ŠkodaŠkoda Octavia

Jak zapnout ostřikovač čelního skla na Škodě Octavii

Stěrače a ostřikovače pro Škoda Octavia 3 „5E“

Fungují pouze při zapnutém zapalování a zavřené kapotě. Když je zapnutý režim přerušovaného stírání, interval stírání se mění v závislosti na rychlosti jízdy. Při provozu v režimu automatického stírání za deště se intervaly provozu stěračů upravují v závislosti na intenzitě deště. Pokud se při zařazení zpátečky zapne stěrač čelního skla, stěrač zadního okna automaticky provede jeden cyklus stírání. Funkci automatického stírání zadního okna za deště lze aktivovat nebo deaktivovat v informačním systému.

Opatrně! Při nízkých teplotách a v zimě, před začátkem jízdy nebo před zapnutím zapalování zkontrolujte, zda nejsou lišty stěračů přimrzlé ke sklu. Pokud zapnete stěrače se zamrzlými lištami, může dojít k poškození jak samotných lišt, tak motoru stěračů! Pokud vypnete zapalování při zapnutém stěrači čelního skla, po zapnutí zapalování budou lišty stěračů nadále fungovat ve stejném režimu. Mějte na paměti, že při nízkých teplotách mohou během doby mezi vypnutím a následným zapnutím zapalování přimrznout stírací lišty ke sklu. Opatrně vyjměte zamrzlé lišty stěračů z čelního nebo zadního skla. Před jízdou odstraňte sníh a led z lišt stěračů čelního skla. Při neopatrné manipulaci se stěrači hrozí poškození čelního skla. Když jsou ramena předních stěračů zasunutá, nezapínejte zapalování! Jinak se stěrače přesunou do původní polohy a poškrábou lak kapoty. Pokud se na čelní sklo dostane cizí předmět, stěrač se jej pokusí odstranit. Po pěti pokusech o odstranění překážky se stěrač zastaví, aby nedošlo k poškození mechanismu stěrače. Odstraňte cizí předmět a znovu zapněte stěrač čelního skla.

Poznámka: Po každém třetím vypnutí zapalování se výchozí poloha ramének předních stěračů změní. Tím se zabrání předčasné únavě pryžového materiálu lišty stěrače. Stěrač zadního okna funguje pouze při zavřeném víku zavazadlového prostoru. Udržujte lišty stěračů čelního skla čisté. Mohou na nich zůstat částice nečistot, například po automatickém mytí. Pokud je okolní teplota nižší než +10°C. poté se při nastartování motoru ohřívají trysky ostřikovačů čelního skla.

Polohy spínače stěrače a ostřikovače sloupku řízení

Polohy spínače sloupku řízení

0. Stěrače čelního skla vypnuté

Zajímavé:
Jak je položena linka zadního stěrače pro Škoda Octavia.

1. Přerušované čištění čelního skla/automatické čištění během deště

2. Pomalé čištění čelního skla

3. Rychle očistěte čelní sklo

4. Jeden cyklus čištění čelního skla, servisní poloha ramének stěračů (odpružená poloha)

5. Funkce společného automatického chodu stěrače a ostřikovače čelního skla (odpružená poloha)

6. Čištění zadního skla (stěrač se spouští pravidelně po několika sekundách)

7. Funkce společného automatického chodu stěrače a ostřikovače zadního okna (odpružená poloha)

A. Ovladač pro nastavení intervalu mezi jednotlivými čisticími cykly (1 přerušované čištění čelního skla) nebo rychlosti čištění za deště (1 automatické čištění čelního skla za deště)

Automatické čištění čelního skla při dešti

Funkci automatického stírání čelního skla za deště lze aktivovat nebo deaktivovat v informačním systému.

Funkce společného automatického provozu stěrače a ostřikovače čelního skla

Ostřikovač se spustí jako první, stěrače se zapnou s mírným zpožděním Při jízdě rychlostí nad 120 km/h pracují ostřikovač a stěrač současně. Po uvolnění spínače přestane ostřikovač dodávat kapalinu, stěrač provede další 2-3 čistící cykly (v závislosti na době trvání předchozí činnosti ostřikovače). Při rychlostech nad 2 km/h provede stěrač 5 sekund po posledním setření další setření, aby ze skla odstranil poslední kapky. V případě potřeby lze tuto funkci aktivovat nebo deaktivovat na čerpací stanici.

Funkce společného automatického chodu stěrače a ostřikovače zadního okna

Nejprve se spustí ostřikovač čelního skla, stěrač se zapne s mírným zpožděním. Po uvolnění spínače přestane ostřikovač dodávat kapalinu, stěrač provede další 2-3 čistící cykly (v závislosti na době trvání předchozí činnosti ostřikovače). Spínač na sloupku řízení zůstává v poloze 6.

Funkce automatického čištění zadního skla při dešti (Combi)

Když je spínač stěračů v poloze 2 nebo 3, při rychlostech nad 5 km/h se každých 30 nebo 10 sekund provede 1 cyklus stírání zadního okna. Když je zapnuté automatické stírání čelního skla za deště (spínač na sloupku řízení v poloze 1), je tato funkce aktivní pouze tehdy, když stěrač pracuje v nepřetržitém režimu (bez přestávek mezi čisticími cykly). Funkci automatického stírání zadního okna za deště lze aktivovat nebo deaktivovat v informačním systému.

Zimní poloha stěračů čelního skla

Pokud jsou stěrače ve své původní poloze, nelze je od předního skla odsunout. Proto v zimním období doporučujeme stěrače instalovat do takové polohy, aby se daly snadno oddálit od čelního skla. Zapněte stěrač čelního skla. Vypněte zapalování. Stěrače čelního skla zůstanou v poloze, ve které byly při vypnutí zapalování. Servisní polohu stěračů můžete využít i jako zimní polohu.

Poznámka: Pokud stěrače čelního skla pracují v pomalém nebo rychlém režimu a rychlost vozidla klesne pod 4 km/h, stěrače se automaticky přepnou na nižší rychlost. Počáteční nastavení se postupně obnoví, když rychlost vozidla překročí 8 km/h.

Ostřikovač světlometů

Po zapnutí zapalování se ostřikovače světlometů zapnou vždy po první a po každé desáté aktivaci ostřikovače při zapnutých potkávacích světlech. Každý čisticí cyklus omyje světlomety dvakrát. Je nutné pravidelně, například po každém natankování, odstraňovat zaschlé nečistoty z čoček světlometů. Aby byla zajištěna správná funkce myčky v zimě, očistěte podpěry trysek od sněhu a odstraňte led pomocí speciálního spreje.

Opatrně! Trysky ostřikovačů světlometů nikdy nevytahujte ručně – mohou se poškodit! Systém čištění světlometů funguje při venkovních teplotách od -12°C do +39°C.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button