ŠkodaŠkoda Fabia

Jak otočit zadní postřikovač na Škoda Fabia

Mám 18 let řidičské praxe, tak nevidím smysl nudit vás agónií při výběru, jen řeknu, že vlastním 1 rok mimo jiné Škodu Fabia, VW Touran už 3.5 roku je Audi v této řadě logickou korunou koncernu a proto je zajímavé zažít vozy, které marketéři VAG pilně a bolestivě šlechtí do různých spotřebitelských nik. Nejsem první majitel vozu, takže sám mám na prvního majitele řadu stejných dotazů ohledně konfigurace, kterou můžete mít v textu níže 🙂
Auto je bílé, uvnitř je i nádherná světlá kůže, vypadá skvěle i na 6 let, nádherně se lesknoucí bi-xenony. S autem jsem za měsíc vlastnictví najel asi 2000 km, takže se chci podělit o to, co si teď živě pamatuji, protože když s ním jezdíte třeba jen šest měsíců, emoce opadnou a všechno se pozná.
Zůstanu jen u nejzajímavějších pro a proti, takže zde nebudou žádné pochvalné ódy na auto, motor a X stupňů, jen to, co se mě osobně v tomto konkrétním voze dotklo. Tak pojďme.

1. Aerodynamika.
Předek mě překvapil do morku kostí – po koupi jsem s autem najel 500 km za +-2 počasí, tzn. veškerá hlína ze silnice byla moje (viz foto). Po příjezdu byl obličej vozu pokrytý 2-3 centimetrovou vrstvou ledu, ale světlomety a ostřikovače byly čisté. Zároveň jsem nestříkal každou minutu, takže to nemohu v žádném případě přičítat práci ostřikovačů. Docela plochý tvar světlometu vytváří velmi silný polštář a vír, který zjevně funguje dobře jako ochrana a čistší při vysoké rychlosti.
Totéž platí o bočních zrcátkách a sklech – ty zůstávají opravdu úžasně čisté po naprosto nerealisticky dlouhou dobu. Vlastně tvar zrcátek mi to při pohledu na auto hned předem transparentně napověděl – jsou nezvykle tenká, tak tenká pouzdra zrcátek jsem ještě neviděl.
Hranice jsou prostě mistrovské dílo. Když se podíváte pozorně, můžete na nich vidět malé výlisky. Jak chápu myšlenku inženýrů, jsou navrženy tak, aby vytvářely vzduchové turbulence, které při rychlosti začnou fungovat jako kartáče a způsobí samočištění. A skutečně se na prahech netvoří ledové vousy, jako tomu bylo u předchozích vozů. Podívejte se na fotku – je jasně vidět, jak funguje lisování – prahy jsou podivně čisté (samozřejmě relativně), ačkoli dveře mají podle očekávání odshora dolů přibývající vrstvu nečistot

Zajímavé:
Jak nakonfigurovat otevírání kapoty na Škodě Fabia 2.

2. Skvělá klimatizace
Nikde nic nefouká – ani do obličeje, ani do nohou, ani do ramene, ale funguje. Poprvé jsem tento vývoj VAG pocítil na Turanu, ale opravdu postrádal klimatickou účinnost, když vezmeme v úvahu jeho černou karoserii, 1.4 l / 140 k. a kamna převzatá, zdá se, z Golfu (a Turan, kdo neví, je čtvercová stodola vysoká téměř 170 cm).
Neblokovací teplotní spínače řazení jsou prostě bomba. Jejich přesnost na 0.5 stupně je samozřejmě zjevným omylem marketingové mysli, něco, co lze z obrazovky hrdě říci „naše klima je přesnější než teploměr“, ale co je nejdůležitější, z hlediska ergonomie je to skvělé. Podíval jsem se – teplota je 18, chci ji udělat 20. V každém jiném autě budu muset současně otočit knoflíkem a podívat se na stupně panelu klimatizace, abych to nastavil podle potřeby. Tady se vůbec nenudím, 4 kliky doprava a ani jsem nespustil oči ze silnice a přitom jsem si jistý, že jsem nastavil rovných 20.

3. Obrovský prostor v kabině.
S délkou nějakých 4380 (VAZ-21099 má délku 4200) se dá osadit obrovský náhubek, ponechat slušný kufr (který kazí jen silně zkosená skla a 2 husky v kufru cestují naprosto v pohodě) , a přitom tolik místa v kabině (já při výšce 176 cm sedím za sebou – na přední sedadlo jsou ještě 2 pěsti) – tohle musíte umět!

4. Vyhřívané sklo a sprinklery.
Vůz jezdí bez vyhřívaného čelního skla, ale přívod vzduchu do interiéru je implementován tak kompetentně a funguje tak efektivně, že při jízdě za extrémně nepříjemných podmínek s neustálým sněhem/nečistotou nebyly problémy s namrzáním skla. Q3 ho ohřívá vzduchem a prakticky po celé ploše, tak efektivně jako žádné jiné auto, které jsem dosud nedělal, bravo!
Ostřikovače zadního okna, které se nestříkají na sklo, ale ani na stěrač, jsou skvělé, prostě fungují skvěle – podržíte 2-3 vteřiny a za 3-4 tahy se vyčistí celá plocha pod stěračem.
Trojité ostřikovače předního skla jsou skvělou funkcí, i když jejich umístění na správná místa je trochu problém, ale fungují skvěle. Zvláště potěšující je, že jsou to jen spisovatelé, a ne trysky, protože. sračky vyrobené z isopropylalkoholu, kterým říkáme nemrznoucí kapalina, mají známou vlastnost, že houstnou už při -10-15 a trysky přestávají pořádně cákat, zatímco pera tuto tekutinu víceméně protlačují proudem.

Zajímavé:
Co je špatného na Škodě.

5. Zvuk.
Pokud jde o zvuk zde, samozřejmě lžu, protože. Nemám na skladě auta se slušnou akustikou, takže nemůžu říct, že Audi je tady opravdu wow a zbytek je fiw. To je buď 10 nebo 12 sloupů, které zde stojí. Znějí skvěle, prostě skvěle.
Knoflík ovládání hlasitosti na volantu místo tlačítek je agon. Zdá se, že je to tak nedůležitá věc, ale je to také velmi pohodlné, protože na rozdíl od tlačítek nemusíte při stisknutí držet volant. Zrovna když jsem držel volant, hýbal jsem prstem a snižoval hlasitost nebo rovnou zvedl, jak bylo potřeba.

6. Ziskovost.
FF3 kombi 1.6 manuál spotřeboval 8.9 litru na sto. Turan – 9.5. Q3 jí 10.8. To je s motorem zvýšeným (ve srovnání s rovněž přeplňovaným Turanem 1.4) téměř jedenapůlkrát, o pár centů hmotnosti a navíc pohonem více než důstojný výsledek. Mimochodem přesnost BC je skutečně německá – spotřebu jsem porovnával na účtenkách 2x – nesoulad s údaji BC nepřesahuje 0.1 litru.

7. Kouzlo quattro.
Z PP jsem předtím trochu jezdil na XC90 (staré) a asi rok na manuální převodovce Outback 2009 atmo z roku 2.5 „poslední samuraj :)“ (což bylo před změnami Toyoty). Při vzpomínce na tyto pocity je rychlost na Audi stále nižší. A nemá prakticky žádné blokády, na rozdíl od hodně utahaného Subaru (ano, i tím mě bůhví proč překvapil). Vozy Audi začnou dráždit, když se sotva jedou, a pak si uvědomíte, že už jedete kolem 100. No a dynamiku zrychlení samozřejmě turbína dává nesrovnatelnou s atmosférou, březnový start dává hlavně adrenalin, kdy asfalt je zledovatělý a auto začíná nervózně hrát na zrychlení jako kočka na kraji 🙂

Takže Vinny se dostal na dno sudu a bylo tam pár much v masti 🙂

1. Dlouhé zahřívání motoru.
Spotřeba paliva zde jde bokem – téměř okamžitě, jakmile to nastartujete, klesnou otáčky na 900, tzn. Auto se normálně zahřívá jen za jízdy, což není dobré – v zimě do něj chcete nastoupit zateplené, takže je potřeba nastartovat hodně brzy.

2. Špatná výška přístrojové desky.
Je to první auto, u kterého v poloze, která je pro mě pohodlná, překrývá věnec volantu 1-2 cm rychloměru. Pro VAG se standardní ergonomií a dokonce i pro Audi je to trochu těžké, ale je to tak – pro více než tucet různých aut, která jsem vlastnil, od šestky po Volvo XC90 – jsem nikdy neměl. nějaké problémy, ale tady jsem musel zvolit kompromis mezi výškou sedla a úhlem sloupku řízení.

3. Označení tachometru.
Vývojář stupnice rychloměru by měl být rozčtvrcený. Ne. Je lepší zdvojnásobit nebo něco podobného. Zcela pomalu čitelné hodnoty, značení lokalizované do Evropy, když velké značky jsou 70, 90. Ale jak, jak mohlo přijít na mysl udělat divizní cenu do 100 5 km/h a pak 10? Pokaždé, když se snažíte porozumět své rychlosti, je to logický odpad – nejprve musíte vidět, vedle čeho je šipka, pak ji odhadnout na 100 nebo později a teprve potom přibližně pochopíte, jaká je rychlost. Typické je, když jsem googlil panely pozdějších Audi – zřejmě už byl autor tohoto nelidského experimentu nakrmený a po 14 jsou značky na tachometru lidské. Jediný problém, který tento problém řeší, je elektronický rychloměr, který mám vždy a je zapnutý na centrálním BC.

4. Nedostatek tlačítek další/předchozí. stopa (přetočení) na volantu. To je také nějaká rozumem zcela nevysvětlitelná krutost. Na volantu jsou tlačítka pro hlasový modul a navigaci, auto sice nemá ani bluetooth, ale tlačítka pro přepínání skladeb/rozhlasových stanic jsou pouze na centrálním panelu MMI. To znamená, že na FF3 mám tato tlačítka, byla na Turanu, byla na elegantním joysticku sloupku řízení 308 a dokonce i íránského 206 Pyzhey, ale na Audi nejsou! Toto téma opět vytahuje pouze berlička, kterou Audi nazvalo ovládací tlačítko „*“, na které lze pověsit jednu z programovatelných akcí, mezi nimiž je naštěstí „další stopa“.

Co byste chtěl říci na závěr tohoto opusu? Jak víte, ďábel se skrývá v detailech a právě důsledné vlastnictví všech 3 řad VAG mi ukázalo, jak chytře marketéři, kombinující zdánlivě bezvýznamné, ale podložené obrovskými zkušenostmi, funkcemi, staví, jak moc se kupujícímu líbí to či ono auto. A kvintesence většiny jejich špičkových technologií je nepochybně v Audi, tohle auto je strhující a odhaluje se postupně, po čemž se už nechcete vracet k ničemu, co bylo předtím.
Obecně jsem velmi kritický k detailům, protože podle úrovně těchto dílů a jak jsou technologicky vyspělé a pohodlné, je jasné, jak moc si výrobce váží kupujícího a jak dobré bude všechno ve zbytku, všednější část produktu.
Děkuji těm, kteří dočetli až do konce, doufám, že vás to zaujalo a neztráceli čas zbytečně. Milujte svou rodinu, obklopujte se krásnými věcmi, život je příliš krátký na to, abyste šetřili dlouho. Přejeme vám pohodlné vozy a bezpečnou jízdu. Střelec připraven? Počkejte..píp!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button