ŠkodaŠkoda Rapid

Jak zkontrolovat napnutí řetězu na Škoda Rapid 1 6

Při výměně řetězu na voze Škoda Rapid budeme potřebovat řadu speciálních zařízení a ovládacích zařízení, která nám pomohou s výměnou této instalace. Patří mezi ně stahováky, podpěry, přípravky vačkových hřídelů a adaptéry.

Na začátku postupu výměny řetězu budete muset odšroubovat kryty vačkového hřídele, poté vyjmeme zapalovací cívku z prvního válce, budete muset zašroubovat adaptér do otevřeného otvoru proti dorazu, abyste označili odchylky. Indikátor navíc stlačíme maticí.

Dále budete muset otáčet klikovým hřídelem podle pohybu pohonné jednotky, dokud píst ve válci 1 nedosáhne horní úvrati, poté tuto polohu označte šipkou na ukazateli. Dále se ujistěte, že otvory ve vačkových hřídelích jsou v požadované poloze. Poté nainstalujte blokovací zařízení, čímž upevníte vačkový hřídel, dokud se nezastaví. Poté můžete sejmout kryt ozubeného kola vačkového hřídele.

Poté sejmeme kryt z řetězového kola olejového čerpadla, poté lištu rukou od sebe odtlačíme a pomocí zátky zastavíme píst v poloze, která nám umožní jeho demontáž. Poté po odstranění napínače označte směr pohybu řetězu olejového čerpadla a demontujte jej.

Na hlavním řetězu zkontrolujte napínák a uvolněte jeho polohu pohybem páky, poté vyjměte pružinu a vyšroubujte šroub pro odstranění napínače. Dále budete muset označit směr pohybu hlavního řetězu a po odstranění řetězového kola sejměte hnací řetěz

Při výměně rozvodového řetězu u vozu Škoda Rapid se montáž řetězového pohonu provádí v opačném pořadí podle přísného algoritmu. Je pozoruhodné, že se doporučuje provést tento postup ve specializovaných službách, což je VW Parts.

Při montáži se ujistěte, že klikový hřídel je v horní úvrati prvního válce. Poté nasadíme ozubené kolo klikového hřídele, přičemž zachováme polohu, ve které je výstupek v drážkování čepu ojnice. Dále nasadíme řetěz olejového čerpadla na ozubené kolo, přičemž dbáme na polohu řetězu a ozubených kol a jejich věrnost směru pohybu, který jsme si dříve označili.

Zajímavé:
Jaký druh benzínu nalít do Škody Yeti.

Dále v procesu výměny rozvodového řetězu na Škoda Rapid namontujeme napínač na řetězový pohon, který předem utáhneme silou 15 Nm. Pomocí podobného algoritmu vyměníme hlavní obvod pohonu a provedeme instalaci a montáž v opačném pořadí.

Škoda Rapid (Spaceback). Známky opotřebení rozvodového řetězu

— hrubý a nerovnoměrný volnoběh (důsledek změn v časování ventilů);
– cvrlikání a šustění – zejména při volnoběhu, kdy je tlak oleje velmi nízký;
— maximální výkon napínáku (viditelný po sejmutí krytu);
— opotřebení zubů řetězového kola (viditelné po sejmutí krytu);
— odpovídající parametry převzaté z fázového snímače (pomocí diagnostického testeru).

Příznaky poruchy jsou praskavý zvuk, klapavý zvuk, rachotivý zvuk při startování studeného motoru, rozsvícení kontrolního motoru nebo motor jednoduše nenastartuje.
Předčasné opotřebení řetězu způsobené výrobní vadou. Natažený řetěz může přeskakovat několik článků. To má za následek pokles výkonu, dynamiky zrychlení, zvýšení spotřeby paliva, zvýšení hluku motoru atd.
Porucha regulátoru polohy vačkového hřídele sání. Měl by být nahrazen novou optimalizovanou verzí.
Zaseknutý napínák. Napínač řetězu visí v jedné poloze, v důsledku toho řetěz nezíská normální napětí.
Tepelná ochrana ropovodu. Při výměně nataženého řetězu je nutné vyměnit tepelný štít omotaný podél olejového vedení k turbíně.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, neměli byste odkládat cestu do autoservisu, protože přetržený rozvodový řetěz může v některých případech vést k generální opravě motoru.

Jak často je potřeba měnit rozvodový řetěz?
Vše záleží na konkrétním modelu motoru. Každý model motoru má své vlastní normy pro výměnu rozvodového řetězu. V průměru je potřeba rozvodový řetěz měnit každých 100 tisíc km, ale u některých modelů to může být méně, u jiných mnohem více; Většina moderních automobilů, když se rozvodový řetěz blíží stavu vyžadujícímu výměnu, zobrazí chybu motoru, takže budete přesně vědět, kdy je čas rozvodový řetěz vyměnit.

Tipy pro obsluhu a výměnu rozvodového pohonu

– u většiny nových vozů je životnost řetězu nižší než životnost motoru;
— doporučuje se kontrolovat stav řetězu každých 100 000 km;
– dávejte pozor na neobvyklé zvuky, zejména po nastartování;
— používejte pouze doporučené druhy olejů;
– vyhněte se prodlužování doby výměny oleje – čím častěji, tím lépe;
— normální tlak oleje zaručuje funkci napínače řetězu;
– pokud měníte řetěz, nezapomeňte vyměnit ozubená kola (řetězová kola) a vodítka – také se opotřebovávají;
— při výměně byste měli používat originální součásti nebo vysoce kvalitní náhražky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button