ŠkodaŠkoda Octavia

Jak zjistit, zda má Škoda Octavia robotizovanou nebo automatickou převodovku

DSG nebo automat jak zjistit

Jak víte, dnes výrobci automobilů nabízejí spotřebitelům velké množství automatických převodovek s ohledem na neustále rostoucí poptávku po převodovkách tohoto typu. Automatickou převodovku může v tomto případě představovat nejen „klasická“ hydromechanická automatická převodovka, ale také robot, variátor a také předselektivní robotická převodovka se dvěma spojkami.

Také hlavní režimy a skutečný výkon v kabině ve vztahu k různým typům automatických převodovek jsou často prakticky stejné. To se provádí pro snadnou interakci. Jinými slovy, při nákupu automobilu může být obtížné určit, která automatická převodovka je v konkrétním případě nainstalována, protože páka automatické převodovky (volič), panel a dostupné režimy mohou být stejné.

Vzhledem k tomu, že různé typy strojů mají klady i zápory a také se liší spolehlivostí a životností, v některých případech je důležité přesně pochopit, která krabice je na stroji. Dále si povíme, jak zjistit, zda se jedná o automat nebo DSG, a na co se zaměřit.

Skříň DSG nebo automatická: jak určit typ převodovky

Jak určit DSG nebo automat

Začněme tím, že hydromechanická automatická převodovka se etablovala jako spolehlivá, odolná a zcela opravitelná jednotka. Mnoho potenciálních majitelů přitom volí tento typ převodovky i s ohledem na zvýšenou spotřebu paliva a mírný pokles dynamiky zrychlení.

Pokud jde o předselektivní roboty, převodovka DSG byla zpočátku prezentována jako alternativa ke klasickým automatickým převodovkám, kombinující pozitivní vlastnosti manuální převodovky a klasické automatické převodovky.

Jednak je výroba takové krabice levnější, což snižuje konečnou cenu vozu. Řidič také dostává téměř nepostřehnutelné změny převodových stupňů, vysokou účinnost převodovky, spotřebu paliva a vynikající dynamiku zrychlení.

Na druhou stranu se však zdroj DSG (zejména DSG-7) ukázal být znatelně nižší (2-3krát) než u automatických převodovek s měničem točivého momentu. Za nevýhodu se považuje také vysoká cena a složitost opravy DSG, nutnost výměny jednotlivých drahých prvků, obtížnost nastavování atp.

Z tohoto důvodu (obvykle na sekundárním trhu) se auta s DSG prodávají hůře než auta s automatickou převodovkou a dokonce i CVT. Sami kupující často buď odmítají nákup, nebo se snaží co nejvíce snížit cenu s odkazem na možnou potřebu vážných oprav takové krabice již na 100–150 tisíc km.

Prodejce aut přirozeně nemá zájem na výrazném snížení nákladů. Pokud si vzpomeneme, že je obtížné vizuálně odlišit DSG od automatu, nezkušení kupující jsou často klamáni tvrzením, že vůz má běžnou automatickou převodovku, DSG tiptronic atd. Ke složitosti přispívá fakt, že některé modely mohou být vybaveny jak DSG, tak konvenční automatickou převodovkou.

Stále v honbě za ziskem nebo za účelem rychlého prodeje vozu jdou v některých případech prodejci ještě dále a mění volič automatické převodovky s nápisem DSG na jednoduchou rukojeť, sundávají „typový štítek“ DSG z páky a zcela zakrývají rukojeť s kůží atd.

Výsledkem je, že zvláště pokud je páka z klasického automatu, noví majitelé často nevědí, jakou převodovku mají na svém voze vlastně namontovat. Takže, abyste jasně pochopili, s jakou převodovkou je vůz dodáván, musíte být schopni rozlišit DSG od automatické převodovky.

Za prvé, mezi hlavní charakteristické rysy DSG patří:

  • přítomnost pod kapotou vpředu ve směru jízdy na převodovce černý kovový kryt, podobný jímce. Kryt je posunut mírně do strany, umístěn blíže k chladiči chladicího systému. Pod uvedeným krytem je tedy mechatronika, což je akční člen, který reaguje a řídí chod celé skříně DSG. Automatická převodovka takový kryt nemá;
  • Také na DSG v horní části krabice je obdélníkový výměník tepla a olejový filtr. Pokud srovnáme Aisin tiptronic a DSG, výměník klasické automatické převodovky je kulatého tvaru a chybí olejový filtr;
  • Důležitým rozdílem mezi DSG a automatem je informace zašifrovaná ve VIN kódu. Podle VIN můžete určit výbavu, barvu vozu, typ spalovacího motoru a převodovky atd. Také by bylo dobré prostudovat si nálepky/cetony na karoserii, značky v servisní knížce a pokyny v návodu;

Rozdíl mezi automatem a robotem a variátorem

Doporučujeme také přečíst si článek o rozdílu mezi automatem a robotem a CVT. Z tohoto článku se dozvíte o rozdílech a také o výhodách a nevýhodách těchto typů převodovek.

S tím výsledkem, že

Jak vidíte, u tolika různých typů automatických převodovek je důležité zvážit jejich vlastnosti a rozdíly. V praxi je potřeba umět rozeznat robota od variátoru, předselektivní převodovku DSG od automatické převodovky, variátor CVT od klasického automatu atd.

Jak může robot vizuálně odlišit krabici od stroje?

Doporučujeme také přečíst si článek o tom, jak vizuálně odlišit automatický stroj od robota. Z tohoto článku se dozvíte o hlavních příznacích, které naznačují, že vůz má manuální převodovku nebo automatickou převodovku.

Faktem je, že ačkoli jsou všechny tyto typy převodovek automatické, liší se od sebe jak designem, spolehlivostí, tak kvalitou práce. Například převodovka CVT je nejpohodlnější, ale nehodí se pro agresivní jízdu.

Automatická převodovka může spotřebovat více paliva, ale je spolehlivější. Robot AMT je nejlevnější, ale převodovka je promyšlená a při řazení může docházet k cukání a propadům. Co se týče DSG, taková převodovka sice nefunguje o nic hůř než klasický automat, ale hlavní nevýhodou je vysoká cena a nízká životnost.

Nakonec podotýkáme, že s přihlédnutím k výše uvedeným informacím je nutné přesně určit, která krabice je na autě, což se v důsledku může stát důvodem pro odmítnutí nákupu nebo pro rozumné vyjednávání s prodejcem.

Přečtěte si také

Jak rozlišit automatickou převodovku od robota

Jak vizuálně odlišit automatickou převodovku od robota Rozdíly mezi robotem a automatickou převodovkou: na co si dát pozor. Jak odlišit robota od automatického stroje (vizuálně, v pohybu). Doporučení.

Nevýhody skříně DSG

Proč je převodovka DSG špatná: hlavní nevýhody Robotická převodovka DSG: hlavní nevýhody a slabiny této převodovky. Spolehlivost DSG (DSG 6 a DSG 7), záruka na krabici, životnost DSG.

Robot nebo automatická převodovka, co je lepší?

Robot nebo automat: jaký typ převodovky je lepší zvolit? Co je lepší zvolit, automat s měničem točivého momentu nebo robotickou převodovku s jednou nebo dvěma spojkami? Klady a zápory těchto typů krabic, doporučení.

Rozdíl mezi CVT a robotem a automatickou převodovkou

Rozdíl mezi CVT a automatem a robotem: jaký druh převodovky. Jaký je rozdíl mezi převodovkou CVT a automatickou převodovkou nebo robotickou převodovkou: hlavní rozdíly mezi převodovkou CVT a automatickou převodovkou a také robotickými převodovkami, jako je AMT nebo DSG.

Robot nebo automatická převodovka, co je lepší vybrat?

Kterou automatickou převodovku si vybrat: co. Jaký je rozdíl mezi „klasickou“ automatickou převodovkou s měničem momentu a robotizovanou převodovkou s jednou spojkou a předselektivními roboty jako je DSG.

DSG nebo PowerShift, co je lepší?

Převodovka DSG nebo Powershift: vlastnosti, rozdíly, klady. Předselektivní robotické převodovky s dvojitou spojkou DSG a Powershift: jaké jsou rozdíly, která převodovka je lepší. Doporučení.

Zajímavé:
Jaký druh oleje pro Škoda fabia 1.2 htp.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button