Obsah
Jak demontovat startér pro Škoda Octavia Tour 1.9 TDI
Startér v autě je určen ke spouštění motoru. Krátkodobě se z ABC přivádí do startéru, který zase otáčí setrvačníkem vysokou rychlostí. Startér Škoda Octavia A5 je spolehlivý, i když má svůj vlastní zdroj, takže vyžaduje také údržbu a opravy. V článku budeme hovořit o příčinách poruchy, výběru startéru a postupech výměny a opravy a také o doporučeních výrobce.
Příčiny poruch startéru
Než začnete s opravou nebo výměnou, musíte znát příčiny poruchy jednotky. Mnohým automobilovým nadšencům jsou docela známé. Existuje několik důvodů, proč startér Škoda Octavia A5 nefunguje, ale podívejme se na ty hlavní:
- Baterie nefunguje;
- oxidace koncovek;
- sepnutí trakčního relé;
- přerušený obvod trakčního relé;
- nefunkčnost kontaktního zapalování;
- uváznutí kotev;
- opotřebení a slepení štětců;
- přerušení zapalovacího okruhu;
- spojka je vadná;
- opotřebení hnacího ozubeného kola;
- ozubené kolo nesedí na zuby setrvačníku;
- opotřebení ložisek kotvy.
To jsou některé z důvodů nemožnosti nastartování startéru, potažmo motoru.
Výměna startéru
Výměna startéru je poměrně obtížný postup, zvláště pro ty, kteří to nikdy předtím nedělali. Ale nebojte se, bude se vám to zdát snadné. Přejděme k samotnému procesu výměny.
1 — šrouby zajišťující víko ložiska; 2 — víko ložiska rotoru; 3 – spojovací šrouby; 4 — pojistný kroužek rotoru; 5 — přítlačný kroužek rotoru; 6 — kryt startéru ze strany kolektoru; 7 — kryt planetového převodu; 8 — sestava kartáče; 9 — pojistný kroužek pohonu; 10 – stator; 11 – rotor; 12 — ochranný kryt hřídele spojky pohonu; 13 — kryt na straně pohonu; 14 — pojistný kroužek spojky pohonu; 15 — omezující kroužek spojky pohonu; 16 — šrouby pro upevnění trakčního relé; 17 — spojka pohonu; 18 — páka pohonu; 19 — podpěra páky pohonu; 20 — distanční kroužek pohonu; 21 – trakční relé; 22 — ozubené kolo; 23 — dorazy ozubeného věnce; 24 — hnací hřídel; 25 — satelit; 26 – deflektor oleje.
- Vzduchový filtr demontujeme spolu s pouzdrem.
- Vyjmeme opletené dráty, jak je znázorněno na fotografii, a vezmeme je na stranu.
- Odpojte konektor od trakčního relé.
Nyní jej můžete buď opravit, nebo vyměnit za nový.
Oprava startéru
Oprava startéru je samozřejmě nejlepší přenechat profesionálům, ale pokud si chcete hrát a dělat vše sami, pak jste na správném místě. Zde vám řekneme, jak opravit startér Škoda Octavia A5 svépomocí.
Pojďme tedy přímo k procesu:
-
Nejprve byste měli zkontrolovat snadnost pohybu hřídele. Uchopte ji rukou a otočte ji v obou směrech.
Výběr startéru
Startér by měl být vybrán pro vůz, v našem případě Škoda Octavia A5. Špatně definované katalogové číslo, což znamená zjevně chybný nákup. V takovém případě se může stát, že prodejce nebude chtít vrátit peníze nebo vyměnit startér. Katalogová čísla by proto měla být určena správně a pečlivě. V této části článku najdete původní katalogové číslo a seznam analogů, které perfektně sedí a nejsou o nic horší než originál. Startér Škoda Octavia A5 VAG02Z 911 023 F VAG02Z 911 023 FV, VAG02Z 911 023 FX, AS-PLS0090, Bosch0 001 123 012, Cargo113842, EAI12001, FenoxST32215, Hella8EA 011, 610, Jp La221 1190304100, Lucas ElectricalLRS22.1293, Mapco01673, NK13978, StarlineSX 4720250, Valeo2070 438, WPS175N, Je třeba si uvědomit, že pouze analogy jsou určeny původním katalogovým číslem, a nikoli naopak.
Tovární doporučení
Výrobce nedoporučuje opravovat startér sami, protože se domnívá, že by to měli provádět odborníci, kteří jsou v tom vyškoleni. Je však možné, že mnoho odborníků na opravy v garáži odvádí vynikající práci bez speciálního školení poskytnutého výrobcem. Připouštějí tak, že kdo chce, opraví startér Škody Octavia A5, pokud má nářadí a ruce. Existují však situace, kdy stojí za to kontaktovat specializovanou stanici, protože není možné diagnostikovat příčinu poruchy a poruchy.
Výkon
Vzhledem ke všemu, co bylo řečeno, stojí za to zdůraznit, že oprava startéru Škoda Octavia A5 není tak náročná a lze ji bez problémů provést vlastníma rukama. Pokud jej ale potřebujete vyměnit, měli byste věnovat pozornost skutečnosti, že výběr by měl být proveden určením katalogového čísla, které najdete na samotném startéru nebo pomocí online katalogů.
Demontáž a výměna startéru Škoda Octavia I Tour 1996 – 2010
Startér Škoda Octavia Tour je čtyřpólový čtyřkartáčový stejnosměrný motor s buzením permanentním magnetem, kombinovaný s planetovou převodovkou a elektromagnetickým dvouvinutým trakčním relé.Startér je napájen baterií o kapacitě 61 Ah (71 Ah u vznětových motorů) a jedná se o obnovitelný, provozuschopný výrobek.1. Vyjměte baterii z motorového prostoru, jak je popsáno v tomto článku. 2. Vyjměte montážní polici baterie z motorového prostoru, jak je popsáno v tomto článku. 3. Odstraňte plastovou ochrannou krytku z koncovky napájecího kabelu. 4. Uvolněte svorku bloku ovládacího drátu. 5. Odpojte blok od trakčního relé Škoda Octavia Tour. 6. Odšroubujte matici hrotu kontaktního šroubu ze svorky startéru. 7. Odpojte hrot od svorky startéru. 8. Odšroubujte plastový držák kabelového svazku, který je zajištěn maticí k hornímu upevňovacímu šroubu startéru. 9. Posuňte držák mírně doprava vzhledem ke startéru, protože kovová část je vložena do drážky držáku a volně se pohybuje. Poznámka:Pro přístup k hornímu upevňovacímu šroubu startéruJe lepší zcela vyjmout plastový držák svazku vodičů.10. Demontujte horní upevňovací šroub startéru. 11. Demontujte spodní upevňovací šroub startéru. 12. Demontujte šrouby a vyjměte startér z vozidla. 13. Namontujte startér v opačném pořadí demontáže. Abyste se vyhnuli mnoha poruchám startéru, dodržujte při jeho provozu několik jednoduchých pravidel:
- Při startování motoru zapněte startér na dobu ne déle než 10–15 s a znovu po 20–30 s. Nepřetržitý provoz startéru po dlouhou dobu může vést k přehřátí. Pokud po třech pokusech motor nenastartuje, měli byste zkontrolovat a odstranit závady v systému napájení motoru nebo v systému zapalování;
- po nastartování motoru okamžitě vypněte startér, protože delší otáčení hnacího kola setrvačníkem může poškodit volnoběžku startéru;
- Nehýbejte s vozidlem pomocí startéru, protože to způsobí značné přetížení a poškození vozidla.
V článku chybí:
- Fotografie nástroje
Zdroj: carpedia.klub