ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Jak řídit automatickou Škodu Octavia 2017

Vůz může být vybaven pěti nebo šestistupňovou manuální nebo čtyřstupňovou automatickou převodovkou.

Manuální převodovku provozujte podle schématu řazení vyznačeného na rukojeti její páky. V neutrální poloze se páka automaticky nastaví do polohy pro zařazení 3. nebo 4. rychlostního stupně, ze které je možné ji posunout dopředu, resp. Chcete-li zařadit 1. nebo 2. rychlostní stupeň, posuňte páku doleva až na doraz a poté dopředu nebo dozadu.

Chcete-li zařadit zpátečku, zvedněte pojistný kroužek umístěný pod rukojetí páky, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté zpět.

Zpátečku zařaďte pouze tehdy, když vůz zcela stojí.

Abyste předešli poškození převodovky, vyvarujte se řazení, když kola prokluzují.

Obr. 1. Volicí páka automatické převodovky: 1 — otvor pro klíč (uzavřený ozdobnou zátkou); 2 — stupnice režimů ovládání; 3 — rukojeť páky

Chcete-li zařadit 5. nebo 6. rychlostní stupeň, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté dopředu nebo dozadu.

Automatická převodovka má čtyři stupně vpřed a jeden vzad. Každý rychlostní stupeň se zařazuje automaticky v závislosti na poloze řadicí páky, rychlosti vozidla a poloze pedálu plynu.

Během doby záběhu nového vozidla nebo bezprostředně po připojení akumulátoru (po jeho odpojení nebo výměně) nemusí řazení probíhat tak plynule jako obvykle. Neznamená to poruchu – po několika automatických přeřazeních bude proces řazení hladký.

Volicí páka je umístěna na podlahovém tunelu na stejném místě jako ovládací páka manuální převodovky. Na krytu podlahového tunelu je stupnice 2 (obr. 1.) režimů ovládání. Váha nese následující symboly:

– „P“ – parkování. V této poloze je převodovka zablokována, aby se zabránilo pohybu zaparkovaného vozidla. Pokud je páka voliče v této poloze, můžete nastartovat motor;

– R „- zpátečka. Přesuňte páku do této polohy až po úplném zastavení vozidla;

Nikdy nepohybujte volicí pákou do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), když je vozidlo v pohybu! Tím dojde k poškození převodovky.

– „N“ – neutrál. V této poloze páky v převodovce není zařazen žádný rychlostní stupeň. Tato poloha se používá při dlouhých zastávkách, například v dopravních zácpách.

Nikdy během jízdy neposouvejte volicí páku do polohy „N“ (neutrál)! V takovém případě můžete za jízdy nechtěně posunout páku do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), což poškodí převodovku. Navíc nebude možné brzdit motorem.

Abyste neztratili kontrolu nad vozidlem, mějte vždy nohu na brzdovém pedálu, když je páka v poloze „N“ (neutrál) a když páku přesunete do této polohy.

Pokud je vůz ve svahu, pak při startování motoru musí být volicí páka nastavena do polohy „P“ (parkování), nikoli „N“ (neutrál).

— „D“ – pohyb vpřed. Tento

hlavní polohu volicí páky, ve které se nachází většinu času při jízdě. Automatická převodovka v tomto případě zvolí optimální převodový stupeň pro danou rychlost a zrychlení vozidla.

Chcete-li přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do polohy „R“ (zpátečka), sešlápněte brzdový pedál.

Speciální blokovací zařízení neumožní přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do jiné polohy, pokud není sešlápnut brzdový pedál.

Po zapnutí zapalování se na displeji v panelu přístrojů zobrazí symbol odpovídající poloze páky voliče;

3, 2, 1 — režimy omezení volby rychlostního stupně na III, II nebo I. rychlostní stupeň. Tyto režimy se používají především pro brzdění motorem.

Při omezování volby převodových stupňů pozor – ručička otáčkoměru ve sdruženém přístroji by neměla přesahovat červenou zónu stupnice!

V případě vybití baterie nebo poruchy elektrického zařízení proveďte pro odblokování automatické převodovky (posuňte páku voliče z polohy „P“) následující operace.

1. Sešlápněte brzdový pedál.

2. Odstraňte ozdobnou zátku, vložte klíč do slotu 1 (viz obr. 1) a přesuňte páku z polohy „P“.

Vše, co potřebujete vědět o automatické převodovce Škoda Octavia

Mřížka chladiče Škoda Octavia

Škoda Octavia s automatickou převodovkou je jedním z nejprodávanějších modelů české automobilky. Prodej začal v roce 1996. Model první generace se stal opravdovou klasikou a vyráběl se do roku 2010, ovšem již pod názvem Škoda Octavia Tour. Vůz je k dispozici ve dvou typech karoserie: liftback ve tvaru sedanu a kombi.

Škoda Octavia

Výroba českého bestselleru probíhá pod přísným dohledem koncernu Volkswagen, největšího evropského koncernu, který sdružuje několik výrobců automobilů:

Rozměry Škoda Octavia

  • AUDI;
  • Volkswagen
  • Ducati;
  • Škoda;
  • Lamborghini
  • Bentley.

Generace I Škody Octavia byla vybavena třemi typy převodovek: 5 manuální převodovka, 6 manuální převodovka, 4 automatická převodovka. Tyto boxy byly instalovány na mnoha evropských modelech 90. let. „Mechanika“ se vyznačovala spolehlivostí a jistým výběrem rychlostí, které lze ovládat s různou intenzitou.

Automatické převodovky byly oblíbené pro jejich hladké řazení a snadné ovládání, ale spotřeba paliva se zvýšila. Komfort jsem musel přeplatit minimálně ve dvou případech: při koupi auta s automatickou převodovkou a pak při každém tankování do auta.

Interiér Octavie

Škoda Octavia generace II na platformě A5 si zachovala status prostorného rodinného vozu za dostupnou cenu. Nabídka motorů byla aktualizována – v řadě převodovek se objevil „robot“ DSG a klasický „automatický“ získal 6 rychlostních stupňů.

číst
Důvody zpoždění řazení u automatických převodovek a způsoby jejich odstranění

Třetí generace Škody Octavia se vyrábí od roku 2013 do současnosti. Vůz, sestavený na nové platformě A7, se radikálně liší od předchozích verzí. Zvětšila se co do velikosti, byla výkonnější a modernější v elektronice. Tím se také zvýšila cena.

Spolu s generacemi se měnila i nabídka motorů. Pokaždé byl výběr bohatší a ukazatele účinnosti a spotřeby paliva se zlepšily.

Vybavení motorů v souladu s vývojovými fázemi Škody Octavia je uvedeno v tabulce:

Generace Škoda Octavia, roky výroby Zdvihový objem motoru, l Síla, h.p.
Nejprve 1996-2004 Benzín 1,4 – 2,0 59 – 115
Diesel 1,9 68 – 110
Za prvé, restyling, 2000-2010 Benzín 1,4 – 2,0 74 – 180
Diesel 1,9 68 – 130
Za druhé, 2004-2010 Benzín 1,4 – 2,0 74 – 180
Diesel 1,9 90 – 110
Za druhé, restyling, 2008 – 2012 Benzín 1,4 – 2,0 74 – 180
Diesel 1,9 – 2,0 90 – 170
Za třetí, od roku 2013 Benzín 1,4 – 1,8 105 – 179
Diesel 2,0 143

číst
Která převodovka je lepší, automatická nebo manuální: klady a zápory

Škoda Octavia s automatem

Od roku 2004 byla Škoda Octavia vybavena japonskou šestistupňovou automatickou převodovkou Type-Tronic. „Classic“, tak oblíbený mezi motoristy, je na autě instalován v tandemu s „nasávaným“ 6 a výkonnějším „turbopřeplňováním“ 1.6.

Pro sebevědomou akceleraci je nutné časté řazení, takže trhání a poklesy výkonu jsou téměř nepostřehnutelné. Škodovácký „automat“ se s tímto úkolem vyrovná dokonale. O jaký typ převodovky se v autě jedná, poznáte vizuálně podle kovového lemu na madle. Robotické převodovky mají na obložení vyrytý nápis DSG, zatímco klasická automatická převodovka má obložení bez nápisů.

Výhody

Osvědčená konstrukce automatické převodovky Škody Octavia málokdy selže, což z automatické převodovky udělalo prodejního lídra v době, kdy se na „roboty“ pohlíželo s nedůvěrou.

Mezi výhody automatické převodovky patří:

  • spolehlivost;
  • udržovatelnost;
  • komfort v provozu;
  • možnost ručního přepínání rychlosti.

Škoda Octavia s automatickou převodovkou bude stát kupující o 40-50 tisíc více než verze se 6stupňovou manuální převodovkou. Výkon motoru je v obou případech stejný – 110 koní.

číst
Schéma a zařízení automatické převodovky s planetovým soukolím

Základní závady automatické převodovky

„Automat“ s měničem točivého momentu je spolehlivá jednotka, ale ne věčná. Po 100–150 tisících kilometrech se začnou objevovat „boláky“.

Hlavní chyby jsou:

  • přehřátí „krabice“, ke kterému často dochází kvůli nedostatku výměny pracovní tekutiny;
  • sílící hučení, když automatická převodovka u Škody řadí rychlostní stupně, spojené s opotřebením částí mechanismu;
  • škubání vozu při řazení.

Všechny tyto chyby v provozu jednotky jsou spojeny buď s neopatrným provozem nebo s výrobními vadami. Automatická převodovka Škoda Octavia však nejčastěji začíná vyžadovat pozornost po 150 tisících, což je dobrý ukazatel.

Oprava automatické převodovky spočívá v opětovné montáži dílů, výměně nejvíce opotřebovaných, výměně těsnění a kapaliny. Budete muset vyměnit „krabice“ za novou nebo použitelnou, pokud její oprava nezaručuje dlouhodobou funkčnost.

Škoda Octavia s robotem dsg7

DSG volič

Předselektivní převodovka DSG7 se objevila ve Škodě Octavia od druhé generace v roce 2004. Direct Shift Gearbox znamená převodovka s přímým řazením. Doslovný překlad názvu „robot“ vysvětluje rychlost změny rychlosti tím, že sudé a liché převody se okamžitě navzájem nahrazují, čímž se zabrání „selhání výkonu“.

Výhody DSG

Konstrukce převodovky Škoda Octavia je duální automatická převodovka se dvěma sadami převodových stupňů a dvěma suchými spojkami. Při jízdě na první rychlostní stupeň je druhý rychlostní stupeň již ve fázi záběru.

číst
Která převodovka je spolehlivější a lepší: robot, CVT nebo automatická?

Schéma DSG 7

Výhody tohoto principu fungování „robota“ jsou:

  • rychlost zrychlení vozu;
  • plynulé přepínání bez trhání nebo poklesů;
  • hospodárná spotřeba paliva;
  • Možnost ovládání v režimech „komfort“ a „sport“.

Robotický „automat“ je instalován na Škodě Octavia spárované s vysoce výkonnými přeplňovanými motory. Dynamika takového tandemu je působivá – s motorem 1.4 TSI trvá zrychlení na 100 km/h 8,2 sekundy a spotřeba paliva v kombinovaném cyklu nepřesahuje 6,5 litru.

Základní závady boxu

Hlavní nevýhodou převodovky DSG je její složitá konstrukce, která je prakticky nevhodná k opravě. Hlavním slabým místem je spojka. Prvky selžou při vystavení vysokým teplotám. Jejich výměna v záruční době ušetří majiteli Škody vysoké náklady.

Při změně rychlosti dochází k otřesům nebo prokluzování v důsledku přehřívání boxu. Nedostatečná hladina pracovní kapaliny může také způsobit nesprávnou funkci předselektivní automatické převodovky Škoda. Je nemožné ovládat úroveň sami.

Recenze od zkušených majitelů aut a mechaniků

„Vlastním druhou generaci automatického liftbacku Škoda 4 roky. Při výběru auta jsem spoléhal na klasický Type-tronic, který mě zatím nezklamal. Šest převodových stupňů ve spojení s atmosférickým motorem 1.6 stačí na sebevědomou akceleraci. V tichém režimu bez uklouznutí na semaforech mi spotřeba paliva nepřekročí 10 litrů na sto. Škodu Octavia považuji za pohodlné auto na každodenní cesty po městě.“

Andrey, Kurgan

„Koupil jsem Škodu s novým DSG a turbomotorem. Předtím jsem jezdil s Passatem turbo. Zážitek z jízdy je smíšený. V městském provozu si box s mými požadavky poradí, ale na dálnici občas dochází k „blokování toku výkonu“. V okamžiku prudké akcelerace přepne DSG se zpožděním na nižší převodový stupeň. To lze napravit v režimu „sport“, ale pak se také zvýší spotřeba.

Maxim, Moskva

„Na základě četných recenzí automatu Škoda Octavia a z vlastní zkušenosti mohu říci, že DSG a Tip-tronic jsou spolehlivé převodovky, které snesou náročné nasazení a dosáhnou nájezdu 200-250 tisíc bez nákladných oprav. Za posledních 5 let práce na autoservisu jsem se často setkal s českými vozy, ale nezaznamenal jsem žádné vážnější problémy s jejich údržbou.“

Anatoly, Jekatěrinburg

Zajímavé:
Proč bliká teplotní senzor Škoda Yeti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button