ŠkodaŠkoda Octavia

Jak se Škoda III prodává na sekundárním trhu

Na sekundárním trhu volíme Škodu Superb. Nakupujeme správně

Ahoj! Dnes se podíváme na nákup vlajkové lodi řady Škoda, ojeté Škody Superb. Pokusím se vám zprostředkovat všechny jemnosti výběru, jaké generace modelu existují, motory a kterou možnost je třeba zvážit, abyste byli s nákupem spokojeni. Jít!

Vůz je postaven na platformě Volkswagen Passat a patří do manažerské třídy, kde je určujícím faktorem zajištění vysokého komfortu při ovládání. V současnosti má Superb tři generace, jejichž výroba začíná od roku 2001 do současnosti. První generace, jak jsem již řekl, se vyráběla v letech 2001 až 2006. Vůz měl předponu „3U“ a jeho design velmi připomínal Volkswagen Passat B5+ (restyling B5). Identický interiér, převodovka, konstrukce podvozku, podélné uspořádání pohonné jednotky, čili vše bylo plně v souladu s platformou Passat. Přední zavěšení Superbu je nezávislé, s dvojitými příčnými rameny, vzadu je torzní nosník s vlečenými rameny.

Vůz byl vyroben v karoserii liftback a kombi s předponou „Combi“. V Rusku se nachází v průměru za 350 tisíc rublů. Pod kapotou najdete stejné motory jako u Volkswagenu Passat B5+, až na 4.0litrový motor ve tvaru W, který je vlastně zvláštní. Všechny motory jsou k dispozici v kombinaci s manuální a automatickou převodovkou.

Benzín:
1) 1.8T (přeplňovaný) – 150 hp.
2) 2.0 – 115 hp
3) 2.8 V6 – 193 hp.
Turbodiesel:
1) 1.9 – 131 hp
2) 2.5 V6 – 155 hp.

Od roku 2006 do roku 2008 se vyráběl restyling první generace Superbu. Vzhled modelu byl mírně aktualizován, stal se výraznějším a znatelnějším mezi ostatními vozy. Tady v karoserii kombi jsem restylovanou verzi první generace neviděl a po prohledání internetu o ní také nic nepíšou. To znamená, že restyling byl vyroben pouze v karoserii liftback. V Ruské federaci stojí auto asi 400 tisíc rublů.

Motorová paleta zůstává stejná, jen mezi naftovými zůstává pouze 1.9 TDI.

Benzín:
1) 1.8T (přeplňovaný) – 150 hp.
2) 2.0 – 115 hp
3) 2.8 V6 – 193 hp.
Turbodiesel:
1) 1.9 – 131 hp

Od roku 2008 do roku 2013 se v řadě Superb objevila druhá generace s nezávislým designem, který se nepodobal svým „bratrům“. Aktualizovaný vůz je postaven na platformě Volkswagen Passat B6 s předponou „3T“. Přední zavěšení bylo typu McPherson a zadní bylo přeměněno na nezávislý, víceprvkový. Kupující měl na výběr verze liftback a kombi.

Nabídka motorů zážehových motorů byla aktualizována o motory z rodiny TSI. Atmosférický motor zbyl jen jeden, 3.6 s pohonem všech kol. A k manuální a automatické převodovce přibyl robot DSG. V Rusku se auto prodává za 750 tisíc rublů.

Benzín:
1) 1.8 TSI – 152 koní
2) 2.0 TSI – 200 koní
3) 3.6 V6 – 260 hp.
Turbodiesel:
1) 2.0 – 140 hp

Od roku 2013 do roku 2015 prošla druhá generace Škoda Superb 3T restylingem s předponou „B6“, díky čemuž vůz získal světlý a majestátní vzhled a aktualizovaný interiér. Typ zavěšení a nabídka motorů zůstaly nezměněny. V Ruské federaci je najdete v ceně asi 950 tisíc rublů.

Benzín:
1) 1.8 TSI – 152 koní
2) 2.0 TSI – 200 koní
3) 3.6 V6 – 260 hp.
Turbodiesel:
1) 2.0 – 140 hp

V roce 2015 vydal koncern Škoda třetí generaci Superbu (B8) a před publikem se objevil úplně jiný vůz manažerské třídy. Design mírně řečeno překvapil úplně každého, včetně mě. Přesvědčte se sami, protože tento exteriér nyní činí vlajkovou loď viditelnou, agresivní a drahou. Kromě toho designéři přepracovali také interiér a vybavili vůz velkým množstvím různých možností. Vůz se vyráběl do roku 2019. Na trhu ojetých vozů lze Škoda Superb III zakoupit za 1,5–1,7 milionu rublů.

Výběr motorů tvoří pouze zážehové jednotky rodiny TSI, v kombinaci s manuální převodovkou nebo robotem.
Benzín:
1) 1.4 TSI – 124 koní
2) 1.4 TSI – 150 koní
3) 1.8 TSI – 180 koní
4) 2.0 TSI – 220 koní
5) 2.0 TSI – 280 koní

Od roku 2019 do současnosti se vyrábí restyling třetí generace. Nový Superb dostal výraznější formy a ještě bohatší možnosti. Ale protože je model stále docela čerstvý, na ruském trhu je k dispozici pouze se dvěma benzínovými motory a převodovkou DSG. Do budoucna si myslím, že výběr pohonných jednotek bude širší a pod kapotou se konečně dočkáme naftových motorů. Trh s ojetými vozy tohoto konkrétního modelu je poměrně malý a cena se pohybuje kolem 2 milionů rublů.

Benzín:
1) 1.4 TSI – 150 koní
2) 2.0 TSI – 190 koní

Nyní k výběru vozu. Pojďme se společně zamyslet. Zeptejte se sami sebe: „Co chcete od auta: klidnou a pohodlnou jízdu nebo jízdu a rychlost? Odpověď bude rozhodující a napoví, jakou bestii pod kapotou stojí za to si Škodu Superb koupit a být s ní nakonec spokojen. Začněme úplně první generací a pojďme dále v pořadí. Pro pohodlný pohyb vám bohatě postačí 2.0litrový motor o výkonu 115 koní, který má dobrou spolehlivost a účinnost. Na rychlost se hodí 150koňová 1.8. Konfigurace s motorem 2.8 je vhodná i pro milovníky jízdy, ale stejná 1.8 auto dobře „potáhne“ a u 2.8 přeplatíte jen vysokou spotřebu. Turbodiesel 1.9 bude jakousi zlatou střední cestou mezi rychlostí a komfortem, ale nedoporučuji brát 2.5. I když díky svému točivému momentu auto doslova vzlétne, palivové zařízení je složité a velmi vrtkavé, pokud jde o kvalitu nafty. S naší motorovou naftou chápete, že opravy budou velmi drahé. První generace restylingu má stejné motory, takže nuance výběru zůstávají stejné.

Ve druhé generaci Superbu se musíte vypořádat s motory TSI. Tyto motory jsou z hlediska kvality paliva a ovladatelnosti poměrně rozmarné. Nemají rádi náhlé starty a trhnutí. Ano, jsou výkonné a hospodárné, ale stručně řečeno, veškerá jejich síla je dosažena díky zvýšenému posílení a odlehčení všech dílů, včetně skupiny pístů. Proto tyto motory nemají prakticky žádnou bezpečnostní rezervu. Teď už chápete, že agresivní jízda jen zabije motor, což vás pak bude stát pěkný peníz. Více o vlastnostech těchto motorů a výběru auta s nimi jsem psal v samostatném článku, určitě si ho přečtěte! Na výběr tedy máme tři benzínové motory: 1.8, 2.0 TSI a atmosférický 3.6 V6 – 260 koní. Nejlepší variantou by byla verze 2.0 TSI. Výkonu je dostatek jak pro pohodlí, tak pro rychlost. U 1.8 bude rozdíl ve spotřebě malý, ale je lepší zůstat u 2.0 litru, protože alespoň díky většímu výkonu bude mít o něco větší rezervu bezpečnosti a větší objem bude moci „ strávit“ svůj krevní oběh, pokud náhle chcete „zapnout teplo“ “, což stále nedoporučuji dělat. Motor 3.6 je k dispozici pouze s pohonem všech kol a za palivo zaplatíte hodně, takže pokud jedete opatrně, jděte do 2.0 TSI. Ale nejideálnější a nejspolehlivější varianta je s 2.0litrovým dieselovým motorem, věřte, že jeho výkon stačí.

Ve třetí generaci si budete muset vybrat pouze mezi motory TSI. Vyhýbáme se verzi 1.4, protože její spolehlivost není příliš žádoucí. Jeho síly 124 a 150 v nucené verzi na tak těžké auto nestačí a bude se muset neustále „kroutit“. A jak jsem řekl, TSI se to nelíbí. 2.0litrový 220 koní bude zlatou střední cestou jak pro rychlost, tak pro pohodlí. Existuje samozřejmě možnost s 280 koňovým TSI stejného objemu, ale chci vás varovat, že toto posílení pravděpodobně nebude trvat tak dlouho, jak by mělo. No považte sami, první 2.0litr má výkon 220 a ten druhý byl posílen o dalších 60 koní na 280. Konstruktéři díly ještě odlehčili a ECU přeblikali. O jakém zdroji zde mluvíme? Ale ve třetí generaci restylingu zůstává pouze 190koňový TSI s objemem 2.0 litru.

Je čas sáhnout si na převodovku. Za nejspolehlivější možnost je považována stará dobrá mechanika. Někomu se ale líbí i automat, zvláště když ve velkých městech musíte často stát na semaforech nebo v zácpách. Pokud je to možné, vyhněte se robotickým převodovkám DSG, protože stejně jako motory TSI je manipulace s nimi náročná. Více podrobností o DSG a výběru vozů s nimi je také v samostatném článku; Vraťme se k naší Škodě Superb. Pokud se DSG nenajde v první generaci, tak v budoucnu doslova vytlačí manuální i automatické převodovky. Podívejme se například na konfigurace druhé generace (2008-2013) – řekl jsem, cituji: „nejideálnější a nejspolehlivější možností by byl 2.0litrový turbodiesel“, ale je to v kombinaci s robotem a je to! 2.0 TSI přichází také s robotem. Neexistuje žádná běžná automatická převodovka, existuje pouze jedna manuální volba a 1.8 TSI. A pak chápeš tu ironii, můžeš vzít auto jen s normální převodovkou a havarovat kvůli motoru, nebo ho vzít s normálním motorem a havarovat kvůli převodovce =) Smích a hřích! Osobně jsem zastáncem manuální převodovky a v mém případě byla možnost pouze s 1.8 TSI a kdo preferuje dva pedály místo tří – jedině turbodiesel 2.0 s robotem. A v obou variantách bude vše záviset na stylu jízdy. Ano, říkal jsem, že 2.0 TSI je lepší a spolehlivější než 1.8, ale! Pokud jedete opatrně, bez těchto trhnutí, a to i ve vzácných případech, pak si myslím, že by mělo být vše v pořádku. Pokračuj.

V restylingu třetí generace jsme již takříkajíc „přitlačeni ke zdi“ a máme na výběr 1.4 a 2.0 TSI s převodovkou DSG. Je jasné, že by bylo správnější jít s 2.0litrovým motorem, ale co převodovka? Přistupme k řešení problému logicky: pokud opatrně provozujeme motor (bez trhání atd.), pak podle toho také netlačíme převodovku. Teoreticky není tato kombinace DSG a TSI tak hrozná, pokud s nimi zacházíte opatrně a servisujete je včas. Pokud vás zajímá můj osobní názor, ano, takové auto bych bral, proč ne!

Nakonec bych rád poznamenal, že při nákupu věnujte pozornost servisní historii vozu – měla by být co nejspolehlivější! Musíte se ujistit, že předchozí majitelé udržovali auto včas a efektivně, zvláště pokud je pod kapotou TSI s DSG a nezáleží na tom, jaký motor to je. Podle vzhledu vozu také poznáte, zda z něj byla vytlačena všechna šťáva nebo ne, to také stojí za to vzít v úvahu, abyste později nehavarovali. Mnoho lidí věnuje pozornost počtu majitelů vozu, říkají, že kdyby mělo 5 majitelů, pak tam určitě je „dříví“, ale ne! A i po 20 majitelích může auto zůstat nedotčené a čisté, pokud si ho vážili. I jeden majitel může zabít auto. Je třeba hledat sám sebe, na vlastní oči, a nespoléhat na různé argumenty. A věřte, že ujeté kilometry nejsou ukazatelem. Spolehlivý benzínový motor s normálním pojezdem ujede klidně 300-400 tisíc km na dieselový motor, 500 tisíc km není limit, ale u robotů a TSI je situace trochu jiná. U převodovek DSG většinou po 100 tisících počítejte s tím, že to v jednu chvíli začne kopat, je to kvůli opotřebení spojkových paketů, je to děsivé? Děsivé. A to je docela normální. A opotřebení a co je děsivé =) Ale to nemusí nutně platit pro každou krabici, jasně po 100 tisících km jsou takové kopance. Mohou začínat na 150 a 200 tisících, jen vás varuji, abyste na to byli připraveni. Co se týče TSI, tak tyto motory při běžném zacházení dokážou ujet 300 tisíc km, opět tak, jak bylo zacházeno před vámi. Těsně po 100 100 km sledujte chování motoru, protože díky těmto konstrukčním vylepšením a lehkým dílům se všechny nuance a „strany“ začínají projevovat přesně po hranici XNUMX tisíc A znovu opakuji není to nutně případ každého motoru! Hlavní věcí je nikdy neztrácet ostražitost a věnovat pozornost jakýmkoli maličkostem.

Doufám, že se článek ukázal jako poučný a docela zajímavý. Děkujeme za pozornost a přejeme hodně štěstí při výběru vozu!

Štěstí nebo přepadení? Vyberte si ojetou Škodu Octavia

Předchozí Octavia v karoserii A5 se vyráběla devět let – od roku 2004 do roku 2013. A ve svých nejlepších letech – v roce 2008 – prošel velkou modernizací. „Octavy“ na sekundárním trhu oslňuje oči. Není se čemu divit – svižný, prostorný, a jak mechanici dodávají, celkově spolehlivý. I když došlo k určitým technickým poruchám (a někdy selháním).

Který motor zvolit?

Pokud spočítáte všechny možnosti motoru Octavia, dostanete 19 jednotek o objemu 1,2 až 2 litry. Většinu z nich je ale v Rusku těžké najít. Dvoulitr FSI s přímým vstřikováním odešel do důchodu už v roce 2008, čerstvá 1.2 TSI se nerozšířila (náš řidič na takový objem nevěří), tradiční ruské myšlení bránilo dieselovým 1.9 TDI a 2.0 TDI, které jsou vcelku spolehlivé a trvanlivé, od získání popularity. Přibližně 90 % všech vozů má jeden ze tří nejoblíbenějších motorů. Zastavme se u nich.

Z hlediska spolehlivosti hodnotí mechanika na prvním místě je atmosféricky plněná 102 o výkonu 1.6 koní MPI s distribuovaným vstřikováním. Na sekundárním trhu je velmi populární, ale neměli byste slepě brát takovou Octavii. Motor tedy nemá trysky chlazení pístů, což může vést k poruchám v důsledku přehřátí. Kromě toho se těsnění dříku ventilu rychle opotřebovává – možná i po 40-50 tisíc km. Současně se zvyšuje spotřeba oleje, i když zrcadlo válce zůstává bez opotřebení. Víka je lepší měnit společně s pístními kroužky. Práce s náhradními díly bude stát přibližně 10-11 tisíc rublů (dále jen – ceny neoficiálních služeb). Mechanici také poznamenávají, že tento motor má ve srovnání se svým „předchůdcem“ změněné časování. Auto se stalo energičtější, ale objevila se zvláštnost – na volnoběh ručička otáčkoměru trochu plave. Jen si na to musíte zvyknout.

Škoda Octavia

Přečtěte si také

Za nejproblematičtější převodovku je považována německá DSG. Ale marně! Některé „kulomety“ pro „francouzské“ a „japonské“ také nejsou příliš odolné

Co by měli ti, kterým 102 aspirovaný výkon nestačí? Zdá se, že existuje zlatá střední cesta v podobě 122 TSI o výkonu 1.4 koní – vynikající kombinace výkonu a účinnosti. Ale na nové auto. Na trhu s náhradními díly se motor proslavil. Ničení pístu u motorů řady SAHA není neobvyklé. Výměna skupiny pístů za modernizovanou nebude stát méně než sto tisíc rublů. Spotřeba oleje více než litr na tisíc? Určitě je čas bít na poplach. U těch, co tankovali kdekoli, se problém objevil i při 30-40 tis. Vylepšení aut od roku 2011 poněkud zlepšilo statistiky, ale problém s nadměrnou spotřebou oleje úplně nevyřešilo.

Olej na vzduchovém filtru naznačuje nutnost výměny odlučovače oleje ventilačního systému klikové skříně, což bude stát 6-8 tisíc. Systém napájení také není spolehlivý. Často je problém s vysokotlakým palivovým čerpadlem, což způsobuje, že se benzín dostane do klikové skříně. Cizí klepání pomůže včas diagnostikovat poruchu. Problém je vyřešen výměnou tlačného zařízení za 2500 15000 rublů nebo celého vstřikovacího čerpadla za XNUMX XNUMX.

Mezi další problematické díly na 1.4 TSI hydraulický napínák rozvodového řetězu. Kvůli neúspěšnému návrhu posledně jmenovaného dochází ke skoku, který může vést ke katastrofě. Objevilo se cizí zaklepání – jako kulka do služby. Málokomu se podařilo najet více než 75 000 km bez výměny agregátu. Řetěz s hydraulickým napínačem, vodítky, stabilizátorem a těsněním bude stát 10–12 tisíc rublů a práce bude stát dalších 8–10 tisíc. Motory 1.2 a 1.4 TSI se navíc v zimě dlouho zahřívají, zvláště u sedmistupňového DSG – o tom jsme hovořili v materiálu „Dlouhý test Škody Octavia. Mrazivá svěžest.“

Motory 1.8 TSI s výkonem 152 koní. spolehlivější, i když jsou také pověstné zvýšeným apetitem oleje – dva až tři litry mezi výměnami. Od roku 2011 se na ně montují i ​​modernizované pístové skupiny. Ano a podobné problémy se stávají s odlučovačem oleje a hydraulickým napínákem. Některé náklady jsou ale výrazně vyšší. Například rozvodový řetěz s komponenty bude stát od 21 do 27 tisíc a práce bude stát asi sedm. Motor byste si měli rozhodně poslechnout v jakémkoli režimu. Klepání při studeném startu často značí blížící se smrt regulátoru časování ventilů (od 30 tisíc).

Plus, U turbomotorů se nevyhnete problémům s přeplňováním. Jedinou otázkou je čas. Při správném provozu nemusí turbína způsobovat problémy do 150 000 km. Jistým znamením, že je čas na opravy, je ztráta trakce, zvláště patrná při vysokých rychlostech. Důvodů je mnoho: různé ventily, pohony. Nebo možná nastal čas na výměnu samotné turbíny. V souladu s tím jsou náklady zcela odlišného řádu – od 4500 120 do XNUMX tisíc rublů.

DSG, automatické nebo manuální?

Octavia je opravdu spolehlivá pouze mechanika, která se většinou do sta tisíc najetých kilometrů nepřipomene. Klasický automat je také dlouho věrný svému majiteli, ale ten zpočátku přicházel jen se slabým motorem 1.6. Pravda, od konce roku 2011 byl předepisován do výkonné 1.8 po četných smutných případech s DSG. Takové stroje nejsnáze poznáte podle páky převodovky – roboti na ní mají vyrytou zkratku DSG. Automatická převodovka má ale stále slabé místo. Tepelný výměník často „létá“ (15-20 tisíc), proto skříň přestane řadit na vyšší rychlostní stupně. Velké plus při nákupu, pokud se předchozí majitel obával instalace dalšího radiátoru.

Zajímavé:
Jak zobrazit spotřebu paliva ve Škodě Octavia Tour 2009.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button