ŠkodaŠkoda Rapid

Jak vyměnit rozvodový řetěz na Škoda Rapid cfna

Dnes vám představuji nový (pro můj web) formát: video tutoriály.

Motor CFNA byl instalován v letech 2010 až 2018 ve VW, Škodě a dokonce i SEATu. Zdálo se, že fungoval dobře, ale měl charakteristickou „bolest“ – klepání pístů. V tomto materiálu však mluvíme o rozvodovém řetězu:

Jako obvykle VAG nereguluje jeho výměnu při žádném konkrétním počtu najetých kilometrů. Praxe ale ukazuje, že po 100 000 km provozu v městském cyklu je řetěz rozhodně natažený natolik, že způsobuje problémy, alespoň slyšitelné (tedy cizí hluk).
K výměně rozvodového řetězu potřebujete velký seznam součástí:

03C109158A – rozvodový řetěz;

03C109509P – napínací botka;

03C109507BA – napínák řetězu;

03C109287G — těsnění předního krytu;

N 91048601 – šroub klikového hřídele;

N 90256202 — šroub vačkového hřídele, potřeba 2 kusy;

03C109293, pryžový kroužek na přední kryt, také 2 kusy;

03C115561H – olejový filtr;

D 176600M1 – tmel na paletu;

03C105159H – pouzdro klikového hřídele. Podél ní funguje olejové těsnění;

038103085E – těsnění klikového hřídele;

N 90903201 – těsnění pro pouzdro hřídele;

03C109571F — ozubené kolo vačkového hřídele, 2 kusy;

03C105209BE – ozubené kolo klikového hřídele.

A také speciální nástroj:

Při výměně ozubených kol vačkového hřídele je třeba věnovat zvláštní pozornost procesu nastavování TDC a udržování fází:

Není nutné měnit hnací řetěz čerpadla. Je však stále poměrně snadné posoudit jeho stav, protože pro výměnu ozubeného kola na klikovém hřídeli bude muset být odstraněn (řetěz čerpadla):

Stejný příběh se samotnými ozubenými koly:

Vidíte nějaké známky opotřebení? To znamená změnu!

No, vlastně, video tutoriál o výměně rozvodového řetězu na motoru CFNA:

Důležitý bod: síly utahování šroubů:

— šrouby vačkového hřídele: 50Nm + 90°
— šroub klikového hřídele: 150Nm + 180°
— šrouby předního krytu: M6- 10 Nm / M10 — 50 Nm
— šrouby nosné konzoly k bloku: 30 Nm a utáhněte je o 90°

Výměna rozvodového řetězu Škoda Rapid

Výměna rozvodového řetězu rychle a za férovou cenu! Přijďte k nám, pokud zaznamenáte známky opotřebení řetězu:

  • přišel předpis pro výměnu řetězu (pokud jej poskytuje automobilka)
  • klepe v motorovém prostoru při běžícím spalovacím motoru (ze strany rozvodu)
  • zvýšená spotřeba paliva

Urychleně vyměníme rozvodový řetěz, v případě potřeby vyměníme motorový olej a filtr, diagnostikujeme motor a rozvod plynu.

Výměna starého filtru za novýNový filtr palivové nádržePalivový filtr

FUNKČNÍ ÚČEL ROZVODOVÉHO ŘETĚZU

Pohon rozvodovým řetězem Škoda Rapid je součástí mechanismu rozvodu plynu a podílí se na přenosu točivého momentu z klikového hřídele na vačkový hřídel. Řetěz je může spojovat přímo nebo se podílet na práci nepřímo, například vzájemným kombinováním vačkových hřídelů, pokud jsou dva, přičemž jeho funkční účel zůstává nezměněn.

Sledování stavu rozvodového řetězu, výměna tlumičů a napínáků je součástí plánované údržby vozidla a hraje důležitou roli v chodu motoru vozidla. Je nutné pravidelně sledovat stav rozvodu plynu, protože to přímo ovlivňuje výkon vozidla, citlivost při dodávce plynu a spotřebu paliva.

Výměna starého filtru za novýNový filtr palivové nádržePalivový filtr

VLASTNOSTI VÝMĚNY ŘETĚZU

U většiny motorů starších modelů aut se k přenosu točivého momentu používaly řetězy s válečkovými články, často šly komponenty ve dvou nebo třech řadách, to dělalo z rozvodového řetězu velmi spolehlivý, téměř věčný mechanismus, který nepotřeboval neustálou údržbu. Často auto ujelo až 300 000 km. a řetěz mechanismu dostal pouze boční vůli a nejhorší věc, která se mohla mechanismu distribuce plynu stát, bylo přeskakování článků, zlomy byly extrémně vzácné. Trendem ve vzniku automobilů se postupem času stala výrobní cena, hospodárnost, šetrnost k životnímu prostředí a hmotnost motoru automobilu, která ovlivňuje jeho výkon. Za těchto podmínek začali výrobci usilovat o výměnu rozvodového řetězu za lehčí, levnější a snáze udržovatelný rozvodový řemen. A ty motory, v jejichž konstrukci byly řetězy zachovány, byly válečkové komponenty nahrazeny lehkými lamelovými články, spolehlivějšími než rozvodové řemeny, ale stále ne tak silnými jako válečkové řetězy.

Rozvodový řetěz Škoda Rapid má řadu vlastností, které jej zásadně odlišují od rozvodového řemene.

1. Řetěz je odolný mechanismus, jeho opotřebení trvá mnohem déle než u rozvodového řemene, dochází k přetržení, ale mnohem méně často než u motorů poháněných řemenem.

2. Přerušený okruh mechanismu distribuce plynu se vyskytuje poměrně zřídka, což znamená, že porucha motoru vyžadující nákladnou generální opravu se nevyskytuje často.

3. Rozvodové řetězy jsou poměrně hlučné, ale při současné úrovni odhlučnění auta tento parametr není příliš důležitý.

4. Při opotřebení řetězu dochází k jeho vůli a bočnímu házení, což ukazuje na nutnost výměny starého řetězu za nový. Vzhledem k tomu, že kovová část je prověšená a boční tlučení je doprovázeno silným hlukem, je prostě nemožné si toho nevšimnout a nepřikládat tomu důležitost. Hluk pod kapotou bude prvním „voláním“ naznačujícím nutnost údržby vozidla.

5. Hlavní nevýhodou výměny rozvodového řetězu Škoda Rapid je, že je umístěn uvnitř bloku válců a bez školení a zkušeností je poměrně obtížné posoudit jeho stav. Kromě toho je demontáž a výměna s takovým zařízením dlouhý a pracný proces, a proto nákladný.

6. Na rozvodovém řetězu se podílejí napínače a tlumiče – jedná se o spotřební materiál, který se rychle opotřebovává a potřebuje častější výměnu než samotný rozvodový řetěz.

TYPY PORUCH

1. U rozvodových řetězů je při plné provozuschopnosti dodržován přirozený průběh, který je kompenzován napínáky při působení tlaku oleje. Za poruchu se považuje silné boční tlučení rozvodového řetězu, které se objeví při natažení článků. Skutečnou míru natažení řetězu je možné zjistit pouze kvalifikovanou kontrolou mechanismu rozvodu plynu.

2. Vůle je přímé natažení řetězu, které je pozorováno při dlouhodobém provozu, může vést k přeskakování článků řetězu a nefunkčnosti mechanismu distribuce plynu, to vede ke snížení citlivosti motoru při použití akcelerátoru sešlápnutí pedálu a zvýšení spotřeby paliva.

3. Přetržený rozvodový řetěz Škody Rapid je v případě řetězového motoru nejnebezpečnějším poškozením motoru, nevyskytuje se často, ale vyskytuje se. Dojde-li k takové poruše, přestane být vačkový hřídel spojen s klikovým hřídelem a může se zcela libovolně zastavit v poloze, kdy je otevřen některý z ventilů mechanismu rozvodu plynu. V tomto případě se píst pohybující se nahoru může srazit s ventilem, což povede k jeho deformaci a motor automobilu bude čelit vážným opravám. Je třeba poznamenat, že k přerušení rozvodového řetězu nedochází neočekávaně; je téměř vždy doprovázeno změnami v provozu vozidla, snížením jeho výkonu, změnou spotřeby benzínu a výskytem cizího hluku.

Aby se zabránilo a zabránilo provozu mechanismu distribuce plynu, je nutné pravidelně odstraňovat problémy s rozvodovým řetězem, což ušetří motor automobilu před poškozením, zabrání předčasnému opotřebení motoru a prodlouží jeho životnost.

Výměna starého filtru za novýNový filtr palivové nádržePalivový filtr

PŘÍČINY OPOTŘEBENÍ

1. Provoz vozu Škoda Rapid v extrémních podmínkách. Častá jízda po nezpevněných cestách, tažení přívěsů, těžkých nákladů a cestování vysokou rychlostí zvyšuje zatížení klikového hřídele, roztáčí jej na maximální rychlost, což vede k natahování rozvodového řetězu.

2. Jelikož je rozvodový řetěz umístěn uvnitř bloku válců, je zcela omýván motorovým olejem a v důsledku toho je velmi citlivý na jeho kvalitu. V případě použití vysoce kvalitního syntetického oleje obsahujícího ve svém složení specializované detergenty se výrazně zvyšuje životnost rozvodového řetězu.

3. Rozvodový řetěz obsahuje části, které regulují napnutí řetězu, jsou spotřební a je třeba je pravidelně vyměňovat. Při údržbě vozu je nutné kontrolovat míru opotřebení napínáku a „tlumiče“, předčasná výměna těchto dílů může vést k natažení řetězu a přeskakování článků.

PŘÍZNAKY PORUCH

1. Zvýšená spotřeba benzinu autem;

2. Snížení výkonu motoru; 3. Vzhled řinčení a hluku pod kapotou vozu při běžícím motoru;

4. Úplné zastavení vozu za jízdy, při pokusu o nastartování motor nenastartuje a startér se otáčí snadněji než obvykle;

5. Nestabilní chod motoru Škoda Rapid na volnoběh a za jízdy;

6. Vznik výstřelů v přijímači vstřikovače a výfukového potrubí.

Všechny tyto poruchy mohou naznačovat posun v časování ventilů a uvolnění napnutí řetězu. Pokud si na svém voze všimnete jednoho nebo více znaků a tohoto seznamu – okamžitě kontaktujte servisní stanici za účelem kontroly.

Výměna starého filtru za novýNový filtr palivové nádržePalivový filtr

JAK ČASTO JE TŘEBA VYMĚNIT ROZVODOVÝ ŘETĚZ

Frekvence výměny jakýchkoliv spotřebních dílů u vozů Škoda Rapid závisí na stylu jízdy a provozním režimu vozu. Při extrémním stylu jízdy a agresivním používání vozidla je nutné vyměnit rozvodový řetěz, protože se uvolňuje a opotřebovává.

Za normálních provozních podmínek je nutné vyměnit rozvodový řetěz podle plánu, každých 100 – 150 000 km. najetých kilometrů. Pokud má váš vůz analogový řemen, je nutné jej vyměnit o něco dříve, než je doba doporučená výrobcem vozidla.

Svěřte svůj vůz pouze profesionálním specialistům, kteří jsou schopni kompetentně odstranit závady rozvodového řetězu, posoudit boční házení a vůle, vyměnit a seřídit činnost napínáků, „srážečů“ řetězového pohonu a vyměnit rozvodový řetěz Škoda Rapid.

Zajímavé:
Kde je snímač venkovní teploty umístěn na Škoda Go 2016.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button