ŠkodaŠkoda Yeti

Jak se jmenuje karoserie Škoda Yeti?

Škoda Yeti je kompaktní crossover od Škody. Model byl předveden na autosalonu v Ženevě, jeho výroba začala v roce 2009. Ruský prodej vozu začal v listopadu 2009. Yeti byl vřele přijat veřejností a kritiky. Obdržel cenu „Rodinné auto roku“ od slavného časopisu Top Gear, obsadil 4. místo v soutěži „Evropské auto roku 2010“. V červnu 2011 sjel z montážní linky 100 000. exemplář Škody Yeti. V říjnu 2015 sjel z montážní linky 500 000. exemplář Škody Yeti.

Škoda Yeti je postavena na platformě Volkswagen A5 (PQ35). Nejbližším „příbuzným“ crossoveru je první generace Volkswagen Tiguan, se kterou auto sdílelo společnou platformu a motory.

  • 1 Historie
  • 2 Zabezpečení
  • 3 Specifikace
  • 4 Prodej
  • Poznámky 5
  • Odkazy 6

Historie [upravit | upravit kód]

Druhý koncept (2005)

Koncept budoucího modelu s podobným názvem byl představen na ženevském autosalonu v březnu 2005. Měl podobné proporce jako sériový model, hlavním rozdílem byla pouze úzká panoramatická střecha sbíhající se středem. Výrazným prvkem byl stěrač čelního skla: na horní a spodní hraně čelního skla jsou instalovány lišty, po kterých jezdí jedna lišta a čistí tak celou plochu čelního skla. Ve výchozím nastavení se kartáč zastaví na pravém sloupku střechy. Původně se s uvedením vozu do výroby nepočítalo [1]. V září 2005 byla představena druhá verze konceptu, vyrobená v podobě třídveřového vozu s tvrdou střechou nad předními sedadly a měkkou markýzou nad zadními sedadly a kufrem. Ostatní detaily exteriéru a interiéru zůstávají stejné. Crossover v této podobě nebyl nikdy sériově vyráběn [2].

Již v listopadu 2006 se však objevily oficiální informace, že Yeti se bude od roku 2009 stále sériově vyrábět [3] [4]. Prezentace produkčního modelu proběhla na ženevském autosalonu v březnu 2009 [5]. Sériová výroba v České republice byla zahájena v květnu 2009 [6] a v Rusku (město Kaluga) – v prosinci [7].

Zajímavé:
Jak funguje snímač tlaku v pneumatikách Škoda Rapid.

V roce 2013 byl vůz přepracován. Změnily se světlomety, mlhovky, maska ​​chladiče, nárazníky a kapota. Objevil se nový volant a řadicí páka a model spojky pohonu všech kol se změnil na Haldex V. Objevil se městský model Škoda Yeti City s lakovanými nárazníky a lištami [8].

Výroba modelu pokračovala až do začátku roku 2018 [9]. V roce 2017 byl nahrazen větším crossoverem Karoq [10].

Zabezpečení[upravit | upravit kód]

O aktivní bezpečnost Škody Yeti se starají bi-xenonové světlomety s natáčecími moduly. Elektronické stabilizační systémy pomáhají předcházet nehodě: ESP, ABS, ASR a mnoho dalších systémů. Aby se snížilo riziko nárazu zezadu, brzdová světla při nouzovém brzdění blikají. Pasivní bezpečnost zajišťuje až devět airbagů, včetně airbagu pro kolena řidiče a airbagů pro cestující vzadu, speciální úchyty motoru a pedálů [11].

Vůz prošel testem Euro NCAP v roce 2009. Při čelním a bočním nárazu auto poskytlo cestujícím výbornou ochranu, ale při bočním nárazu do sloupu byla ochrana hrudníku slabá. Závažné stížnosti nebyly ani na ochranu dětí. Automobil chrání chodce spíše slabě, zejména v přední části kapoty [11].

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button