Obsah
Jak odstranit záporný pól na motoru Škoda Octavia Tour
Éra masového zavádění elektronických systémů řízení motoru vozidel sahá až do 1980. let minulého století. Tehdy bylo realizováno zdánlivě nemožné: výkon, přijatelné ukazatele účinnosti a šetrnost k životnímu prostředí byly spojeny v jednom motoru. Dokonalost ECM stále nemá žádné hranice: počet ovladačů, senzorů a regulátorů se pouze zvyšuje. Všechny moderní inovace však nezabrání tomu, aby elektronika „selhala“ starým způsobem. Je správné používat staré metody ošetření elektronických systémů na nových autech Tým Autostadt.su se tím zabývá?
Možnost klasického resetu chyby
Na úsvitu zavádění elektronického vybavení do vozu nebylo resetování nastavení ECU obtížné. Stačilo odstranit záporný pól z baterie doslova na 10-15 minut a dokonce i Check Engine zmizel. Bylo to asi před tuctem let, kdy RAM řídicí jednotky spalovacího motoru zaznamenávala téměř všechny údaje. A jak víte, když je napětí vypnuto, ztratí všechna zaznamenaná data.
Od téhož před deseti lety se však objevily závažné chyby, které nebyly odstraněny ani po výměně vadného snímače za známý dobrý. Jedinou možností pro odstranění takových signálů z paměti ECU bylo diagnostické zařízení, ať už to byl notebook s adaptérem K-Line nebo přenosný scanmatic. Je tam ještě teď! Snad byl seznam nástrojů doplněn o Bluetooth adaptér, který komunikuje s běžným smartphonem.
Jde jen o chyby?
Dočasné odpojení vozu od energie je často nabízeno jako akce, která oživí charakter motoru. Ostatně každý si všiml, že po zaparkování s odpojenou baterií se auto jede znatelně rychleji a reakce na plynový pedál je znatelně ostřejší. Na fórech je tento jev vysvětlen následovně: ECU se přizpůsobí chování řidiče a po vymazání paměti RAM (odpojení terminálu) se všechny informace vymažou a počítač se musí znovu přizpůsobit.
Mezitím je ladění nebo, jak se běžně říká, přizpůsobení pro některá auta životně důležité. Jde o to, že nesprávný chod motoru po připojení svorek k baterii slibuje nestabilní volnoběžné otáčky. Kromě toho se motor může zastavit bez důvodu, i když se pohybuje, když jsou zapnuty výkonné spotřebiče energie, jako je klimatizace atd.
Podstata přizpůsobení pro každý vůz je individuální. Například u moderních LADA je nutné před prvním startem udělat pauzu 30 sekund, přičemž klíček musí být v poloze „zapalování“. A po zahřátí je nutné provést alespoň šest brzdění motorem od 4 ot./min do 000 ot./min na druhý převodový stupeň. Opakovaně se uvádí, že tento postup musí být proveden u verzí s elektronickým plynovým pedálem.
Ale řekněme, modelová řada Mitsubishi má trochu jiný obsah vzdělávacího programu. Když motor vychladne, vypněte všechny elektrické spotřebiče, aktivujte klimatizaci a nastartujte motor. Po nastartování by měl motor běžet na volnoběh asi 10 minut.
Vestavěné nástroje pro nulování ECU
Úplný reset chyb se provádí prostřednictvím diagnostického bloku – to je zákon. Sekundární on-board komentáře, čtené neopodstatněné, lze z paměti vymazat pomocí standardních prostředků. Jedná se o ovládací klávesy palubní desky a palubního počítače.
Pořadí akcí, které otevírají přístup k seznamu existujících chyb a nástrojů pro jejich odstranění, je u každého vozu jiné. Chcete-li například na nejnovějším modelu VAZ 2110 a dřívějších verzích Priors zobrazit chybové kódy na displeji palubního počítače, musíte provést následující:
- Stiskněte a podržte tlačítko pro denní ujeté kilometry.
- Zapněte zapalování, tlačítko pro denní ujeté kilometry je stále upnuté. Přístrojová deska přejde do režimu autotestu, když se všechny ručičky posunou z minimální na maximální hodnotu. Tlačítko lze uvolnit.
- Opakovaně stiskněte tlačítko pro denní ujeté kilometry. Na monochromatickém displeji se zobrazí čísla a pomlčky. Každá buňka je zodpovědná za specifickou sadu chyb. Pokud je v buňce pomlčka, pak nejsou žádné komentáře z palubního systému. Pokud je to číslo, pak byste měli hledat jeho dekódování ve specializované příručce pro diagnostiky.
- Chyby můžete resetovat ve stejném režimu podržením tlačítka počítadla kilometrů po dobu 2-3 sekund.
Záznamy ECU ve starých zahraničních autech s monochromatickými displeji se resetují podobným způsobem. Co se týče nových vozů se zobrazovacími přístrojovými deskami a multimediálními inteligentními řídicími systémy, zde lze frivolní komentáře eliminovat prostřednictvím nabídky inteligentního systému. Závažné chyby lze odstranit pouze pomocí diagnostického zařízení, prostřednictvím bloku je odstranění svorky baterie zbytečné.
Pokud se rozhodnete odebrat terminál
Při odpojování svorky baterie musíte dodržovat následující základní pravidla:
- Nevyjímejte terminál, pokud je klíč ve spínači zapalování. U některých vozů se při odpojení baterie a klíčku v zapalování deaktivují airbagy nebo další doplňkové funkce. zařízení. Zpětné připojení se obvykle provádí v servisu.
- Nejprve odstraňte záporný pól. Ve skutečnosti pro technika nezáleží na tom, který terminál je odstraněn jako první. Jedná se spíše o preventivní opatření, jehož vysvětlením je zabránit zkratování kladného pólu na záporný („uzemnění těla“).
Po připojení baterie zpět se nelekejte zvýrazněním nových symbolů, které se dříve nezobrazovaly, když motor běžel. Po restartu systém provede přizpůsobení a ikona to pouze potvrzuje. Navíc po pár minutách zhasne.
Například na VW Polo se po restartu „mozků“ s odpojeným terminálem rozsvítí ikona elektrického posilovače řízení. To je signál k otočení volantu úplně doleva a pak úplně do protisměru.
Konečně,
- V zimě, když je zaparkovaný na více než 10 dní, vyjměte a uložte baterii na teplém místě. Ignorujte komentáře, že to poškodí ECU a další elektroniku. Hluboký výboj vede k tvorbě velkých síranů olovnatých, které je téměř nemožné rozpustit. Tím se nevratně snižuje kapacita baterie. Po připojení baterie v běžném autě stačí nastavit čas a natrénovat okna, nic víc.
- Při instalaci nové baterie procvičte systém monitorování palubní baterie. Umožní vám správně vypočítat spotřebu energie zařízení, nabíjení a životnost elektrického výrobku.
- Vezměte na vědomí způsoby nouzového nabíjení baterie abyste se vyrovnali s vybitou baterií sami.