Jak odstranit čip ze světlometu Škoda Octavia A5
Dříve o mém světlometu nebylo pochyb – jeden čas mě dokonce zastavili dopravní policisté a přemýšleli, jestli jsem řídil „vzdálený“? Jenže čas plyne a začalo se zdát, že světlomety svítí nějak slabě. Je to znát zejména v dopravní zácpě, kdy stojíte vedle čerstvého kvalitního auta, které má plody posledního vývoje v obor hlavová optika.
Zaujala mě otázka – je možné beztrestně vyměnit standardní xenon za moderní LED pod čočkou? Nějakou dobu jsem četl internet a dospěl jsem k závěru: existují dobré lampy, ale výměna s sebou nese možné problémy s komfortní jednotkou, až po selhání druhé. Plus problémy s „návnadami“. Myslím, že když budete kopat dost usilovně, najdete normální řešení pro instalaci LED žárovek, aniž byste riskovali standardní elektroniku, ale zatím se mi to nepovedlo.
Dobře, co můžete udělat pro staré auto? Vyleštit přední světlomety (mimochodem sklo mám ve velmi dobrém stavu), vyměnit samotné žárovky za nové a umýt čočku a reflektor. Ale xenonová čočka nejde bez demontáže pouzdra světlometu umýt spolu s elektropohony a zbytkem elektroniky. Ale „leštění“ světlometů a výměna xenonových výbojek je docela snadná. Začal jsem těmi posledními.
Jako obvykle jsem si přečetl a podíval se, co je k dispozici, a objednal výbojky D1S Philips Xenon Vision 85415VIS1. Docela konzervativní, bez jakýchkoliv „+150 % jasnějších“ věcí. Teplota barev je o něco vyšší, 4800 K a měla by být jasnější než standardní. Mimochodem, o personálu. Jak jsem pochopil, xenon je potřeba měnit někde mezi 40-50 tisíci km, podle režimu jízdy. Žárovky jsem neměnil ani jednou, když je najeto pod sto. Blbost…
Výměna žárovek, a to i xenonových, je jednoduchý postup. Opět je síť plná video návodů, nemá smysl to opakovat. Přesto jsem se rozhodl udělat pár fotek a alespoň pomocí všem dostupným domácím spotřebičům zhodnotit a předvést efektivitu výměny xenonových výbojek. Je zajímavé vidět, jak jsou „zabití“.
Postavil jsem improvizovanou „bílou zeď“ v garáži a nafotil světelný snímek na pevná manuální nastavení ve fotoaparátu. Chcete-li udělat stejný „paprskový snímek“ po výměně lamp pro srovnání.
Navíc jsem pomocí první mobilní aplikace, na kterou jsem narazil, změřil osvětlení nejjasnějších bodů na přehozu (označených černou elektropáskou). Podívejme se, kolik „papoušků“ jsme dostali se starými standardními lampami:
Natočil jsem to, změřil a jeli jsme. Světlomet na Octavii A5 lze snadno a bez námahy vyjmout. Odšroubujeme plastovou matici, zatáhneme za páčku až na doraz a pak plynulými kývavými pohyby přitáhneme světlomet směrem k sobě. Připraveno.
Měl jsem potíže s odpojením konektoru světlometu, jen si nevzpomenu, jak správně vytáhnout západku, abych ji neulomil.. Očko opatrně přitahujeme k sobě a zároveň se snažíme vytáhnout konektor. Na nárazník jsem dal starý ručník, abych ho nepoškrábal světlometem při šmejdění s konektorem.
Vyndal jsem světlomet, nyní musím otevřít kryt hlavního světla. Aby nedošlo k rozbití západek, zatlačil jsem na hliníkové tělo přetaktovací jednotky a jednu po druhé jsem západky vyhákl. Víko přihrádky je umístěno na měkké podložce, při stlačení dokonale pruží a uvolňuje západky.
Pod krytem je vidět zadní strana lampy typu D1S. Jemně stiskněte západku konektoru a zatřepáním ji vyjměte z lampy. Nepoužíváme fyzickou sílu.
Síla potřebná k úspěšnému otočení byla mírná – svítilna se tahem zaklapne do reflektoru.
Stav čočky a reflektoru můžete zkusit posoudit pohledem do otvoru a nasvícením baterkou ze strany skla světlometu. Nezaznamenal jsem žádné spálené chromování a také jsem neviděl žádné zvláštní usazeniny. Téma dálkového čištění optiky pseudochirurgickými nástroji jsem se rozhodl zatím nezveřejňovat.
Dal jsem vedle sebe dvě lampy – starou a novou. Po uvolnění zámku plastového límce jej otevřel a nasadil na novou lampu. Zkontroloval jsem polohu západky – měla by být v levém horním rohu, pokud konektor lampy směřuje dolů. Nezaměňujte je, jinak nebude lampa vložena do reflektoru.
Montáž jako obvykle probíhá v opačném pořadí. Svítilnu jsem vložil konektorem dolů, ujistil se, že plastové výstupky zapadají do drážek reflektoru a zašrouboval ve směru hodinových ručiček, dokud nezacvakne. Také normální silou. Připojil jsem drát a zavřel víko. Obě přední světla jsem vrátil na jejich místo. Připraveno.
Nové xenonové žárovky prý svítí. Maximálního jasu dosahují po několika hodinách provozu, takže jejich měření pět minut po instalaci není zcela správné. Ale i s přihlédnutím k této okolnosti se výsledky měření ukázaly jako docela povzbudivé!
Světlo není tak nažloutlé jako u standardních Osramů, ale ani úplně bílé. Vizuálně začaly světlomety vydávat více světla a efekt očekávání výsledku s tím nemá nic společného. Kamera kamery, zdá se mi, zaznamenává nárůst osvětlení, ale lidské oko to vnímá trochu jinak. I když je to na fotografii patrné – samozřejmě jsem neprovedl žádné zpracování obrazu:
Luxmetr ukazoval úplně jiná čísla. Počet „papoušků“ na levém světlometu se téměř zdvojnásobil, na pravém – jeden a půlkrát. Podívej se sám:
Závěry
Zákrok trval s focením a měřením hodinu a půl. Zdá se, že nic nebylo zlomené nebo poškrábané. Nejobtížnější je správně odpojit elektrický konektor od světlometu; tam je zámek bolestivě křehký. Je potřeba dovednost. Výsledky zkontroluji na silnici, zvláště když se lampy opravdu rozsvítí, ale zatím jsem sám zjistil, že:
- Několik let jsem jezdil s „mrtvým“ xenonem
- Philips jsou dobré lampy, zvláště ty nové
- Mám rád světlo s vyšší barevnou teplotou
- Vyleštím skla světlometů
- Ještě nejste připraveni omývat světlomety pohádkovou vodou
- Přední světlomety rozhodně rozebírat nebudu.
- Asi potřebuji seřídit světlomety
Související odkazy:
- Jak demontovat světlomet na Škoda Octavia A5
- Výměna xenonové výbojky na Škoda Octavia A5