Obsah
Jak zabránit tomu, aby se kotě špatně chovalo
Rozhodli jste se pořídit si kotě a v duchu máte idylický obrázek vrnícího chlupatého klubíčka na klíně. Očekávání se ale nemusí vždy shodovat s realitou. Proč má kotě bojovou náladu a postrádá touhu po mazlení, budeme dále zvažovat.
Proč mohou koťata kousat a škrábat
Důvodem mohou být následující situace:
- dítě bylo přineseno do nového domova a zažívá stres;
- uneseno hrou, kotě bez porozumění kousne a uvolňuje drápky;
- zvíře má agresivní charakter;
- dítě bylo odebráno své kočce velmi brzy a je ve stresu;
- v domě je další zvíře (například pták), které dráždí kotě a způsobuje agresi;
- neexistují žádné aktivní hry, nedostatek pohybu, nedostatek pozornosti majitele;
- neexistuje žádný osobní prostor, kde by se dítě mohlo schovat;
- kotě se necítí dobře, bolest může způsobit, že je agresivní;
- existuje pocit strachu, který vzniká z jakéhokoli ostrého zvuku nebo zápachu, který lze přinést do domu na oblečení nebo boty;
- není zde místo pro broušení drápů (škrabadla).
Doporučený věk pro odstavení kotěte od matky
Optimální věk pro kotě, které plánují adoptovat, je 2-2,5 měsíce. Takoví mazlíčci jsou inteligentnější, samostatnější a již dokážou rozpoznat intonaci v hlase majitele.
Malá i dospělá zvířata instinktivně používají své drápy a zuby jako obrannou reakci. Člověk může napravit chování zvířete trpělivostí a vytrvalostí.
Charakter se formuje v dětství, a pokud nebudou útoky na majitele okamžitě zastaveny, bude velmi obtížné napravit chování již dospělého zvířete.
Trest a výcvik zde nejsou vhodné, kočky jsou schopny vykonávat pouze ty činnosti, které samy chtějí.
12 tipů, jak zabránit koťatům v škrábání a kousání:
- Pro kočky je nutné zakoupit speciální hračky. Rozmanitost sama o sobě nevadí, hlavní věcí je zaujmout miminko. Použitím metody rozptýlení a vystavením kotěte fascinujícímu světu her ho pomalu odvykáme od útoků na ruce a nohy členů rodiny. Potřebuje si zvyknout na uvolňování energie konkrétně na hračky. Pokud se to neudělá v dětství, pak bude mnohem obtížnější rehabilitovat dospělé zvíře.
- Je nutné rozvíjet chování pro případ nežádoucího chování mazlíčka. Například ve hře byste při kousnutí nebo poškrábání neměli náhle sundat ruku, ale zvýšením hlasu říci: „Nemůžeš!“ V některých případech, kdy jejich zvířata vykazují nežádoucí chování, majitelé použijí hlasité bouchnutí, nastříkají vodu z rozprašovače nebo přes zvíře hodí ručník. Všechny tyto akce by měly domácího mazlíčka zastavit. Pokud jsou drápy ve hře uvolněny, mělo by to být zastaveno a „ne!“ opakovat pevným hlasem. Zvíře pochopí nespokojenost majitele a zapamatuje si, že si s ním v tu chvíli přestal hrát.
- Přirozeně aktivní domácí mazlíčci mohou kousat kvůli nedostatku pohybu. V tomto případě je nutné přehodnotit svůj životní styl a věnovat více času společnému hraní.
- Udržujte integritu tajného koutku kotěte. Je potřeba pozorovat, kde se rád schovává a v žádném případě ho nevytahovat ze zapadlého kouta. Přítomnost bezpečnostního ostrůvku činí domácího mazlíčka klidným, ale jeho odstranění z odlehlého místa může v budoucnu způsobit agresi a úzkost. Zvířata, stejně jako lidé, někdy chtějí být sami.
- Při prvním seznamování s domečkem by kotě mělo prostor prozkoumat samo, není třeba jej rušit. V opačném případě neznámý prostor vyvolá strach a vyvolá agresi. Majitel může jen mírně dohlížet na seznamovací cestu dítěte, aby se zabránilo náhodnému zranění.
- Pokud je v domě další zvíře, kotě bude potřebovat další čas na přizpůsobení. Měli byste zkusit umístit své mazlíčky do různých místností a postupně je vzájemně seznamovat.
- Je nutné držet dítě v náručí co nejčastěji, protože člověk by neměl být spojován s agresí.
- Nedotýkejte se kočky, pokud zrovna nemá náladu na kontakt, záměr byste měli odložit, dokud se její nálada nezmění.
- Kupte si nebo si vyrobte vlastní škrabadlo. To pomůže vyřešit problém broušení drápů a chránit tapety a nábytek v domě. Pokud majitel kotěti několikrát ukáže, kde má brousit drápky, pak jakmile si na škrabadlo zvykne, je nepravděpodobné, že by poškodil stěny. Při poškozování tapety je nutné použít, stejně jako v případě kousání, stejné zákazové slovo „nemožné! nebo jinou techniku, kterou majitel používá k výchově dítěte;
- Pokud je kotě nemocné, neměli byste ho hladit. To může způsobit bolest a vést k agresi. Když zvíře vykazuje zjevné známky nemoci – oteklé bříško, slzení očí, rýma, potíže s toaletou, nejistá chůze – měli byste to okamžitě ukázat lékaři.
- Je nutné včas provést očkování a léčbu proti parazitům. Veškeré zákroky i jejich četnost Vám doporučí na veterinární klinice. To ochrání kotě před infekcemi a nedovolí, aby nemoc zničila jeho náladu.
- Kočky mají velmi citlivý čich. Poté, co si všimnete podivného chování domácího mazlíčka – agrese, když se přiblíží členové domácnosti, je nutné pochopit důvody. Možná se dítě vyděsilo zápachem bot s pouličním blátem nebo neobvyklým zápachem zboží zakoupeného v obchodě. V každém případě je potřeba na to přijít a pokusit se odstranit příčinu strachu.
Kotě je živý tvor, který přináší do domu radost a pohodlí. Lidé, kteří se ho ujmou, musí zvířeti poskytnout dobrou péči, citlivé a pozorné zacházení.
Není třeba povzbuzovat škrábání a kousání trpělivostí – člověk má vše, aby napravil chování dítěte a zvykl ho na pořádek v domě.