Obsah
Jak se montuje škodovka v ČR
Montážní dílny Škoda u Prahy a proč se španělský Seat montuje i v ČR?
Navštívili jste někdy dílny automobilky? Osobně ne. Přesvědčila jsem se, že se na takové místo dostanete jen přes známého nebo když jste slavný bloger. Nic takového. Závod Škoda v Mladé Boleslavi může navštívit kdokoli, stačí se přihlásit k prohlídce na jejich webu zde. Bylo to cool! A k tomu samotné muzeum slavné automobilky a návštěva továrny. Mimochodem, víte, že španělský Seat se vyrábí i v továrnách Škoda v ČR? A věděli jste, že Čína je pro Škodu největším trhem? A že je Rusko až na pátém místě? Myslím, že nevíte, kolik vydělává dělník v montovně ve Škodovce, stejně jako jsem to nevěděl já. A že jejich polední pauza je jen půl hodiny a spěchají na oběd skoro běží. A o tom všem a mnohem více vám povím –
Vůlí osudu (tedy prací) jsem se tedy ocitl na téměř dva týdny v Praze. O tomto městě, které jsem nezaslouženě minul na svých předchozích cestách, vám povím později, ale začněme automobilovým tématem. To je minimálně originálnější než miliontá fotografie Václavského náměstí a Karlova mostu, musíte souhlasit.
Takže přesně ve 13.00:15 se s průvodcem scházíme u Automobilového muzea Škoda v Mladé Boleslavi, to je hned naproti závodu. Samotná rostlina je obrovská, zabírá plochu asi 12 kilometrů čtverečních. Je zde XNUMX bran a speciální vstup pro turistické skupiny. Ano, málem bych zapomněl, musíte předem poslat údaje o pasu, aby vám mohli vydat průkaz. Bez průvodce, jak chápete, se tam nemůžete pohybovat. S průvodkyní jsme ale měli velké štěstí – moc milá rusky mluvící dívka a navíc moje krajanka, z Uralu.
Nebudu předstírat, že jsem odborník na svařovací procesy, ale pojďme se projít dílnami, kde se svařují karoserie pro budoucí vozy. Devadesát pět procent procesů provádějí roboti, lidé pouze ovládají provoz zařízení –
To jsou, jak jsem pochopil, boky z Octavie –
Dělníci se pohybují přísně po cestách –
Ze všech stran je slyšet pohyb a hluk, části budoucích strojů se řítí shora, zdola, po stranách –
Lakování hotových trupů –
A to je finální montáž, kde se karoserie mění v něco podobného, co vidíme na ulicích. Zde připevňují přístrojové desky, sedadla, podvozek, motory, kola atd.
Pracovní doba je třísměnná, každá po 8 hodinách. Pracovníci mají 30minutovou přestávku na oběd a 5minutovou přestávku za hodinu na pití vody a na toaletu. Navíc 5 minut je přesně pět, ne 7 nebo 10. To je velmi přísné a porušovatelé jsou nemilosrdně pokutováni a zvláště zlovolným (kterých je jen pár) může být stržena až polovina mzdy a při opakování přestupků , mohou být vyhozeni. A to je, myslím, správné. Dělníci Škodovky navíc dostávají jedenapůlnásobek průměrné mzdy v zemi, konkrétně od 1250 eur měsíčně. To je mzda podřadného zaměstnance. Inženýři dostávají dvakrát tolik a vedoucí dílny až 10 tisíc eur. Navíc mají 13 platů plus dovolená, víc než je průměr v ČR. A navíc si mohou koupit kterýkoli z vozů vyrobených závodem se slevou až 30 % tržní hodnoty.
Roh na „pět minut“ během směny –
. a zpátky do práce –
Muzeum Škoda si zaslouží samostatný článek, ale o tom až příště –
Jo a málem bych zapomněl! Španělská značka Seat se vyrábí také v továrnách Škoda. Španělského výrobce totiž stejně jako Škodu koupil německý Volkswagen. Nyní je to jedna společnost. A pokud vám odborníci řeknou: „Nevěřím španělským autům, ale věřím japonským,“ pak klidně odpovězte, že Španělé se vyrábí v Mladé Boleslavi a Japonci v Číně :)))