ŠkodaŠkoda Fabia

Jak zkontrolovat generátor Škoda Fabia

Při běžícím motoru zvýšíme otáčky klikového hřídele na 3000 ot./min a zapneme maximální počet spotřebičů (dálková světla, topné těleso zadního okna, elektrický ventilátor topení atd.). Měříme napětí mezi svorkou „1“ generátoru 30 (svorka „+“ generátoru 37,3701) a skříní generátoru. Napětí by mělo být v rozmezí 58.3701-13,5 V. Pokud napětí nespadá do těchto limitů, může být vadný regulátor napětí, sestava kartáče, mohou být zoxidované kontaktní kroužky budícího vinutí nebo jedno z vinutí generátoru může být zkratován k zemi.

Demontovaný regulátor napětí generátoru 58.3701 lze zkontrolovat připojením žárovky (1-3 W, 12V) mezi svorky „W“ a „B“ a kovovou základnu regulátoru k „mínusu“ zdroje stejnosměrného proudu. Když je na svorky „B“ a „C“ přivedeno napětí 12 V, měla by se kontrolka rozsvítit a při přivedení napětí 15-16 V by měla zhasnout. Pokud se kontrolka v obou případech nerozsvítí nebo svítí trvale, je regulátor napětí vadný a vyžaduje výměnu. Chcete-li zkontrolovat regulátor napětí generátoru 37.3701, připojte ke kartáčům žárovku (1-3 W, 12 V). Zápor napájecího zdroje (DC) připojíme k „hmotnostnímu“ kontaktu regulátoru. Když je na svorku „B“ přivedeno napětí 12 V, kontrolka by se měla rozsvítit a po přivedení napětí 15-16 V by měla zhasnout. Pokud se kontrolka v obou případech nerozsvítí nebo svítí trvale, je regulátor napětí vadný a vyžaduje výměnu.

Kontrola generátoru

Schéma pro kontrolu regulátoru napětí generátoru 58.3701: 1 – baterie; 2 – regulátor napětí; 3 – kontrolka.

Kontrola generátoru

Schéma pro kontrolu regulátoru napětí generátoru 37.3701: 1 – baterie; 2 — výstup „regulátoru hmotnostního napětí; 3 – regulátor napětí; 4 — svorka „Ш“ regulátoru; 5 — výstup „B“ regulátoru; 6 – kontrolka.

Kontrola ostatních součástek na generátorech 58.3701 a 37.3701 probíhá téměř podobně (popsáno na příkladu generátoru 37.3701).

Zajímavé:
Jak přeflashovat imobilizér na Škodě Octavia A7.

Funkčnost ventilů usměrňovací jednotky v autě můžete zkontrolovat tak, že nejprve odpojíte vodiče od baterie, generátoru a výstupu regulátoru napětí. „Plus“ baterie připojíme pomocí lampy (1-3 W, 12 V) ke svorce „30“ generátoru a „mínus“ k jeho tělu. Pokud kontrolka svítí, došlo ke zkratu v obou ventilových blocích („kladný“ a „záporný“).

Pro kontrolu zkratu v bloku „kladných“ ventilů připojíme „plus“ baterie přes stejnou lampu ke svorce „30“ generátoru a „mínus“ ke svorce jednoho z fázových vinutí. statoru nebo jednoho z montážních šroubů bloku usměrňovače. Pokud kontrolka svítí, je poškozený jeden nebo více ventilů.

Pro kontrolu zkratu v „záporných“ ventilech připojíme „plus“ baterie přes lampu k výstupu jednoho z fázových vinutí statoru a „mínus“ ke skříni generátoru. Pokud kontrolka svítí, je zlomený jeden nebo více ventilů nebo jsou zkratována vinutí ke skříni generátoru. Chcete-li zkontrolovat zkrat vinutí, vyjměte generátor z vozu (viz. “Demontáž a demontáž generátoru 58.3701” и “Demontáž a demontáž generátoru 37.3701” ) a odpojte vinutí od jednotky regulátoru napětí a usměrňovače. Kontrolujeme provozuschopnost vinutí pomocí lampy nebo ohmmetru. Ventily generátoru lze také zkontrolovat ohmmetrem, který připojíte místo zkušební lampy a baterie, jak je popsáno výše. Zkontrolujeme uzavření přídavných ventilů generátoru 37.3701 připojením „plus“ baterie přes lampu ke svorce „61“ generátoru a „mínus“ k jednomu z fázových vinutí statoru. Pokud je čerpadlo zapnuté, jeden nebo více dalších ventilů je poškozených. Poruchu každého ventilu lze zkontrolovat samostatně pomocí lampy nebo ohmmetru (na vyjmuté jednotce usměrňovače). Pokud jeden nebo více ventilů selže, je lepší vyměnit jednotku usměrňovače jako celek.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button