Škoda

Jak správně udržovat turbínu na Škodě

Dobrý den, pro provoz motoru s turbodmychadlem je 6 standardních pravidel, budiž pro vás připomínkou, zde jsou:
№ 1
Vždy zkontrolujte, zda jsou olejové a vzduchové filtry vašeho vozu v dobrém provozním stavu. U takového motoru jsou tyto body obzvláště důležité. Při výměně je navíc nutné přísně dodržovat požadavky výrobce a instalovat pouze díly doporučených značek.

№ 2
Pokud jde o opravu turbíny vašeho automobilu, musíte nejprve zkontrolovat stav oleje a maziva. Ve složení by neměly být žádné zbytečné nečistoty. Klikový hřídel je vhodné kontrolovat při vypnutém motoru. Pokud je zde vše v pořádku, musíte nastartovat motor a nechat ho několik minut běžet a pečlivě poslouchat hluk. Je důležité zajistit, aby ložiska turbíny a systém mazání fungovaly správně.

№ 3
Startování turbomotoru vyžaduje zvláštní pozornost. Zde je automobilový nadšenec silně odrazován od toho, aby se nechal unést plynem. Je vhodné nechat motor nějakou dobu běžet na volnoběh (alespoň jednu až dvě minuty). Turbomotor samozřejmě potřebuje k dosažení požadovaného tlaku jen pár sekund, ale tato doba zjevně nestačí k tomu, aby byly všechny prvky motoru dobře promazány.

Pokud turbína pracuje byť jen pár sekund bez řádného mazání ve vysokých otáčkách (pokud je sešlápnut plynový pedál ihned po nastartování), může snadno selhat. V nejlepším případě se jeho životnost jednoduše sníží.

Zajímavé:
Jak získat mistra ve světě tanků Škoda T 24.

№ 4
Motor s turbodmychadlem je také nutné moudře vypínat. Před vypnutím zapalování je nutné nechat alespoň trochu vychladnout motor, který při maximálním zatížení musí pracovat ve špičkových teplotách. Pokud okamžitě vypnete zapalování, může to vést k prudkému poklesu teploty, a tím ke zkrácení životnosti turbodmychadla. Ten velmi často selže právě kvůli nesprávné obsluze.

№ 5
Přeplňovaný motor musí být správně nastartován při nízkých teplotách. Pokud musíte své auto často provozovat v chladném počasí, musíte si stanovit pravidlo, že nejprve mírně protočíte motor a poté jej nastartujete na volnoběh. V tomto případě bude olej normálně cirkulovat a postupně naplní systém. Přetížení během takového spuštění bude minimalizováno.

№ 6
Nikdy nezačínejte řídit auto s přeplňovaným motorem, dokud neběží alespoň několik minut na volnoběh. Tady je ale potřeba vědět, kdy přestat. Motor by neměl běžet v režimu naprázdno déle než půl hodiny. V opačném případě se mohou na nejslabších místech spojů objevit netěsnosti v důsledku tzv. generování nízkého tlaku. A v tomto případě výfuk samotného motoru dostává namodralý nádech.

Závěry
Provoz motoru s turbodmychadlem vyžaduje zvláštní přístup a na to je třeba pamatovat. Pokud uděláte vše podle doporučení, můžete se zbavit mnoha problémů a být si jisti, že přeplňovaný motor bude „žít“ po velmi dlouhou dobu.

Je turbína opravdu tak děsivá? Jak správně jezdit s turbomotorem a kolik mohou stát opravy

V Rusku se přeplňovaných motorů strašně bojí, preferují méně výkonné a účinné atmosférické. Zjistíme, jak „nezabít“ turbínu před plánovaným termínem a kolik bude stát její servis nebo výměna.

V naší minulé publikaci jsme již porovnávali přeplňované a atmosférické motory a snažili se pochopit, jaké jsou jejich rozdíly a který z nich je lepší vybrat. Řekněme, že jste si již koupili auto s přeplňovaným motorem nebo se ho chystáte koupit.

Jak je uspořádána turbína?

Obecně platí, že turbodmychadlo je navrženo jednoduše. Hlavní částí je kazeta. Uvnitř je umístěn hřídel, k němuž jsou na dvou protilehlých koncích připevněna turbínová kola. Aby se hřídel normálně otáčela a nezahřívala se, je k ní pod tlakem přiváděn motorový olej. K náplni je také připevněna trubice s nemrznoucí kapalinou pro dodatečné chlazení.

435353.jpg

Po stranách těla nábojnice jsou připevněni dva „šneci“ – horký a studený, uvnitř kterých se otáčejí turbínová kola. Horké výfukové plyny vstupují dovnitř, roztočí kolo a poté „odletí“ do výfukového potrubí bočním otvorem hlemýždě. Turbo kolo ve studeném svitku nasává čistý atmosférický vzduch ze sacího traktu a žene ho pod silným tlakem dále do sacího traktu k válcům motoru.

Toto je obecný návrh turbíny a nebudeme nyní zabíhat do složitostí designu a různých možností uspořádání. Za zmínku však stojí nová generace turbín, kde je olej přiváděn pod nižším tlakem a hřídel se otáčí ve velmi drahých a těžkých kuličkových ložiskách.

5464564.jpg

Bude turbína „žrát“ olej?

Jak jsme již řekli, turbína nemůže fungovat bez oleje. Obvykle se pryžová těsnění používají k utěsnění rotujících hřídelů (jako u motoru a převodovky), ale žádné těsnění nemůže odolat provozním podmínkám turbíny. Provozní teplota v něm dosahuje tisíců stupňů a rychlost otáčení hřídelí dosahuje stovek tisíc otáček za minutu. To jsou mnohem drsnější podmínky než v motoru.

Hřídele a pouzdra v turbíně jsou k sobě slícovány s velmi vysokou přesností a díky tomu by jimi při správném chodu turbíny neměl unikat olej. Jakmile se však mezery zvětší, je olej nasáván „studenou“ částí turbíny do sacího potrubí motoru spolu s nuceným vzduchem. V takových případech říkají, že „turbína pohání ropu“.

Depositphotos_11351295_s.jpg

Proč se tohle děje?

  • Přirozené opotřebení pracovních ploch hřídelí a pouzder.
  • Snížený tlak oleje v motoru: turbína nemá mazání a více se opotřebovává.
  • Zvýšený tlak oleje v motoru: olej se jednoduše vytlačí štěrbinami mezi pouzdry a hřídelemi.
  • Zvýšený podtlak v sacím potrubí – je tam nasáván olej z turbíny. Výsledkem je, že u motorů, kde se vůle ve válcích blíží ideálu, může ztráta oleje v důsledku vadné turbíny dosáhnout několika litrů na sto kilometrů. Toho se příznivci atmosférických motorů bojí.

Jaký je zdroj turbíny?

Vše je zde velmi individuální a záleží na stylu jízdy. V průměru je životnost turbíny u benzínových motorů 150 tisíc kilometrů. U dieselových motorů – 250 tisíc kilometrů. Pokud ale pojedete rychle, přetaktujete motor a turbínu, může se životnost snížit na 100 nebo 60 tisíc.

Depositphotos_9565780_s.jpg

Jak pochopit, že je potřeba opravit turbínu?

Hlavním znakem brzkého zániku turbíny je namodralý kouř z výfukového potrubí. Jeho vzhled znamená, že se ve válcích spaluje olej spolu se směsí vzduch-palivo. Je velmi pravděpodobné, že se tento olej dostal do sání přes turbínu. K provedení diagnostiky nepotřebujete mít diplom automechanika. Stačí mít knihu o konstrukci auta, kde je zakresleno umístění komponentů pod kapotou, a trochu volného času.

  • Najděte vstupní potrubí, kterým vzduch vstupuje do turbíny a odšroubujte jej. Vložte ruku do „svitku“ turbíny a nahmatejte hřídel, na které je oběžné kolo připevněno. Rozhoupejte to, a pokud je tam vůle, pak prasklinami pravděpodobně vytéká olej.
  • Najděte mezichladič a podívejte se dovnitř. Pokud je uvnitř olej, turbína jej „pohání“. Čím více oleje, tím vyšší opotřebení.

Někdy jsou na palubní desce vozů s turbodmychadlem ukazatele teploty a tlaku turbíny. V souladu s tím by teplota neměla být zvýšena a tlak by neměl být snížen.

Všechny tyto rady je třeba vzít v úvahu, pokud kupujete ojetý vůz s turbodmychadlem. Turbína je drahá věc a její závada může mít pro vás jako budoucího majitele velké výdaje.

Depositphotos_2589297_s.jpg

Kolik stojí oprava turbíny a co se v ní opravuje?

Když selže turbína, máte tři možnosti.

Vyměňte celou turbínu. Nejčastěji se jedná o zcela zbytečný podnik, protože olej pohání kazetu, ale „šnečí“ pouzdra zůstávají nedotčená a není třeba je měnit. Oficiální prodejci a multiznačkové služby rádi nabízejí výměnu kompletní turbíny, jejíž technici mají o turbínách malé znalosti a kladou si za úkol dostat od klienta maximum peněz.

Jak moc? Demontáž, odpojení přívodního potrubí oleje a nemrznoucí směsi a zpětná instalace turbíny stojí asi 4 000 – 5 000 rublů.

Vyměňte vložku turbíny. Jediné, co je potřeba vyměnit, je samotný pracovní prvek turbodmychadla – skříň s hřídelí a oběžnými koly. Hotovou kazetu dokáže vyměnit i technik, který se nespecializuje na turbíny. Úkolem je odšroubovat několik upevňovacích matic a poté je zašroubovat zpět.

Jak moc? Cena náhradní kazety je asi 15 000 – 20 000 rublů.

Opravte kazetu. Tento druh práce mohou provádět pouze specializovaní technici autoservisu. Turbína je kompletně rozebrána, omyta ultrazvukem, opotřebené prvky jsou identifikovány a vyměněny. Těleso nábojnice se vyvrtá na soustruhu a následně se celá konstrukce vyváží ve dvou stupních tak, aby nedocházelo k vibracím při otáčkách do 150 – 200 tisíc ot./min. Poté je olej čerpán do kazety pod tlakem, aby se zkontrolovala těsnost.

Jak moc? Cena opravy turbíny závisí na mnoha faktorech a pohybuje se od 7 000 do 25 000 rublů. Je důležité pochopit, že pokud řemeslníci uvádějí vážnou částku, je často jednodušší koupit novou turbínu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button