozu.

PRŮJEZD POD KAPOTU V AUZE ŠKODA FABIA S AUTOMATICKOU PŘEVODOVKOU

Průjezd pod kapotou ve Škodě Fabia

Pro přístup do motorového prostoru ve Škodě Fabia s automatickou převodovkou je vhodné použít zástrčku spojkového pedálu. Nachází se mírně vlevo od hřídele řízení automobilu.

Pokud má vůz ozdobnou podložku na panel sloupku řízení, je třeba ji nejprve odstranit. Je vyrobena z vlněného materiálu a lze ji snadno sundat. Jeho demontáž a instalace však vyžaduje opatrnost, protože výztužná žebra se mohou během procesu zlomit.

DEMONTÁŽ CENTRÁLNÍHO VZDUCHOVODU NA VOZU ŠKODA FABIA

Demontáž středového vzduchového potrubí Škoda Fabia

Pro získání přístupu k tlačítku varování může být nutné odstranit žábry středního vzduchového kanálu. K demontáži mřížky vzduchovodu stačí pomocí malého štěrbinového šroubováku vytlačit 8 upevňovacích prvků, které jsou umístěny na okrajích nahoře a dole a také ve střední části. Upevňovací prvky je třeba zvednout. Uvolněné žábry centrálního vzduchového kanálu je třeba vytáhnout nahoru a směrem k vám.

Přístup k tlačítku varování před nebezpečím Škoda Fabia

Nyní je přístup k výstražnému tlačítku Škoda Fabia zdarma.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button