ŠkodaŠkoda Octavia

Jak vyměnit ložisko náboje na Škoda Octavia 2010

Upozornění: Při odšroubování uložení hnacího hřídele o více než 90° nesmí být ložisko kola zatěžováno hmotností vozidla, tzn. Vozidlo by nemělo stát na kolech Pokud je ložisko kola zatíženo hmotností vozidla při vyšroubování upevňovacího šroubu hnacího hřídele, dojde k poškození vnitřního ložiska, což povede ke snížení jeho životnosti. Pokud je třeba vozidlo namontovat na kola nebo přesunout, je třeba dodržet následující: namontujte vnější kloub místo kloubového hřídele. Utáhněte upevňovací šroub (použijte starý) vnějšího kloubu CV momentem 120 Nm.

Odstraňte kolo. Odstraňte držák s brzdovým třmenem a přivažte jej k tělu drátem. Demontujte snímač rychlosti pro systém ABS. Demontujte brzdový kotouč. U vozidel s automatickou regulací sklonu světlometů odšroubujte matici -1- levého předního snímače světlé výšky -G78-. Odšroubujte upevňovací matice -šipky-. Vytlačte kulový čep z lichoběžníku. Vysuňte hnací hřídel z náboje a zajistěte, např. přivažte drátem ke karoserii. Znovu našroubujte kulový čep na lichoběžník. Odšroubujte šrouby -šipky-. Demontujte ložisko kola z čepu řízení.

Opatrně! Zabraňte kontaminaci a poškození těsnění během práce a skladování.

Ložisko -1- by mělo být uloženo lícem nahoru. Vždy nasaďte náboj s ložiskem na náboj -2-.

Ložisko neuchopujte za vnitřní kroužek. Ložisko vyjměte z obalu, vždy jej umístěte na vnější stranu.

Instalace

Montáž v opačném pořadí. Utáhněte šroub zajišťující hnací hřídel k náboji. Po výměně čepu řízení je nutné seřídit úhly seřízení kol.

Video



Výměna ložisek kol pro Škoda Octavia

Jak zjistit, že je čas vyměnit ložisko náboje zavěšení? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

  • sjetí auta z cesty na rovné silnici
  • zvyšuje se spotřeba paliva
  • hluk ze špatného ložiska
  • Při jízdě na volnoběh auto znatelně zpomaluje

Svěřte výměnu ložiska kola pouze profesionálům!

POZOR!

  1. Po ujetí 500 km je potřeba znovu seřídit ložisko náboje.
  2. Kupujte pouze originální díly, čínské díly stojí přibližně stejně a slouží mnohem méně.
  3. Po výměně dílu v náboji je nutné znovu seřídit přední kola Škody Octavia.
  4. Po značném množství najetých kilometrů při výměně předního ložiska neočekávejte, že zadní ložisko bude v dobrém stavu.
  5. Otočný prvek náboje je velmi citlivá součást a jakákoliv nepřesnost při montáži výrazně sníží jeho životnost.

CO JE TO LOŽISKO KOLA

Během provozu vozidla jsou nejzranitelnější části zavěšení. Jsou nejvíce náchylné na opotřebení, mechanické poškození a nepříznivé vlivy prostředí. Ložiska kol Škoda Octavia jsou jednou z nejkritičtějších částí zavěšení, zajišťují rotaci kol a přebírají dynamické zatížení, ke kterému dochází při jízdě vozu po nerovných vozovkách.

V automobilových nábojích jsou obvykle instalovány dva typy otočných prvků. Patří mezi ně: koule s úhlovým stykem a kuželový váleček. Nyní se na většině moderních modelů strojů používají spolehlivější značky HUB (Hub Unit Bearings).

U některých modelů je na rotačních prvcích náboje Škoda Octavia instalován vícepólový magnetický kroužek, při skladování a montáži je nutné nedržet díl v blízkosti magnetického pole. Při jeho instalaci je třeba pečlivě sledovat správnou instalaci. Díl by měl být instalován tak, aby polární kroužek směřoval k snímači rychlosti. Je nutné neustále sledovat jejich stav, aby se zabránilo vážným škodám během výletů, včetně až nehod na cestě. Když se objeví první známky opotřebení, vzhled rachotu během pohybu, axiální vůle, musíte navštívit servisní stanici a podstoupit diagnostiku.

FUNKČNÍ ÚČEL LOŽISKA KOLA Škoda Octavia

Prvky brzdového systému Škoda Octavia jsou instalovány na přírubě náboje a je k ní připevněn kovový disk kola pomocí matic. Náboj předního kola je otočný a patří mezi díly řízení. Obvykle selže jen zřídka, což se o ložisku říci nedá. Ložiska kol Škoda Octavia se vyměňují poměrně často z důvodu jejich opotřebení nebo jiných poruch. Tento prvek spolu s dalšími stejného druhu drží hmotnost vozu a zajišťuje volné otáčení kol.

V nábojích hnaných náprav s malým dynamickým zatížením jsou instalovány jednořadé kuželové části rotace. V zatížených hnacích nábojích jsou použity dvouřadé kónické díly, které snesou výrazně vyšší zatížení. Tyto rotační prvky se používají v uzavřeném provedení, které nevyžaduje pravidelné mazání a funguje téměř až do opotřebení. Navzdory tomu musí být výměna ložiska kola Škoda Octavia provedena včas, aby byla zajištěna bezpečná jízda, a to z důvodu vlivu značného bočního a radiálního zatížení.

PŘÍZNAKY PORUCH

Každý majitel vozu Škoda Octavia se jistě setkal s tak nepříjemným jevem, jakým je drnčení kola za jízdy. Navíc čím rychleji se auto pohybuje, tím více bzučí přední kolo. Tento příznak indikuje poruchu ložiska předního náboje Škoda Octavia a je to signál, že je čas na výměnu ložisek.

Co se může stát, pokud nebudou ložiska kol včas vyměněna? Vnitřní válečky se po nějaké době promění v malé kousky kovu, nebo dokonce v prášek, vnitřní ráfek praskne a disk kola rotující bez potřebného vycentrování uřízne upevňovací čepy a kolo jednoduše spadne. O důsledcích odpadnutí kola ve vysoké rychlosti nemá cenu mluvit. Jakmile se tedy objeví první podezření na poškození dílů, je třeba okamžitě vyměnit ložiska předních a zadních kol.

Není těžké zkontrolovat, který rotační prvek je třeba vyměnit – přední nebo zadní. Chcete-li to provést, musíte zvednout stranu kontrolovaného vozidla pomocí zvedáku a posoudit stav ložiska pomocí následujících kroků: uchopte kolo oběma rukama z opačných stran za gumu a zatáhněte za něj různými směry. Pokud snadno dochází k vibracím a je slyšet křupání, je v tomto případě nutná okamžitá výměna ložisek náboje kola Škoda Octavia. Výměna je také nutná, když nastanou následující jevy:

  • auto nejprve pomalu, pak stále více a více začíná táhnout jedním směrem při jízdě po rovné vozovce;
  • postupně se spotřeba paliva začíná zvyšovat kvůli provozu motoru v zaneprázdněném režimu;
  • volná role dopravy je výrazně omezena, dochází k určitému brzdění při jízdě na volnoběh.

KDY VYMĚNIT LOŽISKO KOLA Škoda Octavia

Pro zjištění stavu ložiska zadního náboje Škoda Octavia proveďte stejné operace jako při kontrole předního. Pokud díly hrají více než 1 mm, je nutné je dotáhnout nebo vyměnit. Pokud vůle nepřekračuje povolené limity, roztočte kolo pro otáčení a pokud uslyšíte hučení, prasknutí, cvaknutí, měli byste vyměnit ložiska. Odborníci doporučují zkontrolovat stav rotačních prvků po ujetí asi 35 tisíc km a v případě zjištění poruchy okamžitě provést opravu.

Zadní a přední ložiska umožňují volné a snadné otáčení kol Škoda Octavia, bezpečně je fixují a rozkládají zatížení za jízdy. Tato rotační část poskytuje pohodlí a bezpečnost při pohybu a její rozbití může vést k vážným problémům. Jízda ve Škodě Octavia s vadnými rotačními prvky pravděpodobně povede k zaseknutí kola.

PŘÍČINY PORUCH

K selhání ložiska kola Škoda Octavia dochází z několika důvodů, mezi které patří:

  • nesprávná instalace se zaujatostí;
  • špatná volba velikosti otočného prvku;
  • nedostatek mazání součásti;
  • dlouhodobá práce;
  • nesprávná jízda.

Navzdory skutečnosti, že se jedná o poměrně spolehlivý a odolný díl, je často nutné opravit ložiska kol. Značný nájezd kilometrů, zejména při extrémní jízdě, povede k jeho selhání. Dalším z pravděpodobných důvodů jeho poruchy může být netěsnost. Otočný prvek je naplněn tukem, chráněn speciálním plastovým pryžovým uzávěrem. Při jeho zničení se díl opotřebuje několikrát rychleji.

Nejnepříjemnější akcí je však negramotná instalace rotačního prvku, nerovnoměrně lisovaná část selže po několika tisících kilometrech. Porucha je kromě hučení a tresky doprovázena vibracemi ve sloupku řízení Škody Octavia a taháním vozu do strany, jako v případě špatné geometrie kol.

ŽIVOTNOST NÁBOJE LOŽISKA Škoda Octavia

Tento detail přímo ovlivňuje schopnost vozidla pohybovat se s jistotou po dálnici bez ohrožení osob sedících v autě a na silnici. Pokud dojde k poruše některého z prvků náboje, existuje možnost nekontrolovatelného transportu a nouzové situace. Příčinou náhlého selhání rotačního prvku Škody Octavia může být také odpařování maziva v důsledku nárůstu teploty v náboji, vymývání složení maziva s častým překonáváním vodních bariér. Při ztrátě ochranného uzávěru se do těla dostane písek, prach, které mají vlastnosti brusiva.

PRAVIDLA NÁHRADY, LÁTEK A NUANCÍ

V každém případě by se před výměnou dílu mělo určit, jak tuto operaci provést. Za normálních provozních podmínek se provádí po ujetí 115–125 tisíc km. Opotřebení této části značně ovlivňuje tlukot volantu při jízdě ve Škodě Octavia, což způsobuje určité nepohodlí. Abyste předešli problémům s ložisky kol, měli byste provádět pravidelnou diagnostiku sami nebo se obrátit na autoservis.

Nezapomeňte, že výměna prvků náboje u různých modelů Škoda Octavia se může výrazně lišit. U vozidel moderních modelů jsou na náboji často namontována různá elektronická zařízení, která se snadno poškodí a při výměně otočného prvku se doporučuje demontovat.

Po dokončení práce může dojít k obnovení vibrací v důsledku šikmo vloženého prvku, pro jejich odstranění budete muset díl znovu vyklepnout a správně zatlačit. Zpočátku se může zdát, že výměna přední nebo zadní části náboje není nic složitého. Délka dalšího provozu však závisí na kvalifikaci mechanika.

Výměna součásti je poměrně choulostivá práce, je důležité správně utáhnout rotační prvek. Slabě utáhněte – dojde k vůli navíc, což předčasně učiní součást nepoužitelnou. Táhnout – dojde k dodatečnému zatížení, které nepříznivě ovlivní součást. A pokud nemáte schopnosti automechanika na opravu Škody Octavia, je vhodné obrátit se na servis.

Zajímavé:
Jak odstranit obložení víka kufru Škoda Superb.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button